Szántó T. Gábor: Antwerpeni napló
Hollandiából Belgium felé a határt csupán egy tábla jelzi. Kiürült őrbódék, pihenőházak, lebontott sorompók maradványai az út mentén. A német-holland határon nyomai sem látszottak, hogy a két országot valaha, valami, akár jelképesen elválasztotta volna.
Az egyesült Európa nemzetállami tagoltságát felváltja a kultúrák légiesebb, de időtállóbb és barátságosabb egymás mellett élése. A nyelv és a regionalitás természetes kerete átveszi a helyét a gyakran hatalmi döntések megszabta, mesterséges választóvonalaknak. A magyarság mint szomszédai fennhatósága alá került, nagy anyanyelvi kisebbséggel bíró nemzet, e folyamat szorgalmazója kell legyen, s az egyesülés folyamata talán a közép- és kelet-európai zsidó pszichére is nyugtató hatással lesz. Az egymásnak feszülő indulatok, a követelt, vagy némán vágyott területi revíziók és a nemzetiségi villongások Európájának helyébe szerencsés esetben egy-két évtizeden belül a konszenzuskereső, vetélkedés helyett a piac szabályozta munkamegosztást választó ideál-Európa lép, határait a tervek szerint Oroszországig, s idővel talán földrajzi határáig: az Uraiig tolva ki. A sokak vágyát megtestesítő reménynek ellentmond a délvidéki összetűzések legújabb fejezete, ahol a legutóbbi hónapokig még mindig a fegyvereké volt a szó a nemzetek közötti dialógusban, és a „civilizált nyugat” lényegében tehetetlen, még ha törekszik is roppant határozottságot felmutatni, és a balkáni háború évei után nehezen megteremtett és törékeny egyensúlyt fenntartani.
*
Az új Európa kulturális palettáján bizonyára markáns szín (stílszerűen: fekete-fehér) jelzi majd az antwerpeni zsidóságot. Körülbelül huszonötezer, többségében ortodox és ultra-ortodox zsidó él itt Szinte valamennyi nagyobb haszid irányzat képviselőivel találkozhatni a gazdag gyermekáldás miatt lassan terjeszkedő városnegyedben, aminek határait – mint magát megnevezni nem kívánó hírforrásunktól megtudjuk – csak szükség esetén lépik át.
A szatmári haszid otthonban két apró fiú szaladgál és hiányzó pajeszom helyére mutogat. Tán megirigylik rövid frizurám, mert lobogó halántéktincseiket bevizezve és fülük mögé rejtve incselkednek Zsuzsával. Jiddisül ugratják, hol a parókája?, majd magyarul is megnyugtatják, hogy az sem baj, ha nincs, és kedvesen üdítővel kínálnak bennünket.
Az askenázi ortodoxia Machsike Hadass nevű hitközsége képviseli a nyilvánosság felé a közösséget – ennek legitimitását a haszid udvarok helyi nyúlványai sem kérdőjelezik meg. Vizsnyic, Belz, Gur és Szatmár ultra-ortodox hívei a nem haszid ortodoxiával és egymás között is békében élnek. Ez tipikusan európai jelenség, mondja informátorunk. Amerikában, vagy Izraelben aligha fordulhatna elő például, hogy egymás rendezvényeit is látogatnák az egyes irányzatok hívei, vagy közös hechsert (engedélyt) adnának kóser élelmiszerekre.
Számos zsidó iskola működik a városban. A legkonzervatívabb héderek (Szatmár elemi iskolája is idetartozik) nem kapnak állami szubvenciót, a tandíjból és adományokból élnek. A tizenhárom éves korukig itt tanuló fiúk legtöbbje, elemi ismeretszerzés után, aminek nyolcvan százaléka vallásos stúdiumokból, a fennmaradó húsz százalék közismereti tárgyakból: írás, olvasás a helyi nyelven, matematika, stb. áll, jesivába megy. Ott tizennyolc éves korukig folytatják tisztán vallási tanulmányaikat. Talány, tárja szét karjait kérdésemre hírforrásunk, akinek héderbe is, jesivába is járnak gyermekei, mármint, hogy mivel foglalkoznak a fiúk a jesiva-évek után. Az antwerpeni közösség bizonnyal nem tudja felszívni és foglalkoztatni az iskolákból évről-évre útjára bocsátott új munkaerőt. Növekszik az elvándorlók, különösen az Egyesült Államokba távozók száma. Családonként hat-hét gyermek nem ritka itt, gyakran a házasságok is külföldön köttetnek, s a megnősülő ifjakat olykor még évekig támogatja asszonyaik famíliája, mely büszke rá, ha komoly talmudi tudással rendelkező vő jő a házhoz.
