Szabó Miklós élete és halála
Sokat lehetett látni, kószálva a Belvárosban, ahol egyébként lakása volt. Jellegzetes „magyaros” bajsza jól rímelt azon vádakra, melyek pártja magyarságát vitatták el. Szabad ember volt, ha valamit nem szeretett, akkor éppen ezeket a „bajszos” faji alapú kliséket ki nem állhatta. Azok közé tartozott, akik már a korai időkben csatlakoztak a demokratikus ellenzékhez. Az ellenzék illegális szabadegyetemén, a híres Repülő Egyetem történelmi szemináriumain sokakat vezetett be a szovjetológia nagyon is aktuális tudományába. Nem volt csillogó előadó, és később – amikor már taníthatott – egyetemi óráiról is sokszor késett, de konok és megalkuvást nem ismerő személyisége, lényeglátón okos elemzései sokakat vonzottak.
Azok közé a tudósok közé számított, akik messze túlléptek a tudományos lábjegyzettan határain, és rendkívüli éleslátással, műveltséggel gondolkoztak és beszéltek a történelemben a történelemről, keresték az adott eseményen mindig túllépő, mögöttes eszmét. Ritkán született e tájékra ennyire filozofikus történész, mint ő. A históriával foglalkozó ember persze mindig csak áttételesen lehet személyes, és Szabó Miklós sem volt kivétel e szabály alól, így a vizsgált korokon keresztül az egyén – így saját személye – lehetőségeit is állandóan elemezte és magyarázta. Politikai kultúra Magyarországon című kötetét – mely összegyűjtött történeti írásait tartalmazza – meg fogja őrizni az utókor: egy tehetséges és a huszadik századi történelem által személyében is érintett, de éppen e viszontagságok következtében intellektuálisan kifinomult ember írásait olvashatjuk a lassan megsárguló lapokon. Témaválasztása univerzálisan volt magyar: a XIX-XX. századi magyar történelmet kutatta, de mindig komoly nemzetközi eszmetörténeti és politikatörténeti fogódzót adott a vizsgált korszakhoz.
Politizáló és elkötelezett értelmiségi volt, és – mint ilyen – ellentmondásoktól sem mentes. Magam sok megnyilvánulásával nem értettem egyet – és több, az ő szellemi köréhez tartozó értelmiségi írásához hasonlóan – politikai publicisztikájának számos darabját is túl sommásnak, túl leegyszerűsítőnek tartottam, és mélyen nem értettem egyet a belőlük áradó kombattáns és doktriner aufklérizmussal. De a béke a kívülálló luxusa, és a politikai harc lövészárkában küzdő történész a legnagyobb természetességgel fedezi fel az események, jelenségek valós vagy vélt mögöttes értelmét. Számára tehát a politika történelem és a történelem politika volt, és amikor hihetetlen tárgyi tudását a napi események értelmezésére használta fel, a megjelenő pártokban és politikusaikban a magyar történelem kontinuitását, továbbélő hagyományait fedezte fel, és csak nevetni tudott azokon, akik „új kezdetről”, meg ehhez hasonló butaságokról beszéltek. Ezért is szállt szembe oly gyakorisággal a magyar közélet antiszemita megnyilvánulásaival, a zsidóságban bűnbakot kereső és tényleg komoly ideológiai gyökerekkel rendelkező szélsőjobboldali irányzattal, melyben a magyar történelem egyik legsötétebb korszakának ideológiai örökösét látta. Utálták is érte, rendesen.
Summa summarum: elment az utóbbi évtizedek egyik legokosabb és szellemileg is legfüggetlenebb magyar történésze, aki – és ilyen nem sok volt – a diktatúra alatt egzisztenciáját is kockára téve küzdött Magyarország szabadságáért.
Nyugodjék békében.
Novák Attila
Címkék:2000-11