A liberalizmus a zsidókért – és a zsidók ellen II. rész
Ruth R. Wisse
A liberalizmus a zsidókért és a zsidók ellen* II. rész
A zsidó liberalizmus úgynevezett aberrált teóriája nem veszi figyelembe a zsidó politikai tapasztalat legfontosabb meghatározó tényezőjét, nevezetesen a mindenkori zsidóellenes politika hatékonyságát és virulenciáját: nem a „rasszizmust”, nem a „hátrányos megkülönböztetést” és az intolerancia más, hasonló megnyilvánulásait, hanem azt a politikai próbálkozást, amely a kedvezőtlen helyi és nemzetközi állapotok okozójának bélyegét próbálja rásütni a zsidóságra. A zsidók politikai magatartásának áttekintésekor átsiklani az antiszemitizmus fölött annyi, mint az amerikai feketék magatartásának áttekintésekor figyelmen kívül hagyni a rasszt. A társadalomtudósok mégis magától értetődő módon, sőt talán kötelességszerűen ezt teszik. A zsidók valójában a jelenlegi politikai helyzetük miatt szavaznak a szokásostól eltérően más etnikai és vallási csoportok dolgában, nem pedig a politikatörténetük, és nem is valamiféle vélelmezett, génjeikben hordozott vagy örökölt erkölcsi tartás miatt (legalábbis különös állítás ez egy olyan nép esetében, amely megtagadja a vallási-faji alapú felsőbbségre épülő elméleteket). Mindez inkább a rájuk nehezedő sajátos politikai nyomással magyarázható. Mindaz, ami az iskolázott, viszonylag jó módban élő és gyorsan asszimilálódó zsidóság esetében furcsának tetszik – nevezetesen, hogy saját gazdasági és társadalmi érdekeik ellen szavaznak -, valójában nem más, mint hogy az idegen kultúrához hozzáidomult zsidók megpróbálnak kitörni abból a politikai csapdából, amely érzésük szerint korlátok közé szorítja őket.
Jóllehet az arab propagandával a következő részben foglalkozom, a liberalizmusra kifejtett hatása miatt itt is meg kell említenem. Az arab vád, miszerint Izrael állam megalakítása az arab népek ellen elkövetett bűn, sok rokon vonást mutat a zsidók ellen korábban felhozott keresztény váddal, mely szerint a zsidók megtagadták Isten fiát, továbbá a nácikéval, akik azzal inkriminálták a zsidókat, hogy beszennyezik az árja fajt. Ezek a vádak a zsidó vallás, a zsidó nép és a zsidó állam eltörlése nélkül megválaszolhatatlanok. A zsidók azért nem felelhetnek e vádakra, mert ezeket nem tekintik bűnnek, és mivel nem felelhetnek, nincs módjuk tisztázni magukat. Míg az 1948 és 1973 között Izrael ellen indított háborúk csak az izraeli zsidóságra irányultak, a hetvenes évek közepén kezdődött arab propaganda-hadjárat egyre erőteljesebben és egyre kifinomultabb eszközökkel elsősorban a demokratikus országokban élő zsidókat vette célba, korrupt összefonódással vádolva őket. Minél jobban sikerült az araboknak befeketíteniük Izraelt, annál több Izraelen kívül élő zsidó igyekezett ártatlansága bizonygatásával visszaszerezni saját népszerűségét.
Az amerikai zsidóság paradox politikai magatartása valójában pontosabban írható le egyfajta vágyként, amely arra irányul, hogy a saját jóravalóságának erősítgetése révén elhatárolja magát egy támadás alatt álló néptől. A zsidókon kívül egyetlen más etnikai, faji vagy vallási kisebbség sem található Amerikában, amelyiknek ilyen sok tagja nyilvánosan elhárítaná magától a felelősséget saját népe és országa „gonoszságaiért”. A római katolikusoknál nem találunk olyan szervezetet, mint a nemrég újjáélesztett American Council of Judaism (Amerikai Judaisztikai Tanács), amelynek célja a zsidó állam lebontása; egyetlen más etnikai csoportban sem akad olyan értelmiségi, aki, mint Noam Chomsky népe hazájának felszámolása mellett érvel. Se a görögök, se a feketék, se a lengyelek, se a protestánsok körében nem létezik olyasmi, mint Jerome Segal washingtoni Jewish Peace (Zsidó Béke) lobbija, amely inkább korlátozni, mintsem bővíteni próbálja az Egyesült Államok Izraelnek nyújtott támogatását, nincsenek olyan csoportok a médiában – vegyük most példaként a fekete amerikaiakat, az ír vagy az arab származású amerikaiakat -, amelyek hasonlíthatóak lennének azokhoz a zsidó csoportosulásokhoz, amelyek Izrael gyengeségeinek feltárására specializálódtak, noha kétségtelenül igaz, hogy a liberális amerikaiak gyakran viszonylag nem sokra tartják a maguk szülőhazáját, és annak jobbítása reményében köztudottan bírálják is fogyatékosságait; Amerika nem volt megalapítása első pillanatától kezdve megsemmisítésére törő országokkal körülvéve, ennél fogva nincs is szüksége rá, hogy minden egyes amerikai azonos mértékben támogassa. A zsidók állama ezzel ellentétben csekély népességű, amelyet tengernyi erős ellenség vesz körül. Mégis a zsidók alkotják Amerika egyetlen olyan kisebbségét, amelynek tagjai számára nem magától értetődő népük országának támogatása, s bizonyos tagjai épp az ellene irányuló politikai szándékot erősítik. A zászló, amely alatt ezt az aberrált politikai tevékenységet folytatják, a liberalizmus vagy a baloldal zászlaja.
