Mit ér a rabbidiplomám, hisz magyar?
Radnóti Zoltán
Mit ér a rabbidiplomám, hisz magyar?
A címben olvasható kérdés költői, a válasz evidens: minden annyit ér, amennyit rá áldoznak, (Ha az eredeti változatot írtam volna, hogy „minden annyit ér, amennyit adnak érte”, ez félreértésre adna okot, és a mai világban egy rabbinak, a hitelessége végett, nem szabad támadási felületet adnia. Ez a munka is ezért született…)
Az én rabbidiplomám nekem nagyon sokat ér. És – remélem – sokat ér azoknak is, akik bizalommal fordulnak hozzánk, a rabbikhoz, napról napra.
A nevüket nem vállaló szerzők a Szombat 1999/7. számában prejudikálva kijelentették, hogy „…a végzettek (ti. R. Z., V. T.) által elsajátított ismeretanyag – józan megítélés szerint – nem elegendő, hogy a diploma birtokosa vallásjogi kérdésekben dönthessen”.
Nem emlékszem, hogy bárki is bent lett volna a rabbivizsgánkon, hogy tudásunkról információja legyen. Nem is sejtem, hogy a szerző(k), honnan tudják, mire vagyunk képesek?
Véleményünk szerint – és ez általános elv az előítélet-mentes világon – az ember a társa képzettségéről csakis akkor mondhat ítéletet, ha ő jobban tudja nála, ebből következően le tudja ellenőrizni vizsgáit, előadásait és publikációit.
A Szombat folyóirat szerkesztőségében, amely a destruktív kritikában mindig igen előkelő helyen állt, sajnos nem látok olyan embert, aki ebben az ügyben konstruktív módon is meg tudna szólalni, hiszen még a rabbidiploma általuk citált részét is félrefordították. (Az általuk leírt terminus technicus: ítélete, ítélet az dino, din lenne. A jádin-jádin értelmét lásd lejjebb.)
Hogy mit tanultunk e hosszú idő alatt, csak tehetségünk függvénye, mert az intézménytől minden esélyt megkaptunk. Kiváló tanárok oktattak. A Rabbiképző megadta, amit adhatott. Ennek eredménye is van: ma a Rabbiképző két diákja oktat az ELTE hebraisztika szakán, és egy az ortodox hitközség által fémjelzett Amerikai Alapítványi Iskolában. Ennek az olvasata számomra, hogy a Rabbiképzőt mind tudományos, mind vallási oldalról elismerik.
Emellett azt sem értem a szerzőkben, hogyan nem veszik észre: a vészkorszak előtti generáció távolodóban van, elment a bölcsek nemzedéke. Ma szinte egyedül vannak a neológ rabbik, akik megtanulták, ezért még tovább tudják adni a klasszikus tudást, a hagyományokat. Miért kell őket egyfolytában ostorozni?
Ám mindezek ellenére vegyük górcső alá magát a diplomát! Milyen diplomát kaptunk a kezünkbe?
Az ok, amiért az Országos Rabbiképző Intézet eddig nem lett egyetem, eleinte vallási, majd történelmi, végül csupán politikai kérdés volt. Egyszerűen iskola volt és az is maradt. A Szeminárium.
Mindemellett egy kérdés merült fel bennem: mi is az a rabbidiploma? Kell-e, vagy sem? Mit mond erről a hagyomány? Mi az, amit a Szombat szeptemberi száma fejteget? Mi az a jore, és mi a jádin?
E két szó megfejtéséhez és megértéséhez sok érdekes forrást találunk, és egy közös pont lesz bennük: nem létezik rabbidiploma!
Nézzük meg a legősibb forrást: a Tóra nem beszél explicite a rabbiságról semmit, ám egy magyarázatban mégis feltűnnek sokat emlegetett szavaink. A M.III. 10. 20-hoz fűzött „Or háchájim”1 kommentár elmondja, hogy Mózesnek azért tetszett és azért tűnt jónak a szemeiben Áron főpap véleménye, mert ő jore, jore, jádin, jádin volt, azaz fel volt hatalmazva döntvények meghozatalára és az Ö-ó szavának értelmezésére. Tudvalevő mindannyiunk számára, hogy Áron nem volt rabbi, „csak” „Mose rabbénu“, Mózes tanítványa, és ezért a hagyomány ismerője és tudója.
