Virtuális zsidók
A következőkben részletet közlünk a több közép-európai zsidó témájú könyv és cikk szerzőjeként ismert amerikai újságírónő művéből. A könyv azért fontos. mert egyedülálló módon mutatja be. hogy a közép-kelet-európai zsidóság tömegeinek eltűnésével a térségben a zsidóság szinte kizárólag virtuálisan maradt csak fenn, azaz főleg a turistaipart támogatva él tovább az árnyéklétre kényszerített zsidó múlt. A magyar zsidóság nem véletlenül maradt ki Gruber fontos könyvéből, ezen a tájon ugyanis a zsidóság még él. ellentétben a könyvben leírt halott kultúrával. Bár a könyv a messziről jött ember látásával szemléli a történteket, mondandója mégis, talán éppen ezért megszívlelendő.
Ruth Ellen Gruber
„Vannak 400 év előttről, vagy akár a 20. századból származó és tipikusnak tekinthető történeteink arról, hogy amikor a zsidókat elüldözték, a helybeliek birtokukba vették házaikat és nem ritkán egyéb ingóságaikat is; azaz bizonyos értelemben gyilkoltak is, meg örököltek is”, írja Raphael Vago, a Tel-Aviv-i egyetem történésze. De vajon eszükbe jutott-e a történészeknek, hogy midőn a zsidókat elvitték és azok eltűntek, űr keletkezett?
Űr, amely talán sohasem tölthető be újra, még akkor sem, ha az örökösök már birtokba vették házaikat, bútoraikat és ingóságaikat.
A holocaust, súlyosbítva a hidegháborúval, a történelem legnagyobb és legfájdalmasabb folytonossági hiányát okozta a zsidóságban, légüres teret, ürességet, fekete lyukat, sohasem hegedő sebet ütött, melynek hatása az európai gyilkos harcmezőknél jóval távolabbra terjed, s már messze nem csak azokról a közvetlen veszteségekről szól, melyeket a zsidók és más kiirtásra ítéltek elszenvedtek.
A legújabb, irányzatok egyáltalán nem az első jelei annak, hogy Európa keresztény társadalma érdeklődést mutat a zsidók és problémáik iránt. A zsidó témák kortársi preferálása és a zsidó virtuális állapotok megteremtése – tudatosan vagy tudattalanul, – kísérletet jelent arra nézve, hogy ezt a folytonossági hiányt és következményeit korrigálják.
A zsidóság és a zsidó örökség emlékezete érzelmileg terhelt, mégpedig különféle okok miatt: a hivatalos háború utáni tabuk, a kormányok politikája, az elhúzódó antiszemitizmus, az őszinte veszteségtudat vagy pedig a bűntudat mind-mind segítették e terheltség kialakulását. A zsidókra és a zsidó közegre való jelen idejű emlékezés nem csak a múltnak, de olyan kortársi törekvéseknek is a szimbólumává válhat, mint a multikulturalizmus, a „hitelesség”, vagy a pán-európai eszmény, „Mi zsidók, Európa eltűnt faja vagyunk, legalábbis a nemzeti tudatban romanticizálnak és bölcsnek vélnek minket”, mondta nekem a klezmer zenész, Michael Alpert. A politikum, a személyesség és talán a vallásosság síkján belül ezekre a szimbólumokra reagál a jelen kor, és olykor segítenek nekünk eligazodni a mai világban. Emlékezet, veszteség, vágyódás és manipuláció által a zsidó tér, amint ezt Diana Pinto írja, még mindig létezik. Azzal, hogy tanulmányozzuk, élvezzük, részt veszünk benne, feltámasztjuk, használjuk és olykor bálványt is gyártunk belőle, a „zsidó téma” univerzalizálódik. Azzal, hogy felélesztik, vagy legalábbis, hogy kísérletet tesznek erre, az utódok arra törekszenek, hogy azonosuljanak a zsidó identitással, de nem csak ezzel, hanem annak külsődleges formáival is. Bár, amit „életre keltenek”, az néha csak egy groteszkül eleven csontváz.
A virtuális zsidóság megnyilvánulásai, ennek mozgatórugói számosak és különfélék lehetnek. Ahogyan időben egyre távolabb kerülünk a holocausttól, gyors változáson mennek keresztül. Párhuzamosan azzal, hogy a posztkommunista országokban zajló demokratikus változások ismét normális mederbe terelik a történéseket, a zsidók maguk használják ki a kedvező légkört arra, hogy kihangsúlyozzák pozitív identitásukat. Teszik ezt gyakorló zsidóként, világi zsidóként, tudatosan zsidó életet élő egyénekként, mint az egész társadalmat kreatívan gazdagító zsidók.
