Számszaki jelentés – Szociológiai felmérés a magyarországi zsidóságról
Számszaki jelentésStatisztika a magyarországi zsidóságról
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Szociológiai Intézetében működő Kisebbségkutató Intézet 1999 márciusa és novembere között kérdőíves szociológiai felmérést végzett a mai magyarországi zsidóságról. A Kovács András szociológus által koordinált kutatás során 2015 interjú készült. A begyűjtött roppant mennyiségű anyag feldolgozása várhatóan a nyáron fejeződik be. A kutatók addig is gyorsjelentésben foglalták össze az egyszerűbben levonható következtetéseket. Az alábbiakban néhány kiemelt rész olvasható a gyorsjelentésből, mellette pedig a kutatásvezetővel készült interjút közöljük.
A minta
A zsidóság azok közé a társadalmi csoportok közé tartozik Magyarországon, amelyekről nem áll rendelkezésre egységes nyilvántartás. Ez az ún. reprezentatív minta kialakításának legnagyobb akadálya. Reprezentatív minta vételét azonban az a tény is nehezíti, hogy a jelentős méretű asszimiláció és keveredés következtében az objektív kategorizálás – annak eldöntése, hogy ki zsidó – sem egyszerű feladat. Emellett az antiszemitizmus történeti tapasztalatai és az ebből eredő félelmek egy bizonyára nem jelentéktelen méretű csoportot ma is visszatartanak a vallási-etnikai azonosság nyílt vállalásától… Összességében véve… azt valószínűsíthetjük, hogy mintánkban a zsidósághoz jobban kötődő, erősebb zsidó identitással rendelkező csoportok jelentősen, a magas társadalmi státusú csoportok pedig valamelyest nagyobb arányban szerepelnek, mint a teljes vizsgált népességben…
Demográfiai adatok
…A családi állapot szerinti összetétel több sajátosságot tartalmaz.
A magyarországi teljes népességhez viszonyítva a zsidó népességen belül alacsonyabb a házasok, és magasabb az elváltak és özvegyek aránya. Az utóbbiak nagy száma a zsidó népességen belül a magas életkornak, főként az idős nők viszonylag magas számával hozható összefüggésbe.
A nemek szerinti adatok az özvegyek arányának különbsége mellett az elváltak arányának jelentős eltérésére hívják fel a figyelmet: a házas/elvált arány jelentősen különbözik a férfiak és a nők között. Az elváltak aránya – ahogy a táblából is kitűnik – főként a nők között magas. Elsősorban itt haladja meg ez az arány a magyarországi népességen belüli adatot… A férfiak körében gyakoribb a nem zsidó partnerrel történő házasságkötés. Az is megállapítható, hogy az elvált férfiak között magasabb az újraházasodási arány…
E kérdéskörben a további behatóbb elemzések azért is indokoltak, mivel a családi állapotról szóló adatok sok tekintetben ellentmondanak a zsidó népesség „családközpontúságáról” elterjedt sztereotípiáknak (amit egyébként a jelen vizsgálatnak az önsztereotípiákra vonatkozó kérdésblokkja is megerősíteni látszik). Úgy tűnik, a fiatalabb népesség esetében – a globális tendenciákkal egybecsengően – a fent leírt tendenciák még erősebben érvényesülnek: felfelé tolódik el a házasságkötések időpontja, és növekszik az élettársi közösségben élők aránya. A 30 év alattiaknál az utóbbi már jelentősen meg is haladja a házasságban élőkét
Mindez a gyerekvállalással, az átlagos gyermekszám kérdésével is összefügg. Egészében az figyelhető meg, hogy a gyermekszám a zsidó népességben hasonlóan alacsony, mint a magyarországi népesség egészében: a minta tagjainak átlagos gyerekszáma 1,2. A minta tagjai között 29 százalék a gyerektelenek, 30 százalék az egy-, 31 százalék a két-, és csak 7 százalék a három- vagy többgyerekesek aránya… Megfigyelhető az egyáltalán nem magától értetődő tény, hogy kb. 40 éves kor fölött a férfiak gyerekszáma számottevően magasabb, mint a nőké. (A magyarországi teljes népesség hasonló adatai között például nem találkoztunk hasonló jelenséggel.)
