Biztonságba helyezés
Szántó T. Gábor
Ketten voltak. Egy alacsony gyorsbeszédű, meg egy mélák. Az előbbi egy maroktelefonnal mutogatott. Folyton ez beszélt, a másik, a nagydarab, alig szólalt meg. A kicsi volt a főnök, úgy is szólította a másik.
Nagy fekete autóval jöttek, mindkettőjükön napszemüveg, mint a filmekben, a homlokukra tolva. Egy utcát kerestek, a kocsmában is megkérdezték, merre van, ahol mindenki elnémult, amikor beléptek. Mindketten jó ötvenesek lehettek, de fiatalabbnak néztek ki. Az ő korukban az itteniek már szinte öregemberek, akik csak támasztják a pultot álló nap, ők azonban energikusan intézkedtek. Látszott rajtuk, hogy nem idevalósiak. Az ukránok néztek ki így, akik gyakorta feltűntek itt, s akikkel senki nem húzott ujjat, olyan volt a hírük. Azokról se lehetett tudni, van-e náluk fegyver. Idegenekről arcról ítélnek, és itt, a városban, az elmúlt években, éjszakánként előfordultak kisebb lövöldözések. Jobb a békesség, gondolhatták, inkább nem szóltak ezekhez sem, csak arra válaszoltak, amit kérdeztek.
Nem lehetett hallani semmit, hang nélkül indult el az autó. Hang nélkül fordultak be a kis utcába, és parkoltak le a ház előtt. A karosszéria elnyelte a finom motor zümmögését. Bezörgettek a kapun, a gondnok már várta őket. Kissé megilletődve hajtott fejet, amikor bemutatkoztak. Eddig csak leveleztek és telefonon beszéltek.
Rózner, mondta a köpcös, és úgy nyújtott kezet, hogy a tenyerét lefelé fordította. Csuklóján aranylánc lifegett. A gondnoknak úgy kellett alácsúsztatnia a tenyerét, mintha várna valamit. Ezt az arcot ismerte már a tévéből, tudta, hogy nem akárki. Fontos ügyről lehet szó, ha személyesen jön, gondolta már akkor, amikor telefonon hívta.
Posonyi.
Sallai, mutatkozott be a nagydarab is. Egy fogpiszkáló lógott a szája sarkából, azt szopogatta.
Egyáltalán nem néznek ki egyházi embereknek, méricskélte őket óvatosan a gondnok, bár tudta, ezeknél nem úgy van, mint náluk, de még csak nem is úgy, mint a kálvinistáknál. Hogy pontosan hogy van, azt nem tudta. A kicsin fekete bőrdzseki volt, de elszabott alakján, rövid felsőtestén rosszul állt a kissé divatjamúlt, kerek nyakú, olaszos fazon. Alatta lezseren kigombolt, hosszanti csíkozású szürke inget viselt, élére vasalt világosszürke szövetnadrágot, hegyes orrú, fekete cipőt. A fején semmit. Az ing széles gallérját kihajtotta a dzsekire. Nyakában, vastag aranyláncon, Dávid-csillag fityegett. Kísérője szintén fedetlen fővel, farmernadrágban, hatalmas hasán kidudorodó fekete ingben, drapp vászonzakóban. Az ő nyakában is vastag aranylánc, de ezen nem lógott medál. Ahogy kezet fogtak, ennek is elővillant a karkötője.
A gondnoknak egy pillanatra eszébe ötlött, hogy ez valami vallási dolog lehet, aztán rájött, hogy téved. Azok, akik olykor-olykor feltűntek a városban, hogy meglátogassák a rokonaik vagy a rabbik sírját, egyáltalán nem így néztek ki, a fejükön azonban mindig volt kalap, vagy svájcisapka.
