Scheiber Sándor emlékezetes búcsúztatója a repülőtéren
Komoly megrendüléssel olvastam a Szombat májusi számát: az ÁEH-dokumentumokat feltáró cikk nyomán régi emlékek tolultak fel bennem. Mivel az ott említett „cionista métely terjesztője”, néhai Richtmann Mózes professzor (az igaz emléke áldott legyen) köztudottan kedvenc mesterem volt, már akkor sem mentesültem az efféle rágalmazások és feljelentések nem éppen kellemes következményeitől. Magam is hétköznaponként elmondtam ugyan a hagyományos (az i. sz. 4. század közepén beiktatott) imát: „a rágalmazóknak ne legyen reményük, s minden gonoszság egy pillanat alatt szűnjék meg”, ám akkor legvadabb álmomban sem gondoltam volna, hogy a följelentőket esetleg hitsorsosaim, sőt éppenséggel a közösség vezetői vagy rabbitársaim között kell keresnem…
A sokkszerű kijózanodás első lökését 1960-ban a szegedi igaz léleknek, vagy – ahogyan ellenfelei nevezték – a „cionista rabbidnak, Schindler Józsefnek a rabbiképző katedrájáról való eltávolítása adta. (Ő azután maga hívott Szegedre nyaranta tanulni és szabadsága idején segítségül, majd végakaratában utódjául jelölt meg.) Schindler helyének betöltője a rabbiképzőben Salgó László főrabbi lett. Ezt követte 1961-ben Grünwald Fülöp történész-múzeumigazgató és Richtmann professzor nyugdíjba kényszerítése. Katedrájukat Végházi István és Fisch Henrik rabbik vették át. (Mesterem ezután a lakásán tanított tovább.)
Ezúttal csupán egyetlen – a most közzétett dokumentumokkal szorosan összefüggő, ám azokból már kimaradt – esetet szeretnék megörökíteni okulásul az utókor számára: Scheiber Sándor különös feltartóztatását 1963 őszén a Ferihegyi repülőtéren.
Szomorú tény, hogy az Országos Rabbiképző Intézet világhírű tudós professzora 1947 – angliai tanulmányútja – óta nem kaphatott ebben az országban útlevelet. (Természetesen nem ő volt az egyetlen megkülönböztetett állampolgár.) Még akkor sem gondolhatott kiutazásra, amikor 1959-ben megkapta a Cincinnatiban működő Hebrew Union College díszdoktorátusát. (Elküldte ugyan a kitüntetésről szóló levél másolatát az ÁEH-nak, ám azok válaszra sem méltatták.) Nem is kért útlevelet, hiszen a feleségét is többször visszautasították, s annak idején szinte priusznak számított, ha valakinek volt már elutasított útlevélkérelme. (Scheiber Sándor egyébként nem törődött különösen a politikai „helyezkedéssel”. Jellemző rá, hogy – mint mesélte – Sztálin halála napján, amikor az „éberség” kiváltképp felfokozódott, egy tanulmányát adta fel postán Izraelbe…)
1963 tavaszán Scheiber professzor mégis kapott útlevelet. A történet meglehetősen különös: egy ismeretlen hívta fel az IBUSZ-tól, majd felkereste őt a lakásán. Rövidesen kiderült: külföldön tárgyaltak Budapest felvételéről az európai fővárosok turistaútvonalába. Ám valamelyik nyugati tárgyalópartner közbeszólt: milyen demokratikus főváros az, ahonnan Scheiber Sándor nem utazhat el, hogy az Egyesült Államokban átvegye az őt megillető díszoklevelet? Egy hét múlva hívatták Scheibert az Egyházügyi Hivataltól, s ott már azt kérdezték tőle: „Akarja-e a feleségét is magával vinni?”
Ebben az időben Scheiber professzor már második nagyobb művén dolgozott: a magyarországi kötéstáblákban található középkori héber kódexmaradványokon. A téma feldolgozásához egy véletlen adta az első lökést: az Országos Széchényi Könyvtárban járva Scheiber egy papírkosárban talált néhány vékony csíkot, amelyeket kidobásra szántak: a kötéstáblák felújításakor a bordák béléséből kerültek azok elő: ő elkérte ezeket, és munkához látott. A héber szöveget a töredékből is rekonstruálni tudta, ám akkor még nem volt ultraibolya átvilágítás, amellyel azt is ki lehetett volna deríteni, nincs-e alattuk korábban írt és eltörölt írás, mint az ókori palimpszesztusokon. Ezért azután néhányat magával vitt az Egyesült Államokba.
Hazatérve Scheiber professzor tovább folytatta munkáját. Közben – nyitottságát jellemzi – előadásokat tartott, zsidó és nem zsidó körben egyaránt. Előadásain, ahol beszámolt kutatásairól és így a kódexcsíkok egyesült államokbeli ultraibolya átvilágításáról, jelen voltak a hitközség egyes vezetői és néhány kollégája is. A nyár folyamán újabb meghívást kapott egy New York mellett ősszel rendezendő konferenciára. És ekkor következett be a nem várt esemény.
Családja és tanítványai kíséretében érkezett Scheiber Sándor a Ferihegyi repülőtérre. Miután elbúcsúztunk egymástól, mesterünk elvált tőlünk, mi pedig fölmentünk az erkélyre, ahonnan annak idején még látni lehetett a repülőgépet és a felszálló utasokat. Rövidesen meg is jelentek mindannyian, ám Scheiber professzor nem volt közöttük. Nem értettük a dolgot, Scheiberné már férje gyakran kiújuló epegörcsére gondolt. Lassan mind leszivárogtunk az aulába, talán órákat vártunk, amíg holtsápadtan előkerült a mester: elvették tőle előadását és az átvilágításra váró újabb csikókat.
Az asszony azonnal felhívta az Egyházügyi Hivatalt, akik – ne csodálkozzunk – azonnal megjelentek és elmondták a vádpontokat: nem volt engedélye a kódextöredékek „kivitelére”, s az előadását is elfelejtette TÜK-ösíteni. (A szerencsés fiatalabbak számára kénytelen vagyok magyarázattal élni: a titkos ügyiratkezelés – TÜK – arra szolgált, hogy politikailag „ellenőrizetlen” kézirat ne hagyja el az országot.) Másnap Scheibert elengedték, előadását visszaadták, elutazhatott, ám a „csíkokat” lefoglalták. Felesége megkérte, ha mégis koncepciós pert konstruálnak, akkor ő maradjon kint, a család majd megpróbálja követni őt.
Minderre nem került sor, s ez ismét egy szerencsés véletlennek (vagy a sors rendelésének?) köszönhető: az „illetékesek” éppen a Széchényi Könyvtárba mentek szakértőt keresni, s ott történetesen Scheiber tanítványát, a későbbi könyvtártanszék- vezetőt. Dán Róbertet kérdezték meg, mintha „a kódexdarabokat egy külföldi állampolgár egy dupla fenekű bőröndben akarta volna kicsempészni” az országból. Dán Róbert pedig, amikor meglátta az ismerős csíkokat, ösztönösen így kiáltott fel:
– Hiszen ezek a Scheiber „vackai”, amelyeket a szemétből mentett meg, különben a zúzdába küldték volna őket…
Később, amikor Scheiber Sándor professzor hazatért, a kódextöredékeket visszaadták ugyan, de Veres elvtársék alaposan „kioktatták” őt. A csíkok alapján 1969-ben látott napvilágot Héber kódexmaradványok magyarországi kötéstáblákban – A középkori magyar zsidóság könyvkultúrája című alapvető munkája.
Címkék:1996-09