A népesség térbeli, szociális és kulturális jellemzői
A magyarországi zsidó népesség talán legszembetűnőbb jellegzetessége nagyfokú térbeli koncentrációja: a populáció közel 90 százaléka összpontosul a fővárosban. Érdekes ezt egybevetni a korábbi generációkról nyert adatokkal, illetve a minta tagjainak születési adataival. (2. táblázat)
Látható, hogy a jelenlegi zsidó populáció nagyobb részének felmenői (nagyapai szintig) még vidékről származnak. (Ennél – ahogy a korabeli statisztikák is tanúsítják – jóval nagyobb volt a vidéki zsidóság aránya, hiszen az üldöztetések következményei sokkal súlyosabban érintették a vidéken élő népességet, mint a budapestit.) A nagyfokú koncentráció a közbülső generáció életútja során, lényegében az elmúlt ötven évben mehetett végbe. A fővárosba áramlás a jelenlegi generáció életében is folytatódott, amit a születési és a jelenlegi lakóhelyi adatok egybevetése is tükröz.
Ez a nagyfokú területi koncentráció a fővároson belül is érvényesül. Az adatok szerint a minta budapesti tagjainak közel egyharmada a XIII. és a 11. kerületben lakik, s ezek mellett elég jelentős az V., VII., XI. és XIV. kerület részesedése is. A hagyományos „gettóövezet” részesedése összességében ma már inkább átlagosnak mondható…
Az iskolai végzettség és foglalkozási összetétel tekintetében is sajátos kép rajzolódik ki már a legáltalánosabb adatok alapján. Tekintsük át először az iskolázottsági adatokat, az alapmegoszlás mellett a viszonylag éles választóvonalat képező aktív-inaktív tagolódás szerint. (3. táblázat)
Az adatok egyrészt a populáció igen magas iskolázottságát, másrészt az iskolázottság fokának időben növekvő tendenciáját mutatják. Jól érzékelhető, hogy már a mai inaktív népesség iskolázottsága is magas volt, a diplomások aránya megközelítette a kétötödöt, és ez számottevően tovább emelkedett. A mai aktív népesség körében már a kétharmadot is meghaladja a diplomások aránya. Ezzel egyidejűleg az alacsony képzettségi szintek erősen összezsugorodtak.
Mindez természetesen jelentősen befolyásolja a foglalkozással, munkaviszonnyal kapcsolatos jellemzőket, a foglalkozási hierarchiában való elhelyezkedést.
A népesség átlagos életkorát tekintve viszonylag magas az aktív népesség részaránya. A munkanélküliek hányada mindössze 1 százalék. Az inaktív népesség dominanciája magasabb életkorban kezdődik, mint a magyarországi teljes népességen belül. Viszonylag alacsony a jelenlegi nyugdíjkorhatár előtt inaktívvá válók aránya. Az inaktív népesség jelentős csoportja a felsőoktatási intézmények hallgatói – főként egyetemen tanulók – közül kerül ki (a teljes mintában 9 százalékot tesznek ki).
A foglalkozás szerinti összetétel is a magas képzettségi szintet jelzi. Az alapadatok mellett itt is az aktivitás szerinti megoszlást mutatjuk be. (4. táblázat)
A magas státusú foglalkozási csoportok dominanciája a teljes mintában is szembetűnő, és még inkább így van ez a fiatalabb népesség körében. A vezető állásúak, értelmiségiek és az önállók részaránya a populáció egészében eléri a 70 százalékot, az aktív népességen belül a 80 százalékot is. A jelenleg aktív korosztályokon belül főleg az alacsonyabb szintű irodai dolgozók, alkalmazottak részaránya csökkent, az önállóké, vállalkozóké jelentősen emelkedett az előző generációhoz viszonyítva. Míg ez utóbbi tendencia a zsidó népesség korábbi foglalkoztatási hagyományaihoz való visszatéréseként is értelmezhető, az ágazati megoszlásról rendelkezésre álló adatok módosult szerkezetről tanúskodnak. Míg az inaktívak között még a kereskedelem volt az egyik legfontosabb foglalkozási terület, a fiatalabb nemzedéken belül ennek szerepe jóval kisebb, és az üzleti, személyi szolgáltatások, illetve a kulturális szféra vette át a vezető helyet. A hagyományos termelő ágazatok, ezen belül az ipar szerepe is erősen visszaszorult az aktív népességben az inaktívak egykori foglalkozási struktúrájához képest.
