Részekből az egész
Kétszeresen is megérett az idő Gerendás Péter legújabb lemezére. A Memento című albumot a holokauszt hatvanadik évfordulójának emlékére készítette, de már eddigi lemezein, főképp a legutóbbin (Új dimenziók) is szerepeltek holokauszttémájú dalok.
Nem könnyű erről írni, hiszen az ember akkor kezd muzsikálni, ha nem tudja szavakba önteni az érzéseket, most pedig fordítva történik, szavakká kellene formálnom a zenét, ezt az utánozhatatlan és mással össze nem téveszthető „gerendáspéterességet”.
A lemezen hallhatók régebbi Gerendás-dalok (Százéves pályaudvar. Ötezer éves kő, A híd), közismert, szeretett, megbecsült és mindenki által ismert számok (Hová tűnt a sok virág, A Yiddishe Mame, Yerusalaim shel zahav), és olyan szerzemények, amelyek eddig még nem kerültek fel egyik CD-re sem (Utolsó nap, Többé nem akarom. Ugye nem fordulsz el tőlem). Egytől egyig finoman és ízlésesen hangszerelt, apró remekek, mindegyik másról szól, de a mélyükön ugyanaz van, így alkotnak egységes egészet. A lemezt hallgatván, az tűnt fel először, hogy a zenék legnagyobb részében egyáltalán nem tűnnek elő megszokott zsidó motívumok, és a szövegekben sem konkretizálódik a holokauszt. Mégis, a szöveg és a zene együttességéből adódóan akkor is tudnám, hogy miről szól, ha nem láttam volna a CD borítóját (Flamm Ferenc munkája). Nagyon tetszik, hogy ez a lemez nem akart zsidós lenni, ez olyan lett.
Szeretném külön megemlíteni az Utolsó nap című számot, amely azonnal a kedvencemmé vált. Lehet, hogy azért, mert egyszerre van meg benne az erő és a visszafogottság, vagy talán azért, mert a versszakok filmként peregnek előttem, vagy esetleg azért, mert a Tompos Kátya által oroszul énekelt három sornak olyan súlya van, hogy a legalább hatszólamú dallam azóta is zakatol a fejemben.
Igazi kuriózum ezen az albumon Radnóti Hetedik eclogája: a távolról hallatszó zene egyre dúsabb lesz, egy fátyolos női hang eltűnő és újra megjelenő dallamfoszlányt énekel (Bíró Eszter), Gáti Oszkár pedig elkezdi a szívbemarkoló sorokat: „Látod-e, esteledik…” A vers végén a távoli zene elhalkul, majd teljesen megszűnik, s egyetlen remegő, megtört és beletörődött férfihang szinte csak suttogja: „mert nem tudok én meghalni se, élni se nélküled immár.”
A memento jelentése emlékezés, súlyos dologra, eseményre emlékeztető jel. Gerendás emlékezik és emlékeztet azokra az emberekre, akiket már nem ismerhettünk, vagy akiket ismertünk, de elvesztettünk: emlékeztet, hogy soha nem szabad elfelejtenünk őket.
Rick Zsófi
Címkék:2005-03