Robbanó zenedoboz
A hírek szerint az idén ősszel nálunk is bemutatják Costa Gavras új művét, a Zenedobozt (Music box). A film egy, az Egyesült Államokban letelepedett magyar háborús bűnösről szól, s a felelősség kérdésével szembesíti mai nézőit, keresztényeket és zsidókat egyaránt. A kiváló görög rendezőtől megszokott, dokumentumszerű hitelességre törekvő alkotás már nem teljesen ismeretlen a hazai közvélemény előtt: megelőzte a híre, hiszen több filmkritikus mondott már róla elmarasztaló véleményt. Elképzelhető-e, hogy a hazai közönség tetszését megnyeri egy olyan film, melyről azt állítják: nemzetgyalázó, hazafiatlan, és a magyarságot kollektív háborús bűnösként marasztalja el? Ugyebár nem, ehhez kétség sem férhet. Mindazzal kapcsolatban, ami a magyar-zsidó problémakör vitatott pontjait érinti (s voltaképpen ezen a téren minden vitatott, azt is beleértve, hogy kit tekintünk magyarnak és kit zsidónak), egyre több hisztérikus reagálásnak és szubjektív ítélkezésnek lehetünk tanúi.
A Zenedoboz robbanni fog, ennek előjelei világosan láthatóak. Csak azt nem tudjuk, hogy előbb még hányszor játssza ugyanazt a primitív melódiát.
*
Adva van egy magyarországi tömeggyilkos és amerikai mintapolgár ügye, László Mihályé, aki ellen a nyolcvanas évek végén az FBI nyomozást indított. A vád: az Egyesült Államokba bevándorlásakor meghamisította a múltját, eltitkolta, hogy a csendőrség különleges alakulatához tartozott, mely Budapesten, a Szálasi-puccs után még százával gyilkolta a zsidókat a Duna-parton és másutt, s ezt a „tevékenységet” egészen addig folytatta, amíg a szovjet hadsereg fel nem szabadította a fővárost. A film voltaképpeni főhőse nem László Mihály, hanem ügyvéd leánya, akit Jessica Lang alakít, ő egészen a film végéig hisz, mert hinni akar apja ártatlanságában, s az egész eljárást kommunista mesterkedésnek tekinti.
Csakhogy a vizsgálat során számos tanút meghallgatnak, szót kapnak az egykori áldozatok és előkerülnek a magyar hatóságok által szolgáltatott írásos bizonyítékok is. Mindezek megerősítik, hogy László Mihály valóban elkövette mindazt, amivel vádolják, de a kétségekkel vívódó ügyvédnőt végül egy budapesti utazás vezeti el az igazsággal való szembesüléshez. Egy halálos beteg szemtanú meghallgatása céljából érkezik Magyarországra az ügyben eljáró bíró, a jegyzőkönyvvezető, az ügyész és a védő. Az érkezés napján egy idősebb úriember, a negatív figurák alakításában nagy tapasztalatot szerzett Gera Zoltán keresi fel szállodájában az ügyvédnőt. Egy csokoládés dobozba rejtett, s a Belügyminisztériumból származó dokumentumot juttat el hozzá, mely kétségbe vonja a szemtanú szavahihetőségét. A következő szavakkal adja át a küldeményt: „Vagyunk itt még néhányan, akik rossz szemmel nézzük, hogy az apját meghurcolják.”
Vagyis: László Mihálynak élnek még jó összeköttetésekkel rendelkező pártfogói Magyarországon. A hazai vonalat erősíti továbbá, hogy a háborús bűnösnek van egy társa is, a „sebhelyes gyilkos”, aki egészen a nyolcvanas évek elejéig Budapesten élt, akkor ment csak ki az Egyesült Államokba, „Miska” után, hogy zsarolja őt. E férfiú birtokában volt a nevezetes zenedoboz, kipreparálva a szörnyű gyilkosságok elkövetését kétségbevonhatatlanul igazoló fényképekkel. A szerkezetet a zsarolóvá vedlett volt nyilas egy New York-i zálogházba adta; a kiváltását lehetővé tevő cédulára Jessica Lang ugyancsak a Duna partján talál rá.