A jövedelmi és anyagi helyzetről való adatok ugyancsak a népesség magas státusszintjét jelzik. Ami az egyes foglalkozási csoportokat illeti, az aktívak közt a rangsor élén a vezető állásúak állnak nettó 184 ezer forintos átlaggal, ezt az önállók, majd a beosztott értelmiségiek követik 149, illetve 113 ezer forinttal. (Meg kell jegyezni, hogy különösen az aktív népességen belül jelentős volt azok aranya, akik nem kívántak nyilatkozni jövedelmükről. Az összes megkérdezett 20 százaléka hárította el a személyes keresetre vonatkozó kérdést, ezen belül az aktívak közül 27 százalék. Különösen az önállók és a vezetők közt volt gyakori a válaszmegtagadás 40, illetve 30 százalékkal. Az anyagi helyzetről rendelkezésre álló további adatok azt jelzik, hogy inkább a nagyobb jövedelemmel rendelkezők közt volt magas a válaszmegtagadók aránya.)
Vallási és származási háttér
A vallási-származási háttér vizsgálata objektíve a témakör legnehezebb kérdései közé tartozik. Több körülmény is nehezíti a valósághű leírást. A zsidó – nem zsidó háttér vizsgálatában elvben több generációra kellene visszanyúlni. A ma élő generációk azonban gyakran nem rendelkeznek elegendő információval a felmenőkről… Gondot okoz az a körülmény is, hogy sokszor megfelelő információk birtokában sem egyértelmű a felmenők kategorizálása, mivel – az identitás változása, esetleg kitérés következtében – a származási és a felekezeti hovatartozás nem esik egybe…
E tényezők egy részét a vizsgálat kényszerűen leegyszerűsítve kezeli, mivel el kellett fogadnunk bizonyos kompromisszumokat… Így például a felmenők vallási-felekezeti hovatartozását csak a nagyszülőkig regisztráltuk… A vallási-származási homogenitás indexét a négy nagyszülőre vonatkozó mutatók alapján alakítottuk ki. A „homogén” csoportba soroltuk azokat a válaszadókat, akiknek mind a négy nagyszülője akár származási, akár vallási szempontból zsidónak minősült a megkérdezettek szerint. A „részben homogén” csoportba azok kerültek, akiknél a négy közül az egyik nagyszülő nem volt zsidó (egyik szempontból sem). Végül a „vegyes származásúak” azokat foglalják magukba, akiknek legfeljebb két nagyszülőjük minősült zsidónak. Az így ki- alakított index alapján a következő táblázat a teljes minta és az egyes korcsoportok adatait mutatja be. (5. táblázat)
Mint a tábla mutatja, a népesség közel háromnegyede tartozik a „homogén” csoporthoz. Az idősebb korosztályokban ez az arány azonban számottevően magasabb, a fiatalabb korosztályokban viszont – főleg 50 évtől lefelé – már lényegesen alacsonyabb. 35 évtől lefelé lényegében azonos a teljesen vagy részben homogén és a vegyes származásúak aránya. A további adatok azt mutatják, hogy ez a keveredési tendencia a legfiatalabb korcsoport felé haladva már nem erősödött.
