A véget nem érő történet – a kárpótlási ügy legújabb fejleményei
A véget nem érő történet
A kárpótlási ügy legújabb fejleményei
Az amerikai Estelle Sapir édesapja a háború előtt 18 000 dollárt tett be a Credit Suisse nevű svájci bankba (az összeg mára 350 000 dollárra „hízott”). A ma 72 éves hölgy a kérelmét 20-szor nyújtotta be a bankhoz és azt mindannyiszor elutasították. Hiányzott ugyanis a nácik által elpusztított férfi halotti bizonyítványa… Szabály, az szabály…
Számtalan hasonló eset fordult elő és Svájc makacsul tartotta magát a szabályokhoz. Becslések szerint az alpesi ország jelenleg 3 milliárd dollárnyit őrzött az olyan pénzekből, ami hasonló forrásokból származott – svájci szándékok szerint az idők végeztéig.
Aztán jött egy svájci bankalkalmazott, Cristoph Meili, aki jelentette, hogy bankja vészkorszakbeli okiratokat zúz be.
Ekkor egy amerikai ügyvéd-csapat 20.000 károsult nevében pert indított a svájci bankok ellen. Az ügyvédeket – legalábbis az első időszakban – amerikai magánszemélyek fogadták fel. Híressé vált az első perre menő felperes (Gisela Weisshaus) ügyvédje, Ed Fagan. Később felperessé vált a WJRO, a zsidó kárpótlási világszervezet is. A felperesek hathatós támogatást kaptak Alfonse D’Amato szenátortól, New York államtól és New York városától. (A perben érdekelt 20-30 ügyvéd a munkájáért nem kért díjat – legalábbis eddig.)
Svájc maga is rákényszerült, hogy kutakodni kezdjen a saját történelme mélyén. Felállította a Bergier-bizottságot, amely májusban el is készítette a jelentését. Sok svájci most kapott csak a szívéhez: a bizottság bizonyítékokat talált arra, hogy a svájci nemzeti bank a háború alatt 120 kiló olyan aranyat vásárolt a német birodalmi banktól, amely tudottan fogtömésekből és jegygyűrűkből eredt.
Amerika kereskedelmi szankciókkal fenyegetett és erre Svájc beadta a derekát. Idén augusztus 12-én a New York-i szövetségi bíróságon megszületett a megállapodás: a két legnagyobb svájci bank hajlandó 1,25 milliárd dollárt Fizetni a túlélőknek. A két bank, a Credit Suisse és az IBS fizet és cserébe ezután védve lesznek minden fajta újabb pertől, amit ezzel kapcsolatban a nyakukba akaszthatnának.
Így vélik a svájci bankok. De Avraham Burg, a Szohnut vezetője, valamint a WJRO és számos más szervezet nem így gondolja. Szerintük ugyanis a kárpótlás a kényszermunkáért, az élet- biztosításokért és „több száz tonna hiányzó aranyért” még ezen felül értendő. A Zsidó Világkongresszus egyik képviselője szerint a náci arany a svájci bankok elleni pernek semmiképpen nem volt tárgya. De Mose Szanbar – aki az Izraelben élő 300-340 ezer Holocaust-túlélőt képviseli – nem biztos abban, hogy ebben a pontban nem a svájciaknak van-e igazuk.
A megegyezés szövegében az szerepel, hogy „minden igény”, ami elég világos. Szanbar szerint ez annak az eredménye, hogy a megegyezést megszövegező jogászok félreértették a kérdést. Ugyanis pénzbeli vagyonról beszéltek – azaz bankbetétekről és a bankokban letétként elhelyezett ún. financiális aranyról – és amikor azt írták, hogy „minden igény”, ez alatt valójában minden pénzbeli igényt értettek.
