Sivatagi látomás
Izrael jövője a Negevben rejlik?
Nemrég indult az a hosszú távú izraeli kormányprogram, melynek célja a Negev-sivatagot elhanyagolt, szegényes vidékből virágzó tájékká varázsolni, ahova többszázezer új lakó költözhet. Képesek lesznek-e elkerülni azokat a környezetvédelmi, etnikai és gazdasági csapdákat, melyek következtében a korábbi próbálkozások elbuktak?
Felejtsünk el mindent, amit a Negev-sivatag településeiről tudunk: az átlagon felüli munkanélküliséget, a szegényes kisvárosokat, ahonnan menekülnek a fiatalok, az országutak mentén sorjázó beduin bádogviskókat, és képzeljünk el egy negevi utazást 2015-ben. Magunk mögött hagyjuk az ország szívében fekvő zsúfolt városokat, és délnek indulunk a 6-os úton, a libanoni határtól a Beér Seván túl fekvő sivatagba vezető kényelmes autópályán. Alig negyvenöt perc elteltével felbukkannak a Negev fővárosát övező első elővárosok, melyek otthont adnak a Beér Sevában vagy épp az ország nagyvárosaiban dolgozó családoknak, akik kihasználják az új utak és vasútvonalak adta lehetőségeket.
Tizenöt perccel később már Beér Sevában vagyunk. A város egyeteme mellett high-tech park épült, ahol nemzetközi cégek létesítettek leányvállalatokat, s ide települtek a hadsereg legkorszerűbb számítógépes egységei is. A város lakossága a korábbi kétszázezerről négyszázezerre nőtt: a betelepülő fiatal családokat vonzzák a különféle új iparágak adta munkalehetőségek meg az olcsóbb ingatlanárak. Itt olcsóbb egy kertes ház, mint Tel-Avivban egy kétszobás lakás.
Beér Sevát elhagyva nyomát se látjuk az út menti beduin viskóknak. A beduinokat tíz új kisvárosba költöztették, a korábbi, név nélküli falvacskákból kialakított, gondosan megtervezett mezőgazdasági településekre. Az ország talán egyik legszegényebb népcsoportjának élete ezzel sokat javult, különösen a nőké, mivel a kormány sokat költött taníttatásukra. Az Oktatási Minisztérium kétszázötven új tantermet hozott létre a beduin gyerekek számára.
A 6-os út végén, a Negev-csomópontnál, most a Cahal (az izraeli hadsereg) kiképzési központja található, amely Tel-Aviv mellől költözött ide. A délre telepített egységekkel együtt ideköltöztek a hivatásos tisztek családjai. Továbbhaladunk dél felé: Szdé Bókerben több száz embert foglalkoztató korszerű víztechnológiai kutatóbázis létesült. Utunk családi parasztgazdaságok között vezet, melyeket az eleddig terméketlen földön alakítottak ki.
ÁLOM HELYETT VALÓSÁG
Ma, 2006-ban, a Negev-sivatag még egészen más képet nyújt. Beér Sevában az elmúlt évben az ingatlanárak tíz százalékkal csökkentek, és mintegy háromezer lakás áll üresen. A Negevben élők átlagosan tíz százalékkal kevesebbet keresnek, mint az ország más részében lakók. A Ben Gurion Egyetem mellé tervezett high-tech park csupán papíron létezik, a telek üresen áll. A hadsereg tervezett délre költözése még el sem kezdődött – a Cahal számítógépes és hírszerző egységei, valamint a kiképzőközpontok nem készülnek a költözködésre, mivel attól tartanak, hogy tervezett új helyük a Negevben túl közel fekszik a Ramat Hovav-i méreganyag-lerakóhoz. A Beér Sevát övező országutak mentén egyre duzzadnak a beduin bádogvárosok – mintegy negyvenöt, hivatalosan nem létező települést töltenek meg az építési engedély nélkül emelt szegényes viskók, melyek lakosságát nyolcvanezer körülire becsülik. Bár a Negev-sivatag Izrael területének hatvan százalékát foglalja magába, az ország lakosságának csupán nyolc százaléka él itt. A 6-os út véget ér Gederánál, ami az átlag izraeli számára egyúttal a civilizáció végét jelenti – még mielőtt elérné a Negevet.
