Síp utcai csaták – Bzsh-és Mazsihisz-közgyűlés
Bzsh- és Mazsihisz-közgyűlés
Erős felütéssel kezdődött a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH), november 21-én megtartott közgyűlése. Olti Ferenc elöljárósági tag napirend előtt elmondott beszédének lényege ugyanis ez volt:
Zoltainak mennie kell.
A testület határozatképesnek bizonyult, így a küldöttek, Kardos Péter főrabbi nyitóimája után elfogadták a napirendi pontokat, melyek közt az ingatlanok eladásának ügye, illetve a tervezett költségvetés szerepelt. Ekkor jelentkezett szólásra Olti Ferenc, aki még a napirend elfogadása előtt szerette volna előadni mondandóját.
Terjedelmes hozzászólásában régebbi problémákat is felvetett, így például a hitközség alapszabályának hiányosságait. A szervezet bejegyzési okmányán Zoltai mellett egyedül a tíz éve elhunyt Reich László neve szerepel, az átírás elmulasztása azonban egyformán terheli az összes eddigi elnököt és vezetőséget. Fel is merült a kérdés, hogy Olti miért nem jelezte rögtön, amikor ez a gond tudomására jutott. Mint Olti fogalmazott, a demokratikus működési rend csupán díszletként szolgál a „monolitikus diktatúra” előtt, hiszen tíz éve semmiféle reformra, de még érdemi vitára sem került sor, ez pedig a demokráciára oly kényes zsidó világban elképzelhetetlen. Az irányítás, vélekedése szerint, az egymást váltó elnökök ellenére mindvégig Zoltai Gusztáv kezében volt, aki évi hárommilliárd forint felett rendelkezik minden kontroll nélkül. Ez pedig egy hárommilliós alaptőkéjű kft-ben is elképzelhetetlen.
Olti Ferenc már korábban is kardoskodott a külső számvizsgálók bevonása mellett, mivel az e tekintetben meglehetősen nagy szabadságot adó egyházi törvény a belső önrendelkezésre bízza az ellenőrzést. Ez azonban azt a képtelen helyzetet eredményezte, hogy a számvizsgáló bizottság tagjai függőségi viszonyba kerültek attól, akit vizsgálniuk kell – vagyis Zoltai Gusztávtól. Visszaélésekkel kapcsolatos konkrét vádakat nem fogalmazott meg, hangsúlyozta, hogy csupán azok lehetőségére kívánta felhívni a figyelmet, és nem a számvizsgáló bizottságot akarta meggyanúsítani. Ennek ellenére mégis az ingatlanügyek körüli „maszatolásról” beszélt. Megemlítette még a zsidóság különböző irányzatai közötti párbeszéd hiányát, és arról is szót ejtett, hogy a zsidó értelmiség nem tekinti partnernek a hitközséget, melynek amúgy is rendkívül kevés tagja van. Felrótta ezen kívül, hogy a magyar zsidóság, a nemzetközi zsidó világon belül nem a létszámának megfelelő respektust élvezi. Moha elismerte Zoltainak bizonyos érdemeit, eddigi működését összességében kártékonynak nevezte.
*
Olti Ferenc tehát, nem kis megrökönyödést keltve ezzel, önkéntes lemondásra szólította fel Zoltai Gusztávot, mert ekkor – úgymond – még emelt fővel távozhat. Ez esetben – folytatta – Zoltai megbízása végéig megkapná ügyvezető igazgatói fizetését és továbbra is a Hegedűs Gyula utcai templomkörzet elnöke maradna. A szónok ezután javasolta, hogy egy szakértőkből álló csoport – amelybe többek között Verő Tamás rabbit és dr. Szeszlér Tibor ügyvédet (a B’nai B’rith volt elnökét) ajánlotta – egy hónap alatt dolgozza ki az új alapszabályt. A munka elkészültéig átmeneti költségvetés lenne érvényben, az új ügyvezetőt pedig nem megválasztanák, hanem a választott tisztviselők neveznék ki.