A házasodási egyneműség, a homogámia megközelítésére részben a szülői és a jelenlegi generáció, részben az utóbbin belül az egyes korcsoportok összehasonlításával is lehetőség nyílik. Mivel a férfiak és a nők házasodási gyakorlata különböző lehet, a következő táblázat a generációk és a korcsoportok összehasonlítása mellett a nemek szerinti adatokat is tartalmazza. (6. táblázat)
A legszembetűnőbb adat, hogy a szülői generációban lényegesen magasabb szintű volt a házasodási homogámia, mint a jelenlegiben… A változások értelmezésekor természetesen nem hagyhatók figyelmen kívül a történeti-demográfiai összefüggések, a magyarországi zsidó népesség jelentős veszteségei a holokauszt, majd az emigrációs hullámok következtében, melyek a homogám házasodás környezeti esélyeit (az ilyen párok véletlenszerű találkozásának valószínűségét) nagyságrendnyivel csökkentették…
A nemek szerinti egybevetés további lényeges különbséget jelez…, ami kisebb mértékben már az apák és anyák generációjára is jellemző. A mai generációban a férfiak közt lényegesen alacsonyabb szintű a homogámia, mint a nők között…
Vallási-kulturális aktivitás
A zsidó szocializáció egyik lényeges forrása az általános vagy magasabb szintű felekezeti vagy világi zsidó oktatásban, a hittantanulásban való részvétel. Hasonló szerepet tölthet be a zsidó ifjúsági szervezetekben folyó „informális oktatás”. A kérdőív egyik kérdéscsoportja az ilyen oktatási formákban való részvétel felmérésére irányult. Az adatokat a következő táblázat ezúttal a teljes mintára és az egyes életkori csoportokra vonatkozóan adja meg. (7. táblázat)
A szóban forgó vonatkozásokban – nyilvánvalóan a történeti törésvonalakkal összefüggésben – különösen élesek a korosztályok közti különbségek. Markánsan rajzolódik ki az a – kb. 1935 és 1965 közt született korosztályok által jelzett – három évtized, amelyben a hittan és a vallási nevelés gyakorlatilag minden formája háttérbe volt szorítva. A legfiatalabb korcsoportban azonban a zsidó kultúra felé fordulás jelei figyelhetők meg. Erősen megnövekedett körükben a hittant tanulók, a zsidó középiskolába járók és a zsidó ifjúsági szervezetek tagjainak aránya. Ezek a tendenciák még akkor is figyelemre méltók, ha tekintetbe vesszük…, hogy a mintába került fiatalok között minden bizonnyal felülreprezentált a zsidósághoz kötődők, illetve „visszatérők” csoportja…
A fentiek után még érdekesebb lehet a kérdés: mennyiben jutnak kifejezésre ezek a generációs jellegzetességek a családi vallási-kulturális miliőről rendelkezésre álló adatokban. E témáról a kérdőív egyebek közt egy olyan kérdéssorozatot tartalmazott, amely a vallási-kulturális hagyomány egyes elemeinek előfordulását vizsgálta részben a szülői családban, részben a megkérdezettek saját családjában… (8. táblázat)
A gyerekkori (szülői) és a jelenlegi családi minták egybevetése pregnánsan mutatja a zsidó vallási-kulturális minták visszaszorulását Magyarországon az elmúlt fél évszázad során. (Bár bizonyos hagyományok – pl. a zsidó temetkezés – teljes eltűnéséről még így sem beszélhetünk.) Ugyanakkor a táblázat jobboldali fele, a szóban forgó összevetés korcsoportonkénti megjelenítése árnyaltabb kép kialakítását is lehetővé teszi. Ezek szerint a szekularizációs folyamatok a legerőteljesebben a mai idősebb korosztályokban mentek végbe, ahol különösen éles a szakadék a gyerekkori és a jelenlegi család gyakorlata között. A mai középkorosztályokban – kb. 40 évestől 65 éves korig – már a gyerekkorban is jól látható az erodálódási tendencia, amihez képest a saját életpálya során már mérsékelt a változás. Ezek azok a korosztályok, amelyek már a szülői családban kevés vallási hagyománnyal találkoztak, és a vallási-kulturális megújulás korszakát is olyan korban érték meg, amikor az emberek már kevéssé nyitottak az ilyen változások iránt. A legfiatalabb korosztályokban ugyanakkor jól látszanak a tradíciókhoz való visszatérés bizonyos jelei: a vallási-kulturális hagyomány legtöbb eleme mind a gyerekkori családhoz, mind az idősebb korcsoportok gyakorlatához képest magasabb arányban fordul elő…
Szembetűnő, hogy a vizsgált populáció a magyarországi népesség más vallási csoportjaihoz képest jóval kevésbé vallásos, illetve templomba járó. Míg a zsidó megkérdezettek kb. fele tekinti magát (akár a szó igen tág értelmében) vallásosnak, a hasonló arány főleg a katolikusok, de a reformátusok, sőt az evangélikusok között is magasabb (70 százalék körül mozog). Mint az adatokból kitűnik, igen magas – közel kétharmados – azok aránya, akik a nagyobb vallási ünnepek alkalmával sem látogatják a zsinagógákat. Ami a generációs különbségeket és a jelenlegi újabb fejlemények jeleit illeti, a szekularizációt és ennek a legfiatalabb korcsoportoknál mutatkozó megtörését illetően a fentiekhez hasonló tendenciák figyelhetők meg.
