Az akarat diadala – avagy: féljünk-e Haidertől?
Seres László
Jobb már az elején világosan beszélni: nem, Jörg Haidertől és az Osztrák Szabadságpárt kormányzati részvételétől zsidó szemszögből nem kell félni. Nem antiszemita párt került hatalomra Bécsben, hanem egy antiszemita közeget is integrálni kívánó, idegengyűlölő, mindenkinek megfelelni kívánó, tehát mélyen populista, ámde radikálisan liberális beütésű médiapárt, amelynek karakterét, tartalmát, üzenetét és politizálási módját nagyon árnyaltan kell megvizsgálni, hogy véletlenül se essünk például a MIÉP hibájába, amely az FPÖ-jelenséget teljesen félremagyarázva ünnepelte Haiderék győzelme ürügyén önmagát. Jellemző módon a MIÉP már a 90-es évek közepén lezajlott olaszországi „rendszerváltást” is félreértette és Berlusconi, Fini pártjainak győzelmét saját értékrendjének diadalaként értelmezte, holott a MIÉP-hez képest ezek a posztfasiszták a liberális demokrácia él bajnokai. Ausztriában is több történik, mint kormányváltás, kevesebb, mint rendszerváltás – de érdemes félretenni zsigeri szorongásainkat és ítélkezéseinket.
Ami természetesen félreérthetetlen, az Haiderék külföldiellenessége, nem véletlenül nevezi az FPÖ-t az Európai Parlament vagy a brit nácifigyelő Searchlight magazin „rasszistának”; félnivalójuk így leginkább azoknak a potenciális kelet-európai munkavállalóknak és harmadik világbeli menekülteknek van, akik egy esetleges bécsi kvótadöntés nyomán nem, vagy az eddiginél jóval kisebb arányban utazhatnak be Ausztriába; de mivel az országnak alapvető érdeke az európai integrációban való részvétel és a fagyos nemzetközi elszigeteltség mihamarabbi megszüntetése, nyilvánvaló, hogy Bécs menekültügyben is alkalmazkodik majd az (épp eléggé antiliberális és korlátozó) EU-normákhoz, ráadásul a politikai és vallási üldözötteknek a NATO- és (most már) valamennyire EU-barát Szabadság-párt is megadná a menekültstátust, ha hinni lehet programjának.
Karintia kormányzójának az elmúlt években tett, elképesztő nácimentegető nyilatkozatai (a pártelnök 1985-ben, 1990-ben és 1995-ben is ellátogat egykori Waffen-SS-esek találkozóira, ahol a bajtársak „helytállását” dicséri; nyilvánosan kiáll Walter Reder háborús bűnös mellett; 1991-ben közli hírhedt mondatát a Harmadik Birodalom „példaértékű foglalkoztatáspolitikájáról”; 1995-ben „büntetőtábornak” nevezi a mauthauseni koncentrációs lágert) azonban a legkisebb mértékben sem vetülnek ki az FPÖ politikájára: sem a párt programja, sem hivatalos retorikája, sem szimbólumrendszere nem tartalmaz antiszemita elemeket.
Ami valóban aggasztó, az a külföldiek beutazási tilalmának nem kizárólag gazdasági racionalitással, hanem az érzékeltetett kulturális mássággal való indoklása, illetve a látens szociális félelmekre való rájátszás. Tény az is, hogy egyes parlamenti és helyi FPÖ-politikusok valóban tettek a náci frazeológiára emlékeztető obskúrus kijelentéseket és több személyi szálon át létezett/létezik kapcsolat az FPÖ és kisebb neofasiszta szervezetek, újságok, eszmék között:
• 1989-ben Helmut Weiss FPÖ-kép- viselő egy lapinterjúban kétségbe vonta „gázkamrák létét bizonyos helyeken”.
• Raimund Wimmer, Haider egyik mentora ugyancsak 1989-ben egy tévéinterjúban a külföldiek, különösen a keleti zsidók bevándorlása ellen érvelt, lévén hogy „brutálisan mészárolják le állataikat”.
A karintiai neonáci Nationale Front egykori aktivistája, a fegyveres kiképzésben is részesült Jürgen Hatzenbichler a 90-es évek közepén szerkesztőként dolgozott a Kärnter Nachrichten című FPÖ-újságnál (mellesleg már neonáci korában is az FPÖ tagja volt). A Nationale Frontnak az a Gerd Honsik volt a vezetője, aki anno a győri újfasisztákkal is tartotta a kapcsolatot.
