Pszichoanalízis – titok nélkül
(Harmat Pál: Freud, Ferenczi és a magyarországi pszichoanalízis. A budapesti mélylélektani iskola története, 1908-1993. Második, átdolgozott és bővített magyar nyelvű kiadás. Bethlen Könyvkiadó, 1994, 434 oldal, ára: 880 Ft)
A cím L. S. Kubie-nak magyar nyelven sajnos még ki nem adott, a pszichoanalízist emberközelbe hozó, demisztifikáló, értelmesen népszerűsítő könyvéből kölcsönzött. Mivel mifelénk ilyen jellegű könyvet nem adtak lei, Harmat Pál munkájának egyszerre kellett vállalni a pszichoanalízis ismertetését és tanulságos magyarországi történetét. Mindez nemigen fér bele egy ilyen, még oly vaskos könyv kereteibe. Titok viszont alig marad Harmat Pál könyvének elolvasása után: a szerző az analitikus mozgalom – és az egyes analitikusok életének – intimebb részleteibe is beavatja az olvasót.
A pszichoanalízis népszerűsítésére, demisztifikálására Magyarországon igencsak nagy szükség van. Mindmáig egy olyan torzkép uralkodik úgynevezett műveltebb körökben is, világnézettől függetlenül, melynek felszámolása akkor is indokolt lenne, ha a magyar pszichoanalitikus mozgalom nem vált volna világhírűvé. Senki sem lehet próféta a maga hazájában: nagyrészt pályájukat külföldön kiteljesítő tudósok által lett azzá. (Más tudományokkal egybevetve ez talán nem is olyan szembeszökő.) A freudi tanokat mifelénk mindmáig hajlamosak Mórickaként, akinek mindenről az jut eszébe, a szexualitásra szűkíteni, hasznosításukat pedig mindössze az egykori bécsi polgári körök, majd újabban az amerikai divat hóbortjának vélni. Az viszont, hogy századunk világképének formálásában milyen hatalmas szerepe is volt, enyhén szólva nem köztudott. A századunkkal egyidős pszichoanalízis régóta sejtett s bár empirikusan, közvetlen tapasztalati úton nem érzékelhető, de bizonyíthatóan létező jelenségek felé fordul: a közvetlenül kitapintható rétegekből kiindulva a lélek rejtettebb tartományai irányába.
A magyar analitikusok – és elsősorban Ferenczi Sándor – tevékenysége áll a könyv középpontjában. Életrajzi adatokkal, helyenként intim részletekkel tarkítva. Az alapos tudású szerző könyvét ez teszi igen olvasmányossá s egyben elég nehezen áttekinthetővé. Csaknem mindent megtudunk például Freud és Ferenczi első találkozásairól, a magyar analitikusok úttörőinek életéről, ugyanakkor nem esik szó a magyar pszichoanalitikus egyesület 1913-ban történt megalakulásáról. (Amikor is, miután a funkciókat fölosztották, a frissen választott elnök, Ferenczi Sándor igen szellemesen az ötödik megjelent alapító tagra, Ignotusra bízta a közönség szerepét.)
Harmat Pál betekintést enged a pszichoanalitikus mozgalom belső, mondhatni családi életébe. Ami eléggé viharos: szakításokkal, kiátkozásokkal, heves személyes, helyenként személyeskedő vitákkal teli, mindmáig. (A pszichoanalízist egy másik lélektani iskolával egybevetve találóan s nem minden alap nélkül írja Pléh Csaba Pszichológiatörténetében, hogy két behaviorista sosem szakíthat, legfeljebb vitatkoznak.) A lehetőségekhez képest objektív képet fest a szerző: igyekszik – nincs könnyű dolga – sine ira et studio – állást foglalni. Akkor is, ha álláspontja a hazai pszichoanalitikusok bevett kánonjaival ütközik. Példaszerű ebből a szempontból Hermann Imre portréja, akit közvetlen és közvetett tanítványai mérhetetlenül idealizáltak, s kapaszkodási elméletéből teljes sikerrel gyártottak dogmát, melyet csak hódolat illethet, nem bírálat: Harmat Pál józan mértékletességgel jelöli ki Hermann Imre (egyébiránt messze nem jelentéktelen) helyét a pszichoanalízis történetében.
Egységes mozgalomról vajmi nehezen szólhatunk a pszichoanalízis kapcsán. A kezdeti – végül is igen termékeny – vitákat nagy alapossággal és józanul ismerteti a szerző. Kétségkívül nehezebb dolga van az 1949-es gleischachtolás utáni évek fölrajzolásában. Az a körülmény, hogy Harmat Pál hosszú éveket kényszerű emigrációban töltött, részben biztosítja számára, hogy ne békaperspektívából szemlélje az eseményeket, ugyanakkor – emigrációban élők esetében ez nem is olyan ritka – hajlamos a csalhatatlanság tónusában ítélkezni élőkről és holtakról.
