És mi van a túlélő szindróma után?
A budapesti gettó felszabadulásának 59. évfordulóján Kardos Péter főrabbi tartott emlékező beszédet, amelyben egyebek mellett a következőket mondta:
„…a hónapok óta várva várt és remélve remélt Vörös Hadsereg két katonája szó szerint berontott a pincébe, utolsó menedékünkbe – és fasisztákat kerestek. Amikor megláttak bennünket, mindketten letették géppisztolyukat, s piszkos zsákjukból valamilyen fekete színű, száraz kenyérdarabokat osztogattak, s hátunkat lapogatva kiabálták: Fasiszti kaput!…
Elmondom, hogy ennek a két katonának a sapkáján ott volt az ötágú vörös csillag.
Ma Magyarországon a törvények egyenlőségjelet tesznek a horogkereszt és a vörös csillag közé. Mindkettő úgymond tiltott önkényuralmi jelkép.
Mi, a pesti gettó túlélői nem tudunk egyenlőségjelet tenni a kettő közé!
Bennünket a horogkereszt alatt irtottak, a pesti gettó mártírjait nyilaskeresztesek ölték meg, a kevés megmaradottat a vörös csillagosok mentették meg.
Azt mondottam, a pesti gettó utolsó generációjának egyik tagjaként szólok.
Egy beteg nemzedék tagjaként. Betegségünk gyógyíthatatlan, néha fertőző, gyakran öröklődő.
Mi vagyunk azok, akik ha tűzijátékot látunk, az ostrom torkolattüzei jutnak eszünkbe. Ha hamvasztásos temetésről hallunk, a krematóriumok füstjét érezzük. A gázról Auschwitz, a vagonról a deportálás, a táborról a láger, az árpádsávos zászlóról a nyilasok jutnak eszünkbe. S míg a Duna-parton a fiatalok diszkóra várnak, addig mi cipőket vagy gyerekruhákat látunk a rakparton.
Mondom: beteg ez a nemzedék.
(…)
Szól a gyűlöletbeszéd, a gyűlöletdal, a gyűlöletvers… a gyűlölet légkörében a rabbinak a szerétéiről kellene prédikálnia… még csak szavakban ugyan, de növekvő hangerővel vitatják jogunkat ehhez a földhöz.
(…)
Mondom: beteg ez a nemzedék.”
Szomorú szavak. Szomorúak, mert a betegség szimptómáit tárgyilagosan rögzítik, ám maga a beszéd, a benne foglalt helyzetkép is a betegség tünete. Úgy szól e beszéd, mintha a gettó-felszabadulás első évfordulóján hangzott volna el, alig eltemetett holtak sírhantjánál. Úgy szól, mintha ott és akkor megállt volna az idő, s noha a fájdalmat azóta hordozók számára bizonyos értelemben valóban megállt, a beszéd mégis anakronisztikus. Miközben végkicsengésében a békét és a gyász végét hirdeti, összhatásában mégis megújuló félelemről vall, kételyről, bizonytalanságról és bizalmatlanságról. Úgy szól, mintha a magyar társadalom egésze fenyegetné a zsidóságot, s nem csupán a lakosság 10-15 százaléka érezne előítéleteket a zsidókkal szemben, hasonlóan az európai felmérések eredményeihez. Úgy szól, mintha nem lenne épp elég jelenkori kihívás az európai Izrael-ellenesség, amely új, szofisztikált formája a XXI. századi antiszemitizmusnak.
Félreértés ne essék, a bírálat nem személyre szól. A túlélő-szindróma tünetei egész közösségünkön, sőt bizonyos értelemben Közép-Európa valamennyi népén regisztrálhatók.
