“Reális a veszélye annak, hogy autóbuszokat robbantanak” – Novák Attila interjúja az Izraelben élő Balázs Gáborral az arab-zsidó viszályról
Balázs Gábor, a Bar Ilan Egyetem doktori hallgatója, 1990 óta él Izraelben. Feleségével és két kis gyermekével nemrégiben költözött ki Jeruzsálemből egy közeli településre, ami még az úgynevezett „zöld vonalon”, azaz a zsidó állam 1967- előtti határain belül van. A zavargások kitörése óta – tartva palesztin terroristák buszmerényleteitől, illetve lövöldözéseitől – nem mernek felesége szüleihez, Jeruzsálembe utazni. A budapesti Hunnia mozi füstös kávézójában ültünk le beszélgetni egy napsütötte októberi délután. Gábor hangsúlyozza, magánemberként, és nem külpolitikai szakértőként beszél személyes benyomásairól és tapasztalatairól.
Hogyan változott tapasztalatod szerint az elmúlt időben a jeruzsálemiek közérzete?
Az erőszak visszatért az utcákra. Márpedig Izraelben az utcán nagyon is érezhető a közhangulat. A Bar Ilan Egyetemen – amely alapvetően jobboldali beállítottságú – sok diák gyászhangulatban élte meg az oslói tárgyalásokat, és eleve kétségbe vonták, hogy Izrael bármi hasznát látja majd az egyezménynek. Ezzel szemben az utcán az emberek nagyon jó hangulatban voltak. Ne felejtsük el, hogy három hete Jasszer Arafat még Ehud Barak Kochav Jakov-i házában vendégeskedett, együtt üldögéltek, mint egy szerelmespár a kertben. Egy héttel ezután Ehud Barak agresszorrá vált Arafat szemében. Az arab jelenlét a zsidó városnegyedekben mindenhol tapasztalható, fordítva viszont nem. Hozzánk arab munkások jönnek vízvezetéket szerelni, és sok arab ugyanúgy látogatja az egyetemeket vagy üldögél a kávéházakban, mint eddig. Én viszont kétszer is meggondolom, mielőtt a gyerekekkel bemegyek Jeruzsálembe.
Láttál atrocitásokat az utcán?
Igen, láttam. Személyesen ismerek olyan embereket, akiket megdobáltak kővel. Véletlenül ismerem azt a zsidó hölgyet, akinek belőttek az ablakán, miközben kisbabáját a cumisüvegből etette. Egy Ramallah melletti zsidó településen történt, az egyik este. A szomszédból valaki átlőtt, és a golyó az asszony és a kisbaba feje között fúródott a konyhaszekrénybe. Ugyanakkor annak is szemtanúja voltam, hogy zsidók megtámadtak egy arab taxisofőrt, és elkezdték kővel dobálni. A Palesztin Autonómia területén lévő jerikói kaszinóba már nem járnak zsidók, és új bútorért sem mennek át többet a környező arab falvakba. Illetve volt olyan, aki bement, de az nem is jött vissza. Előfordult, hogy arabokkal több évtizede barátságban élő izraeli zsidókat egy izraeli arab faluban megtámadtak, autójukat pedig felgyújtották. Barátaiknak hitt arabok pedig végignézték, amint arab suhancok véresre verték őket. Ha nincs mobiltelefonjuk, és így nem érkeznek meg időben az ismerőseik vagy a rendőrök, akkor megölték volna őket. Ezek a történetek az izraeli sajtóban nyilvánosságot kapnak, de azon kívül nem.
Hogyan változott az izraeli pártok viszonya az izraeli arabokhoz?
A szélsőjobboldali pártok ünnepelnek, és képviselőik azt hajtogatják, hogy „mi mindig is megmondtuk”. Rehavam Zeevi (a Moledet nevű szélsőséges nacionalista párt vezetője – N. A.) diadalittasan üldögél a különféle tévéstúdiókban. Bár nézeteivel semmilyen azonosságot nem vállalok, abban igazat adok neki, hogy az izraeli arabok nem lojális kisebbség. Ez most világosan kiderült.
Mi a véleményed azokról az ellenvetésekről, hogy azért lázonganak az izraeli arabok, mert az izraeli költségvetésből nem kapták meg a számukra arányosan járó támogatást, és egyéb – nem jogi természetű – diszkriminációban volt részük? Mondjuk, munkahelyi jelentkezéskor nem az arabot vették fel, pedig kvalifikáltabb és tehetségesebb volt, mint a zsidó jelentkező?