Vegyük egy amerikai zsidó esetét, aki a szociológusok szerint a liberalizmushoz való kötődése folytán szokatlan magatartást tanúsít. Tételezzük fel, hogy az illető tehetős üzletember, s egy olyan bank igazgatótanácsának tagja, amelynek olajtársaságok, arab beruházók és az arab bojkott által érintett más üzletemberek az ügyfelei. 1975 előtt, amikor Izraelt széles körben a Közel-Kelet hősies és esélytelen országának tekintették, ennek a mi emberünknek nem volt oka bocsánatot kérni zsidó mivolta miatt. Izrael azonban egyszer csak más színben tűnt fel a sajtóban: harcias és meg nem alkuvó államként, amely azzal, hogy nem hajlandó „területet adni békéért”, nemzetközi nyugtalanságot szít; olyan államként, amely elnyomja szegény palesztinokat, és brutálisan bánik asszonyaikkal és gyerekeikkel. Milyen kényelmetlenül érzi magát ezekkel a kérdésekkel nap mint nap szembesülve a mi szegény – minden más tekintetben gazdag – zsidónk? Valahányszor olyan kérdés merül fel, amelynek van valami köze Izraelhez, az arab bojkotthoz vagy egy-egy araboknak nyújtandó kölcsönhöz, tapasztalja, hogy rá akkor is gyanakodva néznek, mikor igazgatótanácsbeli kollégáira nem. Zsidó mivolta téma lesz, mivel az arabok a zsidók ellen folyatott háborújukkal azzá teszik. Zsidósága válaszfalat húz közé és az asztalnál ülő kollégái közé, akiknek ősi hazáját és ottani nemzetiségét nem vádolják emberiség elleni bűntettekkel. Hogyan fog reagálni ez az ember erre az igazságtalan politikai elszigetelésre?
Egy magabiztos és határozott zsidó a tárgyalóteremben ugyanúgy fölveszi a harcot az arab propaganda ellen, mint ahogy védelmére kel minden olyan dolognak, amiben hisz, sőt mivel a saját népét oltalmazza, még hevesebben. Minden lehetséges alkalommal kifejti az igazságtalan nyomással szemben folytatandó helyes bankpolitikára vonatkozó tételeit, és védelmébe veszi Izrael politikáját a rágalmakkal és a katonai agresszióval kapcsolatos vádakkal szemben. A zsidók védelmében tanúsított kiálláskor több tényezőt is nagyon gondosan kell mérlegelnie: banktisztviselői kötelezettségeit, az általa szolgált intézmény pénzügyi politikáját, a saját céljait, a saját üzleti érdekeit, kollégái politikai beállítottságát, a kollégáival fenntartott hivatalon kívüli kapcsolatait és nem utolsósorban a vérmérsékletét. Ahhoz azonban, hogy úgy cselekedjék, mint a legtöbb ember a maga fenyegetett csoportja védelmében, legalább közkatonává kellene válnia a népe ellen folytatott propagandaháborúval szemben.