Felesleges tovább időzni Costa Gavras filmjének cselekményénél, mely egyes részleteiben nem állja ki a történészek kifogásait; közismert például, hogy bár a csendőrök felelőssége vitathatatlan a deportálások lebonyolításában, azonban az 1944 októbere és 1945 februárja között zajló vérengzésekben egyetlen csendőralakulat sem vett részt, s a filmben emlegetetthez hasonló különleges csendőralakulat soha nem létezett.
De hát mindannyian tudjuk, hogy nem ez a lényeg. A kritikusok azon voltak felháborodva, hogy – szerintük – Costa Gavras fasiszta népként mutatta be a magyarságot. Holott meggyőződésünk szerint csak az igazság, a tények feltárása visz közelebb ahhoz, hogy egy nemzet szembenézzen ezeréves történelme mélypontjával, az 1944-45-ös népirtással. Senki sem – a film sem – állítja, hogy mindazért, ami akkor történt, a magyarság egyetemlegesen lett volna felelős; de utólagosan mégsem lehet kitagadni a magyarságból azt a nyilas csőcseléket sem, mely az utolsó pillanatig gyilkolt és rabolt. Kun páter ugyanúgy magyar, sőt katolikus egyházfi volt, mint Apor Vilmos, Muray Lipót ugyanúgy magyar katonaként tette, amit tett, mint Reviczky Ádám, és Endre László ugyanúgy a magyar kormány államtitkára volt, mint Mester Miklós.
Costa Gavras kétségtelenül azt sugallja, hogy a háború után nem vontak nálunk felelősségre minden háborús bűnöst, s noha az 1980-as években a hatóságok már mindent megtettek, hogy ügyükben fény derüljön az igazságra, elképzelhető, hogy egy részük „megúszta”, s most is közöttünk él. Azt hiszem, ez az állítás nem jár messze az igazságtól – kétségbe vonom ugyanakkor, hogy a népbíróságok fogyatékosságaiért a magyar népet mint olyat lehetne felelőssé tenni. Köztudott ugyanis, hogy a „politikai motívum” mindvégig jelen volt a zsidók sérelmére elkövetett bűntettek kivizsgálásakor. A kezdettől kommunista irányítás alatt álló politikai rendőrség 1945 után feltűnően elnézőnek mutatkozott a „kisnyilasok” ügyeinek vizsgálatakor. Márpedig közülük került ki az a nyilas csőcselék, mely még a körülzárt Budapesten is tovább gyilkolt, s az utolsó pillanatig „vadászott” ékszerre és aranyra. A pártszolgálatosok között, akiket a népbíróság végül is felelősségre vont, akadt villamoskalauz, gyári munkás, hordár és más hasonló foglalkozású. Számos „kolléga” úszhatta meg a leleplezést, s immár a kommunista párt tagjaként, de a nyilvános politikai karriertől távol tartva magát, élvezhette az összerablott értékeket. (Miért ítélték volna el a nép egyszerű, bár véres kezű fiait a népbírák, amikor az 1946-os kunmadarasi és miskolci gyilkosokat is „futni hagyták”?) S ezek után miért elképzelhetetlen, hogy e nyugdíjas éveiket morzsolgató egykori „kisnyilasok” közül néhány belügyminisztériumi kapcsolatokkal is rendelkezik, úgy, ahogy a Zenedoboz fikciója feltételezi?
Természetesen nem állítom azt, hogy Costa Gavras filmje, mely Joe Esterhas forgatókönyvéből készült, tökéletes mű; bizonyára nem marad olyan emlékezetes, mint a neves rendező régebbi alkotásai. Úgy érzem azonban, hogy a Zenedoboz fogyatékosságai sem jogosítanak fel némely magyar kritikust arra, hogy nemzetgyalázást kiáltson, s érzelmi síkra terelje közelmúltunk megítélését; ha megkésve is, de végre hisztéria és görcsök nélkül kellene szembenéznünk a történelmünkkel.
Címkék:1990-06