Ez szerintem nem igazi ellenvetés, ám két egymástól független, és érvényes állítás is megfogalmazható. Az izraeli arabok Izrael Állam, valamint annak szimbólumai ellen is küzdenek. Egyre inkább hangsúlyozzák, hogy legfeljebb elenyésző részben izraeliek, és a meghatározó identitásuk a palesztin. Ugyanakkor az is tény, hogy Izrael ötven éve elhanyagolja arab állampolgárait. Nem kapják meg ugyanazokat a jogokat és szolgáltatásokat, mint amilyeneket megkap egy új zsidó település. Ez utóbbi azonban nem igazolja az elmúlt időben kitört polgári felkelést. Nem hiszem, hogy a magyar vagy bármely más demokratikus állam tűrné, hogy bármelyik kisebbsége felkelést robbantson ki, mondván, hogy diszkriminálják. Ez akkor sem tűrhető, ha egyébként jogos a panaszuk.
Tapasztalható-e politikai és ideológiai átrendeződés az izraeli baloldalon?
– Igen. Több baloldali és békepárti ember teszi fel magának a kérdést, hogy vajon van-e kivel párbeszédet folytatni. Mindeddig úgy vélték, hogy a tárgyalás és a béke Izrael érdeke. Az események tükrében viszont felülbírálták korábbi álláspontjukat, és azt mondják, hogy nincs értelme olyan egyezményeket kötni és olyan engedményeket tenni, amelyek nem válnak Izrael javára. Az arab-zsidó viszályban senki sem az abszolút történelmi igazság kizárólagos birtokosa. Ugyanakkor Izraelnek a meghódított palesztin néppel szemben nincsenek olyan erkölcsi kötelezettségei, mint amilyenek vannak a zsidók kiirtásában tevékeny részt vállalt népeknek a zsidókkal szemben. Araboknak és zsidóknak pedig egyaránt vannak jogos követelései a másikkal szemben.
Az izraeli arabok mozgolódásait én sem tartom jogosnak, de a Területeken élőkét igen. Ha módszereikben nem is értek velük egyet, de az elkeseredettségüket, a radikalizálódásukat érteni vélem. Mozgásszabadságukban és jogaik gyakorlásában korlátozott tömegekről van szó.
– Lehet, hogy radikális baloldali nézetként hat a számodra, de az izraeli araboknak is nagyon sok mindenben igazuk van. Az izraeli kormányt sok minden miatt lehet kárhoztatni, nem teljesíti azokat az alapvető kötelezettségeit, amelyet egy államnak polgáraival szemben – azok nemzetiségétől és vallási hovatartozásától függetlenül – teljesítenie kell. Az állam van az állampolgárért, és nem fordítva. Egy arab polgári mozgalmat még én is támogatnék. Az állampolgár lojalitásához azonban az is hozzátartozik, hogy nem támad fegyverrel az állam rendőreire. Izrael ugyanis biztosítja, hogy véleményüknek tüntetéseken adjanak hangot, másrészt azt is, hogy lezárják azokat az utakat, amelyeken Ros Hasana ünnepén a zsidó polgárok utaznak a rokonaikhoz. Ez az egyik legnagyobb családi ünnep az országban és ilyenkor – Jom Kippurtól eltérően – nem áll le a közlekedés. Az északi országrész lakói ezt ebben az évben nem tehették meg, mert a közlekedést megbénították a tüntető arabok. A rendőrség pedig csak akkor avatkozott közbe, amikor már a zsidók életére leselkedett veszély. A konfliktus tehát arab polgári erőszakkal kezdődött. Az izraeli baloldal több jeles képviselője azt a kérdést is felteszi, hogy „hol van az úgynevezett arab baloldal?”. Amikor a zsidó csőcselék megtámadta a názáreti arab negyedeket, és erről hírt adott a média, nemcsak a baloldali, hanem a jobboldali izraeli politikusok is szinte egyöntetűen kijelentették, hogy elítélik a történteket és arra szólították fel párthíveiket, hogy hagyjanak föl az önbíráskodással. Ezzel szemben az arab csőcselék zsidó lakótelepek, üzletek elleni támadásait, zsidók autóinak felborítását, zsidó polgárok fizikai bántalmazását egyik izraeli arab politikus sem volt hajlandó elítélni.
Az események nem cáfolnak-e némely cionista alaptételt? Például, hogy a zsidó állam léte önmagában megszünteti az antiszemitizmust. A válság kitörése óta több mint kétszáz antiszemita atrocitás történt világszerte. Csak Franciaországban több mint száz incidens volt.