1997-ben kipattant, hogy Rene Schimanek FPÖ-tag bebörtönzött neonáci aktivista testvérével, Jörggel együtt tagja a paramilitáris neonáci Kameradschaft Langenloisnak.
Ugyancsak 1997-ben publikált az Andreas Mölzer ex-FPÖ-ideológus által kiadott Zur Zeit magazin egy antiszemita, vérvádas cikket (amilyet idehaza a Magyar Demokrata rendszeresen közöl, anélkül, hogy botrány tárgya lenne).
Helmut Kowarik bécsi FPÖ-képviselő, gyógyszerész, különböző szélső- jobboldali szervezetek vezetője még két évvel ezelőtt is tulajdonosa volt a holocausttagadó és antiszemita irodalmat terjesztő Volkssturm kiadónak.
1998-ban a rasszista megjegyzéseiről ismert Walter Howadt FPÖ-politi- kus lett Ausztria pakisztáni nagykövete.
Ugyanabban az évben Franz Larfer FPÖ-képviselő az állampolgársági jog törvénytervezetéről szóló parlamenti vitában náci terminológiával „átnépesítésnek”, áttelepítésnek (Umvolkung) nevezte a várható menekülthullámot, Haider pedig egy napra rá a „túlidegenedéstől” (Überfremdung) féltette az osztrákságot. Ez utóbbi volt aztán az a kulcsszó, amely döntő szerepet játszott az FPÖ 1999-es választási kampányában és győzelmében.
Ahhoz azonban, hogy megpróbáljuk megérteni az FPÖ-komplexumot, nem elég hivatkozni a sokat emlegetett valós és látens osztrák idegengyűlöletre, a szociális biztonság elvesztésétől való „kisemberi” félelemre, hiszen egyrészt Haider nemcsak erre válasz, másrészt, ha rajta műina, ő maga is drasztikusan leépítené a széles szociális ellátórendszert.
Mindenekelőtt szem előtt kell tartanunk a nagyon is specifikus osztrák belpolitikai helyzetet, az évtizedes szocdem-néppárti Proporz-vircsaftot, valamint a nyugat-európai szélsőjobb- oldali pártok heterogenitását. A korrupt kétpártrendszerré, párttagsági könyvek alapján felosztott területté kövesedett jóléti demokrácia polgárai elsősorban tiltakozó voksukat adták le Haiderre, hiszen a gyenge politikus hírében álló Heide Schmidt Liberális Fórumával vagy a baloldali Zöld Alternatívával ellentétben őbenne látszódott az erőteljes, dinamikus változás és az illegális bevándorlással szembeni hatékony munkaerő-piaci védelem potenciálja. Haider tudatos pártépítési stratégiával, szívós, aprólékos médiamunkával készült a győzelemre, markánsan megfogalmazva az „egyszerű osztrák kisember” (a „kisemberi” visszatérő eleme a jobb- és baloldali demagógiának) xenofób félelmeit, biztonság iránti vágyait – anélkül azonban, és ez igen lényeges szempont, hogy valamiféle tekintélyelvű, rendpárti, demokráciaellenes irányba csatornázta volna a kétpárti demokráciával szembeni frusztrációt.
Figyelemre méltó jelenség, hogy az FPÖ a nyugat-európai szélsőjobboldali pártok „nyugatos”, neoliberális-modernista vonulatához tartozik, mint Blocher Svájci Néppártja (SVP), Berlusconi Forza Italia-ja, Fini Nemzeti Szövetsége (AH) vagy az Északi Liga. A népies-etnopolitikai, nyugat-, modernizáció- és kapitalizmusellenes vonulathoz tartoznak az olyan explicit gyűlöletkeltő, fasisztoid szervezetek, mint a Német Népi Unió (DVU), a német Republikánusok (REP) vagy Le Pen Nemzeti Frontja, és ez utóbbi irányzathoz kapcsolódik a MIÉP is, hiszen Csurka cikkei, beszédei, ifj. Hegedűs Lóránt gyűlöletkeltő, antiszemita szövegei szerves harmóniában vannak a párt különös kegyetlenséggel elkövetett politikai lépéseivel (Bárdossy-rehabilitáció stb.).
Ahogyan azonban Kövér László militáns nyilatkozatai, a „zsidókérdés” megtárgyalásának kormányzati felvetése lényegében nem szól másról, mint a potenciális MIÉP-szavazóbázis Fidesz általi cinikus bekaszálásáról, úgy Haider esetében sem kell ennél mélyebb jelentőséget tulajdonítanunk múltbéli, nagy vihart kavart nácimentegető nyilatkozatainak, bármennyire felháborítóak is.