TERVEK
A 2006-os év a „Negev és Galilea éve” lett volna, ha nem jön közbe az újabb háború. 2005-ben a kormány még büszkén reklámozta a Szochnut és különféle külföldi zsidó szervezetek által támogatott Negev 2015 tervet. A legjobb tervezők és építészek által kidolgozott, s a kormány által is jóváhagyott projekt költségvetése 4 milliárd dollár volt. A 2005-ös választások után létrehozták a Negev és Galilea Fejlesztéséért Felelős Minisztériumot, Simon Peresszel az élen.
A most késedelmet szenvedő új terv körvonalai 2004-ben rajzolódtak ki, nagyjából akkor, amikor Ariel Saron komolyan fontolóra vette a gázai és észak-szamáriai zsidó telepesek evakuálását. Saron ráébredt, hogy egyrészt Izraelen belül kell valamilyen alternatívát keresni e területek helyett, másrészt valamiképp bizonyítania kell cionista elkötelezettségét, ha zsidó településeket számol fel.
Ehud Olmert idején az elképzelés határozottabb formát öltött. „Az ország középen zsúfolódik össze a lakosság túlnyomó része. Ez örökölt, de nem logikus helyzet” – magyarázza Blumenblat úr, a Negev 2015-tervei összeállító Danoma tervező agytröszt vezetője. „Hatalmas űr tátong a déli területek és az ország többi része között. Délen vannak kiaknázatlan források, mint például a turizmus. ” A terv híven tükrözi az Arnon Szófer, a haifai egyetem professzora által is megfogalmazott demográfiai aggodalmakat: az ország északi és déli végein élő arab népesség túlsúlyba kerülhet a zsidók által gyérebben lakott területeken. A tel avivi állam: veszély Izraelre című könyvében Szófer azt állítja, e veszélyes fejlemény elkerülése végett szükséges lenne, hogy az ország túlzsúfolt központi részéből délre költözzön a lakosság egy része. A Danoma elképzelése szerint a Negev népessége hetven százalékkal növekedne: a jelenlegi 540 ezerről 900 ezerre.
FEJLESZTÉS
Simon Peresz új minisztériuma kulcsszerepet játszik a terv megvalósításában. Kevés elképzelés örvend ekkora konszenzusnak Izraelben. A terv megvalósítására szánt 17 milliárd sékel valójában nem egy elkülönített összeg, hanem a kormány által a következő tíz évben a déli régió fejlesztésére szánt források összessége. Ezeket a forrásokat az utak és a vasút modernizálására, új települések létrehozására, új iparágak meghonosítására, az oktatás korszerűsítésére és a hadsereg technikai egységeinek átköltöztetésre szánják. Efrat Duvdevani, a minisztérium energikus igazgatója szerint „tíz éven belül a Negev képe teljesen megváltozik”.
Ramat Negev regionális önkormányzat fennhatósága az Izrael területének mintegy egyötödét kitevő, a Beér Seva és az egyiptomi határ között elterülő, kopár hegyekkel és völgyekkel tagolt kietlen síkságra terjed ki. Az alig tízezres népesség fele zsidó, fele beduin. Az önkormányzat vezetője a nyájas Smuél Rifman – őshonos negevi kibucnyik – hivatalában megismerkedünk Kfár Adiellel, mely a Ben Gurion Egyetem hallgatói számára létrehozott új település, s amelynek szerkezetét Dimonában és Kirját Smónában is lemásolták. Egy másik új település, a ma már harminc családot számláló Merháv Ám 2001-ben létesült; létrehozói fiatal izraeli ortodoxok voltak. Beér Milka település már épül nem messze az egyiptomi határtól, s hozzá közel tervezik Halucit felépítését.
Rifman talán legambiciózusabb terve a Negev 2075-ben is szereplő ún. borút, egy harminc családi gazdaságból álló lánc. Ezek fele már működik. A családi birtok újszerű települési forma Izraelben, ahol a közösségi települések hagyománya jóval erősebb. A telepesek kecskét tartanak, tejet és sajtot készítenek vagy borszőlőt termesztenek, sokan tartanak fenn vendégszobákat, illetve éttermeket. Az egyik fő cél a turizmus erősítése. Blumenblat célja legalább száz ilyen családi gazdaság létrehozása 2015-ig.
