Gyűlöletbeszéd, avagy – kinek jó a szigorítás?
Seres László
avagy kinek jó a szigorítás?
Kevés kérdés érint annyi érzékenységet, kelt annyi vihart zsidó közösségekben, mint a szólásszabadság: a náci beszéd, az uszítás és gyűlöletkeltés tiltásának problémája. Magyarországnál fejlettebb liberális demokráciákban is állandó vita tárgya: mit csináljunk azoknak a szólásszabadsághoz való jogával, akik ennek ürügyén csupán rasszista hangulatkeltésben utaznak; hol lehet megvonni a határvonalat szóbeli gyűlöletkeltés és abból esetleg következő tettek között; mikor következik be az amerikai Legfelső Bíróság által „közvetlen és nyilvánvaló veszélynek” nevezett állapot, amikor nincs helye a gyűlöletbeszédnek? Nálunk fejlettebb liberális demokráciák is teljesen azonos morális és jogi dilemmákból kiindulva teljesen eltérő morális és jogi válaszokat adnak ezekre a kérdésekre: vagy teljes megengedő (mint az Egyesült Államokban), vagy tiltó, illetve szigorító (mint Európa néhány államában) megoldásokat kínálnak, nem csoda tehát, hogy a nemrég a (rendszerváltott) rendszerváltáson átment Magyarország és zsidó közössége is megküzd ezzel a problémával. Azt mindenesetre Nyugaton vitán felül állónak tartják, hogy a tiltás, a szigorítás önmagában semmit nem old meg.
Magyarországon a Medgyessy-kormány hatalomra kerülése óta (beszédtéma) újra beszédtéma a Büntető Törvénykönyv vonatkozó passzusainak kilátásba helyezett szigorítása. Már az Orbán-kormány is tervezett hasonló lépéseket holokauszt- tagadás- és gyűlöletbeszéd-ügyben (olyannyira, hogy a törvénytervezet elkészítésére hírek szerint a Mazsihisz vezetőségét kérte fel), de konkrét formában csak a tavalyi kormányváltás után merült fel újra a Btk. tervezett szigorítása. Fontos természetesen, hogy a zsidó közösség tagjai, a különböző pártállású értelmiségiek is részt vegyenek a demokráciánk szempontjából kulcsfontosságú vitában – (lapunk) a Szombat tavalyi utolsó számában azonban Csáki Márton olyan írást jegyzett (Bezárult körök. Szombat, 2002. december), amely lényegében nevezett ügyekben törvényi szigorítást sürget (nevezett ügyekben). Az írás vezércikként való elhelyezése azt sugallja, mintha ez a szerkesztőség, vagy a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület álláspontja volna. Ezt jelentős hibának tartanám. Elvi és pragmatikus szempontból is fatális volna, ha akár a Kulturális Egyesület, akár a Hitközség, akár bármelyik más zsidó szervezet a szólás vagy a gyülekezés szabadságának szigorítására tenne javaslatot.
Nézzük először, mi pontosan a probléma? Mi az a hallatlanul komoly, fenyegető veszély, amellyel 2003-ban nem képes megbirkózni a létező jogrendünk? Csáki Márton nemhogy egy kezén, de két ujján is fel tudja sorolni azokat eseteket, amelyek elég hírhedtek ahhoz, hogy mindannyiunknak ismerősek legyenek: ott van egyrészt a Gede Bt. „Tiltott gyümölcs!” című náci irodalom- és videóhirdetése minden Magyar Fórum hátoldalán, másrészt ott a Cion bölcseinek, az Összeesküvésnek és más kultúrmocsoknak a szabad terjesztése hungarista könyvesboltokban, aluljárókban. Ennyi a bűnlajstrom, ha nem számoljuk ide politikusok kifütyülését – ezt azért (*) szerencsére ő sem szankcionálná. Problémának tekinthetjük a szervezett külföldi és hazai neonácik utcai felvonulásait – ez viszont elsősorban a nemzetbiztonsági hatóságokra ró konkrét feladatokat. Néhány tucat neonáci nem szolgáltathat ürügyet a tízmilliós nemzet gyülekezési törvényének vagy egyéb szabadságjogainak felülvizsgálatára.
Mi a helyzet a holokauszt-tagadókkal és -relativizálókkal? Az, hogy ha mindenkit összeadok, hárman vannak, ráadásul ilyen tartalmú cikkeik társadalmi veszélyessége a nullával egyenlő. Mónus Áron írói munkássága miatt kár törvényhez nyúlni, Gazdag István Demokrata-beli tevékenysége is inkább a „különös kegyetlenséggel elkövetett cikkírás” kategóriáját meríti ki, mintsem hogy komolyan foglalkozni kelljen vele, a Lovas István összehasonlító véralgebráját követő nyilvános vita pedig csak használt a demokráciának. Mint minden vita. Ahol azonban csak szigorítás és tiltás van, ott társadalmi vita sincs, ott egész kérdéskörök, tudományosan is felvethető diskurzusok tabuizálódnak, lehetetlenülnek el. A felvetés módja a lényeg, nem a tárgya.
