PRÁGA – Az iskola ortodox felügyelet alatt áll
PRÁGA
A cseh fővárosban négy intézményt támogat a The Ronald S. Lauder Foundation: a zsidó óvodát, elemi iskolát, gimnáziumot, valamint a Nevelési és Oktatási Központot. Az alapítvány 1994-ben a zsidó óvodának nyújtott támogatással kezdte el munkáját Prágában. Amikor az óvodába járó gyerekek elérték az iskoláskort és létrehozták számukra a zsidó iskolát, az alapítvány – csakúgy, mint a két évvel ezelőtt indult gimnázium támogatásakor – ennek finanszírozásában is részt vállalt.
A prágai zsidó óvodába jelenleg 23 gyerek jár. Az intézmény a város egyik önkormányzati óvodájának jól fölszerelt, kellemes épületében működik, annak egyik elkülönített „szeletében”, de az önkormányzati intézménnyel jó együttműködésben. (A tervek szerint a jövő évben átköltöznek a zsidó iskola épületébe.)
Az óvoda vezetője a PhD fokozattal rendelkező Katarina Byglová asszony, aki a pszichológiai tudományok terén gyűjtött tapasztalatait most az óvoda vezetőjeként kamatoztatja. Személyesen vezetett végig az épületen, sőt még ebédre is meghívott.
Noha az önkormányzati óvoda épületében működő „zsidó tagozatnak” módjában állna a helyi konyha főztjéből részesülni, a kóserság követelményei miatt ez nem járható út. így az ételt a hitközségi konyháról hozatják. A gyerekek evés előtt áldást mondanak. A zsidó hagyományokat és egy kis játékos héber nyelvet Byglová asszony és egy fiatal izraeli lány tanítja. A másik két óvónő és a személyzet többi tagja nem zsidó – szakképzett zsidó oktatóból Prágában még nagyobb a hiány, mint Budapesten.
A gyerekek annak rendje és módja szerint megtartják a zsidó ünnepeket, ha lehet, akkor a jó levegőn, az óvoda tágas kertjében. Ilyenkor nézőként gyakran jelen vannak a szomszéd óvoda kicsinyei is, mint ahogy a zsidó óvodások is végignézhetik a szomszédság karácsonyi vagy pünkösdi ünneplését. Byglová asszony elgondolása szerint ez kölcsönösen a másság megismerésére és tudomásul vételére neveli a gyerekeket. Különösen fontos ez a zsidó gyerekeknél, akik számára a karácsony amúgy is megkerülhetetlen. Ily módon megtanulják: a karácsony érdekes dolog, de nekik megvannak a maguk nem kevésbé szép ünnepeik.
Miután végigjártuk az óvodát, és a gyerekek kellőképpen megbámulták a furcsa, érthetetlen módon beszélő idegent, Byglová asszony bemutat, elmondja, hogy Magyarországról jöttem, és az óvodáról írok majd egy újságban. Ne érezzék úgy a gyerekek, hogy a fejük fölött beszélnek róluk – akkor felnőttkorukban talán majd ők sem tesznek így. Általában erősen emlékeztet engem ez az óvoda az alapítvány által támogatott pesti óvodára, Byglová asszony pedig az itteni vezetőre, Haas Juditra. A szelíd, szinte egyenrangú, partneri bánásmód ugyanolyan, mint amilyenben Ráhel lányomnak óvodás korában része volt.
A zsidó óvoda 23 gyereke fakultatív foglalkozásokon is részt vehet, ha szüleik úgy kívánják: angol, kerámia, drámai foglalkozás, művészeti foglalkozás szerepel az étlapon – igaz, már külön fizetés ellenében. A kóser étkezés napi 20 koronába (160 forintba) kerül, magáért az óvodáért pedig havi 300 koronát (2400 forintot) fizetnek a szülők az önkormányzatnak.
Néhány nem zsidó is akad a 23 gyerek között – ám a felvételi kritériumok eltérnek a budapestitől: a Lauder Alapítvány által támogatott prágai óvoda/iskola pesti társától eltérően nem világi, mivel az ortodox hitközség felügyelete alatt áll. A nem zsidó jelentkezők szüleivel ezért mindig elbeszélgetnek a pedagógusok, hogy azok pontosan tudják, mit is vállalnak, ha gyereküket a zsidó óvodába/iskolába adják. Az esetek egy részében ilyenkor kiderül, hogy a családnak mégiscsak van valami zsidó háttere, más esetekben a zsidóság iránti vallási rokonszenv vagy a toleráns közeg jelent vonzerőt a szülők számára.