De tételezzük fel, hogy az illető nem tartozik a határozott és magabiztos zsidók közé, hanem tehernek érzi zsidó mivoltát, nagyon keveset tud róla, a felesége nem zsidó, ő maga pedig a bank és az üzleti élet magasabb köreibe való feljutás során fokozatosan levedletté zsidóságát. Tegyük fel, hogy Izrael egyáltalán nem is érdekli, se pro, se kontra. Vagy esetleg érdekli, de szeretné, ha nem kellene kényelmetlenül éreznie magát Izrael miatt. Nem lenne bűntény, ha így érezne. Az amerikai életmód egyik legnagyobb jótéteménye, hogy önkéntessé teszi azt a fajta identitásvállalást, amely Európában kötelező volt. Amerikában az ember csak megkönnyebbülhet, és hálás lehet ezért, és egyetlen zsidónak sem kell zsidónak maradnia, ha nem akar.
A zsidó állam ellen folytatott arab offenzíva azonban gúzsba köti ezt a szabadságot, és a zsidókat – akár akarják, akár nem – elválasztja amerikai honfitársaiktól. A katonai támadásokkal ellentétben, amelyek nem érintették az amerikai zsidóság reputációját, és nem társították őket ártatlan áldozatokhoz, a cionizmus elleni propaganda-hadjárat az illegitimitás erkölcsi bélyegét süti rájuk. Egy olasz Olaszországgal vagy egy ír Írországgal kapcsolatos állásfoglalását nem kérdőjelezik meg; Olaszország szuverenitását senki sem vonja kétségbe, és a britek még az 1RA robbantásai után sem nevezik „rasszistának” az ír nacionalizmust, és más módon sem ösztökélik az ír származású amerikaiakat, hogy pocskondiázzák a hazájukat. Ahol nem létezik a kollektív bűnösség vádja, ott az adott csoport tagjainak nem kell bizonygatniuk az ártatlanságukat. Azzal azonban, hogy a zsidóságot jelölik meg az egyetlen olyan népként, amelynek nincs joga saját hazára, az arabok azzal vádolják Izrael zsidó támogatóit, hogy a nemzeti hovatartozás kinyilvánításával bűnt követnek el.
Sok kényes gyomrú zsidó igazgatósági tag azzal próbálja megoldani a problémát, hogy liberálisnak nyilvánítja magát. Engem hiába bámultok, mondja a kollégáinak. Én a világ legrendesebb embere vagyok: nyitott gondolkodású, toleráns, alkalmazkodó, előretekintő, megvan bennem mindaz, ami a liberális optimizmushoz társítható, még a saját anyagi érdekeim ellenében is támogatom az összes többi kisebbséget. Sőt: még csak nem is támogatom feltétlenül a zsidó államot, amely állítólag oly sok bajt okoz a Közel-Keleten. Igen: a menekülteket befogadó és az elfoglalt területeket visszaadó jó és nemes Izraelt támogatom. Ha azonban a palesztinokról van szó, nem állok ki jobban Izrael mellett, mint bármely más, gonosz elnyomó mellett. Ha nem sütitek rám rosszallásotok bélyegét, és nem szigeteltek el mesterségesen, elfogulatlanságom bizonyítása érdekében még arra is hajlandó vagyok, hogy elhatároljam magam Izraeltől, hogy a többi zsidóétól eltérő álláspontra helyezkedjek. Az ilyen igazgatótanácsi tagok, illetve értelmiségiek esetében a liberalizmus, illetve a baloldaliság a gyűlölet kivédésére vagy elhárítására való eszközként szolgál. Amikor ellenségei megpróbálnak éket verni a zsidók és mindenki más közé, ő azzal próbálja demonstrálni a többiekhez való kötődését, hogy a zsidóktól való függetlenségét hangoztatja.
Az olyan felekezettől független jótékonysági szervezetek elburjánzása, mint a Jewish Fund for Justice, illetve a jóindulat és a liberalizmus más nyílt vallomástételei ugyanilyen zsidó kísérletek, amelyek célja az, hogy szembeforduljanak a zsidók erkölcstelenségét hangoztató arab váddal. A zsidó jóindulat akár csodálatra méltó is lehet, de nem olyankor, amikor a zsidóság mint nép védelmének rovására nyilvánul meg.
Nathan Glazer az amerikai zsidóság liberalizmusára vonatkozó megállapításában kifejti, hogy az általa leírt fonák helyzet megoldásának a kulcsa Izrael. Ahelyett azonban, hogy megmagyarázná, hogy miként és miért tehertétel Izrael a zsidóság számára (miközben Olaszország sosem az az olaszok számára, vagy Írország az íreknek), az első anomáliát egy másikra vezeti vissza.