A kutatás egy kérdéssorozata megkísérelte áttekinteni a ma már jelentős számú zsidó vallási, társadalmi és kulturális szervezetben való részvétel fokát, az ilyen jellegű intézmények, programok látogatottságát. A vizsgálat adatai szerint a népesség nagyobb része elsősorban a kulturális intézményeken keresztül kapcsolódik a zsidó közösséghez. A megkérdezettek több mint 60 százaléka jelezte, hogy a szóban forgó rendezvények valamelyikén gyakrabban vagy ritkábban meg szokott fordulni. A zsinagógában tartott koncertek, a klezmer zenei rendezvények és a Bálint Közösségi Ház programjai egyaránt a népesség kb. 10 százalékát vonzzák gyakrabban és további mintegy 30 százalékát ritkábban. A Goldmark terem rendezvényeinek látogatottsága mérsékeltebb (3 illetve 22 százalék). Míg az utóbbi intézmény inkább az idősebb korcsoportok tagjai, a Bálint Közösségi Ház a fiatalabbak közt népszerűbb.
A vallási-társadalmi szervezetekben való részvétel a fentihez képest szőkébb körre jellemző. A válaszadók 39 százaléka mondta, hogy tagja valamilyen zsidó szervezetnek vagy részt vesz annak tevékenységében. A legtöbben… a Hitközségben való tagságról nyilatkoztak (ezen belül 2 százalék jelezte, hogy tisztséggel is rendelkezik), míg a rákövetkező nyitott kérdésben a megkérdezettek 20 százaléka említett további vallási-társadalmi szervezetet (ezen belül 7 százalék kapcsolódik mind az előbbihez, mind az utóbbiak valamelyikéhez). A legtöbben (12 százalékban) a Mazsike programjaiban való részvételről számoltak be. Még megemlítendő (2 százalékos aránnyal) a Zsidó Fiatalok Magyar országi Egyesülete (UJS), és (1 százalék körüli előfordulással) a Habonim Dror, a B’nai B’ríth, a Szim Salom és a Magyar-Izraeli Baráti Társaság.
Megfigyelhető, hogy a kulturális és a vallási-társadalmi szervezetekhez való kapcsolódás egyfajta kumulativitást mutat: a vallási-társadalmi szervezetek résztvevői több-kevesebb intenzitással többnyire kulturálisan is aktívak, míg fordítva ugyanez nem mondható el. Az aktivitás e lépcsőzetes felépítése alapján indexet alakítottunk ki a szervezeti részvételről, amelynek fokozatai: 1. távolmaradás mindenfajta (kulturális vagy vallási-társadalmi) szervezet tevékenységétől; 2. kulturális szálon való laza kapcsolódás (valamelyik kulturális rendezvénytípus időnkénti látogatása); 3. kulturális szálon való intenzív részvétel (még vallási-társadalmi részvétel nélkül); 4. vallási-társadalmi szervezetben való részvétel (a kulturális rendezvények intenzív igénybevétele nélkül); 5. több szálon való integráltság (mind vallási-társadalmi, mind intenzív kulturális részvétel). A következő táblázat az e típusok közti megoszlást mutatja be a teljes mintában, illetve az előzőekben leírt vallási-származási csoportokban. (9. táblázat)
A minta tagjainak valamivel több, mint egynegyede mutat gyakorlatilag teljes érdektelenséget a Magyarországon meglévő zsidó szervezetek és kulturális intézmények iránt. További egynegyed laza szálon kapcsolódik: időnként részt vesz valamilyen kulturális rendezvényen. A vizsgált népességnek valamivel kevesebb, mint felére jellemző a komolyabb aktivitás. E típusokon belül már inkább a vallási-társadalmi szervezetekhez való kapcsolódás dominál. A több szálon is integráltak aránya valamivel magasabb, mint tíz százalék.