A probléma eléggé sajátos és bonyolult. Amennyire elterjedt – főként a harmincas években – a freudizmus és a marxizmus (eléggé terméketlen) egybehangolásának igénye, később ennek az igénynek a gyakorlati lecsapódásával találkozhatunk: a pszichoanalízist az (alakuló, majd nagyon is létező) szocialista rendszerrel próbálták összebékíteni. Jó szándékkal, de legalább annyira sikertelenül Száz év múltán nyilván mulatságos naivitásnak tűnik majd, ma inkább tragikomikus mozzanatként értékelhető. A puding próbája az evés – idézhetjük stílusosan éppen Marxot nos, ez a katyvasz emészthetetlennek bizonyult. Akik készítették s lenyelni is megpróbálták, keservesen csalódtak, sőt sokan súlyos árat fizettek érte.
Igen részletesen tér ki a könyv a pszichoanalitikusok jelentős részének zsidó mivoltára. Eltekintve attól, hogy e pszichoanalitikusok ún. identitása – mint általában a zsidó származásúaké – eléggé különböző, s tevékenységük nyilván nem ennek alapján ítélhető meg, nem tűnik túl szerencsésnek – akár zsidó, akár nem zsidó eredetű szerző művében – előző nevük Ionos pontosságú fölkutatása, idézése.
Annyi hasonlatosság azonban kétségkívül van a marxizmus és a freudizmus között, hogy mindkettő könnyűszerrel vulgarizálható. S a freudizmus vulgarizálásában mifelénk igencsak jeleskedtek, harmat Pál számos példával illusztrálja ezt: elegendő, ha Wagner Lilla Petőfi- könyvét említjük. A freudi tanok e karikatúráját Harmat Pál legalább annyira indokolt bírálatban részesíti, mint az a nem pszichoanalitikus kritikusa, aki nem ok nélkül írta volt a könyvről, hogy a freudizmust tudományalattivá degradálja. Sajnos, ez nem csupán Wagner Lilla említett művére vonatkozik.
Részletesen kitér a szerző a pszichoanalízis és az irodalom kapcsolatára (ezt más művészeti ágakban is megpróbálhatta volna). Nem könnyű eldönteni, hogy egy írói alkotás a freudi tanok hatását tükrözi-e, vagy szerzőjének megtapasztalt, intuitív meglátását. Természetesen ez csuprán a Freud után élt szerzők esetében jelent problémát: Dosztojevszkijnél, vagy akár az Oidipusz tragédiáját megjelenítő Szophoklésznél szerencsére nemigen keresték a freudi indíttatást. (Maga Freud több ízben és hangsúlyozottan utalt arra – s ezt szerzőnk is említi, idézi -, hogy nem annyira az Írók tanulhatnak tőle, mint inkább ő az íróktól.) Kosztolányi esetében például Harmat Pál valószínűleg túlságosan nagy szerepet tulajdonít az író kétségkívül meglévő pszichoanalitikus olvasottságának, ismereteinek. Inkább hihetünk Schöpflin Aladárnak, az egykori jeles kritikusnak, aki még Kosztolányi életében egyik művében freudi hatást vélt fölfedezni, de azonnal cáfolta is ezt, egy olyan másik művének hasonló motívumait idézve, mely bizonyítottan a freudi tanokkal történő megismerkedése előtt keletkezett.
A magyar pszichoanalitikus mozgalom egyik külön érdekességére is kitér Harmat Pál. Nevezetesen Freud egyik – igen tanulságos – írása először magyar nyelven jelent meg, s Karinthy Herz-féle szalámijához méltó módon a magyar nyelvű szöveget fordították később angolra, majd pedig az angol szöveget németre. (Ebben a briliáns kis írásban arról esik szó, hogy milyen módon gazdagíthat a pszichoanalitikus szemlélet más tudományokat.) Biztos-e azonban, hogy valóba Freud az 1919-ben publikált munka szerzője, s nem Ferenczi Sándor, Harmat Pál könyvének másik középponti alakja, írta (természetesen magyarul) – nyilván Freud tudtával és beleegyezésével?
Az ilyen és hasonló kérdőjelek Harmat Pál könyvének margóján művének érdekfeszítő, gondolatébresztő mivoltát is bizonyítják. Nem apológiát, hanem józan felmérést, helyzetképet kívánt adni a szerző.
Címkék:1995-11