Akit súlyos üldöztetés ért, alkalmasint benne reked élményeiben, s ezek rabjaként később érzékenyen reagál a kisebb súlyú fenyegetettségre is. Környezetem, valamint a saját félelmeim ismeretében azt is tudom, hogy néha tehetetlenek vagyunk a ránk törő érzések ellenében. Tisztában vagyok azzal is, hogy akadnak körülöttünk néhány tízezren, akik gyűlöletükben akár fizikai erőszakhoz is folyamodnának velünk szemben. Abban azonban biztos vagyok, hogy helytelen és káros, ha traumáinkban gyökerező félelmeink határozzák meg szavainkat és cselekedeteinket, különösen, ha egy közösség képviseletében, a legszélesebb nyilvánosság előtt szólunk és cselekszünk. Márpedig a zsidó közösség politikai megnyilatkozásait – melyeket szinte kizárólag a Hitközség világi és vallási vezetőitől hallhatunk, nem lévén más érdekképviseletünk – döntően ez a mentalitás jellemzi. A kérdés csak az, vajon jól és bölcsen szolgálja-e a zsidó közösség politikai érdekeit ez a bizonyos értelemben trauma által meghatározott, másrészt azonban kényelmes gondolkodásmód, amely nem találja az aktuális zsidó kihívásokra a válaszokat, mert nem is keresi azokat, nem keres új paradigmát, inkább a múlt ingoványába süpped.
A feldolgozatlan, s talán feldolgozhatatlan saját élményekre alapuló, szorongásból fakadó politikai magatartásminta veszélyes, mert elfogult véleményekre késztet, túlzó vádakra ragadtat, és túlreagálva a szélsőjobboldali jelenségeket, sommás ítéletével olyanokat is megbélyegez és ellenségeink közé sorol, sőt alkalmasint odasodor, akik maguktól talán nem lépnének erre az útra.
Az a fajta egyoldalúság, amely a vörös csillag jelképezte Vörös Hadseregben kizárólag a felszabadítókat élteti, és megfeledkezik az 1945-öt követő megszállásról, a kommunista diktatúra zsidókat is sújtó időszakáról, megfeledkezik a munkaszolgálatosokat is érintő hadifogságról, a sztálinista-rákosista perekről, a kitelepítésekről, az államosítások során felszámolt egzisztenciákról, és megfeledkezik a Gulag népirtásairól – legfeljebb egy sebzett magánember érzelmi kifakadásában nézhető el, ám igaztalan és káros egy közszereplő nyilvánosság előtti, s e minőségében politikai megnyilatkozásában. Ami megengedhető egy vészkorszakot túlélt, érzelmeinek foglyaként megnyilvánuló idős ember részéről, nem szerencsés egy közösség szellemi vezetőjétől, különösen nem egy lelkipásztor szájából, akiről hallgatói erkölcsi autoritást és bölcsességet feltételeznek.
A demokratikus köztársaság nélkülözhetetlen habarcsa az empátiaminimum, az emberi képzelet, amely a személyes élményektől elvonatkoztatva lehetővé teszi, hogy beleéljük magunkat a másik ember sorsába, és együtt érezzünk vele. Ezt várjuk el embertársainktól, és nekünk, zsidóknak is ezzel az érzéssel kellene viseltetnünk mások iránt. Szörnyűségeken mentek keresztül közösségünk idősei, és mi, gyermekeik és unokáik örököltük fájdalmaik egy részét. Tudnunk kell erről, meg kell tanulnunk beszélni fájdalmainkról, és emlékeznünk kell rájuk. Ez azonban nem jelenti azt, hogy mások nem szenvedtek másfajta veszteségeket az elmúlt évtizedekben környezetünkben, amelyekről szintén tudnunk kell. Nem egymáshoz kell mérnünk szenvedéseinket, hanem az emberi jogok teljességéhez, és egy emberhez méltó élethez mindazok sérelmét, akik bármiféle jogsértést és bármiféle bántalmat szenvedtek el a XX. században Magyarországon, vagy másutt. Ha ebből a perspektívából nézzük a veszteségeket, képesek leszünk mások sérelmét is respektálni, és joggal várhatjuk el, hogy mások is tiszteletben tartsák a mi veszteségeinket.
Beteg nemzedékekről beszélt a gettó-megemlékezés szónoka, aki maga is a túlélő-szindrómáról tett tanúságot beszédével. A betegségből való gyógyulásnak elengedhetetlen feltétele a beteg együttműködése a gyógyulás érdekében. Korántsem biztos, hogy sebzettségéből felépülhet a vészkorszakot túlélők nemzedéke, mint ahogy gyermekeik generációja is hordozni fogja, sőt továbbadja a sebeket, ha politikai krédóját az áldozati önképre alapozza. Utódaink mentális egészsége érdekében meg kellene próbálnunk változtatni e szemléletmódon, ami önmaga is hozzájárul a fájdalom és a félelem továbbörökítéséhez.
Címkék:2004-03