*
A Gur Aryeh elemi iskola 1997-ben indult egy első évfolyammal, miután a három évvel korábban indult óvoda végzősei iskoláskorba léptek. Jelenleg az 1-4. évfolyamok, valamint a felső tagozat 1-2. évfolyama jár az egykori zsidó árvaház épületébe, amelyet 1948 után államosítottak, majd néhány éve – jócskán leromlott állapotban – visszaadtak a prágai hitközségnek. A felújítást ebben az évben kezdték el, és három év múlva tervezik befejezni, aminek fő oka az, hogy a tanítás a munkálatok idején is folyik. A felújítás költségeit (egymillió dollár) felerészben a Lauder Alapítvány, felerészben a hitközség állja. Az alapítvány az üzemeltetési költségekből is kiveszi a részét: annak 10 százalékát fedezi; 18 százalék az állami hozzájárulás, míg a többit a hitközségnek kell előteremteni.
Eva Nováková asszony, az iskola igazgatója végigvezet az egész iskolán, amely hatalmas méretű pesti társa mellett kicsiny és családias benyomást kelt: a hatezer fősre becsült prágai zsidóság egynegyede tagja a hitközségnek, amelynek minden intézménye kisebb, mint annak budapesti párja. E sorok írásakor, 2000 májusában 79 gyerek tanul az iskolában, mire az írás napvilágot lát, két új évfolyam belépésével 123-ra nő majd a létszám, Nováková asszony lelkiismeretesen, bár tűkön ülve válaszol kérdéseimre: már órán kéne lennie. Igen, a gyerekek túlnyomó többsége (70 százaléka) zsidó, noha nem feltétlenül a halacha, hanem az izraeli visszatérési törvény szerint. A vegyes házasság itt is gond: a csak apai oldalon zsidó gyereket az iskola befogadja, de a teljes jogú hitközségi tagsághoz ez már nem elég. A liberális cseh főváros nevelte zsidók közül viszont sokan berzenkednek az ortodox Sydon rabbi szigorú rendelkezései ellen, és készülnek megalakítani az első csehországi progresszív zsidó gyülekezetei, amely az apaági leszármazást is teljes értékűnek fogadja el.
A négyosztályos Ohr Hadash gimnáziumban jelenleg 30 gyerek tanul (1-2. évfolyam), mire e sorok az olvasóhoz jutnak, az új évfolyammal további húsz diák belépése várható. A tantermek nagysága általában megegyezik a budapesti Lauder-iskolában látottakkal, de mivel az átlagos osztálylétszám 10-15 fő, minden sokkal szellősebbnek tűnik. A közeg itt is a budapestire emlékeztet: a húszas éveik végén járó fiatal tanárok egyenrangú partnerként kezelik a 15-16 éves diákokat. (Mindezt persze csak a metakommunikációból sejthetem, mert jó közép-európaiként természetesen angolul beszélünk egymással, cseh és magyar zsidók. Pedig minden második prágai zsidó ezzel kezdi: apám/nagyapám Szlovákiában született és magyar volt az anyanyelve, de én már nem tudok egy szót sem magyarul.)
*
Leo Pavlat, a prágai Zsidó Múzeum igazgatója lendületes magyarázatba kezd a Nevelési és Oktatási Központ tevékenységéről. A múzeum központi épületének egyik emeletén lévő centrumot 1996-ban nyitották meg Havel elnök jelenlétében. Célja – különböző közösségi programok mellett – elsősorban az ország többségi lakosságának megismertetése a zsidó kultúra, hagyomány értékeivel, tudatosítása annak, mivel járult hozzá a zsidóság az ország gyarapodásához és mekkora veszteséget jelentett – Csehország számára is – a Soá pusztítása. Így például egyik termükben rendszeresen iskolai osztályokat fogadnak, s néhány órás program keretében igyekeznek ízelítőt adni a gyerekeknek a zsidóság mibenlétéről: egyebek közt áldásmondás, szombati gyertyagyújtás, különböző ünnepi kellékek megtekintése szerepel a programban. Miután e program a különböző etnikai csoportok közti megértést szolgálja, állami támogatásban is részesül. A központ működési költségeit ezen túl a zsidó közösség és a Lauder Alapítvány fedezi – utóbbi évi 10 ezer dollárral járni hozzá a fenntartáshoz. Az öt főfoglalkozású munkatárssal és számos önkéntes segítővel működő központ eddigi legreprezentatívabb terméke egy, a cseh zsidóság történetét, kultúráját, hagyományait és pusztulását bemutató CD-ROM.
Címkék:2000-09