Szabolcsi Miklós hetvenöt éves
Hetvenöt éves volna? Hiszen ma is kamaszos-kíváncsi érdeklődéssel figyel a világra, egy új könyvre vagy arcra vagy hangra, itt és akárhol, ahol értéke van könyvnek és szónak és kultúrának, mintha az üdvössége múlna ezen. S talán valóban az üdvössége múlik rajta. Éppen valamelyik nap mesélte az egyik különösen tájékozott és a szakmával különösen elégedetlen irodalomtörténész barátom, hogy ha egy frissen megjelent francia vagy német könyvcsemegéről szeretné valakivel megosztani gondolatait, csak hozzá és még legfeljebb egy-két kollégához fordulhat.
Boldogabb korokban mi sem természetesebb, mint hogy a tudós mindenekelőtt kíváncsi ember. De az ő pályáját nem ilyen idők alakították; voltak évek, amikor a kíváncsiság és a műveltség büntetendő cselekménynek számítottak. Alkalmazkodott ő is az időkhöz (s nem éppen sikertelenül, hiszen a tudományos ranglétrán egyre feljebb emelkedett); aligha lehettek számára könnyen elviselhetőek a kényszerűség pillanatai, amikor el kellett hallgatnia (vagy hallgattatnia magában) érzékenységét, ízlését. Nem kétséges, hogy A clown mint a művész önarcképe című könyve (1974) sokszorosan emblematikus mű: áttételesen az ő önarcképe is – a clown alakját a maga ambivalens sorshelyzetének kifejezésére is alkalmasnak találhatta.
Ha kellett (és bizony kellett), nem riadt vissza az olyan – végső soron tudománytörténeti jelentőségű – feladatok ellátásától sem, amelyek távolabb estek ugyan érdeklődésétől, de amelyekre nem akadt más vállalkozó. Mint barátja, Mérei Ferenc tette, aki szociálpszichológiai elkötelezettsége ellenére vezetett be több nemzedéket a mélylélektan ismereteibe, miután átlátta, hogy a pszichoanalízis politikai eltiltása nyomán olyan vákuum állt elő, amelyet (a korábbi mesterek elüldözése, illetve kihalása miatt) jobb híján neki kell felszámolnia. Hasonlóképp járt el Szabolcsi tanár úr is. A József Attila pályakezdését tárgyaló Fiatal életek indulója (1963) például az életrajznak azt a pozitivista alapossággal kidolgozott változatát valósítja meg, amelyet joggal érzett ugyan némiképp ódivatúnak a könyv némely bírálója, de amelynek ily mértékben professzionális kivitelezésére nemigen volt példa korábban irodalomtörténet-írásunkban.
Talán nem tévedek nagyot, ha azt gondolom, hogy életművének java része „alkalmi” írás, a szónak abban az értelmében, hogy különféle (mindig konkrét) irodalmi és tudományos kihívásokra adott válaszként született. Ilyennek látom nevezetes Eszméletelemzését is (A verselemzés kérdéseihez, 1968), amely a strukturalista irányzat eredményeiből merítve ugyan, de valójában annak alternatíváját kívánja nyújtani, s a szöveg valamennyi rétegét megkíséreli bemutatni, oly mértékben önállónak tekintve ezeket, hogy azután nem képes őket integrálni egységes egészként. Szabolcsi tanár úr gyakran és szívesen kezdeményez (a kezdeményezés a mi égtájunkon inkább kockázatos, mint hálás dolog), s elsősorban kritikus alkat, akinek látásmódja nem rendszer-, hanem problémaközpontú, érzékenysége pedig esztétikai természetű inkább, mint bölcseleti. Szimptomatikusnak tartom, hogy első tanulmánya (az Egyetemes Filológiai Közlöny 1943-as évfolyamában) az irodalmi stílusvizsgálat 20. századi módszereiről szólt, s ennek témaköréhez éppúgy hű maradt hosszú pályája során (ide sorolnám Jel és kiáltás, 1971 és Világirodalom a 20. században, 1987 című köteteit is), mint kedvenc hőséhez, József Attilához.
Egyetemi éveim vége felé, talán 1967-ben találkoztunk először, nemcsak nyitottsága és tudása volt rám nagy, sőt bátorító hatással, hanem lelkesedése és energikus tenni akarása is. Pályája delelőjén állt, őszintén hitt a szocializmus új reformkorszakának közeli kibontakozásában. Bármit lehet, csak bele kell fogni – mondta, hirdette, szuggerálta nekünk, akkori pályakezdőknek. Felszólított minket, állítsuk össze a szerintünk igazán fontos magyar és világirodalmi művek jegyzékét. Azután mihamarabb lássunk hozzá a legújabb irodalomtörténet megírásához. S lehetőleg olvassunk minél több elméleti irodalmat: de freudista és strukturalista munkákat feltétlenül.