Zoltai Gusztávot láthatólag felkészületlenül érte a támadás, így igen indulatosan reagált. Főként személyes sérelmeit említette meg, mint például azt, hogy Olti (akit egyébként nem is kívánt néven nevezni) a
„kommunizmus utolsó bástyájának”
nevezte őt (ezt egyébként vállalta is). Olti Ferenc erre a történetre egészen másképpen emlékszik, csakúgy, mint arra a puccskísérletre, amit Zoltai állítása szerint ő szervezett Feldmájer Péter korábbi elnök ellen. Noha Zoltai Gusztáv tanúkat is megnevezett, sem ők, sem a többi érintett nem szólt hozzá a vitához, Olti pedig cáfolta az elhangzottakat. Az elhangzott súlyos vádak és sejtetések nem nyertek bizonyítást. Egyébként mindkét fél többször hangoztatta, hogy nem kíván részt venni a sárdobálásban.
Mindezek után Zoltai Gusztáv hirtelen felindulásból lemondott, és csak hosszas kérlelés után tért vissza a terembe, miután a közgyűlés ismételten az eredeti napirend elfogadása mellett döntött. Mivel azonban az ilyen esetekre vonatkozó szabályokra senki nem emlékezett, kétségek merültek fel, lehet-e egyáltalán folytatni az ülést.
*
Várható volt, hogy a hallottak után sokan Olti hátsó szándékaira kezdenek gyanakodni. így is történt, noha Olti többször leszögezte, hogy nem kíván indulni az igazgatói posztért. Felszólalását többen mégis a tavasszal esedékes választás első kampánybeszédének tekintették. Azt állították, hogy Oltinak nincs joga demokratizálásról beszélni, mivel sok esetben maga is ugyanúgy járt el, mint azok, akiket bírált. Heisler András elöljárósági tag közölte, hogy Olti több külföldi konferencián a hivatalossal ellenkező álláspontot képviselt, ezekről az útjairól nem készített beszámolót, illetve a maga belátása szerint osztott szét külföldi pénzösszegeket. Olti megnyilvánulását „dramaturgiailag megtervezettnek”, „visszataszítóan emelkedettnek” minősítette. Felszólalása végén, Lőwy Tamás és Deutsch Róbert rabbik után harmadikként kérte Olti lemondását. Ez a megoldás kétségkívül, ha nem is nagyobb, de hangosabb tetszést aratott.
Olti mondandójának tartalmi elemeiről egyébként is kevés szó esett, a legtöbben ugyanis annak hangnemét tartották elfogadhatatlannak. Senki nem állt ki mellette, azt azonban, hogy valakit véleménye miatt lemondassanak, sokan az ellenzék antidemokratikus kizárásaként értékelték. A küldötteket csak az őket delegáló körzet hívhatja vissza, a közgyűlés csupán az általa ráruházott tisztségtől foszthat meg valakit. Egyesek azonnali szavazást sürgettek, mások egy rendkívüli közgyűlés összehívását szorgalmazták. A napirend módosítását hosszas vita és szavazás előzte meg, míg végül Zoltainak bizalmat szavaztak, Olti tisztségét pedig visszavonták. A szavazás eredményét viszont nem fogadták el egyöntetűen, mivel senki nem tudta, hogy a kilenc tartózkodást az igen vagy a nem szavazatokhoz kell-e számolni. Ugyanakkor az is elsikkadt a vita hevében, hogy tulajdonképpen miről is folyt a szavazás: Olti visszahívásáról, avagy a beszéd hangnemének elutasításáról. A vita nem zárult le egyértelműen, ráadásul többen titkos szavazást sürgettek. Az ekkorra eluralkodott hangulatot mindenesetre jól jelzi Kardos Péter hozzászólása, amiben lemondott a záró ima megtartásáról.
Ekkor kerülhetett csak sor a hivatalosan elfogadott napirendi pontokra, amelynek keretében elsőként Hajabács Júlia gazdasági beszámolóját hallhattuk az ingatlanok hasznosításáról, azok tervezett vagy már befejezett felújításáról, illetve az új körzeteknek, intézményeknek nyújtott anyagi támogatásokról, szociális intézkedésekről. A részben még csak tervezett 2003. évi költségvetést a közgyűlés elfogadta. Olti Ferenc a Boróka utcai ingatlan eladásával kapcsolatos részletekről érdeklődött még, Deutsch László újpesti rabbi pedig arra kért garanciát, hogy a hamarosan felújítandó újpesti szakszociális otthonnak a lakói elsősorban az erre rászorulók zsidók, ne pedig más vallásúak közül kerüljenek ki. A közgyűlés Lőwy Tamás záró imájával végződött.