A gondnok várt. Nem tudta, mit akarnak, csak azt közölték telefonon, mikor jönnek, s hogy legyen nála a templom kulcsa. Sose jártak még itt személyesen. Ha jött valaki, mindig csak azok közül, akik itt éltek régebben, vagy ezek hozzátartozói, külföldről. Egyre kevesebben és egyre ritkábban tűntek fel. Régebben előfordult, hogy egyszerre többen jöttek, taxival, mikrobusszal, egyenesen a temetőbe. Imádkoztak, a sírok között rendezkedtek, aztán már mentek is. Udvariasan kikészítette nekik a törülközőt, a vödröt, a kézmosó ibriket és a lavórt két székre, hogy ne kelljen nagyot hajolniuk, és a kapuban várakozott. Előfordult, hogy télen jöttek, de akkor is kezet akartak mosni, mielőtt elhagyták a temetőt, még ha megjegecesedett is a víz. Visszafelé menet olykor megálltak a zsinagógánál. Előzékenyen kinyitotta nekik a kertkaput, aztán a templomajtót, és megvárta, míg körbenéznek. Ha kérdeztek, válaszolt, de keveset tudott, noha annak a kevésnek is örültek. Mindig kapott némi borravalót. Amikor még az apja volt a gondnok, ő sokat tudott mesélni, igaz, akkor jóval kevesebben jártak vissza, emlékezett, most meg már többnyire azok is meghaltak, mint az apja.
Ez jutott eszébe most, és feszélyezettségét próbálva oldani, amit más látogatókkal szemben nem érzett, mert azok barátságosan kérdezgették, most ő kérdezett.
Nem akarnak először a temetőbe menni?
Nem, mondta a köpcös. Sajnos, arra most tényleg nincs időnk. Talán legközelebb. A templomhoz kéne mennünk. Messze van ide? – kérdezte.
Nem, kérem. Gyalog úgy egy negyedóra.
Miért mennénk gyalog? Itt a kocsi, mondta Sallai.
Nem akarják esetleg látni a számlákat? – kérdezte Posonyi előzékenyen, bár kissé sietősen, mert érezte, hogy nem tarthatja fel őket. Meg tudok mutatni mindent.
Köszönjük, de ez most nem fog menni. Év elején, ahogy szokta, küldje fel a papírokat.
Kérem, természetesen. Csak gondoltam, megmutatom. Kissé csalódott volt. Készült rá, hogy elbüszkélkedjen.
Nagyon kedves, de inkább induljunk. Tudja, még máshová is kell mennünk.
Jó, akkor hozom a templomkulcsot.
Várjon, van valamilyen hitközségi leltár?
Leltár? Hát, a hitközségen semmi nem maradt. A templomi leltár, az megvan.
Van róla másolat?
Nincsen, de ha szükséges…
Nem szükséges. Azt az egy példányt hozza magával.
Mire visszajött, azok beültek a kocsiba. Amikor ő is beszállt a hátsó ülésre, édeskés illat csapta meg az orrát. Előrenyújtotta a papírokat Róznernek. A visszapillantó tükrön lógott a légfrissítő, egy félmeztelen nő háromdimenziós fényképével. Ha megfelelően esett rá a fény, a nő kacsintott. Egy pillanatra kínos képzete támadt. A plébános úrnak vajon vannak ilyen felvételei? Elhessegette a gondolatot. Nem járt templomba, de tisztelte a szentségeket és a szentségekkel foglalkozókat. Azért is csodálkozott, hogy ezeken egyáltalán nem látni semmi jelét. Emlékezett a gyerekkorából, hogy néztek ki, és hogy viselkedtek az itteniek. Magában úgy mondta: az igaziak. Ezeken a pestieken nem látni semmit. Sem a külsejükön, sem a viselkedésükön. És ez nem amiatt van, hogy más a vallásuk. A reformátusok is civilben járnak, de valahogy mégis másként viselkednek.
Zene szólt az egyik kereskedelmi rádióból. Sosem hallgatta az új adókat, csak a felesége, vagy a fia. Ha tehette, kikapcsolta a rádiót. Idegesítette az állandóan zakatoló, monoton ritmus, a műsorvezetők erőltetett vidámsága és a reklámok özöne. Csupa olyan dolgot hirdettek, amit nem tudott megfizetni. Az asszony újra és újra megmutatta neki a térképen Tenerifét, ahová állítólag kedvezményes utakat hirdettek, de ő meghallotta a kedvezményes árat és elszörnyedt. Miért pont Tenerife? nyögött föl. Tenerife, suttogta az asszony. Mondd ki te is! Hát nem csodálatos? De az, mondta jóváhagyólag, mert nem akart vitatkozni, mást meg, ami az asszonynak jólesett volna, Tenerifével kapcsolatban mondani nem tudott.