Haider is pontosan tudja, hogy az Európai Unión belül Ausztriában mérték a legmagasabb rasszizmus-szintet (legalábbis egy 1997-es Eurostat-Gallup kutatás szerint), és Paul Johnson brit történész sem véletlenül nevezte Ausztriát „Európa legantiszemitább országéinak”. Úgyhogy igaza lehet a bécsi Társadalomtudományi Interdiszciplináris Kutatóközpontnak (IFS), amely szerint „e párt neopopulista, diszkrimináló megfogalmazásai, valamint az állandó, tudatos provokációk nem meggondolatlanságok, hanem a politika tudatosan bevetett eszközei”. Jörg Haider tudatosan akarta a győzelmet, és azt is tudta, milyen gesztus- és eszközrendszerrel szerezze meg. Mély országismeretére utalhat cinikus kijelentése, miszerint „az FPÖ nem a náci párt utóda. Ha az lenne, meglenne az abszolút többségünk”.
Nemzetiszocialista családban született, apja volt az egyik első illegális NSDAP- (később: SA) tag Ausztriában. Árjásított birtokon él a mélykonzervatív Karintiában, és egész életútját végigkíséri a nemzeti múlttal való szembenézés képtelensége, amit „generációs alapon” meg is ideologizál. Hazája nemzettudatát nyíltan lebecsüli („Ausztria ideológiai torzszülött”), erősen németorientált, de „pozitív patriotizmusnak” nevezett nacionalizmusa inkább gazdasági protekcionizmus, mintsem valamiféle nagynémet hőzöngés. Nemzet- és hazafogalma a „családdal” valamint „kulturális” és „természeti” fogalmakkal operál, anélkül, hogy belesétálna a biologista, ökofasiszta csapdába (amit viszont némely német zöld politikus nem tudott elkerülni).
Haider szeretné a múltat végképp eltörölni. Képtelen tettestársat látni az 1938-as Ausztriában, képtelen felfogni, ezért mentegeti a náci rémtetteket, és durva érzéketlenséget tanúsít a náci nyelvezettel szemben. Haider azonban nem neonáci politikus, soha nem tagadta a holocaustot és a zsidóságra sem tett dehonesztáló megjegyzéseket. „Nem a kollektív bűnösség nehezedik ránk, hanem az emlékezés kényszere” – nyilatkozta ugyancsak generációs szemszögből a Die Zeit-nak.
Bizarr, szalonképtelen nyilatkozatkultúrájában mozgalmát hol „Ausztria PFSZ-ének” nevezi, hol pedig eljátssza az üldözött mártírt és közli, ő és párttársai „korunk zsidói”. Az évszázad legnagyobb háborús bűnöseinek tartja Hitlert, Sztálint – és Churchillt. Az afrikai, kelet-európai bevándorlókban elsősorban „bűnözőket”, zsebtolvajokat, drogdílereket lát, magában a bevándorlásban pedig „újraelosztást”, amelynek során „nem a pénz megy az emberekhez, hanem az emberek a pénzhez”. Egyformán hivatkozik a „globalizációs csapdára” és a meggyőződéses kozmopolita Daniel Cohn-Benditre, akitől hosszan idézi, hogy „a polgárokra kell bízni, milyen mértékben lesz Németországból bevándorlási ország”. Maga Cohn-Bendit egyébként igen találóan úgy látja: „Nem Haider hétköznapi, reakciós politikája a probléma, hanem az alapbeállítottság, ami a fejében van.”
Haider „alapbeállítottsága” azonban nehezen meghatározható, hiszen a fejében (és persze némely párttársának fejében) tagadhatatlanul meglévő antiszemita mélyrétegnek az FPÖ politikájára nézve semmilyen következménye sincs. Izrael és a bécsi Zsidó Hitközség tiltakozásának hatására Haider újabban elhatárolódik korábbi önmagától, a nemzetiszocialista múlt mentegetésétől, ugyanakkor jellemző módon szükségét érzi annak, hogy honlapjára feltegye a „vannak zsidók, akik szeretnek engem” stílusú szövegeket. Így került fel az FPÖ weboldalára az a hír, hogy Simon Wiesenthal nem tartja őt nácinak; hogy Abraham Foxman, az Anti-Defamation League elnöke már nem követel szankciókat Ausztria ellen, valamint az, hogy egy Lowy nevű, magyar származású észak-amerikai főrabbi (bizonyos „Tush haszid ortodox közösség” nevében) üdvözlő levelet írt Haidernek 50. születésnapjára, amelyben főrabbi úr a közösség osztrák-magyar gyökereire hivatkozva határozottan visszautasítja Izrael és a zsidó közösség „ön elleni, félelemből, gyűlöletből és diffamálásból álló kampányát”, elfogadva Haider eddigi bocsánatkéréseit náciügyben.