Nem meglepő, hogy a négy nappal későbbi, november 24-i
Mazsihisz közgyűlés
hasonló forgatókönyv szerint zajlott le. Markovics Zsolt főrabbi nyitóimája után a közgyűlés elfogadta a napirendi pontokat, vagyis a jövő évi költségvetés megvitatását és Zoltai Gusztáv beszámolóját.
Elsőként Tordai Péter elnök foglalta össze az elmúlt év kulturális, politikai és külügyi téren elért eredményeit, különös tekintettel az éledő vidéki hitéletre, a kárpótlásokra és az ORZSE eredményeire, ahol nemrégiben két nyelvből is akkreditált nyelvvizsgaközpont létesült. Kitért a jövőbeni tervekre is, így megtudhattuk, hogy Budapesten konferenciát rendeznek a nyolcvanéves Randolph L. Braham professzor tiszteletére, és tervezik egy köztéri holocaust-emlékmű felállítását, de természetesen szóba került Kertész Imre Nobel-díja is. Mindenekelőtt azonban a közgyűlés tagjai egyperces néma csenddel adóztak a nemrég elhunyt Israel Sela, a JOINT magyarországi vezetője emlékének.
Hajabács Júlia gazdasági vezető a tavalyi rendezvényeket és az ingatlanhelyzetet értékelte, e mellett pedig elő terjesztette a jövő évi Költségvetést. Sessler György, a számvizsgáló bizottság elnöke ezt, csak mint tervezetet javasolta elfogadásra, hiszen a bevételek csaknem nyolcvan százaléka a költségvetési törvénytől függ, ami jelen pillanatban még ismeretlen. A végleges költségvetés megszavazására a jövő év elején kerülhet sor – javasolta – egy rendkívüli közgyűlésen. Ugyanakkor felhívta a figyelmet az elszámolási rendszer korszerűtlenségére, és – korábbi álláspontjával ellentétben – ő is külső számvizsgálók bevonását javasolta. Hasonló javaslatáért két éve Olti Ferencet (saját szavaival éve) „kiátkozták”. Az első észrevétellel Hajabács Júlia is egyetértett, azt azonban hozzátette, hogy a belső elszámolásért felelősséget vállal, ami szerinte még túl bürokratikus is.
Olti Ferenc igyekezett kevésbé indulatosan előadni csütörtöki beszédét, mégis kirukkolt néhány újdonsággal. Egyrészt nehezményezte, hogy az általa elmondottak tartalmát nem vitatták, a róla szóló szavazás nem volt titkos, és az ő szavazatát nem számolták, ezt a feltételezést azonban Streit Sándor Bzsh-elnök egyértelműen elutasította. Olti a már fentebb említett új alapszabály kidolgozására Verő Tamást, Tordai Pétert, és dr. Szeszlér Tibort javasolta, amiről az érintett személyek egyike sem tudott előzetesen. Ez után bejelentette, hogy az új elnökjelöltek számára külön pénzalapot kell létrehozni, saját kampányukra, az Új Életnek pedig cenzúra nélkül egyformán minden jelölt számára nyitva kell állnia. Többen ismét azzal vádolták, hogy önös érdekeit tartja szem előtt, ő azonban újfent cáfolta, hogy jelöltetné magát. Végül megjegyezte, hogy Zoltainak ettől kezdve el kell viselnie a nyílt beszédet, ami csütörtök előtt még „felségsértésnek” számított.
Zoltai ezúttal már készült a válasszal, újabb információkkal szolgálva arról, ki mit mondott, kinek a háta mögött. Szemére hányta Oltinak a Hit Gyülekezetével ápolt jó kapcsolatait, a náluk tett látogatását, de felhánytorgatta Olti szombathelyi beszédét is, melyben a következő mondat hangzott el: A zsidóság, ha kell, ma már erővel is megvédi magát. Ez a kijelentés állítólag majdnem Fröhlich Róbert, a magyar honvédségi tábori főrabbijának állásába került, így Zoltait – amint fogalmazott – „sósavként marja a kétely”, vajon Olti nem külső biztatásra cselekedett-e.
