Sorsok, sorsvetések
Kora tavasszal szállingóztak az első hírek arról, hogy a patinás Győri Balett purimi témájú előadásra készülődik, és a mű zenei anyagát klezmer-zeneszámok adják majd. A mindkét oldalt (t.i. klezmer és balett) ismerők első reakciója a szkepszis volt. Az ember egyszerűen képtelenségnek tartotta a pörgős és gyors, zsidó öröm/bánat zene és a megfontoltan, komótosan hömpölygő balett színpadi együttállását. Mindemellett biztos volt benne: ha ez a különc vállalkozás jól sül el, akkor valami igazán rendkívülivel gazdagszik a magyar táncművészet.
A június elején Győrött, majd nem sokkal később a fővárosban is bemutatott táncjáték alkotó- és szereplőgárdájának jellemző sajátja, hogy túlnyomó többségük nemhogy nem zsidó, de a zsidó hagyományokkal a próbaidőszakot megelőző beszélgetéseken szerezte első ismereteit. A Purim című előadás pedig a hagyományos zsidó színjáték legtöbbször feldolgozott témájának, Eszter Könyvének mindeddig páratlan, táncos adaptációja.
A társulat igazgatója és művészeti vezetője, Kiss János Liszt-díjas táncművész B. Turán Róbertet, a Zsidó Múzeum drámaíró igazgatóját kérte fel, írjon tánc-librettót a Megila cselekményes szövegéből. Az előadás zenei anyagát a Jávori Ferenc vezette Budapester Klezmer Band készítette el: a zenekar a táncelőadásokhoz a világon eddig még szinte soha nem használt klezmerzenét, eredeti zenei anyagukat előadásról-előadásra élőben, a színpadon játssza, a táncosok valódi partnereiként, jóval többet adva a tőlük már megszokott, virtuóz, szenvedélyes előadásnál. A koreográfiát a kortárs stílusokkal dolgozó Juhos István, majd őt váltva a győri társulati tag William Fomin, orosz-kubai koreográfus készítette el.
A Győri Balett Purim előadása nem csatlakozik a széles körben dívó aktualizálási hullámhoz: csupán életet lehel egy kiváló érzékkel megtalált történetbe, az Eszter Könyve, a fordulatos, tanulságos, két és félezer éves széphistória egykor népszerű, mára elfeledett, a színpadról a zsinagógába visszaszorult történetébe.
A rövid, tömör és izgalmas mű egyike azon kevés zsidó szent iratnak, amelyben semmilyen formában sem szerepel a Kimondhatatlan Név: a színházat a görög, majd római hódítás idején, szellemi önvédelemből különösen veszélyes, istentelen szokásnak bélyegző talmudi tiltás („Tartijjot vökirkeszáot”), sok más szigorú megkötéssel együtt az év egyetlen nagy, vidám örömünnepén, purimkor átmenetileg érvényét vesztette.
A gonosz Hámán kezeitől megmenekült, az életükre törő gonosz főminiszter fölött diadalt arató perzsa zsidók ünnepét már a középkor kezdetétől színpadias elemek jellemezték. Már a Megila templomi felolvasása is számos teátrális jegyet mutat (dobogás, kereplőzés, a hívek bevonása a szöveg recitálásába, Hámán fiai nevének különös sorolása, stb.). A XII.-XIII. századtól ismert purimi játékok, az ún. purimspiel-ek pedig a korabeli, középkori keresztény népi, ünnepi játékok által megihletve mutatták be játékosan Eszter királyné történetét.
