„Remélem, lesznek majd köztetek Nobel-díjasok”
Közép-Kelet-Európában a vészkorszak óta először épült fel zsidó iskola. A Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskolát és Óvodát a közélet jelesei, rabbik, a zsidóság vezetői, Budapestre akkreditált több diplomata, a tanári kar, diákok és szülők részvételével, a sajtó érdeklődésétől kísérve avatták fel.
ELŐZMÉNYEK: Éveken át tartó előkészületek után, a Ronald S. Lauder Alapítvány szponzorálásával 1990-ben kezdődött meg az oktatás a város három, egymástól távoli, addig más funkciót szolgáló épületében. Az iskolaalapítás célja az volt, hogy a magyarországi zsidó ifjúságnak alkalmat teremtsen az ősei hagyományával való azonosulásra – miközben olyan új szellemű oktatásban részesül, amely megfelel a hazai követelményeknek, és alkalmazza a modem külföldi pedagógiai elveket. Az iskolában júniusban kerül először sor érettségire.
AZ ISKOLA SZERKEZETE ÉS NEVELÉSI PROGRAMJA: Az oktatás 15 éves. A struktúra a gyermekek pszichológiai fejlődését és a zsidó hagyományt egyaránt követi. Így a hároméves óvoda befejezésével hat-hat éves elemi, illetve gimnáziumi program következik. Az elemi tagozat első három éve a gyerekek tanulási motivációjának megteremtését, képességeik feltárását szolgálja. Ennek érdekében a harmadik év végéig az osztályonkénti két tanító mellett speciális pedagógus foglalkozik a gyerekekkel. Feladata mind a lemaradók, mind a kiemelkedők vagy egyszerűen csak a „mást” igénylők egyéni vagy kiscsoportos nevelése. A következő három év a középiskolára való felkészülés időszaka, megalapozva a kibontakozó érdeklődést és tehetséget.
A középiskola hat évének tagozódásában szintén két szakasz különül el. Az első felében a diákok alapműveltséget szereznek, több tárgyat kis csoportban tanulnak. Az utolsó két-három év a specializáció időszaka, egyre inkább előtérbe kerülnek a fakultációs tárgyak, az érdeklődés, pályaválasztás szerinti differenciálódás. A tanórákat tudományos, művészeti foglalkozások, sport egészítik ki. Erre az időszakra esik a szakképzés: a számítógép-kezelés oktatása már folyik, tervezik a környezetvédelmi, majd a középfokú szociális dolgozói vizsgát.
A nagy óraszámban tanított angol és héber mellett felvehető az olasz, a francia és a német nyelv.
AZ ÉPÜLETEK: 24 tan- és szaktanterem (természettudományi, számítástechnikai, művészeti, laboratórium) mellett tornacsarnok, zsinagóga, aula, 12 ezer kötetes könyvtár és olvasó található.
A fővárostól Székely Gábor közreműködésével 99 évre ingyen bérbe kapott telken álló iskola felépítéséhez R. S. Lauder ötmillió dollárral járult hozzá. Jelentős támogatást adtak a szülők. Például egy-egy helyiség ajtaján a mezüze elhelyezésének „jogáért” árverésen 25 000 –
300 000 forintot licitáltak. Az iskola befogadóképessége ezerfős, s mivel jelenleg csak hatszázan tanulnak benne, a jövőben kevesebb jelentkezőt kell elutasítani.
Az alábbiakban az ünnepélyes megnyitón elhangzott beszédekből idézünk: Raj Tamás főrabbi, az iskolavezetőség tagja megáldotta az ünneplő gyülekezetei: Áldjon meg az Örökkévaló, őrizzen meg, sugározza feléd fényes ragyogását… Adj nekünk békét!
Dr. Szeszler Anna főigazgató: Az iskola biztosítja az egyetemes, ezen belül hangsúlyozottan a magyar és a zsidó kulturális értékek minél magasabb színvonalú elsajátítását azoknak a gyerekeknek, akik – bármely nemzet vagy felekezet tagjaként – óhajtják és vállalják e kultúrák megismerését… Az iskola arra törekszik, hogy diákjait olyan felnőttekké nevelje, akik felelős polgárként képesek megfelelni a társadalom mai kihívásainak.
Ronald S. Lauder. az iskola megalapítója, létrehozója és fenntartója:
Úgy vélem, hogy mindnyájan részesei vagyunk a láncnak, amely visszanyúlik történelmünk múltjába – és amelynek tovább kell nyúlnia a jövőbe is. Ahhoz, hogy élő valóságként fenntartsuk zsidó hitünket, erősítenünk kell ezt a láncot – amint szüléink is tették előttünk… A Lauder Javne Közösségi Iskola kulcs ahhoz, hogy új életerő töltse el a magyarországi zsidó közösséget…
Göncz Árpád, a Magyar Köztársaság elnöke: A jelen és jövő képviselői vagyunk itt együtt, de gondoljunk vissza a múltra is, mert tudnunk kell, hogy az élet erősebb, mint a halál; a jó szándék erősebb, mint a gyilkolás. Mert tudnunk kell: a másság tisztelete türelmet, egymás tisztelete pedig szeretetet feltételez, és remélem, hogy ez fogja az iskolát meghatározni. Ma a jövőt ünnepeljük. És remélem, lesznek majd köztetek Nobel-díjasok, s bár azt én már nem érem meg, gondoljatok majd rám is akkor…
Donald M. Blinken, az Egyesült Államok budapesti nagykövete: Az iskola fontos tényező a magyarországi zsidóság tevékenységének megújulásában… Az USA szorgalmazza Magyarország mielőbbi EU- és NATO-tagságát, ez azonban csak akkor lehetséges, ha a magyarországi zsidó közösség a társadalomban egykor betöltött kulturális, gazdasági, politikai szerepét vissza tudja nyerni, illetve ha Magyarország ismét a tudományos világ vezető országai közé fog tartozni. Ebben az iskolában ez a két cél összekapcsolódik.
Libby Pataki, New York állam magyar származású kormányzójának felesége: Benjamin Franklin így fogalmazott: Hitem, hogy az Egyistenben hiszek. Franklin, mint Lauder, hitt továbbá a jó cselekedetek erejében, a tanulásban… A legfőbb, amit tehetünk, hogy gyermekeinket jól neveljük. Ezért kell támogatni az ilyen iskolateremtő és ehhez hasonló kezdeményezéseket…
Címkék:1996-04