Miért ne vitatkozhatnánk nyíltan a holokauszt bármelyik vetületéről? A tények, dokumentumok százezrei nem engednek teret a hazugságoknak (lásd az auschwitzi gázkamrákat tagadni próbáló Fred Leuchter szánalmas esetét). Miért ne hasonlíthatnánk össze különböző szempontok alapján a holokausztot a másik totalitárius genocídiummal, a szovjet Gulag-rendszerrel? Miért lebegjen a börtön lehetősége az ismert holokausztkutató feje fölött, aki a cigány értelmiség által ismert számoknál kevesebb roma holokausztáldozatot mutatott ki? Miért ne lehetne szabadon kiadni és terjeszteni nyilas szennyirodalmat, ha az önmagában semmilyen társadalmi hatással nem bír, tehát nem valósítja meg a (magyar alkotmánybírósági határozatokban küszöbnek tekintett) „gyűlöletre uszítás” veszélyét? Ifj. Hegedűs Lórántnak a „galíciai jöttmentek” kirekesztéséről szóló elhíresült mondatait természetesen lehet konkrét tettekre való felhívásként értelmezni – az első fokon kiszabott másfél év börtön azonban még felfüggesztetten is túlzónak tűnik. (A sok szempontból valódi kihívást jelentő internetes nácizmus tárgyalása kimerítené e cikk kereteit). És mi a helyzet a baloldali antiglobalisták Amerika-, Bush-, Izrael-, cionizmus-, nagytőke- és szabadságellenes uszításával? Súlyosak ők is, mégsem kéne őket rács mögé dugni, hacsak nem nyomatékosítják érveiket Molotov-koktélokkal.
Csáki cikkében utal az igazságügy-miniszter őszi nyilatkozatára, amelyet érdemes pontosan beidézni a Népszavából: „Van olyan ország, ahol veszélyt jelent a Mein Kampf kiadása. Remélem, Magyarország olyan országgá válik, ahol nyugodtan ott lehet a könyvesboltok polcain. Hiszen miért is ne olvashatnánk? Én is olvastam és sokkal könnyebb úgy tagadni valamit, hogy tudom, mit tagadok.” A gond ezzel csak az, hogy Bárándy Péter néhány mondattal korábban ezzel szögesen ellentétes, hihetetlenül hangzó dolgokat mond: „Az államnak igenis kötelessége megmondania mit szabad árulni a könyvesboltokban és mit nem. (…) Mára már megszilárdult a demokrácia és ezzel egy másik alkotmányos alapjog, az emberi méltósághoz való jog kerülhet előtérbe. Hiszen tizenkét éve működő demokráciában élünk, és ebben a helyzetben, szűk területen már elfogadható, hogy korlátozzák a szólásszabadságot.” Bárándy példaként azt hozza fel, hogy ne lehessen atombombagyártásról szóló kézikönyvet kapni a boltokban – az állítás egésze mégsem csak a legszélsőségesebb esetekre vonatkoztatható.
A köztársaság igazságügy-miniszterének állítása tehát az, hogy ma szűk területen elfogadható a szabad szólás korlátozása: ezt kissé súlyosabb problémának tartom, mint Gazdag István válogatott műveit.
MSZP-politikusok kezdeményezésére a Btk.-módosítás tavaly augusztusi tervezete még tartalmazta a gyűlöletbeszéd és a holokauszt-tagadás szankcionálását (ahogy Bárándy akkor nevezte: „a véleménynyilvánítás szabadságának óvatos, célzott, kiegyensúlyozott korlátozását”), októberre azonban már kikerült onnan, mert a törvény készítői az EU Bizottságának vonatkozó kerethatározat-tervezetét várták. A dokumentum meg is jött, és mint az a Heti Válaszban megszólaló Sólyom László szavaiból kitűnt, az unió a hazai alkotmányos gyakorlatnál szigorúbban szabályozná a gyűlöletbeszédet. Magyarországnak 2004 júniusáig van ideje meghozni a szükséges lépéseket – ezt azonban nem várta meg a Zsidó Világkongresszus (WJC) Avraham Becker főtitkár vezette öttagú küldöttsége, hanem tavaly novemberben Budapestre látogatott, hogy a Mazsihisz képviselőivel karöltve rávegye az Igazságügyi Minisztériumot: iktassák be mielőbb a magyar jogrendbe a már említett szigorításokat, valamint „a rasszizmus formáinak elítélését.”
Hogy mi ezzel a baj? Az, hogy nem szerencsés. nem szerencsés elvi szempontból (mert az EU-átlagnál szabadabb viszonyainkat, tág szólásszabadságunkat lehetne értéknek is tartani), nem szerencsés praktikus szempontból (mert létező törvényeink, alkotmányos határaink szinte tökéletesen megfelelőek, eddig minden próbát kiálltak), végül nem szerencsés kommunikációs szempontból: nem jó, ha a zsidó közösség tagjai „negatív” vonatkozású ügyekben szerepelnek a hírekben. Teljesen szükségtelen, hogy a hazai zsidóság lépéseinek az lehessen a külső olvasata, hogy egy adott sérelem okán (legyen az bármennyire is valós, érthető és fájdalmasan átérezhető sérelem /mert az/), amerikai segítséggel, az amúgy is érzékeny demokrácia alapértékeinek, alapjogainak korlátozása mellett lobbizik. Hogy egyértelmű legyen: a fellépés érthető és támogatandó volna, ha létezne idehaza náci veszély. De nem létezik. Megint műbalhékról vitatkozunk.
Címkék:2003-02