A haszid közösségen belül a vallási tárgyak aránytalan túlsúlya az oktatásban, gyakori, ám nem nyilvános viták tárgyát képezi. A lányiskolákban az általános műveltséget szolgáló ismeretanyag valamivel bővebben szerepel a curriculumban. Ezek a tanintézetek, hasonlóképpen a modernebb irányzatú Somré Hadass hitközség iskoláihoz, az állami tananyagot a vallásos tárgyak mellett, hozzávetőleg ötven-ötven százalékos óraszámban oktatják, és költségeikhez a kultuszkormányzat is hozzájárul.
Beszélgetőtársunk büszke arra, hogy lányai a zsidó ismeretek mellett általános műveltséget is szereznek, amiként arra is, hogy magyarul is kommunikálnak. Szemléletmódjából talán kitűnik, nem tipikus szatmári nézőpont az övé, s talán azt is elárulhatjuk, nem sértve ezzel megőrizni kívánt inkognitóját, hogy nyilatkozónk asszony.
Az ortodoxia intézményei mellett liberálisabb felfogású szervezetek is működnek, amiket a magyarországi neológja irányzatához hasonlít interjúalanyunk. Az antwerpeni ultraortodoxiából elenyésző a lemorzsolódás, gyakoribb példa, hogy a mérsékeltebben vallásos, ám ortodox családok gyermekei felnövekedvén szigorúbban ragaszkodnak a hagyományhű életmódhoz.
Amikor a magyarországi viszonyokra terelődik a szó, kissé borússá válik beszélgetésünk tónusa. Azok a külföldön élő kevesek, akiknek fontos a magyarországi zsidóság sorsa, pontosan látják a rabbiproblémát, a (zsidó) műveltség, a vallásos magatartásminta, az erkölcsi tartás hiányát, ám azt is jelzik, hogy hazai indíttatás, intellektuális és anyagi erőforrások nélkül aligha van remény arra, hogy komoly rabbinikus tudással, szervezőkészséggel és elszántsággal is bíró személy (vagy személyek) Magyarországra jöjjön (vagy jöjjenek) tanítani, közösséget építeni. A parlagon heverő magyar-zsidóság azé (lesz), aki megműveli.
*
Körülbelül tíz esztendeje kezdődött az Izraelből elvándorló grúz-zsidók letelepedése Antwerpenben, aminek nyomán a zsidó negyed egyik főutcáját ellepték az ékszerboltok. Nem túlzás, legalább negyven üzlet sorakozik egymás mellett a Pelikan Straat-on, melyek a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulóján nyitották meg kirakataikat. Már akkor hatalmas Mercedesekkel érkeztek, emlékszik vissza kalauzunk, s az aranyüzlet azóta is prosperál.
A grúzok öntudatos zsidók. Egyes adatok szerint két-háromezren, mások, talán dinamizmusuk, harsányságuk láttán-hallatán, kissé eltúlozva, tízezer főre teszik létszámukat. Magyarországra is közel tíz esztendeje érkeztek az első jeridázó családok, hogy Izrael után Pesten és Nyíregyházán telepedjenek le. Maguk között Antwerpenben is többnyire héberül, olykor oroszul beszélnek. Saját hitközséget alapítottak, sokan kósert esznek közülük, ám boltjaik többsége, halljuk informátorunktól, szombaton is nyitva tart. Külön utas zsidóság az övék, jellegzetes, Grúziából hozott és őrzött viselkedéssel és összetartással, imarenddel és dallamvilággal; nem olvadnak be sem a többi zsidó irányzatba, sem a környező nem-zsidó társadalomba.
Egy tömbből faragott, tagbaszakadt férfiakat látni záróra körül a Pelikán utcában, hangos szóval, széles gesztusokkal intézik üzleti ügyeiket. A fényes portálok mögött megannyi gyűrű, óra, nyaklánc csillogó kövekkel. Az antwerpeni ortodoxia köreiből sokan gyanakodva (talán féltékenyen?) tekintenek rájuk, elejtett megjegyzéseikkel azt sejtetik: nem mind arany, ami fénylik. Szó szerint. Súlyos állítás ez, különösen ebben a városban, ahol a gyémántkereskedelem aktusait gyakorta csak egy kézszorítás pecsételi meg.