1. táblázat A teljes minta családi állapota és a csoportok nemek szerinti alakulása (százalékban) | |||
Teljes
minta |
Férfi | Nő | |
Nőtlen, hajadon | 18 | 20 | 17 |
Házas | 46 | 56 | 37 |
Élettárssal élő | 7 | 8 | 6 |
Elvált | 12 | 7 | 17 |
Özvegy | 16 | 9 | 23 |
Összesen | 100 | 100 | 100 |
2. táblázat A teljes minta és a felmenők településtípus szerinti elhelyezkedése (százalékban) | ||||||
Nagyapa
(legtartósabb) lakóhelye |
Apa
(legtartósabb) lakóhelye |
Saját
születési helye |
Saját
jelenlegi lakóhelye |
|||
Budapest | 40 | 71 | 70 | 88 | ||
Vidéki város | 29 | 19 | 20 | 11 | ||
Község | 15 | 7 | 7 | 2 | ||
Külföld* | 7 | 3 | 4 | – | ||
Összesen | 100 | 100 | 100 | 100 | ||
* A felmenők esetében megjelenő „külföld” országrészekre vonatkozik. | kategória döntően | az elcsatolt |
3. táblázat A teljes minta, illetve az aktív és inaktív népesség iskolázottság szerinti megoszlása (százalékban)
Teljes minta* | Aktív | Inaktív | |
Max. 8 általános | 3 | 1 | 22 |
Szakmunkásképző | 5 | 3 | 6 |
Középiskola | 29 | 30 | 28 |
Főiskolai diploma | 19 | 22 | 16 |
Egyetemi diploma | 37 | 46 | 22 |
Összesen | 100 | 100 | 100 |
* A táblázat adatainál a bizonytalan iskolázottsági státusú tanulókat, többségükben egyetemi hallgatókat nem vettük figyelembe (a tanulók a populáció 9 százalékát teszik ki).
4. táblázat A teljes minta, illetve az aktív és inaktív népesség foglalkozás szerinti megoszlása százalékban)
Teljes minta* | Aktív | Inaktív | |
Vezető állású | 26 | 25 | 27 |
Beosztott értelmiségi | 29 | 32 | 25 |
Önálló, vállalkozó | 16 | 25 | 6 |
Egyéb szellemi | 21 | 14 | 29 |
Szakmunkás | 6 | 4 | 9 |
Egyéb fizikai | 2 | 1 | 4 |
Összesen | 100 | 100 | 100 |
*A táblázat adatainál a bizonytalan iskolázottsági státusú tanulókat, többségükben egyetemi hallgatókat nem vettük figyelembe (a tanulók a populáció 9 százalékát teszik ki).
