Szabolcsi Miklós halála és maradandósága
Szabolcsi Miklós halála és maradandósága(1921-2000)
„Européer” volt, abból a fajtából, amelynek képviselői minden fontos és értékes művészeti jelenséget számon tartanak, s azokkal igyekeznek megtermékenyíteni a közgondolkozást, a nemzeti kultúrát. Családi hagyományaiból is merített: nagyapja: Szabolcsi Miksa és édesapja, Szabolcsi Lajos az Egyenlőség vezéralakja volt, nagybátyja, Szabolcsi Bence az egyik legnagyobb magyar zenetudós. A család életét azonban beárnyékolta a növekvő, majd legalizált antiszemitizmus, amelynek fájdalmas következményei apa és fia életére is hatással voltak. Érthető, hogy 1945 után Szabolcsi Miklós a baloldal felé tájékozódott, s 1956 után az irodalompolitika egyik fontos személyisége lett. Talán csekélység ilyet állítani, de ez a szerepe alkatától és műveltségétől is idegen volt. Olyan határozatok szakértője, olyan irányelvek képviselője lett, amelyeket ízlése és biztos ítélőképessége aligha fogadott be komoly belső küzdelmek nélkül. De képviselte őket, s életművének ez a része minden bizonnyal elporlik majd. Mint ahogy születésük pillanatában érvényüket vesztették azok az elemzések is, amelyeket a felsőbbség iránymutatásai és elvárásai szellemében ő felügyelt az Irodalomtörténeti Intézetben.
De ezek mellett az alkalmi munkák mellett már akkor sokkal nagyobb energiával és kedvvel tevékenykedett nagy költői szerelme, József Attila körül. Irányításával egyre tekintélyesebb közösség munkálkodott a költő életművének feltárásán. Azok az ideologikus elvárások, amelyeknek igyekeztek eleinte megfelelni, aligha vitték célja felé a kutatást, némely nyomuk Szabolcsi Miklós hatalmas monográfiasorának első két kötetében is felfedezhető, de már e könyvei is megkerülhetetlenek azok számára, akik e század húszas-harmincas éveiről akarnak beható ismereteket szerezni. A további két kötet a magyar irodalomtörténet-írás jeles teljesítménye, bámulatos, példamutató szorgalom és hozzáértés dokumentuma. Egy időben szinte kötelező volt monográfiát írni irodalmunk nagyjairól. Szabolcsi Miklós az egyetlen, aki tető alá tudta hozni vállalkozását, s közben – csak úgy mellékesen, monográfiasora háttéranyagaként – megírta a két világháború közötti magyar művelődés történetét is, hiszen József Attiláról szólva mindent visszaidézett, ami a költő korában jelentékeny szellemi erőfeszítésekről, eredményekről árulkodott. S ugyanúgy járt el a világirodalmi összefüggések feltárása kapcsán is. Nem véletlen, hogy ismeretei birtokában remek kis összefoglalást írt Világirodalom a 20. században címmel, középpontjában az avantgárddal, amelynek kitűnő ismerője és feltárója volt.
A tudóst kiegészítette a nevelő, nevelőként gyakran érzett rá arra, kiben rejlik tehetség, elhivatottság. Abból a csapatból, amelyet a József Attila-kutatásokra ösztönzött és vezényelt, elismert tudósok emelkedtek ki, s ebből a körből fontos könyvek születtek a költőről és koráról. Abban a szerencsében volt részem, hogy az egyetemen ugyanakkor tartottuk óráinkat, s előtte mindig mód nyílt egy kis eszmecserére. Egyre nehezebben járt, utóbb már botra támaszkodva, de lucidus, bámulatosan tájékozott maradt. Volt benne valami vonzó nyitottság, amellyel szóra bírta az embert, s egy-két elejtett megjegyzésével arra késztette beszélgetőtársát, hogy elgondolkodjék, hátha más összefüggéseket kellene keresnie, még ezt vagy azt el kellene olvasnia. Érdeklődése ösztönzőnek bizonyult, átsugárzott hallgatóira is, akiket néhány alkalommal helyette vizsgáztattam, s mindig érezni véltem feleleteikben professzoruk szellemiségének lenyomatát, amelyben Bach vagy Mozart, de legfőképpen Bartók épp úgy jelen volt, mint József Attila vagy Füst Milán, akivel ugyancsak eredményesen foglalkozott.
Mondataiban mindig érezni lehetett szemernyi iróniát. Gondolom, ez természetes is olyan valakinél, akihez ilyen közel állt Karinthy Frigyes.
Amikor utoljára találkoztam vele egy doktori dolgozat védésénél, feltűnt, milyen halkan, nehezen beszél. Elválásunkkor kezet fogtunk, s azt mondta: „Találkozunk ősszel.” Sajnos a személyes találkozásra többé nem kerülhet sor. De egy-egy tanulmányra készülődve, vagy tankönyvi fejezetet írva azért mégis találkozunk. Legfontosabb könyvei ugyanis társaink maradnak. A kérdései és az óra előtti kézfogás azonban fájdalmasan hiányoznak.
Rónay László
Címkék:2000-10