Meg is előlegezhetjük: a következőkben ez az elv lesz az alapja a rabbi név használatának. A Menorát hamaor2 c. munka a következőt írja (273. pont): „Ha bárki elmegy egy másik helyre, kötelessége engedélyt (diplomát?! – R. Z.) kérni a rabbijától, tanárától, amiképpen ez írva van a Talmudban a Szanhedrin traktátusban…”
Ezek szerint a Talmudot kell fellapoznunk, hogy megkeressük a rabbiság eredetét. Ám, hogy ezt megértsük, a Talmud alapját, a Misnát3 kell megnéznünk. így írja: „A vének (azaz a bölcsek) kézrátétele, három (bölcs) által (legyen).“ (Misna Szanhedrin 1.3) A hagyományos kommentár (rabbi Ovadja miBartenura) szerint ennek két jelentése van. Az egyik egy szentélybeli áldozattal kapcsolatos, míg a második jelentés szerint, ha egy bölcs azt szeretné, hogy valakit rabbinak nevezzenek, vegyen maga mellé két embert, majd helyezze rá a kezét a felavatandóra. (Ez a liturgia héberül: hászmáchá, M.IV. 27, 23. alapján, amikor is Mózes ily módon nevezi ki utódává Józsuét.) Ezután a szertartás után a felavatott rabbinak neveztetik és ítélkezhet pénzügyekben, bírságokban. Ám ez a felavatás, megbízatás csakis a Szentföldön történhet meg.
Majmonides4 véleménye szerint, nincs kontinuitás a rabbiságban (a kézráhelyezésben) Mózestől a középkorig (Majmonidesig), ezért nincs is autentikus rabbi az egész világon. Az egyedüli megoldás Rámbám szerint az lenne, ha az összes bölcs, aki a Szentföldön tartózkodik, egyszerre nevezné ki a rabbikat. Akár egyet, akár többet, és ezek tevékenykednének szerte a diaszpórában.
Ezt a típusú rabbiságot próbálta feltámasztani tetszhalálából Joszef Káro5, a cfáti törvénykodifikátor, a Sulchán Áruch6 szerzője. Ám próbálkozása nem járt sikerrel. Néhány rabbiavatás után megakadt a folyamat.
A Talmud ehhez a részhez írt vitája is azt támasztja alá, hogy a Szentföld törvénykezés szempontjából (is) mindenek fölött áll. Itt olvashatjuk a híres és sokat idézett joré joré jádin jádin szavakat. Ez a Szombat c. folyóirat szerzőinek véleménye szerint „ítélete ítélet”-et jelent, ám ha ismernék a Talmud ide vonatkozó diszkusszióját, akkor tudnák, hogy ezek a szavak a következő diskurzus részei voltak. Az Izrael földjéről Babilóniába érkező tanítók többletjogokkal bírtak (mint fentebb láttuk). A Talmudban (Szanhedrin 5a) rabbi Chijja és Rabbi (Jehuda) párbeszédét olvashatjuk a Szentföldről érkezők jogosultságával kapcsolatban. Itt három szintben definiálják a rabbinak (a bölcsnek) a cselekvőképességét. Az első: joré? (tanítson?) kérdezik, a válasz: joré! (tanítson!), azaz tilthat és megengedhet (a kósersággal kapcsolatban), és ha már ezekhez joga van, akkor a Talmud szerint a második szint is evidens. Kérdezik: jádin? (döntsön, bíráskodjon?), a válasz: jádin! (döntsön, bíráskodjon!), dönthet is bizonyos ügyekben (általában pénzügyek), azaz felmenthet valakit egy dolog megfizetése alól (Rási kommentár). Ezek anyagi jellegű döntések. A harmadik szint, játir bechorot (engedi-e az elsőszülötteket). Ez a feltételes áldozati állatok alkalmasságának vizsgálatát foglalta magában, ami roppant nehéz feladat volt, hiszen ekkor már évszázadok óta nincs Szentély, és éppen ezért nincs gyakorlatuk a bölcseknek ebben a vizsgálatban. Ezt a jogosítványt végül nem adják meg a Babilóniában működő bölcseknek.
A fentebb említett forrásokból kivonatosan láthatjuk a rabbiság történelmi kifejlődését. A szóbeli hagyomány, a tanítás és a bölcs, a tanár saját tanítványába helyezett bizodalma volt mindennek az alapja. Amennyiben a rabbi érezte, hogy tanítványa alkalmas tanítani, bíráskodni, akkor kezét ráhelyezte, és őt is rabbinak kiáltotta ki.