Nem hiszem, hogy ezek fényében kéne bírálni a cionista alaptételeket vagy – posztmodemül szólva – „alapmítoszokat”. Azt sem hiszem, hogy ez a konfliktus bármit is bizonyítana. Számos cionista alaptétel nem valósult meg, mert nem bizonyult tarthatónak. A cionizmus modem ideológusai is megváltoztattak több alapfeltevést. Izrael Állam nem járul hozzá az antiszemitizmus megszűnéséhez…
Ez volt a klasszikus, a herzli típusú érvelés.
Herzlnek voltak ennél problematikusabb kijelentései is, de ettől még nagy ember volt. Ezeket meg nem valósult próféciáknak nevezhetjük. Izrael állama nemhogy nem járul hozzá az antiszemitizmus megszűnéséhez, hanem inkább fokozza azt.
A mértékadó nyugati sajtóban ilyen címeket lehet olvasni: „Ehud Barak a konfliktust választotta a béke helyett.” Miért ez az egyoldalú Izrael-ellenesség?
Azért, mert a nyugat-európai liberális és baloldali sajtó jó része hagyományosan palesztinpárti és Amerika-ellenes. Izraelt pedig mindig is Amerika szövetségesének, gyarmatának tekintette. A Népszabadság sem antiszemita lap, de az Izraelt érintő kérdésekben kifejezetten elfogult. Sokkal jobban eladhatók a lapok, ha zsidó agresszorról, szegény, védtelen arab gyerekek megtámadóiról tudósítanak. Mindenki jobban szeret gyenge és hadsereg nélküli, szabadságukért küzdő emberek, mint – önmegtartóztatást tanúsító, ám ugyanakkor a saját és polgáraik életét védő – fegyveres erők mellett állást foglalni.
Visszazuhant az izraeli társadalom és politika az oslói tárgyalások előtti állapotba, vagy még van ereje újrakezdeni a békére irányuló erőfeszítéseket? Hogyan látják ezt a politikusok?
– Minden izraeli politikus – legyen bármennyire jobboldali is – tudatában van annak, hogy a problémákat a tárgyaló- asztalnál kell megoldani. Nem tudom, mikor és milyen események következtében ülnek vissza a tárgyalóasztal mellé. Azt sem lehet tudni, hogy milyen nemzetközi nyomás nehezedik majd a felekre. A béke azonban pillanatnyilag csak és kizárólag Izraelnek az érdeke. Arafat nyilvánvalóan nem szeretne békét, amikor a palesztin népesség körében legfeljebb harmincszázalékos a támogatottsága. A palesztinok többsége az Iszlám Dzsihad és a Hamasz fundamentalista szervezeteket támogatja. Arafat üldözött harcosnak mutatja magát, amire azért van szüksége, hogy a saját létjogosultságát bizonyítsa, ugyanakkor garantálja személyi biztonságát. Életében negyedszerre dönt az illegalitás mellett. Üldözött személyiségként viselkedik, akinek az életére törnek. Egyik helyről a másikra menekül. Ugyanezt tette annak idején Ammanban, Bejrutban, és Észak-Afrikában is. Most Gázában teszi ugyanezt. Ezt a helyzetet ismeri, és nagyon kényelmes a számára. Mellékesen pedig kockára teszi a békét.
A probléma nem elsősorban hadászati jellegű.
A probléma tényleg nem elsősorban katonai. A sajtó szakértői legalább annyira tudják, mint én, hogy ha Izrael erőszakosan szeretné megoldani a Palesztin Autonómiával fennálló konfliktusát, akkor már régen megoldotta volna. Ehhez körülbelül két órára lenne szüksége. Ma – ahogy állítják – Izrael túlzott erőszakot alkalmazna a palesztinokkal szemben, akkor már régóta nem lennének palesztin tüntetők, nem lenne palesztin rendőrség. Ezért is tisztességtelen a világsajtó tekintélyes része.
Hogyan látod a jövőt? Hogyan látod a konfliktust a nagypolitikai színtéren és az izraeli zsidó állampolgár helyzetéből?
– Könnyen el tudok képzelni egy súlyos háborút Izrael és a Palesztin Autonómia vagy más arab államok között. Másrészt – hogy egy hasonlattal éljek – sötétnek látnám a magyarság jövőjét, ha nem szállhatnék fel a budapesti 6-os villamosra, mert attól kellene félnem, hogy az egyik nap felrobbanok. Minden izraeli nagy veszélyben van, mivel békepartnereink – az első adandó konfliktus alkalmával – szabadlábra helyezték azokat az embereket, akikről tudjuk, hogy már robbantottak és öltek meg polgári lakosokat. Amíg a konfliktus kezeléséhez az is hozzátartozik, hogy kiengedik a börtönökből a terroristákat, addig a zsidó állam sötét jövő előtt áll.
Címkék:2000-12