Bizonyos, hogy tudománymegváltó szándékainknak ő volt az egyik fő élesztője, s nemcsak az én nemzedékem köszönhet neki sokat, hanem az előttünk járók is. Olyan kiválóságokat támogatott, mint Németh G. Béla és Hankiss Elemér, s ha védelemre szorultak (mert védelemre szorultak, előbb is, később is), igyekezett megvédeni őket a politikai vagy a kulturális élet hatalmasságaival szemben. Nem mindig éreztem kiállását kellőképpen erélyesnek; volt úgy, hogy nehezteltem rá, amiért (szerintem) meghátrált vagy kevéssel érte be. Meglehet, igaztalan voltam vele, hiszen sokszor saját nemzedéktársaival – Király Istvánnal, Pándi Pállal – keveredett konfliktusba, s ez annál inkább fájdalmas lehetett számára, mert barátainak tudta őket.
Számomra emlékezetes jelenet, 1978-ból. A pesti bölcsészkar 20. századi magyar irodalom tanszékén vitatkozunk arról, hogy mit kellene tanítani a középiskolákban. Szabolcsi tanár úr hosszan érvel amellett, hogy a szovjet irodalmat hagyományosan képviselő műveket értékesebbekkel kellene fölcserélni. Szónokinak szánt kérdéssel fejezi be: „Avagy a Feltört ugar-t tanítsuk a jövőben is?” „Nem, hanem az Emberi sorsot” – vágja rá Király István (a tanszék vezetője). „Elolvastad újra, kedves Pista, az Emberi sorsot? – replikázik Szabolcsi. – Militarista, embertelen eszményt ad, három-négy év múlva elrettentő hatása lesz. Gondoljuk meg, mit jelent majd 1985-ben szocialista emberré nevelni!”
Mai szemmel nézve képtelenül távoli történet. Közösen osztott illúzióink nyilvánvalóvá váltak már a nyolcvanas évek derekán (nem kellett 1989-ig várni); igaz, nem látom, hogy napjaink középiskolájában valami újfajta pedagógiai ethosz fűtené a lelkeket. Elmélázhatunk azon, hogy még 1978-ban is milyen ellenállásba ütközött egy olyan bagatell ügy is, mint az irodalmi tananyag korszerűsítése. De talán fontosabb ennél, hogy immár szükségét érezzük annak: mélyrehatóan fel kell dolgozni magunkban a múltat és a közelmúltat, s levonni (föltéve, hogy képesek vagyunk rá) a megfelelő konzekvenciákat.
Alighanem ezt cselekszi Szabolcsi tanár úr is – például akkor, amikor arra vállalkozik, hogy számot vessen családi gyökereivel. Apjának, Szabolcsi Lajosnak 1993-ban közreadott emlékezéséhez írt szép előszavából nemcsak az derül ki, hogy ő maga idegenkedett az Egyenlőség anyagi bázisát adó zsidó hitközség és tőkés középrétegek jellegzetes alakjaitól. Hanem az is, hogy a zsidótörvények és a holocaust kora visszamenőleg érvénytelenítette előtte (is) a nagyapa és az apa, Szabolcsi Miksa és Szabolcsi Lajos által követett, a magyar szabadelvű hagyomány szellemében szorgalmazott asszimiláció útját. Ez magyarázza elfordulását a családi tradíciótól.
A zsidó recepció centenáriumán elmondott beszédében úgy jellemezte saját nemzedékét, az unokák nemzedékét, hogy az már nem hihetett a magyar liberalizmus örökéletűségében. Sokfelé vezetett út: volt, aki eljutott a történelem értelmének tagadásáig, mások viszont (mint ő maga is) „más illúziók”, illetve „utópiák” után mentek. A történelem csapdáit nehéz elkerülni, s nem lehet könnyű szembenézni azzal, hogy az unokák hite hasonló sorsra jutott, mint az apáké. Igaz, Szabolcsi az illúziók elismerése után hozzáteszi: „utunk még nem ért véget”. S talán a történelem nagyvonalú is tud lenni hozzá, hiszen esélyt adott rá, hogy clownarcát levetve, de meg nem tagadva korábbi önmagát, megtérhessen ősei kultúrájához. Végül is a Szabolcsi család nem akármilyen módon járult hozzá a magyar zsidó hagyományok alakításához.
Omnia fest aetas, mondják. Mindent meghoz a kor. Lehet. Én azt kívánom a Tanár úrnak, őrizze meg nyitottságát és munkakedvét, és mihamarabb lepjen meg bennünket a József Attila-monográfia negyedik, befejező kötetével.
Címkék:1996-03