„Ha a zsidók elszakadnak a liberalizmustól, amelyhez e század kétharmad része óta kötődnek, akkor annak az oka Izrael, és az a mód, ahogy Izrael összetett ellenáramlatokat gerjeszt a liberális és a zsidó állásfoglalásokban. Izrael megalapításakor ezeket az ellenáramlatokat ügyeimen kívül hagyták. Izrael olyan ország volt. amely menedéket adott a nácizmus túlélőinek; megalapítását támogatták a második világháború győztes hatalmai; demokratikus ország volt a világ olyan részében, ahol a demokrácia ritka volt, vagy nem is létezett; egy társadalmilag demokratikus nép volt a világnak egy olyan részén, ahol a gazdag és az erős elnyomta és kihasználta a szegényt. Miért ne támogatták volna a liberálisok Izraelt? Támogatták is. csak épp lesöpörték az asztalról a végzetes hibát, nevezetesen hogy megfosztották az arabokat Palesztinától: egy olyan hibát, amely mostanra már óriási arányúvá duzzadt, és szinte lehetetlenné teszi, hogy Izrael támogatása és a liberális álláspontok, illetve egy sereg más kérdés között egyre szélesedő szakadék fölött hidat verjenek.”
Ez az elemzés sokkal több kérdést vet föl, mint ahányra válaszol. Miféle „összetett ellenáramlatokat” idézhetett elő Izrael a liberális pozíciókban, amelyeket nem idézett elő hasonló módon száz más nemzet? A húszas-harmincas évek óta az arabok tiltakozása a palesztinai zsidó jelenlét ellen egyre nagyobb méreteket öltött, és megalapítása pillanatában hét arab ország megtámadta Izraelt. Hogyan engedhették el ilyen előzmények után a liberálisok a fülük mellett az „arabok Palesztinától való megfosztásának” kérdését? És ha ez a hiba egyszer láthatatlan volt, hogyan nőtt hirtelen olyan óriásira, mint Alice a gombától?
Ha Glazer az elemzésében szóba hozza a szóba hozhatatlant, nem volna semmiféle rejtély. A liberalizmus azért vált hagyománnyá az amerikai zsidók körében, mert ígéretében azt a fajta toleranciát és testvériséget keresték, amely egyszer és mindenkorra véget vet az antiszemiták miatti keserveiknek. A zsidók többre értékelték a liberalizmust, mint a pénzt, mivel befogadtatásuk nélkül a pénz nem sokkal több hasznot hajtott volna nekik, mint Shylocknak. Egyénenként kerestek menedéket a liberalizmusban az őket kollektívan mint zsidókat sújtó gyűlölet és üldöztetés ellen. Ezért aztán Izrael huszonöt éven át, amíg úgy tetszett, hogy véget vet az antiszemitizmusnak, népszerű volt a liberálisok között. A liberális körökben élvezett népszerűsége abban a pillanatban hanyatlani kezdett, amint az arabok a hetvenes években újraélesztették és az arab-kommunista szövetség tengelyévé tették az ideológiai antijudaizmust, s tudatták a világgal, hogy a legteljesebb mértékben jogosnak érzik Izrael megsemmisítését, olyannyira, hogy e törekvésükhöz elvárják a nemzetközi közösség támogatását.
Az antiszemitizmus azáltal, hogy rákényszeríti a liberálisokat békés, nagylelkű és optimista világszemléletük feladására, kibillenti az egyensúlyukból és arra szorítja őket, hogy vegyék számításba azt a specifikus, agresszív és – már megint – nyíltan hirdetett szándékot, amely el akarja pusztítani a zsidóságot. Ez abba a megalázó helyzetbe kényszeríti a zsidókat, hogy ellenségeik céljának meghiúsítása érdekében módosítsák saját céljaikat. Sok amerikai zsidó, aki jobban szeret a maga választotta módon élni – az arab elvárásoknak megfelelően -, nem hajlandó elismerni a népe ellen irányuló támadást, amelynek támogatását egyébként elvárnák tőlük. Azok, akik annak idején az antiszemitizmus kérdésének megoldásaként boldogan fogadták keblükre Izraelt, most az antiszemitizmus, mint a lelki békéjüket fenyegető egyetlen dolog hatására a támadói közé állnak. Ismét kinyilvánítják magukról, hogy liberálisok, s teszik ezt abban a reményben, hogy a liberalizmus politikai nézőpontjai uralkodóvá válnak, s teszik abban a reményben, hogy – e században immár másodszor – ezzel álcázhatják magukat, és nem látják őket saját népüket gyáván cserbenhagyó embereknek.