5. táblázat Vallási-származási homogenitás a teljes mintában és korcsoportok szerint (százalékban)
Teljes
minta |
18-25
év |
26-35
év |
36-45
év |
46-55
év |
56-65
év |
66-75
év |
75 év fölött | |
Homogén | 72 | 40 | 39 | 56 | 79 | 84 | 88 | 89 |
Részben homogén | 6 | 11 | 13 | 10 | 5 | 5 | 1 | 3 |
Vegyes származás | 22 | 50 | 48 | 34 | 15 | 11 | 11 | 8 |
Összesen | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
6. táblázat Házasodási homogámia a szülői generációban, a kérdezettek közt (amennyiben házasok), valamint a homogámia nemek és korcsoportok szerinti alakulása (százalékban)
Szülői
család |
Kérdezett | Férfi Nő | 18-25
év |
26-35
év |
36-45
év |
46-55
év |
56-65
év |
66-75
év |
75 év fölött | ||
Homogám | 79 | 51 | 44 58 | 48 | 37 | 44 | 48 | 44 | 51 | 70 | |
Nem homogám | 21 | 49 | 56 42 | 52 | 63 | 56 | 52 | 56 | 49 | 30 | |
Összesen | 100 | 100 | 100 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
7. táblázat A zsidó oktatásban és ifjúsági szervezetekben való részvétel egyes mutatói a teljes mintában és az egyes korcsoportokban (százalékban)
Teljes
minta |
18-25
év |
26-35
év |
36-45
év |
46-55
év |
56-65
év |
66-75
év |
75 év fölött | |
Hittantanulás | 55 | 50 | 21 | 18 | 28 | 62 | 90 | 92 |
Zsidó általános (elemi) iskola | 20 | 10 | 3 | 4 | 2 | 29 | 40 | 36 |
Zsidó középiskola | 12 | 30 | 5 | 5 | 2 | 7 | 22 | 13 |
A héber ábécé „jó” ismerete | 23 | 39 | 31 | 16 | 16 | 14 | 24 | 27 |
Zsidó ifjúsági szervezetbeli tagság | 18 | 42 | 20 | 7 | 3 | 13 | 25 | 19 |
8. táblázat Vallási-kulturális hagyományok a gyerekkori és a jelenlegi saját családban, a teljes mintában és az egyes életkori csoportokban (százalékban)
Teljes
minta |
18-25
év |
26-35
év |
36-45
év |
46-55
év |
56-65
év |
66-75
év |
75 év fölött | ||||||||||||||||
gy-* | .!•** | gy- j- | gy- | ,i- | gy- j- | gy- | .i- | gy- | .i- | gy- | j- | gy- | j- | ||||||||||
A szombat megtartása | 30 | 14 | 8 | 11 | 6 | 18 | n | 14 | 20 | 14 | 38 | 10 | 49 | 14 | 58 | 19 | |||||||
Böjt Jóm Kippur idején | 52 | 34 | 33 | 44 | 14 | 34 | 23 | 33 | 41 | 38 | 60 | 26 | 80 | 27 | 84 | 40 | |||||||
A széder megtartása | 41 | 29 | 24 | 37 | 13 | 35 | 20 | 34 | 33 | 35 | 46 | 24 | 61 | 21 | 49 | 24 | |||||||
Kóser étkezés | 20 | 8 | 5 | 13 | 6 | 14 | 10 | 9 | 13 | 8 | 19 | 5 | 32 | 3 | 42 | 10 | |||||||
Sólet főzése | 59 | 38 | 44 | 50 | 40 | 31 | 50 | 38 | 57 | 43 | 64 | 38 | 73 | 34 | 77 | 35 | |||||||
Mezüze | 37 | 21 | 25 | 31 | 13 | 26 | 17 | 25 | 24 | 26 | 37 | 11 | 59 | 13 | 66 | 22 | |||||||
Fiúknál a bár micva megtartása | 36 | 15 | 20 | 25 | 10 | 12 | 16 | 17 | 21 | 16 | 37 | 11 | 59 | 13 | 69 | 16 | |||||||
Zsidó temetkezés | 64 | 44 | 58 | 51 | 46 | 41 | 58 | 44 | 59 | 50 | 68 | 34 | 79 | 40 | 80 | 45 | |||||||
A fiúgyermekek körülmetélése | 41 | 17 | 21 | 23 | 13 | 18 | 19 | 17 | 29 | 12 | 47 | 13 | 65 | 15 | 72 | 22 | |||||||
A hanuka megtartása | 43 | 32 | 27 | 39 | 13 | 41 | 22 | 38 | 33 | 36 | 47 | 26 | 67 | 23 | 69 | 28 |
* gyerekkori család ** jelenlegi család
9. táblázat A zsidó vallási-társadalmi szervezetekben és kulturális intézményekben való aktivitás (százalékban)
Teljes
minta
Távolmaradók 29
Kulturális szalon
laza kapcsolódás 26
Kulturális szálon
intenzív részvétel 7
szervezetben való részvétel 27
Vallási-társadalmi és kulturális szálon is integráltak 12
Címkék:2000-03