Pedig az igényeknek csak egy része vonatkozik financiális aranyra. Ezen felül létezik monetáris arany – a nácik által Európa nemzeti bankjaiból elrabolt aranytömbök -, személyi arany – amely az áldozatoktól elszedett ékszerekből származik – és végül testi arany – az áldozatok kihúzott aranyfogainak beolvasztott aranya – is. Bizonyítékok vannak arra nézve, hogy a nácik az így rabolt aranyat tömbökbe olvasztották, például a német Degussa cég kohóiban, majd a tömbökre ráütötték a német birodalmi bank hivatalos pecsétjét. Ilyen tömböket találtak a svájci nemzeti bank páncéltermeiben is…
A személyi arany – amely semmiképpen nem képezte a svájci bankokkal kötött megállapodás részét – 150 tonnára rúghat, ami a jelenlegi áron 1,5 milliárd dollár. Erre az összegre Svájc semmiképpen nem jogosult.
A Washingtoni Egyezmény alapján a monetáris aranyat a háború után, 1946-ban visszajuttatták azokba a nemzeti bankokba, ahonnan azt a nácik elrabolták. De 1946-ban a zsidók még „nem voltak napirenden”, Izrael még nem létezett: így a zsidók nem is kaptak semmit.
Az akkori egyezmény azonban a nem monetáris aranyra nem vonatkozott. így most Svájcnak nemcsak a 1,25 milliárd dollárt kell kifizetnie, hanem egy majdnem 200 millió dolláros Különleges Alapot is fel kellett állítania – ez tavaly meg is történt – a rászoruló zsidó túlélők megsegítésére. Az Alap pénze négy év alatt kerülne elosztásra.
Tehát Svájc – míg három és fél évvel ezelőtt még mindent letagadott és egy rappent sem akart fizetni – most kész összesen 1,45 milliárd dollárt áldozni az ügy, azaz jó hírneve megvédése érdekében.
Vita folyik arról, hogy mennyi jár az ügyben eljáró ügyvédeknek, akik eddig ingyen dolgoztak. Az amerikaiak azt mondják, hogy az ügyvédek kapják meg a szokásos óradíjukat (ami Amerikában általában 150 dollár), de legalább a költségeiket térítsék meg a kapott pénzből. Az izraeliek és a zsidó szervezetek ezt ellenzik: ilyen módon a svájci pénznek – legalábbis szerintük – akár 20 százaléka is az ügyvédek zsebébe vándorolhatna. A WJRO is ingyen dolgozik, hiszen miért is kellene a túlélők érdekében végzett munkáért pénzt kérnie? Akkor viszont az ügyvédeknek sem jár semmi: micva a jelszó.
Vita folyik arról is, hogy a svájciak térdre kényszerítése kinek az érdeme. Az amerikaiak szerint a pereket egyértelműen az olyan ügyvédek nyerték meg, mint Ed Fagan, aki így dicsekedett: „Ha a Zsidó Világkongresszus ilyen sikeres, miért nem jutott semmire az elmúlt 50 évben? Most, hogy a pereket megnyertük, kinyilvánítják, hogy a zsidó szervezetek győztek.”
Ugyanakkor az izraeliek inkább a Szohnut, a Zsidó Világkongresszus és a WJRO vezetőit, Avraham Burgot, Edgar Bronfmant, Israel Singert, Elan Steinberget tolják az előtérbe, elismerve azt is, hogy Alfonse D’Amato szenátor, New York állam kormányzója, George Pataki és New York város pénzügyi ellenőre, Alan Hevesi is sokat tettek az ügyért.
A biztosítótársaságok
Ahogyan Svájc is ragaszkodott sokáig a szabályokhoz és – egészen a legutóbbi időkig – nem fizetett egy rappent sem azoknak a túlélőknek, akiknek nem maradt bizonyítékuk a Svájcban szunnyadó vagyonkájukról, ugyanúgy viselkedtek a biztosító társaságok is.
De a Svájccal kötött egyezmény megtörte a jeget és a most már a biztosítóknak sincs „képük” elzárkózni a jogos követelések elől. A sikeres csapat – Israel Singer és Alfonse D’Amato vezetésével – megállapodott az olasz biztosító-óriással, a Generálival, hogy az a nála megkötött életbiztosítások fejében 100 millió dollárt fizet a meggyilkoltak túlélő családtagjainak.
Valószínűleg a biztosító társaság is jól járt. Egyes számítások szerint a holocaust idején elpusztított zsidók közül igen sok rendelkezett életbiztosítással és ezek együttes mai értéke közel járhat a 2,5 milliárd dollárhoz. A háború nemcsak a biztosítottakat, hanem a kötvényeket is hamuvá és füstté változtatta.