Zsidóknak és nem zsidóknak egyaránt gazdag információk és oktatási anyagok állnak rendelkezésére a zsidóságról, a zsidó kultúráról és történelemről. Meglehet, hogy még mindig nem „normális” dolog zsidónak lenni Európában, de a történelmi zsidó jelenlét elismerése, a zsidó történelem és tradíciók megismerése, a zsidó kultúra megbecsülése, a zsidó kultúrában való tevékeny részvétel sem abnormális már. A hangversenyek, kiállítások, könyvek, fesztiválok, viták és tanfolyamok, amelyek az elmúlt években gomba módra szaporodtak, valóságos hiányt töltenek be, a nemrég még létező pótlására vállalkoznak. Zsidó történelmi helyszíneket nemzeti kulturális emlékműként tartanak számon, és elrabolt vagy államosított zsidó tulajdonokat szolgáltatnak vissza.
Ám a virágzásnak vannak árnyoldalai is. Sok zsidó szkeptikus, a filoszemitizmust és az antiszemitizmust ugyanazon jelenség két megnyilvánulási formájának tartják. A nem zsidó mainstream számára gyakran könnyebb holt zsidókkal foglalkozni, mint az élőkkel; leegyszerűsíteni, egzotikusnak tekinteni, vagy történelmi távlatból szemlélni. A zsidó kultúra, mondja a lengyel szociológus Pawel Spiewak, azt kockáztatja, hogy „jelképekre és a konyhára redukálódik le”. Izolálva elveszítheti értelmét és így „csupán egyfajta folklórrá válik”, melyet az emberek felismernek vagy megjelölnek, mint „zsidó”, de anélkül, hogy mélyebben megértenék, vagy elgondolkoznának sokszínűségén.
Valóban, a virtuális zsidó jelenségnek gyakran kevés köze van a zsidókhoz, inkább az adott nemzetre, mondjuk a lengyelre, az olaszra, a csehre, vagy a németre jellemző. A zsidó dolgok ismerete, illetve a társadalom részéről feléjük irányuló rokonszenv sem gyógyír a társadalom minden betegségére és a zsidókkal szemben elkövetett mulasztásra. A zsidósággal kapcsolatos felmérések mély tudatlanságról árulkodnak; az előítéletek és a sztereotípiák az 1990-es évek végén még olyan országokban is makacsul tartják magukat, mint Olaszország, Németország és Lengyelország, amelyek pedig (úgy egyébként) bővelkednek a zsidó kultúra megannyi „megnyilvánulásában”, színházi és zenei előadásokban, tanfolyamokban, és könyvekben. Az iskolai oktatást súlyos mulasztás terheli azért, mert elmulasztották feldolgozni a zsidó problematikát a holocaust tapasztalatait is beleértve.
Még a felületes érdeklődés is eszközül szolgálhat arra, hogy megszabadítsa a zsidókat az őket körülvevő mítosztól, és megteremtsen egy kevésbé tudatlan és – remélhetőleg – nyitottabb, toleránsabb társadalmat. Még olyan divatos jelenségek, mint a „Salom“-őrület a Cseh Köztársaságban (a nem zsidókból álló Salom zenekarról van szó, a ford.), a „zsidó” kávéházak Lengyelországban, vagy a klezmer dalok népszerűsége Németországban is utat nyithat a zsidóság autentikus tartalmának mélyebb megismerése irányába. Ám nem minden CD-t vásárló, hangversenyre járó, vagy zsidó múzeumot, kiállítást megtekintő fogyasztó használja fel érdeklődését a mélyebb megértés eszközeként, éppen ellenkezőleg. De azok számára, akik hajlandóak arra, hogy elmélyüljenek, a „zsidó sikk” és a popkultúra fontos kiindulási pontként szolgálhat.
Bizonyos mértékig ezt igazolja Moni Ovadia olaszországi hatása. Az 1990-es évek elején Ovadia szinte az egyedüli olasz előadóművész volt, aki kimondottan zsidó műsorral lépett fel az olasz nagyközönség előtt. Eltekintve többértelműségétől, stílusa és előadásmódja szíven ütötte az olaszokat és – az egyetemi oktatást is beleértve – katalizálta a növekvő érdeklődést. Az 1990-es évek második felére Ovadia tevékenysége olyan közeg létrehozásához járult hozzá, melyben természetesnek hatott a nagyszámú más, zsidó és izraeli kulturális és tudományos „termék” (publikációk, művészeti előadások etc.) megjelenése. Mindezzel a zsidó identitás, élet és kultúra szélesebb spektrumának a bemutatása vette kezdetét.
