Québec: Kanada-hű zsidóság
Amióta 1976-ban Québecben első ízben került hatalomra a Parti Québecois (PQ), a francia többségű kanadai tartomány elszakadásáért küzdő nacionalista párt, Montréal több mint százezres zsidó közösségének minden hetedik tagja áttelepült Kanada politikai szenvedélyektől kevésbé fűtött, angol nyelvű vidékeire.
Főként a fiatalabb, jól képzett, tehát mobilabb zsidók vándorolnak el a dimbes-dombos, katolikus templomokkal tarkított, európai architektúrájú Montréalból, hogy Vancouver, Ottawa és mindenekelőtt Toronto amerikai stílusú, felhőkarcolós metropoliszainak zsidó közösségeit gyarapítsák. Az elvándorló angol ajkú zsidók nyomán (az egész közösség ilyen) a frankofon hagyományokhoz közelebb álló marokkói zsidók (mintegy húszezren) pótolták a kiesést.
Észak-Amerika egyik legrégibb és leg- összetartóbb zsidó közösségében az elszakadásról szóló legutóbbi, 1995-ös referendum előtti napokban tetőzött a nyugtalanság. A több mint kétszáz éves múltra visszatekintő montréali zsidóság nemcsak hogy egyöntetűen a szeparatizmus ellen szavazott, hanem fennen hangoztatta Kanada-pártiságát, számos tagja pedig egyenesen vezető szerepet játszott az elszakadás elleni kampányban. Hasonlóképpen szavaztak a város egyéb etnikai kisebbségei is, akiket nem fűt a francia nacionalizmus, az elszakadással járó politikai zűrzavartól pedig nem sok jót remélnek. „Miért támogatnám az elszakadást, amikor a mostaninál jobb helyzetet biztosan nem eredményez, de rosszabbat esetleg igen?” – kérdi egy nyugdíjas a város zsidó negyedében.
A 3 milliós város félmilliónyi angol ajkú kisebbsége (beleértve a zsidókat is) hosszú időn át kezében tartotta a gazdasági kulcspozíciókat, a francia nyelv elsajátítását nem tekintette különösebben fontosnak, és nemigen törődött a többségi francia lakosság neheztelésével. Utóbbiak dühe és frusztrációja 1945 előtt egyebek közt a szélsőjobboldali eszmék iránti fogékonyságban nyilvánult meg. 1945 után a québeci nacionalisták francia fasiszta kollaboránsok tucatjainak nyújtottak menedéket, Montréal zsidó negyedében pedig huligánok randalíroztak. Egyebek közt ez is magyarázza a város zsidóságának mérsékelt lelkesedését a francia szeparatizmus iránt. A 4,7 millió szavazásra jogosult québeci polgár körében végül alig ötvenezres többséggel kerekedtek felül a Kanada-pártiak, mire Jacques Parizeau, a PQ vezére „az etnikai szavazat és a pénz” számlájára írta a függetlenségi törekvések vereségét. A megjegyzés első része valóban minden kisebbségnek, utóbbi azonban már elsősorban a zsidóknak szólt.
Miután Parizeau-ék pár éven belül alighanem új referendumot csikarnak ki, sokan a politikai instabilitás állandósulásától tartanak. Eladó vagy kiadó lakásokból már túlkínálat van, a beruházók pedig igen visszafogottak, aminek következtében a hajdan virágzó gazdaságú városban ma 11 százalékos a munkanélküliség. Ez persze újabb lökést ad az elvándorlásnak, amiben a zsidóság nem meglepő módon élen jár – egyrészt a diszkrimináció és bűnbak- keresés iránti érzékenyebb „antennáik”, másrészt a mobilitást megkönnyítő jó infrastruktúrájuk miatt.
Pedig a montréali zsidók egyébként mintaszerű közösséget alkotnak a diaszpórában. Egy 1991-es felmérés szerint a vegyes házasság aránya itt mindössze 6 százalék (!) és a nem zsidó partner az ilyen frigyek többségében is fölveszi hitvese vallását. A kohézió ilyen erős mutatóival egyetlen más város sem büszkélkedhet Észak-Amerikában. A családok kétharmada kötődik valamelyik zsinagógához (ezek többsége modem ortodox vagy konzervatív), 60 százalékuk adakozik a közösség éves pénzgyűjtő akciói során és a gyerekek 54 százaléka zsidó iskolába jár (!), de a más iskolában tanuló gyerekek döntő többsége is részesedik valamilyen zsidó oktatásban. Ha egy szülő biztos akar lenni, hogy gyereke megmarad a zsidóságban, a legjobb esélyek ebben a városban kínálkoznak. Mindez persze aligha véletlen. Kanadában történelmi okoknál fogva nem működik olyan erősen az „olvasztótégely”, mint az Egyesült Államokban, és ez még inkább igaz a kevésbé befogadó hajlandóságú francia tartományban. (Országuk nem olvasztótégely, hanem mozaik, ahol a kisebbségek fennmaradása államilag meghirdetett politika – mondogatják büszkén a kanadaiak.) Az is igaz, hogy az európaibb hagyományú Kanadában a közösségi élet számos intézménye – iskolák, templomok – részesül állami támogatásban. Ennek jótéteményeire egyaránt jogosult a haszidok jesivája és a baloldali cionista iskola. A zsidó oktatás így a szerényebb jövedelműek számára is hozzáférhető, hiszen az alapítványi iskolák állami támogatás híján rendszerint magas tandíjakból kénytelenek fönntartani magukat. Ez még akkor is jelentős, ha tudjuk, hogy szociológiai vizsgálatok szerint a kanadai zsidóság az ország etnikai csoportjai között jövedelem, képzettség és a társadalmi státus számos más mutatója szerint a legkedvezőbb helyzetben van.
A montreali zsidó közösség kifelé politikailag egységes, noha a francia ajkú marokkói szefárdok életmódjukban erősen elkülönülnek a kelet-európai bevándorlók leszármazottaiból álló askenáz többségtől és előbbiek időről időre felhánytorgatják, hogy közéleti súlyuk, jelentőségük elmarad a megérdemelttől. Mivel ma a francia nyelvismeret hiánya már komoly hátrányt jelent a munkavállalásnál, a szefárdok esélyei javulnak, de ez sem teszi őket feltétlen Québec-pártiakká – a gazdasági és politikai stabilitás fontosabb számukra. Ha Québec független ország lesz, a zsidóság tömeges elvándorlása várható. Akiknek maradása a leginkább valószínű, azok a szefárdok valamint a haszid közösség tagjai. Az erősen befelé forduló, a külvilág dolgaival jóval kevésbé törődő haszidok számára efemer jelenség a külvilágban zajló minden politikai vetélkedés, amely elhomályosul a Talmud ragyogása mellett.
Címkék:1996-10