Rémálmok az ezeregyéjszaka földjén
Hogyan kormányozza Szaddám Huszein Irakot?
Szaddám, aki tizenéves korában mint gyilkos lépett be a Baath Pártba, ma a legcsekélyebb szégyenérzet nélkül dicsőítteti magát. „A nép teszi, nem én” – jelenti ki tetszelegve, amikor valaki szóba hozza, hogy mindenütt csak őt látni szerte az országban: a rádióban és a televízióban éppúgy, mint az újságokban, ahol a címoldalt mindennap az ő képének kell díszítenie, és az óriási festményeken. A puszta nagyság nem elég neki. Az életnagyságnál is nagyobbnak kell látszania.
A diktátor tudja a módját, hogyan keltsen egyszerre félelmet és szeretetet népében. Aki nyilvánosan megsérti vagy kigúnyolja, az a Parancsnoki Tanács 1986. november 4-i 840. sz. határozata értelmében a halálbüntetést kockáztatja. Jó kétszázra tehető azoknak a daloknak a száma, amelyek dicsőítik: ezek a dalok többnyire az „Ó Szaddám, te napunk” sorral kezdődnek. Szinte valamennyi közintézmény, a repülőtértől kezdve az iskolákig és a kórházakig, az ő nevét viseli. Képe órákat és naptárakat díszít és szinte minden lakószobában ott található – ha nem, azzal az ott lakók néma tiltakozásuknak adnak kifejezést. Szaddám születésnapja nemzeti ünnep. Számtalan iraki igyekszik utánozni: úgy lép, ahogyan ő, olyanra vágatja a haját, amilyen az övé. A bagdadi Hősök terén két hatalmas kard látható, ívben összehajolva. A kezek, amelyek a kardokat tartják, Szaddám kezei – még az ujjlenyomatokat is híven utánozták rajtuk.
Amikor Szaddám „a kisemberekkel találkozik”, ezt az éteren át szertesugározzák az országban. Például belép egy konyhába, bekukkant a félig üres hűtőszekrénybe, ő, a haza atyja, és néhány száz dinárt nyom a háziasszony kezébe. Vagy egy országúton panaszokat hallgat egy balesetveszélyes kanyarról, s megkérdi, hogy miért nem egyenesítették ki már régen az utat. Megtudja, hogy két földtulajdonos áll ennek útjában. Másnap magához rendeli mindkettőt, és agyonlöveti őket. Ez sok irakinak imponál ebben az országban, ahol a vérfürdők és a sok áldozatot követelő puccsok már évtizedek óta a politika részét képezik. A zsarnokság lassan, fokozatosan a lakosságot is megfertőzi. Az emberek jó része már réges-rég leszokott az önálló gondolkodásról.
Az iraki rendszerben Szaddám a mindent meghatározó elem. Ha valamit keresztül akar vinni, a végrehajtó szervek – az arabokra egyáltalán nem jellemző módon – rendkívül hatékonyaknak bizonyulnak. Mivel például az Irán ellen viselt háborúban a bombázások nem zavarhatták meg a közmorált, a romeltakarító csapatoknak azonnal el kellett tüntetniük a lebombázott házakat. Ezek a csapatok gyakran előbb jelentek meg a helyszínen, mint a mentőautók.
Az elnök mindenre ügyel, legfőképpen önmagára. Elnöki gárdája már-már hadosztályméretűre duzzadt. Szaddám szinte minden éjszaka más-más szobában alszik. A városon keresztül minden alkalommal tíz teljesen egyforma Mercedesből álló konvojban halad át; csak az utolsó pillanatban dönti el, melyikbe száll be. Hűséges testőrein kívül senki sem viselhet körülötte fegyvert. Még a minisztereknek is el kell tűrniük a testi motozást, mielőtt maga elé engedi őket. A rendőrség és a biztonsági erők létszáma meghaladja a negyedmilliót.
Mozaikszerűen, kőről kőre áll össze a kép az iraki kormány működéséről. Tudjuk például, hogy Szaddám kitűnő tanácsadókkal rendelkezik, akikre nem is olyan régen még hallgatott is. Ma már azonban szinte kizárólag egyedül dönt. Néhány héttel ezelőtt egy arab hetilap olyan jegyzőkönyvekhez jutott, amelyeket a legbelsőbb bagdadi hatalmi körből juttattak el hozzá. A jegyzőkönyvek csak megerősítették, amit már eddig is sokan sejtettek: a vezető emberek közül senki sem meri Szaddámot maga ellen hangolni. És ár ő újra meg újra javaslatokat követel tőlük, és azt szeretné, ha szemei és fülei lennének, minden bizonnyal tudatában van annak, hogy egyre inkább elidegenedik népétől. Mindamellett nem várja el komolyan, hogy ellentmondjanak neki. Kérdezés nélkül az üléseken senki nem szól hozzá. Sem a Forradalmi Parancsnoki Tanácsban, sem az annak alárendelt kormányban nem folyik vita. Az 1980-ban beiktatott nemzetgyűlés, amelynek tagjai két évvel később vérükkel voltak kénytelenek a hűségesküt Szaddámra letenni, semmiféle hatáskörrel nem rendelkezik. Amit Szaddám eldönt, arra a nemzetgyűlés áldását adja.
Némi korlátozott befolyással alig néhány ember, a számtalan tisztogatás lojális túlélői rendelkeznek csak Irakban. Egyik sem lenne képes Szaddámot hátba támadni. Sorsuk annyira összefonódik az övével, hogy ha megbukna, ők is vele buknának. Ezen hívei közül az egyik Izzat Ibrahim, a Parancsnoki Tanács helyettes elnöke, Szaddám régi útitársa, akit Szaddám csak azért tartott meg, mert csekély hatalmi becsvággyal rendelkezik. Egy másik, Tarik Aziz külügyminiszter, aligha remélhet magasabb beosztást, mivel keresztény.