Nem is érezte, hogy beindították a motort. Ez tetszett neki. A vöröses fényben játszó műszerfal, a bőrülések, a bőrrel bevont kormány, a tucatnyi apró kapcsoló és kijelző, amikről azt sem tudta, mire szolgál, az automata sebváltó és középen a képernyő. Elképedt. Nem tudta megállni, hogy meg ne kérdezze:
Ez tévé?
Ja, tévé, mondta a nagydarab, aki vezetett. Merre kell menni?
Itt jobbra, végig a főúton, aztán majd be kell kanyarodni balra, onnan mutatom az utat.
Ahogy végiggurultak a főutcán, a gondnok igyekezett úgy helyezkedni, hogy ne csak ő láthasson ki, de őt is láthassák kívülről. Legszívesebben letekerte volna az ablakot, hogy kikönyököljön, de nem látta a kallantyút, kérdezni meg nem akart, melyik gombot kell nyomnia.
Itt kellene balra menni a temetőhöz, hajolt előre, s mutatott ki a szélvédőn.
Nem a temetőbe megyünk! – mordult rá Sallai, miután tekert egyet, majd visszakapta a kormányt, és fékezett. Bassza meg! A zsinagógához mutassa az utat! Szitkozódott, mert egy lovas kocsi fordult be jobbról. Megtévesztette a kocsist, hogy balra indexelt. Centik választották el az autó orrát a széles farú muraközi lótól.
Ilyet többet ne csináljon! – fordult hátra a megszeppent gondnokhoz, aki az ülésbe préselődött.
Nyugi! – mondta Rózner. Posonyi úr, ha mutatná az utat.
Igenis. Egyenesen, aztán ott, a református templomnál kell elmennünk balra. Elnézést, csak gondoltam, jó, ha tudják, merre van a temető.
Köszönjük, de mint mondtam, nincs most időnk. Amúgy a kollégám idevalósi.
Tényleg? – kerekedett el a szeme Posonyinak.
Ja. Én itt születtem, bólintott Sallai.
Ne haragudjon, de én nem ismertem meg. Elhallgatott, majd újra megszólalt: Megmondom az őszintét, én nem is emlékszek itt mifelénk Sallaiakra.
Nem is emlékezhet, ez magyarosított név.
Bocsánat, itt kellene befordulni.
Fékez, balra fordul, majd lassan gördül a széles autó a szűk utcán. Nem meri megkérdezni, hogy hívták a barátságtalan sofőr apját. Nyilván nem is itt temették el, mert akkor azért csak kimennének a temetőbe. Ezt különösen tiszteli bennük, ahogy a halottakkal bánnak. Hogy a temetőiket nem számolják fel, hanem örök időkre tartják fenn a sírokat. Igaz, a temető nem a központ juttatásaiból olyan rendezett, amilyen. Külföldiek hoztak létre egy alapítványt, aminek kamata évente megérkezik a nevére, s ezért olyan rendet tart ott, amilyet csak lehet, de a pénz így sem elég, egyedül nem bír a bozótossal. Látogatók már alig jönnek, de az adományok csordogálnak. Azt mondták, ne aggódjon, amíg a kövek állnak, mindig lesz elegendő összeg a számlán. Gazolni még csak tud, de a téli hidegben megrepedt, vagy olykor-olykor ledöntött köveket megjavíttatni nem képes. Arra kellene még egy ember. Elbüszkélkedne a temetővel, s elpanaszolná, mi az, amire nem telik, de ezek sietnek, nem kíváncsiak a munkájára. Pedig a rabbi-síroknak még a feliratait is megcsináltatta. Ő ugyan nem tudja olvasni, de úgy gondolta, mégse járja, hogy az első sorban lévő díszes köveken, ahol a külföldiek mindig hosszasan imádkoznak, ne legyenek olvashatók a betűk. Megszervezte, jött egy ember Pestről, széles karimájú, fekete kalapban, hosszú kabátban, olyan, amilyen máskor csak külföldről érkezett, látogatóba, és kijavította, bearanyozta a neveket. Az máshogy viselkedett, mint ezek. Szelíden elbeszélgetett vele, még kérdezgette is. Nagyot sóhajt és előre mutat. Itt a sarkon jobbra kellene menni, a második keresztutcán balra, és onnan már látni.