A megállapodást most többen támadják, egyrészt kevesellve az összeget, másrészt azt követelve, hogy a Generáli tegye fel a biztosítottak nevét tartalmazó listát az Internetre. Erre a Generáli nem hajlandó. Ehelyett egy nemzetközi bizottság felállítását javasolja, amely biztosító szakemberekből, továbbá az izraeli kormány és a zsidó szervezetek képviselőiből áll. A kárpótlandók végleges listáját ez a bizottság állítaná össze.
Kényszermunka
Németország a háború alatt 10 millió kényszermunkást dolgoztatott az üzemeiben, akiknek jó része zsidó volt. A Volkswagen-gyár is alkalmazott zsidó kényszermunkásokat, akiknek egy része túlélte a borzalmakat. A túlélők sokszor próbáltak pénzt kicsikarni a milliárdos konszerntől, amelynek ügyvédei mindannyiszor azt válaszolták: az NSzK kormánya az ötvenes évektől kezdve fizeti a zsidóknak a jóvátételt, amely az összes elszenvedett jogtalanságra vonatkozik. Tehát a túlélő kényszermunkásoknak nem fizetnek egy pfenniget sem.
Most néhányuk – látva a zsidóknak dolgozó nyugati közhangulatot – elérkezettnek vélte az időt, hogy kártérítési pert indítson a Volkswagen ellen, amely hosszas húzódozás után hajlandó volt 12 millió dollárt letenni az asztalra.
Izrael neheztel. Miért nem vett részt az ügyben a WJRO, vagy a Claims Conference, vagy a túlélők szervezetei? Miért nem hívták meg az izraeli kormányt?
Valójában meghívták – Simon Peresz volt miniszterelnök személyében, aki a kárpótlási tárgyalásokon egymaga képviselte Izraelt, az izraeli kormány tudta nélkül.
A felperesek egyik ügyvédje Carey d’Avino szerint Németországban most ugyanaz történik, mint a svájci bankok esetében. Az alperes – jelen esetben a Volkswagen – először felajánl néhány millió dollárt és ennek fejében azt követeli, hogy többé ne háborgassák az ügyben. De később így is, úgy is engednie keli. Az eddig felajánlott 12 millió dollár csak a kezdet lehet.
És most jönnek a többiek: a BMW, az AEG, a Telefunken, a Messerschmidt, a Daimler és a Krupp.
Nem csak Svájc és Németország
Nemcsak a svájci bankokban találhatók alvó számlák, hanem más országok bankjaiban is. A zsidó szervezetek Ausztria és Franciaország bankjait szintén át akarják fésülni e célból.
Ezen felül a francia múzeumokban mintegy 2500 olyan festmény van, amelyeket a nácik raboltak el zsidó tulajdonosaiktól. Ezeknek összértéke ma 100 millió dollárra rúg. Úgy tűnik, hogy a WJRO-nak a jövő században is lesz még bőven tennivalója…
A pénz elosztása
Végül is kik kapják meg a pénzt?
1996-ban Paul Volcker, az amerikai központi bank korábbi elnöke vezetésével felállt egy Bizottság, amely ellenőrzi a svájci pénzek kifizetését és elosztását. Először azok kapják meg a pénzüket, akik bizonyítani tudják, hogy a háború előtt vagy alatt a háború alatt elpusztított szeretteik pénzt tettek be vagy tartottak svájci bankokban.
Utána jönnek azok az igénylők, akik nem tudnak bizonyítani. Itt már a Bizottság dönt a jogosultság felől.
Ezután már bonyolultabbá válik a dolog. A fennmaradó pénz egy részét általában a rászoruló túlélők kapják meg. Hogy ki a rászoruló, ez attól függ, hogy hol él: nyilvánvalóan másként rászorult valaki New Yorkban, ahol például 1000 dollár nem túl sok pénz, mint Kijevben, ahol ugyanaz az 1000 dollár egész kis vagyonnak számít.
A Zsidó Világkongresszus igazgatója, Elan Steinberg szerint körülbelül 650 ezer túlélő él szerte a világon.