Aziz, akit tulajdonképpen Mihail Juhannának hívnak, vezető ideológusnak számít, és hosszú időn át a párt lapjának, az Asz-Szaurának a főszerkesztője volt. Az 54 éves Aziz, aki előszeretettel szivarozik, szívélyes, barátságos, a világ dolgai iránt nyitott, sőt politikai téren olykor egyenesen mérsékelt ember benyomását kelti, ami miatt többször is az a hír járta, hogy leváltják. Nyugatias finomkodása azonban csak amolyan körítés. Aziz hűséges szolgája urának, akivel a Baath Párt illegális időszaka óta dolgozik együtt, ő Szaddám legfontosabb politikai, elsősorban külpolitikai tanácsadója. Akárcsak Szaadun Hammadi miniszterelnök-helyettesre, a korábbi washingtoni nagykövetre, őrá is igencsak rá van utalva Szaddám Huszein. Mindketten ismerik a Nyugatot. Tudják, hogyan működnek a demokráciák, és ügyesen élnek a nyugati tömegtájékoztatási eszközök adta lehetőségekkel.
A vezetők közül egyedül Szaadun Hammadiról mondják, hogy érdeklődést tanúsít az óvatos reformok iránt, és idegenkedik a háborútól, ő azonban meglehetősen elszigetelt helyzetben van. Nem úgy Taha Jaszin Ramadan, aki 1980 óta ócskavas-kereskedőből és bankpénztárosból a miniszterelnök első helyettese és a 450 ezer fős Baath-milícia vezetője lett. Híve a totális háborúnak, ellenez bármiféle politikai liberalizálást és az elnök jobb kezének számít. Fontos személy még rajtuk kívül Szaadun Saker, Szaddám gyermekkori barátja, aki a biztonsági apparátusban tölt be fontos posztot és Húszéin Kamii, a „feljövő csillag”, Szaddám veje, aki a két kulcsminisztériumot, az iparit és a hadiiparit irányítja. Adnan Hairallah védelmi miniszter, Szaddám sógora 1989-ben váratlanul, bár feltehetően nem véletlenül, balesetet szenvedett és meghalt: valószínűleg már túl hatalmasnak látszott az államfő szemében.
A hatalom egyik további eszköze Irakban a kormányzópárt, a Baath (Arab Újjászületés Pártja), amely a nemzetiszocializmus és a sztálinizmus egyfajta egyvelegét prédikálja. A Baath Párt azonban csak Szíriában és Irakban tudta megvetni a lábát a hatvanas években. Ugyanakkor a mindenkori vezetők személyes ellentétei még e két ország egyesítését is megakadályozták. Szaddám Huszein emberei Irakban célratörő módon fegyelmezett és szigorúan hierarchikus felépítésű tömegpártot csináltak a Baath Pártból. Majdnem minden harmadik felnőtt iraki párttag; a tagtoborzás során elsősorban a pedagógusokra, a katonatisztekre, a hivatalnokokra, az egyetemi hallgatókra és a vállalatvezetőkre fejtenek ki nyomást. A párt valóságos állam az államban, a közélet valamennyi területét uralja, és az ellenőrzés sűrű hálójával borította be az országot. A Baath milíciája majdnem akkora már, mint a néphadsereg. A titkosrendőrség, a Muhabarat. a besúgók és a feljelentők országává teszi Irakot, ahol ma már senki sem beszél nyíltan, még baráti és családi körben sem. A feljelentés elmulasztása büntetendő cselekmény.
Szaddám Huszein már régóta csak eszköznek tekinti a Baath Pártot és annak céljait: eszköznek, amellyel saját hatalmát teremti meg és teszi még teljesebbé.
Szaddám a Baath ideológiájában egykor központi szerepet betöltő szocializmus gondolatát is feladta. Mégis, az iraki terrorrendszer brutális realitása ellenére, sok arab számára, méghozzá épp a szegényebb országok tömegei számára a baathisták egységálma eleven maradt. Bálványuk Szaddám Huszein, aki még a hatalmas Amerikával is dacolni mer.
Ám miként a legutóbbi kairói arab csúcs is megmutatta, Szaddám egyelőre minden más, csak nem az, aki az egységet megteremti. Inkább megosztja az arab világot. Saját nemzetét, amely tulajdonképpen nem is nemzet és létrejöttekor „Churchill őrült ötletének” nevezték, nyers erőszakkal tartja össze. Az együvé tartozás hiányzó érzésének felkeltése végett történelmi reminiszcenciákhoz folyamodik: Nabukodonozor király korához, vagy Bagdad nyolcadik és kilencedik századi aranykorához, amikor Harun al-Rasid kalifa uralkodott, vagy a 300 évvel későbbi korhoz, amikor Szaladin szultán elűzte a kereszteseket Jeruzsálemből.
„Öt-hatezer év múlva a gyermekek büszkeséggel telve hallanak majd annak a kornak a rendkívüli dicsőségéről, nagy győzelmeiről és tüneményes jólétéről, amelyet Szaddám Huszein vezér korszakának neveznek” – olvashatjuk a tájékoztatási minisztérium egyik hivatalos brosúrájában. Huszein eddig csak egyet ért el: azt, hogy egy hatalmas nemzetközi koalíció minden erejével igyekszik meg nem történtté tenni ezt a sötét lidércnyomást.
(Részletek a Die Zeit 1990. 36. számában megjelent cikkből.)
Címkék:1990-12