A zsidó színház gyakorlatilag ennek a históriának – a sokáig egyedül játszani engedélyezettnek – jegyében érett nagykorúvá: az 1870-es évek legelején felbukkanó Abraham Goldfaden, „minden jiddis színházak atyja”, maga is purimspílerként kezdte pályáját, mint zsitomíri jesivabóher, hogy aztán a rabbihivatást lecserélje Thália szolgálatával. Eszter Könyve egyfajta szimbólumává vált tehát a Haszkala (a zsidó felvilágosodás) jegyében meginduló szellemi harcnak: a kemény tiltást megtörni készülők egyetlen kapaszkodója. A jiddis színház első alkotói generációinak jelentős része a purimi játékokon lépett először közönség elé Ukrajna, Fehéroroszország, Litvánia vagy Moldva valamelyik stetl-jében, hogy aztán Adlerhez, vagy Gordinhoz hasonlóan, ünnepelt csillagként vonuljon vissza élete alkonyán, immár az újvilágban. A népi színjáték mellett a már a környezet magasszínházi kultúrájának jegyeit magán viselő, ám még mindig csak alkalmi (tehát állandó játszóhellyel általában nem rendelkező, így társulatba nem szerveződött) középkori zsidó színházi kezdeményezések is Eszter Könyvét adaptálták a purimi és az ünnep körüli napokban tartott előadásaikhoz Prágától Amszterdamon át Mantováig, a XVI. századtól a jiddis színház születésének idejéig.
Tény: Eszter történetét táncjátékká a feljegyzések alapján még soha, senkinek nem jutott adaptálni. A Győri Balett kiváló táncosai a barokkosán dús, fordulatos tánclibrettó alapján készített élvezetes koreográfiában egy eleven húsvér történetet adnak elő. A szöveg feltámad, a történet sodor és elgondolkodtat.
Eszter királynő, Mordeháj nevelt lánya, Ahasvéros király mátkája a szépségével és bölcsességével hódító, népe sorsáért aggódó hősnő esszenciális figurája: de hasonlóan emblematikus alakok a történet további szereplői is. Hámán minden idők és tájak örök zsidófalója; Mordeháj a bölcs népvezér, az önfeláldozó pátriárkafigura; Ahasvéros a megtéveszthető, félrevezethető, ám alapjáraton tisztességes uralkodó; Bigszán és Szeres a két udvaronc pedig a sunyi, gyáva ármánykodó örök sakkfigurái. Minden idők purimspílt játszó zsidói ezekbe az alakokba láthatták bele, a megfelelő leosztásban Ferenc Józsefüket, Istóczyjukat, Himmlerüket, Kasztner Rezsőjüket, Mátyás királyukat, Antonescu marsalljukat, Szenes Hannájukat, Endréjüket-Bakyjukat és így tovább.
A Győriek táncosai – és mindenekelőtt a bonyolult, összetett jellemábrázolást sikeresen megoldó Cserpák Szabina-Eszter, a vívódó és szerelmes Pátkay Balázs-Ahasvéros, a jellemes és büszke Demcsák Ottó-Mordeháj, illetve a minden ízében gaz és gátlástalan Müller Ervin-Hámán – olyan, mély érzelmekkel átitatott, ám manipulatív, hatásvadász eszközöktől mentes előadást játszik, amely egyesíti a hajdanvolt purimspílek tiszta szenvedélyét, az ókori történet bölcsességét a táncoló emberi test látványa adta művészi élménnyel. A klezmer pedig, minden szokatlanság ellenére, remekül funkcionál balettzeneként: az élményt szokni kell ugyan, ám néhány perc után az ember felszabadultan gyönyörködik e merész társítás adta megoldásokban, a koreográfusoknak a hagyományos hangszeres kelet-európai zsidó zenét a megújult balett formavilágával összehozó kísérletén.
Mindeközben pedig elmereng azon, mekkorát nézett volna a századelő pusztító pogromait megszenvedő, szerencsétlen sorsú, egyszeri falusi klezmerzenész, vagy kortársa, a fanatikus balettrajongó, a fényes cári korona valamelyik istenített balettmestere, vagy virtuóz balerinája egy ilyen fúzióról. Már ha egyáltalán tudhattak egymás létéről akkoriban. Száz évvel ezelőtti, oroszországi purimokon, a kijelölt Rajon határain belül, zsidók lakta nyomorúságos falvak ezreiben adták elő maszkos alakoskodók Eszter történetét. A végnapjait élő cári udvarban pedig a zsákutcába kerülő, majd Gyagilevvel újjászülető Orosz Cári Balettnek tapsolt az úri közönség. 1999-ben klezmerre balettoznak: az élet különös dolgokat produkál. A Győriek Purimja pedig rendkívülisége mellett önmagában is kiváló alkotás.
Halász Tamás
Címkék:2000-01