Prága: árvíz után…
A világ zsidósága adományokkal támogatja a prágai hitközség értékmentő munkáját
Leo Pavlat, a prágai Zsidó Múzeum igazgatója fejcsóválva nézi a Pinkas zsinagóga belső falán található több ezer feliratot. „Látszólag semmi sem történt, de súlyos kár érte az épületet” – mondja, megtörve ezzel a Soá emlékmű síri csendjét, mely három héttel az augusztusi, Prágát elborító árvíz után még mindig üres. Pavlat egy méternyi magas sötét foltra mutat, mely a 80 000 cseh-és morvaországi holocaustáldozat nevét feltüntető fal jelentős hányadát befedi. Az itt szereplő nevek nagy részét feketével és pirossal vésték a falba. A sötét folt a kanálisokból és a föld alatti csatornákból előtört a víz magasságát jelöli. „Még nem tudjuk, hány név sérült meg, mert a beázás még tart. A gond az, hogy a feliratokhoz használt tinta vízálló volt, de a falak kiszáradása után a vakolat bármikor lepereghet.”
Az árvíz mélyen megrendítette a Csehországban élő és az onnan elszármazott zsidókat. Az ország 80 000 zsidót veszített el a második világháborúban, az életben maradtak pedig évtizedeken keresztül szenvedtek a kommunista diktatúra nyomása alatt. Jelenleg hatezer tagot számlál a Csehországi Zsidó Hitközségek Szövetsége. Prágában, ahol mintegy ezerhatszáz zsidó él, néhány százan látogatják a főbb ünnepeken az istentiszteleteket. A konzervatív mozgalomhoz néhány tucat ember csatlakozott, akik a Cseh Kulturális Minisztérium jóváhagyásával a prágai Nemzeti Múzeum előadótermében imádkoznak. További kilencven ember látogatja a Beit Simcha nevű reformzsidó közösség összejöveteleit a prágai Libenska zsinagógában.
Az első becslések még négymillió dollárra becsülték az óvárosi zsidó negyedben keletkezett károkat, később ezt kétmillió dollárra módosították. Ez a summa azonban még mindig óriási tehertétel annak a közösségnek, mely évi ötmillió dollárból gazdálkodik. Csak tetézi a gondokat a kieső turizmus miatti 500 000 dolláros veszteség.
A 16. században épült Pinkas zsinagógában – mely jelenleg a Zsidó Múzeum felügyelete alatt áll – csak néhány hónap múlva derül ki, hogy mekkora kárt okozott a víz a történelmi jelentőségű, kőből készült bimában. Szakértők azt gyanítják, hogy az épület alapja meggyengülhetett, a zsinagóga ezért továbbra is zárva tart.
A Pinkas zsinagógával határos híres régi zsidó temetőt szintén nagy kár érte.
A szakemberek kénytelenek az árvíz miatt elpusztult húsz méter magas fákat eltávolítani a temetőből, hogy a sírköveket – melyek közül több a 15. századból származik – biztonságban tudják. A temető nagy része, így a legendás Golem készítőjének, Löw rabbinak a sírja, októbertől már újra látogatható. A két másik 16. századbeli zsinagóga, a Klausen és a Maisel, októberben még zárva volt. A Maisel alsó részét elöntötte a víz. A kár már az első pillantásra szembetűnő: a bejáratnál lévő kövek megsüllyedtek, a kert elején található és szimbolikus 19. századi sírkő kettétört.
A 19. századi Spanyol zsinagógát és a közvetlen szomszédságában lévő Zsidó Múzeum épületét szintén alámosta az ár. A műszaki berendezések mind tönkrementek. A könyveket és a kéziratokat az árvíz elől az épület felső szintjére menekítették. A 13. századi Régi-Új zsinagógát (Alt-Neu-Schul), mely a hitközség központja mellett, a Maiselova utcában található, csak az mentette meg a nagyobb károktól, hogy alapzata sziklára épült. Most már újra látogatható. „A város összes zsidó műemléke, könyvei, értékei megmenekültek, és ami a legfontosabb, senki sem sérült meg.” Pavlat ezért bizakodva néz a jövőbe.
A hitközségi vezetők szerint az árvíz megmutatta, hogy Prágának világszerte nagyon sok barátja van. Tomas Jelinek, a prágai zsidó hitközség elnöke elmondta, hogy szeptember elején az árvízkárok enyhítésére létrehozott bankszámláról 100. 000 dollárt utaltak át a számukra. Az összeg felét az izraeli kormány adta, a washingtoni székhelyű Project Judaica Foundation elnöke, Mark Talisman pedig az amerikai zsidó közösségek által összeadott 130.000 dollárt jutatta el a prágaiaknak. Ez a szervezet azért jött létre, hogy (különösen Lengyelországban és Csehországban) megpróbálja megmenteni a zsidóság tárgyi örökségét. „Az emberek mély érzelmekkel viseltetnek Prága iránt” – mondta Talisman. „Az adományok többsége fiatal emberektől érkezett és egyenként nem több mint tíz dollár.”
A terezini zsidó emlékhely szintén súlyosan megrongálódott. A városban a második világháború alatt tranzit tábor volt, ahol zsidók tízezreit tartották fogva, mielőtt a megsemmisítő táborokba küldték volna őket. Az árvíz betört a Kis Erődítménybe, a korábbi gettó belső területére, ahol a nácik a politikai foglyokat tartották fogva. Ennek következtében be kellett zárni az összes kiállítást és a tábor zsidó temetőjét. Szerencsére mostanra a történelmi kiállítások többségét újból megnyitották.
A csehországi születésű 76 éves holocaust-túlélő, Hana Greenfield, aki – mielőtt Auschwitzba deportálták – két éven át raboskodott Terezinben, alig hitt a szemének, amikor meglátta a fényképeket a víz alatt lévő terezini emlékműről. „De mikor megláttam a vízből kiemelkedő hatalmas Dávid-csillagot” – mesélte telefonon tel-avivi otthonából – „úgy néztem rá, mint a zsidó nép állandó harcának és életben maradásának örökös szimbólumára.”
(The Jerusalem Report)
Fordította: Lévai Éva
Címkék:2002-11