Serédi Jusztinián bíboros hercegprímás beszéde 1939. április 15-én, a zsidótörvény tárgyalása alkalmából
(Részletek)
„Előrebocsátom t. Felsőház, hogy a zsidóságnak közéleti, gazdasági és egyéb tereken való arányos visszaszorítását a nemzet jogos önvédelme okán mindenki szükségesnek tartja, aki velem együtt aggodalommal nézte, hogy a recepciós törvény életbelépése óta a hazai zsidóság egy része, a többieknek mintegy hallgatag belegyezésével, a katolikusok állandó tiltakozása ellenére, liberális asszisztenciával, a sajtó útján és ’művészet’ ürügye alatt irodalomban, költészetben, színházban, moziban, zenében, festészetben jóformán mindent kétségbevont vagy diszkreditált, ami a keresztény ember előtt szent, így az Istent, a szenteket, a vallást, az egyházat, a házasságot, a családot, a hazát stb., a földmívelésben pedig, valamint az iparban és a kereskedelemben, a pénzügyben, szóval egész gazdasági életünkben, továbbá magán- és közéletünkben iparkodott lerombolni a keresztény erkölcsöket. Hangsúlyozom: a zsidóság egy részéről beszéltem …”
„T. Felsőház! Tudom és vallom, hogy azok közül, akiket a törvényjavaslat „zsidó”-nak nevez, sokan megérdemlik, hogy megfelelő visszaszorítás legyen osztályrészük, mert előbb említett túlkapásaikkal sokat vétkeztek a keresztény Magyarország ellen; de azt is tudom, hogy vannak közöttük olyanok is, akik ellen nem volt kifogás és akik éppen ezért, az állam törvényei szerint például szabályszerű választás útján vagy egyenesen állami kinevezés útján kerültek abba a pozícióba, amelytől most ez a törvényjavaslat megfosztja őket. Ismétlem, magam is vallom a visszaszorítás szükségességét, de az a nemzet jogos önvédelme alapján keresztény módon, igazságosan, vagyis az összes körülmények figyelembevételével, lehetőleg egyéni elbírálás alapján történjék…”
„Hangsúlyozni kívánom t. Felsőház, hogy én itt nem a zsidókat vagy az izraelitákat védelmezem, hanem elsősorban olyan keresztények, kivált katolikus híveim érdekében emelek szót, akiknek nem volt részük a zsidók túlkapásaiban …” „Nem terjesztetnének ki a törvény korlátozó rendelkezései azokra a zsidókra, akik akkor már keresztények voltak, mert más fajú, például árja stb. keresztényekre, sőt más fajú nem keresztényekre, például muzulmánokra szintén nem terjednek ki ezek a korlátozások, akár asszimilálódtak a magyarsághoz, akár nem, azokra nézve pedig, akik a törvény hatálybalépése után veszik majd fel a keresztséget, ki lehetne mondani, hogy azt a 20 esztendős várakozási időt, amelyet a m. kir. kormánytól az 1. §-ban elfogadott módosítás a múltra nézve megállapít s amelybe mert többet elérnünk nem lehetett – mint minus malumba beletörődtünk, nekik is ki kell tölteniük, akik tehát – ismétlem – a törvény életbelépése után lesznek keresztényekké, azoknak is ki kellene tölteniük ezt a várakozási időt…”
„Ellenben kiterjesztetnének a törvény korlátozó rendelkezései azokra a zsidókra:
a) akik izraeliták maradtak – kivált ha büntetett előéletűek és a magyarsághoz asszimilálódni nem akarnak vagy asszimiláltaknak nem vélelmezhetők, mert ezek indokolatlanul részesülnének olyan közösség jogaiban, amelybe nem akarnak beletartozni ;
b) akik mint jog szerint izraeliták vagy megkeresztelkedett zsidók felekezet nélküleikké lettek, mert aki minden vallást megtagad, abban a nemzet nem bízhat, tehát méltán nem részesíti az állampolgárok összes jogaiban;
c) akiknek, akár izraeliták maradtak, akár megkeresztelkedtek, valamely kijelölendő bíróság vagy zsűri megállapítása szerint kimutathatóan részük volt az előbb említett túlkapásokban …
„Megvallom azonban, hogy a törvényjavaslat mostani formájában, sőt még az előbb említett módosítások elfogadása esetén is hiányos volna, mert nem elegendő visszaszorítani azokat, akik a keresztény Magyarország ellen bizonyos túlkapásokkal vétkeztek, hanem gazdasági, társadalmi és közéletünkben, valamint törvényhozásunkban meg kellene szüntetni azokat a jelenségeket is, amelyeket a zsidó szellem vitt oda és amelyek miatt a m. kir. kormány ezt a törvényjavaslatot szükségesnek tartotta…
Amikor azonban elvi felfogásunkat a kifejtett okok alapján híveinkre, az igazságosságra és a következetességre, a jelenre és a jövőre való tekintettel hangsúlyozzuk, nem akarunk nehézségeket okozni sem a m. kir. kormánynak, sem a nemzetnek, sőt a nemzet jogos önvédelme jogán magunk is kívánjuk a zsidók indokolt és jogos visszaszorítását. Amennyiben tehát a törvényjavaslat ezeknek az elveknek megfelelően közérdekből és jogos önvédelemből arányosan visszaszorítja a zsidóságnak azt a részét, amely azt megérdemelte, a törvényjavaslatot általánosságban a részletes tárgyalás alapjául elfogadom. …”
(Forrás: Keresztény egyházfők felsőházi beszédei a zsidókérdésben. Szerkesztette és kiadta dr. Fisch Henrik, kápolnásnyéki kerületi főrabbi. Budapest, 1947.)
Címkék:1991-01