Megállnak a vaskapu előtt. Rozsdás lakat lóg a láncon. Nehezen nyílik. Posonyi nem tudja, tulajdonképpen mit akarnak itt, de arra gondol, legalább módja lesz rá, hogy megmutassa, a nemrég renovált zsinagóga teteje megint beázik, a fala vizesedik, valamit tenni kellene. Ha most nem is érnek rá foglalkozni vele, azért nyilván felmérik, mi a teendő. Nem akarja elkapkodni a dolgot, hadd nézzenek körül, intézzék, amit ők akarnak, s aztán, ha megnyugszanak, és maguk nem vennék észre, szól.
Leveszik a zakójukat. Úgy néznek ki, mint Stan és Pan, jut Posonyi eszébe, csak azoknak az oldalán nem lóg mobiltelefon, akárha fegyvert viselnének. Szerette a filmjeiket, amiket gyerekkorában. a város egyetlen mozijában látott, mostanában pedig újra végig nézi mindet, ha valamelyik tévé- csatornán épp vetítik őket. Élvezi, hogy sok film közül válogathat, és időről-időre mennek a régi, híres darabok.
Kinyitná ezt is? – kérdi Rózner, és a templomajtóra mutat.
Ki, persze.
Körül se néznek, egyenesen a bejárattal szemközti szekrényhez mennek, amit Posonyi oltárnak hív, bár tudja, itt nem ez a neve.
Annak nincs nálam a kulcsa.
Hogyhogy nincs?
Hát nincs. Sose volt. Én azt meg nem kaptam.
De hát ez nyitva van! – ránt egyet az ajtón Sallai. Nyikorogva nyílik ki a frigyszekrény.
Dohos szag csap ki belőle. Te jó ég, mi van itt? Még jó, ha nem rohadtak szét!
Majd megnézzük őket. Most ne vacakoljunk, mondja Rózner. Vigyük már!
Posonyi zavartan áll. Elviszik?
El kell vinnünk. Vallásilag. Fogjon meg maga is egyet, és hozza. Összesen hány darab van? – kérdi izgatottan Rózner.
Egy, kettő, három, négy, öt. Nem, hat! számolja Sallai. Ott a sarokban van még egy.
Jó volna tudni, hány kóser közülük. Egy vagyon lesz a javíttatás.
Ez hat tóra, Főnök. Mindenképpen jók vagyunk.
Erre ráérünk még, int rosszallóan Rózner. Segítene, Posonyi úr?
Sallai szedi elő a tórákat, ők meg a vállukra veszik, úgy viszik kifelé. Némelyik nagyon nehéz. A gondnok kezében még sosem volt tóratekercs. Amíg gyerekként itt játszott szombat délelőttönként a templomból ki-kiszökdöső barátaival az udvaron, s odabent a felnőttek imádkoztak, sosem érinthette meg a tórákat. A hátsó padsorok mögül számtalanszor megleste játszótársait, amint visszaszaladnak imádkozni, s olykor nemcsak megfogják, de meg is csókolják a díszes, hímzett bársonyba öltöztetett, s a padsorok között körbe vitt pergameneket. Beleborzongott a kíváncsiságba.
Megilletődve veszi át a felé nyújtott tekercset. Úgy érzi, illetéktelen, ám most, hogy elviszik a szent könyveket, úgy búcsúzik tőlük, mint ismerősöktől. Úgy viszi, ahogy tőlük látta. Óvatosan nekitámasztja a vállának, egyik kezével átöleli, a másikkal alul fogja meg. Eszébe ötlik. amit annak idején hallott: ha valaki leejti a tórát, negyven napig kell böjtölnie, és azoknak is, akik szemtanúi voltak a szerencsétlenségnek.