„A zsidók és az amerikai liberalizmus” című történelmi áttekintésében Glazer sehol, egyetlenegyszer sem szól a zsidó állam ellen folytatott arab háborúról, sem azokról a hetvenes évek elején indított arab ideológiai hadjáratokról, amelyekkel azt akarták igazolni, hogy Izrael létrehozása „megfosztotta az arabokat Palesztinától”. Ez a kihagyás, nevezetesen hogy tanulmányában nem említi az általa leírt változás legfontosabb tényezőjét, lehetővé teszi a szerzőnek, hogy a liberalizmust az arabok zsidók ellen folytatott háborújától függetlenül kezelje – sót kettős kihagyásról van szó, mivel a zsidó állam elleni támadás egyben a liberalizmus elleni támadás is. Nem Izrael, hanem az ellene folytatott háború keltett „összetett ellenáramlatokat” a liberális állásfoglalásokban – ugyanúgy, ahogy Izrael létrehozása előtt a zsidók ellen folytatott háború komplikálta a liberalizmust. Az összetettség minden egyes esetben a zsidók elleni antiliberális háború folyománya, s nem a zsidók kétséget nem hagyó élni akarása volt.
Ha Glazer elemzése szociológiaként nem állja is meg a helyét, attól még az amerikai zsidó liberalizmus tökéletes példája. Főképp a „végzetes hiba” kitétel figyelmeztet az elkövetkezendő dolgokra. Mire következtethet az ember e szavakból egy tárgyilagos szociológiai elemzésben? Szociológusok kimutatták, hogy amikor fehérek a fekete borszínt hibának tekintik, a saját bőrszínük alapján hoznak Ítéletet, majd ezt a bizonyítékot használják fel a feketék rabszolga sorba hajtásának igazolására. Hasonlóképpen minősítik az arabok Izraelt „hibának”, ugyanúgy, ahogy a muszlim vallásra át nem térő zsidókat hitetleneknek tekintették. A hiba a szemlélő szemében van. Izrael léte semmiképp sem hiba a zsidóság szemében, amelynek több évezredes hagyománya vezetett az ország politikai visszaigényléséhez, és nem hiba a nemzetközi törvény szemében sem, amely csupán ebben a században több tucat új állam (köztük huszonkét arab állam) legitimitását ismerte el.
Ez a hiba azért végzetes, mert az arabok Izrael negatív sorsa eszközévé formálták magukat. Mint Glazerrel az elvérzete sejteti, Izrael hasonlóképpen „végzetessé” vált a liberálisokra nézve, mivel tagadja a testvéri és racionális világba vetett hitüket, amelyben tárgyalások útján minden probléma megoldható. Izrael védelme az arabokkal szemben, ahogy korábban az antiszemitákkal szemben, politikai és ideológiai síkon ugyanolyan lankadatlan erőfeszítést igényelne a liberálisoktól, mint amilyet Izrael volt kénytelen folytatni az ország katona védelmében. Ezzel szemben sok liberális a liberális jámborság jegyében feláldozza a zsidókat, és Izrael ügyét többé nem tartja támogatásra méltónak.
Nathan Glazernek az amerikai zsidóság Izrael iránti magatartásának változásáról szóló, összességében szemlélve tipikus beszámolója bizonyítja, hogy az arabok teljes sikert értek el abban a vonatkozásban, hogy Izraelt okolják az ellene folytatott vég nélküli háborúért. (Tipikus abban a tekintetben, hogy meg sem említi az arab ideológiai hadjáratot.) Two Worlds of Judaism (A judaizmus két világa) című munkájában, amelyben az izraeli és az amerikai zsidóságot veti össze, Charles S. Liebman és Steven M. Cohen hasonlóképpen elmulasztja az arab propaganda említését; sok dicsérni valót talál az amerikai zsidóság „zsidó hagyományok iránti hűségében”, az izraeliek magatartásában pedig néhány olyan dolgot, amiért bocsánatot kell kérni. Tudjuk, hogy miért folytatnak arab kormányok rágalomhadjáratot Izrael ellen: mert szeretnék erkölcsileg igazolni a bűntettet, amit előbb- utóbb, fegyverek erejével szándékoznak elkövetni. Ennél érdekesebb kérdés, hogy miként és miért éri el céljait az antiszemitizmus még mindig egy olyan világban, amelyről úgy tudjuk, hogy „győztes” liberális elvek kormányozzák.
Szentgyörgyi József fordítása
*Részlet a szerző „I am not for myself” („Ha én nem magamért…”) című könyvéből. Ruth R. Wisse jiddisista, a bostoni Harvard egyetem tanára.
Címkék:2001-02