Ros Hásáná: Idén a Sófárfúvás elmarad
Rónai Ádám István
Ros Hásáná: Idén a Sófárfuvás elmarad
Ebben az esztendőben csak az ünnep második napján hallhatjuk zsinagógáinkban a kos szarvából készült ősi hangszer, a sófár hangját. Mivel Ros Hásáná első napja szombatra esik, bölcseink rendelkezésének megfelelően ezen a napon a sófárfúvás elmarad. E rendelkezésnek oka az, hogy szombaton tilos magunkkal vinni tárgyakat az utcán, még egy zsebkendőt sem vihetünk a zsebünkben, és ha kötelező lenne a sófár megszólaltatása e napon, bizony sokan feledkeznének meg erről a tilalomról, és magukkal vinnék a sófárt. Megszólaltatása nagy szakértelmet kíván, így annak veszélye is fennáll, hogy a sófárfúvás e napra rendelt isteni parancsát teljesíteni kívánó hithű zsidó, néhány sikertelen próbálkozás után – megfeledkezve a szombati tilalomról – kétségbeesetten fut majd segítségért – kezében a sófárral – olyasvalakihez, aki igazi értője e hangszernek.
Bölcseinknek ezen praktikus szempontokat figyelembevevő indoklásán kívül más, sokkal mélyebb okokat is tudunk, miért zárja ki a szombat szellemisége a sófár fújásának előírását. Ehhez azonban már a sófár valódi szerepét kell vizsgálnunk:
A Tóra Ros Hásánáról szóló szavaiban találjuk: „a T’ruá napja legyen számotokra”.
A T’ruá szó kettős jelentésű: egyfelől kürtharsogást, vagyis a sófár megfújását jelenti, másfelől pedig megtörtséget jelent. Ez utóbbi jelentés tulajdonképpen a Ros Hásáná valódi üzenete: e napon fogalmazódik meg a Világ Teremtőjének az új évre szóló ítélete minden ember sorsáról. Ezért hát valóban megtörtség kell hogy elfogjon bennünket, amikor arra gondolunk, milyen vétkeket követtünk el az elmúlt évben, melyek aztán alapjaiban befolyásolják majd az ítéletet. És amikor belegondolunk abba, hogy minden tettünk, minden mozdulatunk eredete az az energia, amit a T-remtőtől kaptunk, és Ő most ezt számon kéri tőlünk – ugyancsak a megtörtség érzése kell, hogy erőt vegyen rajtunk e napon: És aki valóban megtört szívvel áll az Ö-ökkévaló elé, bűneinek súlyát átérezve és megfogadva hogy helyrehozza vétkeit, nem sújt le rá a megérdemelt szigorú ítélet. Hiszen ítélet csak akkor végrehajtható, ha az elítélt létezik. Ám amikor az ember a saját létezését töri meg, vagy amikor megérti azt, hogy csak porszem a Világ Királyának végtelen erejéhez képest, nem marad belőle semmi, amire az ítélet vonatkozhatna. „A T’ruá napja legyen számotokra” – ha úgy tetszik egyfajta jó tanács is: a megtörtség szinte érzése, az I-tenhez való visszatérés e különösen erőteljes formája eredményezi azt, hogy az igazságos ítélet helyett az I-teni kegyelem végtelen szeretete sugározzon ránk.
A T’ruá szó kürtharsogást is jelent, vagyis a sófár megfújását. A sófár szó betűinek számértéke – hozzáadva a betűk számát a gemátria szabályai szerint
-
kiadják a „Sivron lév” szavakat – melyek jelentése: összetört szív, vagyis a sófár eszköz abban, hogy e nap valóban a megtörtség napja legyen, nemcsak a léleknek, hanem a testnek is ebbe az állapotba kell kerülnie, és a sófár
-
mint a fizikai világ része – elsősorban a testre, a fizikumra hat
Így most már érthetjük, miért nincs szükség a sófárra szombaton. Hiszen a szombat a lélek ideje, amikor a lélek a legmagasabb színterekre jut el, és a test teljesen alárendelt szerepbe kerül. A Tórában szereplő felszólítás: „Őrizd meg a szombat napját, hogy megszenteld!” – a fizikai tevékenység korlátozására vonatkozik, nem szabad különféle munkákat végeznünk. A másik szombatra vonatkozó tórái felszólítás – „Emlékezz a Szombat napjára, hogy megszenteld!” – cselekedetre szólít fel, de ez a lélek, a gondolat cselekedete.
Minden szombatra vonatkozó tórái tilalom a fizikumnak szól és minden tevőleges parancsolat a léleknek. Vagyis a fizikai megtörtség állapotát előidézni képes, a fizikai világból való eszközre – a sófárra – nincs szükség, mert szombaton a test a lélek alárendeltje.
A Misnában olvassuk: „Ros Hásáná ünnepe, ha szombatra esik: a Szentélyben fújják a sófárt, de az országban nem” – vagyis bölcseink a sófár fúvását tiltó rendeleté – mint ahogy általában a rabbinikus tilalmak – nem teljed ki a Szentély területére. Hogy ennek okát jól megérthessük, látnunk kell, hogy minden I-teni előírás teljesítésénél a fizikai hatáson kívül van egy olyan szellemi hatás is, amely nem látható és nem érzékelhető, csak a szellemi világ magaslatain. A Szentély központja a szellemiségnek, hozzá képest minden más hely fizikai természetű. Márpedig e Szentélyen kívüli helyeken szombaton megszűnik az azt jellemző természetes fizikai állapot, amely teljes egészében a szellemiség alá rendelődik, vagyis az előzőekben már ismertetett okok miatt beláttuk, hogy nincs miért sófárt fújni e napon. De a Szentélyben, a szellemiség központjában nincs semmi változás, ott, a szellemiség magaslatán minden I-teni előírás teljesítésének szellemi hatása is jól érzékelhető. Ezért hát Ros Hásáná ünnepén, ha szombatra esik, a Szentélyben szól a sófár hangja, míg a mi világunkat a szombat szentsége emeli fel a T-remtőhöz való közelség szellemi magaslataira.
Címkék:1999-09