*
A gyémánttőzsde utcáján déltájban nagy a sürgés-forgás. Az elmúlt években egyre több indiai került be az üzletágba, mondják, és a zsidók mintha kissé visszább húzódtak volna, más fogalmazás szerint kiszorulóban vannak. Empirikus bizonyítékokkal nem szolgálhatunk, a kereskedés részleteibe, statisztikáiba nem nyerhetünk bepillantást. Információ innen akkor juthat csak ki, ha a résztvevők akarják. Kölcsönös bizalmon alapuló magánügyletek intim világa ez, amit a magunkfajta illetéktelenek kutakodó pillantásai és kérdései elől szigorú óvintézkedések rekesztenek el. Zárt világ kapui előtt sétálunk fel-alá, ám legfeljebb a gyémántmúzeumba léphetünk be.
*
A jesivákban és a héderekben az átutazó kíváncsiskodót, különösen fényképezőgéppel a kezében, nem szívesen látják. Az utcán riadtan takarja el az arcát minden gyerek, „Avek! Avek!” (El innen!) jiddis csatakiáltásokkal zárkózva el a megörökítéstől, ám azért kíváncsian pislogva kalapjuk, vagy tenyerük mögül felénk: a hosszú szoknyát, ám saját, kibontott haját viselő asszony és a fekete vászonöltönyt, fehér inget, ám mégis csupán görög halászsapkát viselő, pajesztalan férfi felé. Látni rajtunk, hogy zsidók vagyunk, de mégiscsak másfélék, mint ők, gondolhatják. Parkoló autók mögé gurulnak kis kerékpárjaikon, onnan kukucskálnak, várván, hol bukkanunk fel, mintha az önvédelmi reflexen és a képrögzítéstől való ódzkodás szokásán túl azért a bújócska örömének is hódolnának. Nem kellemetlenkedünk tovább, eltesszük a fényképezőgépet.
*
A Somré Hadass hitközség egyik tekintélyes vallási vezetője barátságosan hellyel kínál az irodájában és várja kérdéseimet. A jeruzsálemi születésű, hatvan év körüli férfi édesanyja Budapesten élt a harmincas években, és ő maga is vagy féltucatszor vendégeskedett Magyarországon, tudom meg rövidesen, néhány perc után felcserélődnek szerepeink, ő kérdez, én válaszolgatok, s mindez nincs különösebben ellenemre, mert valamennyi gondjával együtt kevésbé látszik problematikusnak az antwerpeni zsidóság bármely csoportjának jelene és jövője, mint az egész magyarországi közösségé, s noha róluk írnék éppen riportot, nem tudok kibújni a bőrömből, ha a honi zsidóság szellemi létére terelődik a szó. Igyekszem mértéktartóan fogalmazni, de őszintén. Legnagyobb meglepetésemre a rabbi „képben” van és nem kertel. Tömören és határozottan minősíti a Budapesti Autonóm Ortodox Hitközség elnökét, aki szerinte túlzottan is együttműködött a hatalommal a rendszerváltás előtt, és úgy látja, ma is egy szűk klikk uralja az ortodoxiát, melynek valós taglétszáma (mely több, mint a vallást szigorúan gyakorlóké) sem több egy-két tucat embernél, akinek legtöbbje egyben alkalmazottja is a hitközségnek.
Amikor arról kérdezem, vajon miért „írta le” az ortodox világ Budapestet, ahol létszámában jelentős zsidóság él, és miért nem próbál tenni valamit, hogy a turisztikai látványossággá degradálódó kirakatzsidóság mögött újra megteremtődjék a valódi tartalom, akárcsak egy-két ezer, vagy néhányszáz ember erejéig, mint Bécsben, íróasztala mögött vendéglátóm széttárja kezét: „Egy jó rabbi sokba kerül.” Amíg nincs fizetőképes helyi kereslet, addig egy-egy kivétellel legfeljebb olyan átutazó előadókra, alkalmi melámedekre, terepfelmérő látogatókra lehet számítani, akik néhány napot, hetet töltenek Budapesten, és továbbállnak. A felsorolt ortodox rabbik neve hallatán, akik az elmúlt években megfordultak Magyarországon, elismerően bólint, majd azt mondja: „Ezek mind komoly emberek. Fontos, hogy aki odamegy, tudjon magyarul, de akiket említett, túlságosan konzervatívak. Maguknak autentikus, de modernebb gondolkodású, nyíltabban kommunikáló személyekre volna szükségük.” Az ősz szakállú rabbin fekete mellény, fehér ing, alul kilógó cicesz, térd alá érő kaftán, bársony kapedli (a fényképezkedéshez keménykalap).
Kissé meglepődöm kritikus szavain, noha tudom, hogy ő valóban a mérsékelt ortodoxiát reprezentálja, az önmagával kapcsolatban használt „modern ortodox” terminus technicus hallatán mégis elszontyolodom, mert arra gondolok, ha elfogadom öndefinícióját, és hozzá képest próbálom elhelyezni a honi irányzatokat, a jelenkori magyar-zsidóság nemigen fér rá a zsidó világ vallási térképére. (Elveszett törzs, leszáradt ág, zsákutca, miegymás.)
