Programbeszédek is voltak: – Beszámoló a Budapesti Zsidó Hitközség – rendkívüli tisztújító közgyűlésérôl
Beszámoló a Budapesti Zsidó Hitközség rendkívüli tisztújító közgyűléséről
Deutsch Róbert főrabbi nyitóimája után az emelvényen ülő választási bizottság elnöke, Szalai György üdvözölte a megjelenteket, és közölte: egy elöljárósági tag valamint az elnök személyének megválasztása a közgyűlés egyetlen napirendi pontja. „Lancz Tibor elnök úr lemondását az elöljáróság elfogadta”- ismertette röviden, miért vált szükségessé a rendkívüli közgyűlés. Közlését a jelenlévők mindenféle kommentár nélkül tudomásul vették. Szalai ezután ismertette a hat jelölt nevét, amelyeket „az alapszabály értelmében három nappal a választások előtt a hitközség Síp utcai épületében kifüggesztettek”. (Ezt – e sorok írójának benyomása szerint – kevesen láthatták, mivel a közgyűlést megelőző percekben élénk eszmecsere és találgatás folyt a jelöltek személyéről.) Engländer Tibor, Heisler András, Korn József, László Miklós, Streit Sándor, Tordai Péter kerültek föl a jelölőlistára. Közülük az első kettő visszalépett – tájékoztatott a levezető elnök.
Mielőtt az elhunyt elöljáró helyébe annak utódját megválasztották volna, fölállt Radnóti Zoltán Nagyfuvaros utcai rabbi, és megkérdezte: érvényben vannak-e azok az alapszabály-módosítások, amelyeket az előző közgyűlések során szavaztak meg. A váratlan kérdéstől meghökkent elnök Egri Oszkárt, a hitközség jogászát kérte föl válaszadásra, aki röviden közölte: a módosításokat nem vezették át a bíróság által 1990-ben elfogadott alapszabályba, így azok nem tekinthetők érvényesnek. „Köszönöm, ez a válasz magáért beszél!” – foglalt helyet a kérdező, mire az elnök megnyugodva visszatért a választási procedúrához. Az elhunyt Szepesi Hugó elöljáró helyére egyet len jelöltként Szepesi Hugónét 50 igen és 3 nem szavazattal a közgyűlés megválasztotta. A titkos szavazás eredményét ismertető közlést a jelenlévők lelkes tapsa fogadta.
Szalai György ezután az elnökválasztás metódusát ismertette, majd ki akarta osztatni a szavazócédulákat, amikor Olti Ferenc elöljáró váratlanul azt indítványozta, hogy a jelöltek szóljanak néhány szót magukról és programjukról. A levezető elnök ezt nem ellenezte, így elsőként Streit Sándor, a nagyfuvaros utcai körzet elnöke lépett a mikrofonhoz. „Nem mindig értettem egyet az itt született döntésekkel. Ellenzéki voltam, de nem ártó szándékkal” – határozta meg alapállását. Ezután templomkörzetének munkáját ismertette, kiemelve a hatszáz adófizetőt, ami a legnagyobb szám Budapesten, valamint az elmúlt évben megrendezett Holocaust emléknapot, amelyre nyolcszáz iskolás gyerek látogatott el. Ezután a templomkörzetek önállóságának növelése mellett tett hitet.
„Nem kívánok programot hirdetni. Lehet, hogy önök most meg vannak lepve”- kezdte beszédét László Miklós, a Hunyadi téri körzet elnöke. Rövid, de őszinte beszédéből kiderült: megbánta, hogy elvállalta a jelöltséget. „Ne válasszanak meg engem… nem vagyok alkalmas, hogy a BZSH elnöke legyek”- zárta szavait. Tordai Péter, a budai körzet és a Mazsihisz elnöke jelölését strukturális okokkal magyarázta. Úgy vélte, valójában nincsen külön budapesti és vidéki zsidóság, ezért adminisztratív különválasztásuk indokolatlan. Az egyszemélyi vezetés hatékonyabb, mint a megosztott struktúra. „Egységes, erős, nemzetközi szinten is mérhető zsidóság alakuljon ki” – summázta a célokat. Korn József következett, aki két évvel korábban épp a most leköszönt Lancz Tibor győzelme után volt kénytelen fölállni a BZSH elnöki székéből. Beszédében szólt az oktatásról, szociális ellátásról, a fiatalok hiányáról és arról, hogy a magyar szellemi élet zsidó jelesei vajon miért nincsenek jelen a hitközség köreiben.