POLITIKAI AKADÁLYOK
Nehéz olyan izraelit találni, aki ne értene egyet a Negev fejlesztésének szükségességével; ugyanakkor szenvedélyes viták folynak arról, hogy ez pontosan mit jelent. A családi gazdaságokkal kapcsolatban is eltérőek az álláspontok. A környezetvédők azzal érvelnek a kis gazdaságok szaporítása ellen, hogy a tucatnyi ember kedvéért létrehozott településrendszer és infrastruktúra nagymértékben rombolja a sivatag ökoszisztémáját, és magánterületté változtatja a vidéket.
Ám a kormány a családi gazdaságoknak még egy fontos szerepet szán: a Negevet fenyegető legnagyobb veszély az üres területek beduinok általi birtokbavétele. Rifman nem kertel: „Ha a zsidók nem lesznek jelen, akkor jelen lesz más.” Nili Baruch, a jeruzsálemi Bimkom polgárjogi szervezet aktivistája szerint e családi gazdaságok jó példái a hivatalos diszkriminációnak. „Izrael nem közölheti nyíltan a beduinokkal, hogy hagyjanak fel a vándorlással, és költözzenek be a nagyobb településekre, viszont engedélyezi, hogy harminc családi gazdaságot létesítsenek négyezer hektárnyi területen. ” A Bimkom és az Adallah, egy izraeli arab szervezet ez év áprilisában fellebbezést nyújtott be a legfelső bírósághoz: semmisítsék meg a családi gazdaságok létrehozását engedélyező határozatot. (A meglévő gazdaságokat még az engedély kiadása előtt felépítették.) Úgy tűnik azonban, hogy a bíróság jóval az engedélyek kiadása után tárgyalja majd csak ügyet. A Bimkom amúgy is gyanakvással figyeli a több százezer ember betelepítését célzó kormányzati terveket. „Sokkal ésszerűbb lenne a már meglévő településekbe invesztálni” – állítja Baruch. „Ha javul az életminőség a Negevben, akkor az emberek maguktól is odaköltöznek. ”
Az új települések – családi gazdaságok, diákfalu, közösségi negyed – méretei egyelőre elenyészőek a Negev 2015 tervben vázolt nagyszabású elképzelésekhez képest. Az új közösségek és családi gazdaságok egyelőre nem jelentenek többet ötven családnál és egy maroknyi diáknál Rámát Negev hatalmas lakatlan térségében. Abban mindenki egyetért, hogy a Negev jövőjének kulcsa Beér Seva, a térség ma még kissé csikorgó gazdasági motorja. Rifman úgy véli, hogy tizenöt éven belül akár húszezer zsidó élhet a területen, ami a mai népesség négyszerese.
A Negev 2015 tervben vázolt elképzelések szerint a Ben Gurion Egyetem mellett high-tech park létesülne. Az egyetem a Negev ritka sikertörténeteinek egyike: a növekvő presztízsű intézmény tizenhétezer hallgatóval büszkélkedhet. A tervezett park adna otthont magáncégeknek, melyek egyúttal maradásra csábítanák a Ben Gurion végzős hallgatóit, akiknek többsége eddig a diploma kézhezvétele után távozott a térségből. Duvdevani tervei között szerepel Beér Seva óvárosának rehabilitálása, valamint a várostól északra található Beér Seva folyó megtisztítása (ennek munkálatai már megkezdődtek) és a terület egy részének parkosítása.
1992-ben egy szakértői gárda összeállította a Kidmat Negev tervet, melyet azonban Jichák Sámír fonások hiányában félretolt, s így szinte azonnal feledésbe merült. A Negev immár ötvennyolc esztendeje az ország jövőjének kulcsa. Ám ha az új program nem kapja meg a szükséges forrásokat, és nem kezdik el valóra váltani, akkor ezt a jövőt bizonytalan időre ismét elhalasztják, s egy újabb fejlesztési terv merül a múlt homályába.
Matti Friedman (The Jerusalem Report) cikkét fordította:
Seleanu Magdaléna
Címkék:2006-11