Ebbe a kategóriába esik az 1997-es díjnyertes film, a La vita é bella (Az élet szép), Roberto Benigni alkotása. Teljesen világos a számomra, hogy Ovadia nélkül Benigni nem csinálta volna meg ezt a filmet. A nem zsidó Benignit Ovadia „tiszteletbeli zsidóként” dicsérte meg a munkájáért. Az Olaszországban és másutt folyó viták a körül forogtak, hogy vajon Benigni nem banalizálta-e a holocaustot azzal, hogy az eseményt pusztán egy tragikomédia keretének tekintette. Van egy rendkívül fontos, és gyakran figyelmen kívül hagyott tényező, hogy zsidó főhősét, Guidot, Benigni átlagembernek, olasznak ábrázolta és nem neurotikus New York-i Woody Allen-nek, közép-európai kávéházi entellektüelnek, harcedzett izraelinek, esetleg kaftános, és jiddisül beszélő stetl-lakónak. Az élet szép tehát hatékony és népszerű ellenszerét nyújtja a zsidókról és a judaizmusról alkotott társadalmi sztereotípiáknak, éppen ellentétben azzal, ahogyan az a médiából, a szórakoztató iparból, sőt, furcsa módon, még magából Ovadiából is „árad”.
A jelenség, amelyről könyvemben beszéltem, állandó változásban van és számos helyen még mindig újszerűnek hat. További fejlődése és végleges hatásai még nem beláthatóak. A kérdések, amelyeket feltettem és a rájuk adott válaszok még mindig nagyon is nyitottak. Mégis azt gondolom, hogy a zsidó téma egyre egyetemesebbé válik. Ha nem is nagyszámú a zsidóság, de azért a zsidó örökség – a társadalom döntő és meghatározó részére hat és hatni fog – a legkülönbözőbb szinteken. A 2000 szeptemberében megtartott első Zsidó kultúra Európai Napja ezt nagyon meggyőzően igazolta. Ahogy már láttuk, helyi klezmer csoportok tucatjai tűntek fel, nemcsak azért, hogy megjelenítsék a múlttal való szimbolikus megbékélést, hanem, mert ezek az együttesek egyszerűen szeretik a zenét. Ezek a zenekarok egyre inkább a sajátjuknak érzik ezt a muzsikát, a személyes kifejezés és interpretálás, a „világbeat” multikulturális repertoárjának széles spektruma épp olyan magától értetődő tárgyának, mint bármilyen más zenét.
De „jó-e ez nekünk zsidóknak”, ahogy a régi mondás járja? Ha bizonyos fenntartásokkal is, egészében véve azt mondanám, igen. Az európai lakosság nem kis hányada elkezdett valamit megtudni arról, kik is valójában a zsidók, és ráébredni arra, hogy a zsidóság és a zsidó kultúra gazdag és nélkülözhetetlen része a saját történelmüknek. Maguk a zsidók pedig, különösen a posztkommunista államok kialakuló közösségei, sokféle módon profitáltak az új légkör szellemiségéből.
A zsidókban egyre jobban tudatosodik, hogyha ők maguk nem veszik a kezükbe a dolgokat, a „zsidó témát” elorozhatják tőlük és a zsidó kultúra helyébe zsidó termékek kerülnek. Lényeges annak a hangsúlyozása, hogy a zsidók és a zsidó kultúra nem egyszerűen poros vagy szentségként tisztelt múzeumi ereklyék. Élő zsidó dimenzió hiányában a virtuális zsidó világ steril sivataggá válhat, a kísértet járta zsidóság senki földjévé. A zsidók egy része hozzáfogott ahhoz, hogy felmérje, mit hoz számára a jelenség jövője, és aktívan vesznek részt ebben; a zsidó szervezetek pedig stratégiák kidolgozásával próbálkoznak.
A jövő kulcsa az ezekre a problémákra adott válaszokban rejlik. De ezek a válaszok, reakciók is változáson mennek át. „Ez attól függ, hogy hogyan jelenítjük meg a problémát”, mondta az angol tudós, Jonathan Webber, az 1999 februárjában, Párizsban megtartott konferencián, melynek témája a 21. század zsidó kultúrája volt. „Különbség van a hivatalos, létező judaizmus és a zsidók valóságos élete között. És van egy képzelt, a semmiből kreált judaizmus is. Hogyan képviseljük a zsidó kultúrát mi zsidók, magunk felé, a nem zsidók felé, és a média felé? Vegyünk benne részt, vagy csak nézői legyünk?” De nemcsak erről van szó, figyelmeztetett Webber. „A zsidó kultúra megjelenése, megjelenítése és értelmezése maga is állandó mozgásban van. A zsidó kultúra úgy változik, hogy illúzió lenne minden egyoldalú ábrázolás”.
Várnai Pál fordítása
* Ruth Ellen Gruber: Virtually Jewish. Reinventing Jewish Culture in Europe, University California Press. Berkeley. Los Angeles-London. 2002.
Címkék:2002-04