Ezután egy hozzászóló jelentkezett, amit az elnök nem vett észre, hanem elrendelte a szavazást. Az első forduló eredménye ez volt: Korn József: 11 szavazat; László Miklós: 2 szavazat; Streit Sándor: 17 szavazat; Tordai Péter: 15 szavazat. Tíz szavazat érvénytelen volt. Mivel a szükséges többség nem volt meg, második fordulót rendeltek el, létszámellenőrzést tartottak és új szavazócédulákat nyomtak. A második fordulóba jutottak közül Streit Sándor 33, Tordai Péter pedig 15 voksot kapott. Hat szavazat érvénytelen volt.
Az újonnan megválasztott elnök, megköszönte a voksokat, mindenki bizalmát kérte a munkájához, hogy „itt senkit se lehessen megvádolni azzal, hogy olyan vagyonhoz jutott, ami nem az ő tulajdona”.
Záró imájában Kardos Péter főrabbi arról a csodáról szólott, amit az elmúlt hatvan év viszontagságai után a magyar zsidóság megmaradása jelent.
*
Amint azt a közgyűlésen mindenki tudta, de kizárólag a folyosón beszélt róla: a leköszönő elnök azért távozott posztjáról, mert egyik riválisa – saját elmondása szerint – kifigyelte és lefényképezte a lakásában felállított karácsonyfát. (Történetesen épp e rivális volt kénytelen két éve leköszönni az elnöki posztról, mivel az eggyel korábbi elnökválasztáson vereséget szenvedett a most állítólag lencsevégre kapott vetélytárstól.) Egy Bzsh-elnök számára valóban szerencsétlen az ügy: a diszkrét lemondás talán épp a megfelelő válasz minderre. Érthető persze, hogy a közgyűlés szemérmesen hallgatott: magukat sem kívánták blamálni a karácsonyfával, és a leköszönt elnököt sem akarták a nyilvánosság előtt még kínosabb helyzetbe hozni.
Hallgattak azonban a történet hasonlóan kínos részéről, a lesipuskás fotózásról is. A karácsonyfás ember kínos zavarában nem jött el a közgyűlésre, a „fotós” azonban büszkén feszített a mikrofon előtt, elnöki programot hirdetett és szépeket mondott oktatásról, fiatalságról, zsidó értelmiségről. És senki nem állt föl, és senki nem fejezte ki aggályát afölött, hogy valaki ilyen eszközökkel igyekszik a magyarországi zsidóság egyik legfontosabb tisztségét elnyerni. (Igaz: legalább a szavazás során ellene voksoltak.)
Kérdés továbbá, hogy a halachikus szabályokat (szombattartás, kóserság, hogy mást ne említsünk) valaki valaha számon kérte-e a hitközségi képviselő- testület tagjain, s ha úgy lenne, vajon hány somér micvot (törvénytartó) tagja volna (van) a testületnek. A karácsonyfa állítás volna az egyetlen kizáró ok, amiért valakinek le kell mondania hitközségi vezető tisztségéről? Korrupció- gyanús ingatlan-beruházási históriák, temetői visszaélések, hivatali összeférhetetlenségek, etikátlanságok vajon nem sértik a Tóra betűjét és szellemét, valamint a demokráciát, az általános erkölcsi elveket és közgondolkodást? Ki meri állítani, hogy ezekre a súlyos ügyekre nincs példa a hitközségen?
Furcsa, demokrácia előtti állapotban vannak a hitközség választott képviselői: amit a folyosón pusmognak, azt nyilvánosan nem merik kimondani. Amíg ez nem történik meg, addig áldemokrácia van, annak minden következményével együtt.
g.j.
Címkék:2001-05