Fütyül az autóból a riasztó, Rózner fojtottan szitkozódik: Az istenit! Valamit elkúrtam!
Sallai lohol, nagy, hájas teste reng. Nyugi, Főnök, a másik gombot kell nyomni! Kikapja a kezéből a kulcscsomót, a vijjogó hang elhallgat. Rózner kelletlenül néz körül. Közben nyílik a csomagtartó, lefektetik a két tórát, aztán még kétszer fordulnak.
A gondnok odabent vár, de nem jönnek, kiürült a frigyszekrény. Láthatóan nem érdekli őket semmi egyéb. Nincs más hátra, neki kell szólnia.
Itt a leltár? kérdi tőle Rózner, ahogy a kocsihoz ér. Nehogy elfelejtsük! Ha nincsenek tórák, akkor a leltárra sincs már szükség, igaz? Bekerül a központi adminisztrációba. Van itt egyébként valami iroda? Maradtak hivatalos iratok? Anyakönyv, Chevra-könyv, miegymás, tudja? Ilyen nagyformátumú, régi könyvek. Sietősen mutogat.
Posonyi a fejét rázza: Elvitték azokat még ötvenhatban, amikor sokan kivándoroltak. Nem maradt akkor már itt templomjáró. De hadd kérdezzek még én is valamit, szedi össze a bátorságát. Megkérdezhetem, hová kerülnek? mutat a csomagtartóban egymás mellé fektetett tekercsekre, és maga sem tudja, miért, szomorúság fogja el. Igaz, hogy utoljára az ő gyerekkorában használták ezeket, de valahogy úgy érzi, ide tartoznak.
Biztonságba kell helyezzük őket, Posonyi úr, mondja Rózner. Tudja, ezek szent dolgok a mi hitünk szerint. Nem heverhetnek szanaszét, gazdátlanul. Ahol már nincs, aki olvasson belőlük, nem maradhatnak.
Rossz érzése van, nem nyugtatja meg a válasz. Úgy néznek körül, miután lecsapták a csomagtartó tetejét, mint akik azt lesik, nem látta-e őket valaki. A nagydarab közben nyitja már a kocsiajtót, jelezvén, hogy mennének.
És nekem nem kellene valami papír, hogy elviszik ezeket? Nehogy aztán valaki rajtam kérje számon, vesz erőt magán a gondnok.
Rajtunk kívül ugyan ki más kérhetné számon, mi hol van? Csak mondja azt, ha valaki kérdezné, hogy forduljon hozzánk.
Kellene beszéljünk a temető karbantartásáról is, nyel nagyot Posonyi, mert látja, fogytán a türelmük. Ahová nem járnak rokonok, nincs kigazolva, le vannak dőlve a sírkövek. Én pucolgatom, de tudják, én csak másodállásban vagyok gondnok, nem tudom magam ellátni az egészet, ezt is csak úgy önként csinálom, mert bántja a szemem.
Sajnos, erre nincs pénz. írunk majd az önkormányzatnak. Maga is megpróbálhatna sírni nekik egy kicsit.
A templom fala meg vizesedik. A talajvíz is alámossa, meg a téli beázás se tud kiszáradni, ha nincs fűtve. Dohosodik minden.
Szomorú, mondja Rózner. De sajnos nem tudunk mit tenni. Látja, ezért kell legalább a tórákat menteni. Van még valami? Mert ha nincs, akkor mi indulnánk. Még máshová is kell mennünk.
Nyújtják a kezüket, már szállnak is be a kocsiba. Elindulnak, Posonyi meg csak áll az út közepén, néz a kipörgő kerekek kavarta porfelhőbe. Szégyelli magát, de úgy gondol a távozókra, mint akik megrövidítették. Nem mutathatta meg nekik a temetőt sem. Ráadásul még csak azt se kérdezték meg, hazavigyék-e. Amikor külföldi látogatók jönnek, és kiautóznak a temetőbe, nemcsak borravalót adnak, de mindig visszafuvarozzák őt a házához.
Címkék:2004-06