Régi zsidó nőintézmények
Régi zsidó nőintézmények
A Magyar Zsidó Levéltár anyagai közül válogatva a következő leány-, asszony-, és anyaintézmények bemutatását tervezi az Esztertáska:
Ararát Évkönyvek – Félárvák menhelye – Leányárvaház – Leányotthon – Menyasszonyláda akció – MINOSZ Női ipari foglalkoztató – Pesti Izraelita Nőegylet – Segélyek – Vilma Nőotthon
Először egy szülőotthonról olvashatunk.
A Csepeli Weiss Alice Gyermekágyas Otthon
Báró csepeli Weiss Manfréd 1906-ban intézetet alapított abból a célból, hogy „valláskülönbség nélkül, szegény és elhagyott gyermekágyas nők befogadására szolgáljon életük legválságosabb idejében, és viselje örök időkön át az alapítványozó neje, néhai csepeli Weiss Alice nevét”. A fővárostól vásárolt telken (Bókay tér 4.) épült fel a „Weiss Alice Gyermekágyas Otthon”, amelyet 1910. április 4-én ünnepélyes keretek között nyitottak meg. Az ellátás 1920-ig mindenki számára ingyenes volt, ekkor a nehezedő gazdasági körülmények miatt térítési díjat vezettek be, de az ellátottak fele – az alapító szándékának megfelelően – mindvégig térítésmentes ellátásban részesült.
A Pesti Izraelita Nőegylet kezelésében lévő intézményben barátságos környezet és kiváló orvosi ellátás várta a szülő nőket: 1938-ig 21064 szülést vezettek le, sokan több gyermeküket is itt szülték.
Magyarországon elsőként vezették be a terhességi tanácsadási intézményt, ahol hasznos tanácsokkal és segítséggel látták el a várandós mamákat. Néhány esetben a szülés előtti heteket is bent tölthették: ebben az esetben a „háziterhesek” folyamatos orvosi felügyelet mellett részt vettek a könnyebb házimunkákban.
Ezen felül a kórházban gondoltak arra, hogy a szegényebb sorsúak is megfelelő ellátásban részesíthessék kisbabájukat, ezért hozták létre a csecsemőkelengye-akciót, amely jótékony adományként ellátta az anyákat a legszükségesebb felszereléssel.
Báró Kornfeld Móricné anyagi segítségével létrehoztak egy tejkonyhát, amely naponta 100-120 adag csecsemőtejet és gyermektápszert biztosított a rászorulóknak.
A numerus clausus törvényt követően, a zsidó leányok megfelelő képzését és az intézet igényeit egyaránt biztosítva, egyéves kurzusokon csecsemő és gyermekgondozónőket képeztek az intézményben.
A hajdanvolt Weiss Alice-kórház jelenleg a Haynal Imre Egészségtudományi Egyetem Szülészeti Osztályaként működik.
Toronyi Zsuzsanna
Címkék:2001-09