Az elvárások szubjektivitása miatt egységesítették a rabbi titulus viseléséhez szükséges tudást. Az elvárás: a Sulchán Áruch törvénykódexből kell ismerni 110 kijelölt fejezetet, kommentárokkal együtt. A törvény eme részei valójában egy hirtelen eldöntendő kérdésre adandó gyors válaszra készítik fel a rabbit. Például a kóser vágásban előfordulható hibákról vagy az ételek keveredésénél előfordulható vis maiorról szólnak. Azaz tilthat és megengedhet. Ezek szerint a hagyományos értelemben vett rabbinak elvileg nem kell professzionális módon ismernie a Szentírást vagy a Talmudot, bár természetesen kiválóan ismeri, hisz minden törvény alapja a héber Biblia és kommentárirodalma.
A dáján (jádin, jádin). a bíró cím elnyeréséhez ugyanezen Sulchán Áruch törvénykódexből jóval több anyagot kell ismerni, különös hangsúllyal a pénzügyi és bíráskodási részekre.
A rabbidiploma, mint láthatjuk, újkeletű képződmény. A magyar rabbidiploma még újabb. A nagy múltú Országos Rabbiképző Intézet alapítása óta fantasztikus tudású rabbikat, tudósokat engedett útjukra: Bacher, Blau, Guttman, Krausz, Hoffer, Hahn, és még sorolhatnánk a neveket.
Ugyanis a neológ hitközség által fenntartott Rabbiképzőnek soha sem az volt a célja, hogy törvénykodifikátorokat és a gyakorlati kóser vágás nemzetközi hírű tekintélyeit bocsássa ki falai közül, hanem hogy a XX. században élő, bárkivel kommunikálni képes és hajlandó, akár közéleti fórumokon is megjelenni tudó rabbikat tanítson ki.
A neológ rabbik egyszerre rabbik, hitszónokok, előimádkozók, Tóra-olvasók, közösségi munkások, pszichológusok. Néha politikusok, néha közírók, sőt sajnos néha halottmosdatók is, amikor vidéki kisvárosokban nincs, aki ezt a micvét elvégezze. Ismert tény, hogy a vallási tantárgyak „rovására” bevezetett világi tárgyak (pl. filozófia, történelem, irodalom, görög nyelv) oktatása miatt az ortodox izraeli vagy amerikai hitközségeknek nem mindig elég jó a mi diplománk (bár nemegyszer Izraelben vagy az Egyesült Államokban is működtek rabbik magyar diplomával), ám a nyugat-európai konzervatív közösségeknek jó a magyar rabbidiploma, sőt keresett (Róth, Weinberger, Schmelzer)!
A pluralitás a zsidóságra is jellemző. Aki minket, neológokat szeretne hallgatni, hozzánk jön, aki nem, az a Kazinczy vagy a Vasvári utcába. A neológ hitközség neológ rabbikat képez, ezért ne is várjuk, hogy bármelyik ortodox hitközség elfogadjon bennünket rabbinak.
Végezetül idéznék Naftali Kraus egyik legújabb könyvéből. „Az öt tekercs” c. műben (Göncöl, 1998, 179. lap) ezt írja: Reb Smelke, nickolsburgi rabbi a következőt mondta: Jobb olyan embertől hallani az erkölcsprédikációt, akinek világi műveltsége is van, mert így a hívek nem mondhatják, hogy rabbijuk tudatlan, műveletlen alak. Neki tudnia kell ezt is, azt is.”
Az Országos Rabbiképző létezésének minden pillanatában erre törekedett. Mi, a tanítványok minden tehetségünkkel igyekszünk megfelelni ennek az ősi és jogos elvárásnak. Karizmatikus vezetőként próbáljuk hitközségünk vallási és kulturális életét még magasabb szintre emelni. Ezért mindig szeretettel fogadjuk azon barátainkat, akik ebben a szent munkában biztató szavakkal és segítő kezekkel közelednek felénk.
Jegyzetek
-
Az ezelőtt mintegy 400 évvel íródott kommentárt Hájjim Átár marokkói születésű, majd a Szentföldre kivándorolt rabbi írta. A kommentár egyébként része a legnépszerűbb és legfontosabb magyarázatokat összegyűjtő „Mikráot G’dolot”-nak.
-
Jichák Ábuát, 1300 körül élt szerző műve. A munka valószínűsíthető első kiadása 1544, Velence.
-
A Szóbeli Tan. Post 200 körül zárta le rabbi Jehuda, a fejedelem.
-
Az egyik leghíresebb zsidó középkori kommentátor, törvényalkotó és filozófus. Más néven: Rámbám (1135-1204).
-
Spanyolországban született, majd a Szentföldre (Cefátba) kivándorolt törvénykodifikátor és kabbalista (1488-1575).
6 A mai napig is a legnépszerűbb és legtöbbet használt zsidó törvénykódex. Az élet minden pontjára kiterjedő döntvényei a vallásos élet alapjai. (A cím jelentése: terített asztal.)
Címkék:1999-11