Az Izraelben élő 300-340 ezer Holocaust-túlélő közül például csak 120.000 ember számít rászorulónak, ugyanis ők csak abból élnek, amit az államtól, illetve a Bituah Leumitól, az állami nyugdíjalaptól kapnak. Az izraeli szakértők és a zsidó szervezetek szerint a pénz egy részét olyan humanitárius szervezeteknek kell adni, amelyek idős, elesett vagy beteg embereket segítenek. A pénz másik részét oktatási célokra kell fordítani: nem szabad megengedni a holocaust elfeledését és támogatni kell az antiszemitizmus és a fajüldözés elleni küzdelmet. Lassan kikristályosodik egy javaslat a pénz elosztására: 80 százalékot kapjanak az egyes rászorulók és a szervezetek és 20 százalék jusson oktatási célokra. Jiszrael Lau izraeli askenázi főrabbi maga is túlélő. Szerinte a maradék pénzt bele kellene tenni egy alapba, amelyből az üldöztetés valamennyi áldozata részesülhetne.
Az amerikaiak az izraeli javaslatokat nem támogatják. Ed Fagan például nem szívesen hagyna egy centet sem a zsidó szervezeteknél: szerinte, ha túl sokan akarnak egy-egy darabot egy tortából, végül mindenkinek csak egy vékonyka szelet jut. Ez a torta pedig teljes egészében a túlélőké és nem a zsidó szervezeteké.
Ha az amerikaiak és az izraeliek végre megegyeznek az elosztási rendszerben, az egyezséget még az eredeti per bírójával, a brooklyni Edward Kormannal jóvá kell hagyatni.
Ed Fagan a következőket nyilatkozta erről: – A csata a svájci bankokkal nagyon kemény volt. De ez semmi ahhoz képest, amekkora harc várható a pénz elosztása körül.
Eleinte a felek bizakodtak abban, hogy a 20.000 felperes, a túlélőket képviselő szervezetek, valamint a Szohnut és a Zsidó Világkongresszus közös vállalkozása, a WJRO képesek egyezségre jutni egymással, amit azután majd együtt benyújthatnak Korman bírónak ratifikálásra. Sajnos azonban ettől egyre távolabb kerülünk.
A csata első ütközetei már folynak. Szeptember közepén a New York-i Gisela Weisshaus, az első felperes kis csoportot gyűjtött maga köré és mozgalmat indított azért, hogy mind az 1,45 milliárd dollárt közvetlenül a 650 ezer túlélő kapja. A csoport azt tervezi, hogy felkéri Korman bírót: az olyan zsidó szervezeteknek, mint a WJRO és a Zsidó Világkongresszus egy centet se adjon. A csoport szerint a zsidó szervezetek egyszerűen „betolták a képüket” a perbe, amelyet eredetileg amerikai magánszemélyek indítottak a két svájci bank ellen.
Az amerikai „lázadók” azt is sérelmezik, hogy a svájciakkal kötött megegyezés csak az összeget tartalmazza, az elosztást a bíróságra bízza.
Az izraeli álláspontot talán Elan Steinberg szavai világítják meg a legjobban: Ha egy áldozat úgy pusztult el, hogy írmagja sem maradt, örököse nem más, mint az egész zsidó nép.
Eközben felmerült a gyanú, hogy Ed Fagan – aki túlélők százainak jogi képviselője, de Gisela Weisshausnak már nem az ügyvédje – „átállt” az izraeli oldalra, ugyanis most olyanokat nyilatkozik, hogy „…a túlélők szervezeteit Izraelben és másutt döntési állapotba kell hozni, hiszen ők a túlélők törvényes képviselői”.
Ha mindez nem lenne elég, nemrég egy New York-i túlélő, Gabriele Hammerstein 25 millió dolláros pert indított a Claims Conference ellen, amely szerinte az ő és a túlélők kárára „különböző trükkök révén saját magát teszi gazdaggá”. Ügyvédjei szerint a per meggyorsíthatja a zsidó szervezeteknek a kárpótlási folyamatban betöltött szerepének a feltárását.
Rajki András
Címkék:1998-11