Schindler listája
Először történt meg, hogy hálásan fogadtam egy minden ízében kiszámítottan profi munkát. Azelőtt azt hittem, hogy ami igazán tökéletes, az lehet jó, lehet nagyszabású, sőt fantasztikus is, de egyvalamire nem képes: nem tud megrázni a művészet erejével. Meggátolja ebben a precizitás hűvös fölénye. Most, hogy láttam Steven Spielberg legújabb filmjét, a Schindler listáját, már egészen mást gondolok.
Olyan magas fokú profizmussal találkoztam a filmben, amely egy számítógép könyörtelen logikájával hangolta össze a forgatókönyvet, a színészi játékot, a rendezést, a hangeffektusokat, a tömegjeleneteket és a helyszíneket. Mégis kellett néhány perc az utolsó filmkocka után, hogy rájöjjek, hol vagyok, hogyan jutok ki a moziból. (És a filmből? Kijutunk-e egyáltalán valaha abból a szörnyű mélységből, amivel Spielberg itt szembesített?)
Sok jó film született a holocaustról. Volt olyan is, mint legutóbb Jeles András Senkiföldje, amelyik a művészi ábrázolást egy ponton túl lehetetlennek nyilvánította, és Adorno szentenciája értelmében a „költészet” helyett dokumentumfilm-részletekhez nyúlt. A legtöbb interpretáció egyéni sorsokat emelt ki a tömeges halálból, megpróbálta személyessé tenni, és ezáltal testközelbe hozni a tragédiát. De kevesen vállalták föl azt a kegyetlen igazságot, hogy a holocausttal egészében megváltozott az emberiség viszonya az öléshez, és hogy itt már nem egyénekről van szó, hanem egy arcától és személyiségétől megfosztott tömegről. Vagyis arról, hogy az emberiség egyik fele minden hivatkozás nélkül kipusztíthatja a másik felét.
Pedig mostanában éppen az eltagadás van napirenden. A túlélők generációja még itt van közöttünk, az ő gyerekeik még őrzik a história családi változatát, de a következő nemzedék már alig-alig hiszi. És rögtön ott vagyunk a megismétlődés veszélyénél. Spielberg saját bevallása szerint ez ellen készítette a Schindler listáját: tananyagnak az amerikai fiatalok számára, akik igen tájékozottak a piaci mechanizmus kérdéseiben, de Hitler nevét a Grimm-mesékhez párosítanák. Műsorfüzet gyanánt a rendező még egy didaktikus tesztkönyvecskét is összeállított hozzá, amolyan felvilágosító célzattal. A szándék támogatásra talált Európában is, több ország kötelező tananyagnak iktatta be a filmet. A legfontosabb kérdése: miért pont ez a mozi lett – vagy legalábbis lesz – az etalon, az igazság és az emlékezés hordozója? Kétségtelen, hogy Spielberg nemcsak kiváló filmrendező, hanem zseniális üzletember is. Már jó tíz éve megtalálta a témát, az ausztrál Thomas Keneally regényét, de csak a holocaust ötvenéves évfordulójára csinált belőle filmet. Az is tény, hogy alighanem az ezt megelőző, meglehetősen blőd Jurassic Park elképzelhetetlen sikere közvetlen előjátéka a Schindler listája karrierjének: Spielberg nemcsak kivárta a megfelelő pillanatot, de elő is készítette a terepet a világsiker felé. Mégis ezt kell mondani, hogy a gigantikus üzleti vállalkozásból az egész világ bőven profitál. Tíz éve még nem volt reális veszély a fasizmus újbóli feltámadása – most pedig az. Ha a film akkor elkészül, amikor Sidney Sheinberg producer először megmutatta az anyagot Spielbergnek, valószínűleg csak egy lenne a témával foglalkozó sok száz moziból, ha az igényesebbek közül is. Ma viszont ijesztően aktuális, és talán az utolsó pillanatot ragadja meg az igazság kikiabálására. Emlékezni és tiltakozni tanít.
A film alapjául szolgáló regény, Schindler bárkája címmel, egyszer már megjelent Magyarországon is, és gyorsan el is fogyott a könyvesboltokból. A Schindler-zsidók csodálatos története egy véletlen folytán jutott Thomas Keneally ausztrál író és újságíró fülébe, egy egykori résztvevő elbeszélése nyomán, Keneally megkereste a még életben maradt többieket, és a tőlük összegyűjtött adatok alapján 1982-ben megírta szenzációt keltő regényét Oskar Schindlerről, a náci párt tagjáról, aki életművészként és üzletemberként kezdett, és odáig jutott el, hogy egész vagyona feláldozásával 1100 zsidót mentett meg a haláltáborokból. Hihetetlen történet, egy kicsit még giccsgyanús is, pedig az utolsó szóig igaz. Spielbergnek pedig azért sikerült őszinte filmet csinálnia belőle (a forgatókönyvet Steven Zaillian írta, a címszerepet az ír Liam Neeson, két partnere Ben Kingsley és Ralph Fiennes, az operatőr Janusz Kaminski), mert nem egy csodát mutatott be, csak egyetlen ember humánumát az általános embertelenség közepette. Olyan kegyetlen valóságábrázolással, hogy senkinek se maradjon kétsége afelől, mi is történt-történhet. 1994-ben egy művész nincs abban a helyzetben, hogy szemérmesen palástolja az erőszak tényeit. Spielberg tehát mindenekelőtt tárgyilagos, ha ez fájdalmas is a közönségnek. Nem könnyű a moziszékben ülve végignézni, ahogyan a vérgőztől lerészegedett nácik tombolva gyilkolnak a plaszowi gettóban, vagy amikor a tömeggyilkos táborparancsnok reggeli előtt a kastélya teraszáról távcsöves puskájával embervadászatot tart. Mintha nem is játékfilmet látnánk, hanem szemtanúként, de némaságra ítélve, magunk is ott járnánk a borzalomban, az eredeti helyszíneken. Spielberg nem kímél, beterel minket is a gázkamrába, itt operatőre vállra kapja a kamerát, és „egyenesben” közvetíti több száz kopaszra nyírt, meztelen ember halálvárását. Ezt a jelenetet talán eddig senki nem merte megrendezni – most megszűnt a tabu. És mindannyiunk megdöbbent tekintetével találkozunk a film egyik legerősebb pillanatában, amikor egy zsidó ékszerész döbbenten néz föl az elé borított halomnyi arany fogról.
Profizmus ide – üzleti fogás oda, a Schindler listája után többé nem lehet eufemizmust használni a holocaust művészi megfogalmazásaiban. Mint ahogyan előtte sem lehetett volna. Ha a világ nem ért a szóból, a kép közvetlen erejével kell meggyőzni. Amíg lehet.
Címkék:1994-04