Zoltai hangsúlyozta, Oltinak nincs beleszólása abba, hogy ő a Hegedűs Gyula utcai templomkörzet elnöke marad- e. Bírálta még Olti Ferenc tevékenységét az oktatási ügyek területén, amit Lőwy Tamás is erősen kritizált. Állításuk szerint Olti súlyos szakmai mulasztást követett el, amiért alig tárgyalt a szakemberekkel, és nem látogatta az oktatási intézményeket. Schönberger András rabbi szerint Oltit csak addig érdeklik az alapszabály hiányosságai, amíg azzal másokat támadhat. Az alapszabály csak egy alelnökről beszél, nem pedig négyről, így ő is indítványozta Olti visszahívását, és határozati javaslatként felvetette az alelnökök számának ratifikálását. Heisler András és Fröhlich Róbert eleve elvetette, hogy a hitközségben diktatúra uralkodna, mondván, egy diktátorral nem üvöltözik és vitatkozik az ember. Heisler „demokratikus szenvelgésnek” nevezte Olti érveit és az információkkal való sáfárkodással vádolta. Olti mondatai igazak, a következtetései viszont rosszak, egyszóval demagóg, fogalmazott.
Mire a napirendi pontokra, így a költségvetési tervezet megszavazására került volna sor, a közgyűlés határozatképtelenné vált. Tordai Péter egyik kifakadásában azt is megjegyezte, hogy szervezett választási kampány folyik. Zoltai Gusztáv ekkor jelentette be, hogy felveszi a kesztyűt és tavasszal
elnökként is jelölteti magát.
Éles hangú vita alakult ki az ülésen meghívottként résztvevő, majd feldúltan távozó Schweitzer József nyugalmazott főrabbi és Schőner Alfréd, a Rabbiképző Zsidó Egyetem rektora között. Schweitzer József nem kapott azonnali választ arra a kérdésére, hogy a Rabbiképző diákjai miért hagyták ott az intézmény zsinagógáját, megtörve ezzel a százhúsz éves hagyományt. Schőner írásban kívánt válaszolni, mire Schweitzer gyávának nevezte. Az országos főrabbi egyébként fájlalta, hogy a vidéki küldöttek közül alig szólaltak fel. Bár most nem került előtérbe a Budapest-vidék ellentét, azzal a véleménnyel, hogy a Mazsihisz csak a budapestiek képviseletének érzi magát, többen is egyetértettek. A közgyűlést Deutsch László imája zárta.
Csáki Márton
*
A decemberi két hitközségi közgyűlés szomorú tanúsága a változatlan szellemiségnek. A vezetésnek címzett – szokatlanul kemény, előkészítetlen, de mégis koncepciózus – bírálatot a hitközségi szellemiség letéteményesei, a rabbik durva személyeskedéssel utasították el: a bírálat lényegét meg sem értették, nem láttak benne mást, mint ad hominem támadást. Pedig a demokratikus viszonyok hiánya, az egyszemélyi vezetés, az átláthatatlan gazdálkodás naponta keseríti meg a hitközséggel szoros kapcsolatban állók életét – amit folyosói morgolódások keretében sűrűn föl is emlegetnek. Ám amíg a morgolódásból nem lesz nyíltan vállalt, koncepciózus, mindenki által megismerhető álláspont, melynek hívei támogatókat toboroznak, platformot alapítanak – addig változásra nincs esély. Az ellenzéki álláspontot a tagságnak meg kell ismernie, annak vállalható véleménnyé kell válnia, amelyet a közgyűlésen nem fogad felzúdulás és szörnyülködés. Amíg ez nem következik be, és a folyosón morgolódók nem merik nyíltan vállalni a véleményüket, addig nem reménykedhetnek demokratikus átalakulásban.
Következő számunkban visszatérünk a közgyűlésre és a választási előkészületekre.
Címkék:2003-01