„Maga szerint hány zsidó fiatal tart kósert Budapesten?”, kérdi váratlanul. „Legfeljebb háromszáz”, felelem rövid gondolkodás után, felfelé kerekítve statisztikámat, hogy érdemesnek mutassam magunkat a szellemi invesztícióra, ám hogy azért ne csapjam be, hozzáteszem: „De ezek nagy része beül egy kávéházba, és a vendéglőben megeszi a salátákat.” „Salátát és halat!”, neveti el magát, és lefegyverző nyíltságára nekem is bólintanom kell.
Egy néhány napos szeminárium erejéig eljönne ő is Budapestre, mondja búcsúzáskor, de tudja jól, hogy e rövid vendégszereplés aligha változtat a viszonyokon. Bizonyára ezért nem sértődik meg, hogy nem villanyoz fel túlzottan ajánlata. Érezve, hogy talán nem kívánná viszontlátni nyomtatásban, hivatalos nyilatkozataként, helyenként szokatlanul nyílt szavait, megkérdem tőle, idézhetem-e nevével az általa mondottakat. Egy pillanatra elmélázik, azután hibás angolságára és az ebből eredő esetleges pontatlan fogalmazásra hivatkozva jelzi, hogy nem lenne szerencsés, ha nevét közreadnám.
Így, természetesen, a róla készült fotót is csak magánarchívumomba süllyeszthetem. Az angolja egyébként valóban nem volt gördülékeny, ám amit mondott, az sajnos végig pontos volt, érthető és világos.
*
A nyáron íródott riport elkészültét követően, szeptember végén kapta szerkesztőségünk a hírt Oberlander Baruch rabbitól: tizennégy, Egyesült Államokbeli lubavicsi haszid fiatalember közreműködésével jesiva indul Budapesten. A végzős rabbinövendékek egy esztendőt töltenek Magyarországon. Tanulmányaikba angolul beszélő, helyi zsidó érdeklődők is bekapcsolódhatnak.
Fixler Hermann, a Budapesti Autonóm Ortodox Hitközség elnöke tavalyi és idei újévi cikkében is jelezte az Új Élet hasábjain, hogy a Hitközség „Kolel Jesiva” beindítását tervezi. A terv azonban, úgy tűnik, évelő.
Két esztendeje, a jeruzsálemi Dvar Jemsalajim jesiva „elvi” támogatásával, David Zitter rabbi (korábban az Amerikai Alapítványi Iskola tanára) szervezésében megkezdte működését a „Budapest Kolel” az ortodox hitközség Dob utcai épületében, ám a helyet adó intézménytől függetlenül. Tevékenysége Zitter rabbi távozásával, pénzforrások híján megfeneklett, s azóta időről-időre (legutóbb október elején) egy-egy vendégelőadó érkezett a szervező kíséretében néhány napra. Az elmúlt másfél évben így több alkalommal hallgathatták az érdeklődők Joel Schwarz és Chajim Levi rabbik, a Dvar Jerusalajim jesiva oktatóinak magyar nyelvű előadásait, ám ők is csupán átutazóként voltak jelen a honi zsidó szellemi életben.
A közelmúltban egy USÁ-ból érkezett lubavicsi rabbi, Jöcheszkel Lebovics is kétszer egy hónapot töltött és tanított Budapesten, magyar ajkú feleségével együtt, de hosszabb távú magyarországi terveik elé akadályok gördültek.
Mint a szukkotot Budapesten töltő Joel Schwarz rabbitól megtudtuk, november elején Magyarországra érkezik a harminckét éves Zeév Paskusz, aki tizenegy esztendővel ezelőtt távozott el innen, és az amerikai hátterű Or Szaméach jesivában végezte tanulmányait. A „litvis” (nem haszid) ortodox irányzathoz tartozó szófér feleségével és gyermekeivel együtt települ a magyar fővárosba, hogy itt dolgozzon (tórákat, tfilineket, mezüzéket írjon és javítson), s hozzájáruljon a zsidó ismeretek bővítéséhez és a vallásos élet felélesztéséhez.
Információink szerint lehetséges, hogy a lubavicsi jesiva csírája késztette aktívabb szerepvállalásra az ortodox világ más irányzatait is, melyek kihívásnak érzik ennek jelenlétét, bár annake- lőtte nem mutattak különösebb érdeklődést az itteni szerepvállalásra.
Magyarország (vagy legalábbis Budapest) mégiscsak visszakerül az ortodox világ térképére?
Címkék:1998-11