Rész az egészért
Konrád György: Európa köldökén
A már rég elporladt kartográfus, élve a középkori szimbolika eszköztárának lehetőségeivel, az európai kontinenst királynő képében jelenítette meg. Ez a színes térkép, illetve annak reprodukciója most ott díszeleg Konrád könyvének címlapján. A koronás fő Hispániát illeti – spanyol volt derék térképészünk -, a jogart tartó kéz Dánhont jelzi, Itáliának az országalmát tartó jobb kar jutott, s Hungáriának (egészen pontosan Buda várának) marad a köldök, Európa köldöke. Annyit mindenki sejt, tapasztal is olykor, hogy a köldök kényes része az emberi organizmusnak. Kicsiny, de érzékeny. Nos – csavarintva egyet a logikán – Magyarországgal sincs ez ma másképp, bár a térkép elkészítése idején még természetes határok óvták az ország épségét. Mára azonban…, de hisz ezt végképp mindenki tudja!
Tisztelem Konrád György esszéinek, megnyilatkozásainak tisztaságát, gondolatainak őszinteségét. Könyvének szinte minden sora arról szól, hogyan lehet valaki egyszerre európai – közép-európai, magyar, és ami bennünket különösen is érint: zsidó. E térségért és gondolatokért aggódik országhatáron belül vagy kívül; mindegy, hogy Jeruzsálemben vagy Colorado Springsben tanyázik. Bevallom, nem egyszer irigylem is egy kissé hitéért; azért a hitért, amely minduntalan rám kacsint, valahányszor felcsapom e kötetet. Nem mond ennek ellent az, hogy itt-ott Konrád beépít gondolatmenetébe egy- egy „reservatio mentalis”-t. „A magyar zsidóknak akkor helyes itt maradniuk, ha lesz magyar alkotmányos, liberális demokrácia. Ha a demokratikus átalakulásnak, az európai társulásnak nincsen esélye, akkor a magyar zsidóknak nincsen esélye itt a Duna-Tisza vidékén. Akkor – a gyermekeink iránti felelősségünket átérezve – fel kell számolnunk ezt a megmaradt szórványszigetet. Demokráciákban nincsen politikai antiszemitizmus, ha van is népi antiszemitizmus. Hogy alakul a magyar demokrácia?…” (253-254. old.) Ha már szóba került az antiszemitizmus, villantsunk fel egy újabb konrádi gondolatot: „Az antiszemitizmus ostoba érzület, de mégiscsak van valami oka. A befogadóknak sem volt könnyű dolga. Nem könnyű szeretni a furcsát. Nem könnyű nem félni tőle.” (197. oldal) A szerző igaz híve a különböző népek, kultúrák békés egymás mellett élésének. Ez az optimális cél. A minimális a tolerancia lenne – tehetnénk hozzá.
Európaiság, közép-európaiság, magyarság, zsidóság, demokrácia, liberalizmus – nem odavetett üres szavak, de súlyos, olykor gonddal terhes ideák Konrád számára. Itt és most, egyidejűleg és egyszerre kellene törekedni a megvalósítás módozatain – sejteti olvasójával.
A kétkedők mondhatnák: ugyan már, merő naivitás minden betűje! Könyve nem más, mint utópisztikus képzelgések gyűjteménye! Igaz, a ma régi-újsütetű jelenségei, mint intolerancia, sovinizmus és a visszarendeződés rémképei beárnyékolják az átalakuló Közép-/Kelet-/Európának nevezett régió mindennapjait, de hessegessük el e szkepszist: „Az álmoknak megvan az az aggasztó képességük, hogy egyszer csak valósággá váljanak.” (459. old.) Egyébként is, Konrád írásainak keletkezésekor – 1979-89 között – mindezeket még nem lehetett előre látni, esetleg csak óvatosan sejteni: „Ma is vannak megfigyelők, nemcsak zsidók, itthon és külföldön egyaránt, akik attól tartanak…, hogy itt a kommunizmusnak nem a liberális demokrácia az alternatívája, mert annak kevés előzménye van, hanem a nacionalista rendállam, amelyben a Horthy-korszak szelleme korszerűsödve újjászületik.” (246. old.)
Egy három évvel ezelőtt keltezett esszéjében, az 1992-es politikai prognózisban olvasható az alábbi gondolat: „Az 1992-es év egy új európai idealizmus mérföldköve lesz. Ez az idealizmus mindenképpen tesz egy körutat a keleti Közép-Európa városaiban. A nyugat-európaiak kezdik megérteni, hogy nem beszélhetnek európai egységről, ha hátat fordítanak Budapestnek, Prágának, Varsónak, Kelet-Berlinnek vagy a jugoszláv fővárosnak…” (352. old.) Az időközben végbement változások újfent átrajzoltatják Európa látképét kortárs „térképészeinkkel”. Jó lenne hinni, hogy még Európa nyugati felén megvalósulóban az egység csodája, térségünk sem süpped vissza a köldöknéző nemzetállami perspektívába.
Schweitzer Gábor
Címkék:1992-01