Izrael természetesen nem érte be ennyivel, sürgős alijára szólította fel a tízezer fős osztrák zsidóságot, Scsaranszkij belügyminiszter pedig beutazási tilalmat rendelt el Haiderrel szemben. A bécsi hitközség elnöke, Ariel Muzicant pedig mély aggodalmának adott hangot Haider győzelme után, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy a bécsi hitközség két legfontosabb politikai célja, a kárpótlás jogi szabályozása és a kelet-európai (főleg a szovjet utódállamokból történő) zsidó bevándorlás engedélyezése nem a szövetségi kormány hatáskörébe tartozik: az előbbi már nemzetközi szinten zajlik, az utóbbi sorsa meg a bécsi helyhatóság kezében van, és amúgy is csak pár száz embert érint.
Mint minden populista pártnak, az FPÖ-nek is leginkább saját programja, a neoliberális és szociális vonások közti megannyi ellentmondás okozhatna fejfájást (persze nem okoz, ettől populista). Az FPÖ előtörténete a kulcs sok mai történés megértéséhez: a háború után nem utolsósorban azért hozták létre elődszervezetét, a Függetlenek Ligáját, hogy a volt náci funkcionáriusokat és egyszerű rajongói rétegeket szervesen integrálják a többpárti demokráciába. Az 1956-ban megalapított Szabadságpártban (pontosabb fordítás bán: Ausztria Szabadelvű Pártjában) már egyszerre volt jelen a nagynémet nacionalizmus és a liberális demokrácia eszmeköre; ez utóbbi vonás az idő haladtával olyannyira megerősödött, hogy a párt nyitni kezdett az európai, szabadpiaci értékek felé.
A két irányzat még a hetvenes-nyolcvanas években is egyaránt jelen volt a pártban. 1986-ban, az ifjú demagóg Jörg Haider elnökké választásával azonban minőségi fordulat következett be: az FPÖ megindult a sikeres jobboldali protestpárttá válás útján, hogy elnyerje a szó szoros értelmében uralkodó pártok elleni tiltakozó szavazatokat, megtízszerezve szavazóbázisát. Ez a trend csak megerősödött Heide Schmidt és a Liberális Fórum kiválásával, az FPÖ-nek a Liberális Internacionáléból való kizárásával, anélkül azonban, hogy Haider valamiféle modernizációellenes, romantikus-antikapitalista, „harmadikutas” nemzeti irányba terelte volna pártját.
Épp ellenkezőleg: az FPÖ (a MIÉP-pel szöges ellentétben) klasszikus neoliberális módon kis, bürokrácia- és korporációmentes Ausztriát akar, nagymértékben erősítené az öngondoskodást, a vállalkozói szabadságot, privatizálná a nyugdíjrendszert és a médiát, csökkentené az adókat, szigorú rászorultsági elvet alkalmazna a szociális ellátórendszerben, megnyirbálná a segélyezési szisztémát, a kultúra állami Finanszírozását – miközben jó populistaként az „individualizmust” ostorozza, a „szociális biztonság megtartását”, mi több, „szociálisabb szociálpolitikát” ígér. Ugyanígy egyszerre közeledne az egyházhoz és kéri ki magának, hogy „a politikát befogják az egyház szekere elé”. Zavarosan megfogalmazott regionális politikát, helyi döntéshozatalt hirdet, miközben a brüsszeli eurokratákkal szemben a nemzeti szintű önállóságot hangsúlyozza. A bűnözésre való keménykezű reakción kívül azonban a szélsőjobboldalra jellemző tekintélyelvű, rendpárti, tradicionalista jegyek nem fedezhetők fel programjában.
A Haider-párt kezdeti időszaka a kritikusok megnyugtatására nyilvánvalóan békésen, verbális botrányok nélkül fog telni. Ha azonban az FPÖ-t a kormányzati munkába való beszürkülés veszélyezteti, kénytelen lesz önálló arculatát felmutatni. Ez az arc pedig nem lesz más, mint Karintia kormányzójának valamelyik arca.
Források: FPÖ online, Die Zeit, Der Spiegel, Die Welt, Berliner Zeitung, Der Standard, Falter, Jungle World, The Economist, TIME, IFS, The Simon Wiesenthal Centre, World Jewish Congress, Jüdische Rundschau, HaGalil online, Gesellschaft für Politische Aufklärung, Anti-Defamation League.
Címkék:2000-03