Posztszovjet zsidó betelepülők
A magyar-zsidókat már csak egy nagyarányú orosz-zsidó betelepülés mentheti meg, fogalmaztam ironikus szlogenné néhány éve egy barátom abszurdnak tűnő felvetését a közeljövő közép-európai zsidó migrációjáról, de inkább csak nyálcsorgatva hüledeztem, mint reális jövőképnek tekintettem a jóslatot.
Utóbb hallottam a hírt, hogy Balassagyarmat polgármestere levélben fordult a hitközséghez, közreműködést kérve, hogy a volt Szovjetunióból kivándorló szovjet iparosokat és kereskedőket közvetítsenek a városba, kik az új korszak hajnalán felvirágoztatnák (vagy legalábbis felélénkítenék) a helyi gazdaságot. Nem sokkal azelőtt zajlott, majd fékeződött le az Öböl-háború idején a nagy alijahullám, mely közel félmillió zsidót sodort az orosz birodalom területéről Izraelbe. A Der Spiegel közlése szerint mára jó harmincezerre rúg azon orosz-zsidók száma, akiket az egyesülőfélben lévő Németország fogadott be a jeruzsálemi kabinet, valamint cionista körök rosszallása ellenére, így tulajdonképpen nem volt abszurdum, amit a balassagyarmati önkormányzat első embere proponált. Jóllehet kérése is bizonyos sztereotip gondolkodást feltételez, hogy majd jönnek a zsidók, aztán fellendítik a város életét, mert üzletelnek, mégis, micsoda különbség ez ahhoz képest, hogy fél évszázada a korabeli adminisztráció elűzte őket – ugyanezért.
A hitközség képviselői – úgy tudni – tárgyaltak, majd széttárták kezüket, ők ebben nem tudnak közvetlenül segíteni, ha jönnek letelepülni vágyók, majd szólnak nekik, ígérték.
*
Két éve, az őszi ünnepek idején, a Hegedűs Gyula utcai zsinagógában, ahová korábban minden pénteken davenolni jártam, jellegzetes grúz pónemekre figyeltem fel. Medvetermetű férfiakat láttam, olyan arcvonásokkal, mint korábban csak Abuladze meg Joszeliani filmjeiben. Kik ezek, böktem oldalba szomszédom, mit keresnek itt? Vagyonokat, vágta rá. Grúz-zsidók, egy egész klán. Itt üzletelnek már jó ideje, s hozzánk járnak az ünnepekre. Ők tartják el jószerivel a kóserájt, mondta kis túlzással. Masszív társaság, nem tanácsos ujjat húzni velük. Akik ma Pesten az üzleti világban meg akarják vetni a lábukat, már velük is számolniuk kell, tette hozzá, és elmesélt egy történetet Új boltot akart nyitni, és megfelelő helyiség után tájékozódott a Belvárosban. Beállított hozzá a „grúzok” egyike, s barátilag figyelmeztette, ne nyisson a tervezett helyen, a tervezett profillal üzletet, mert az az ő terepük. Ha elfogadja a tanácsukat – hitsorsosról lévén szó, őt nem akarják persze kényszeríteni -, garantálják sértetlenségét és ügymenetének zavartalanságát Mit tehettem volna – vonja meg a vállát, s különös, viszolygással vegyes büszkeséggel beszél még róluk utóbb hosszasan -, elfogadtam az ajánlatukat.
*
1994-ben egyikük 180 000 forintot snóderolt a nagyünnepek alkalmával a templom javára, tavaly szeptemberben harminchét imaszék-bérletet foglaltak újév előtt. Ám ekkor már korántsem volt számomra hír értékű az információ.
A szállongó hírek, a szóbeszéd és a szélsőjobboldali lapokban megjelenő uszító cikkek nyomán kapóra jött a tévé Tranzit című műsorának felkérése, működjek közre egy dokumentumfilm elkészítésében a közép-európai zsidó vándorlás jelenéről. Sok egyéb mellett bedobtam a nyíregyházi témát. Elindultunk.
*
Nyíregyházán a volt Szovjetunió területéről származó nyolcvan zsidó család telepedett meg az elmúlt néhány évben.
Jó részük Izraelből jött Magyarországra, van, aki már négy esztendeje él itt, s akad, aki Oroszországból érkezett. Korábban Bécsben kereskedtek, de miután alábbhagyott a magyar bevásárló turizmus Gorenje-láza, ők is állomáshelyet változtattak, s keletebbre húzódtak vagy félezer kilométerrel. Oda, ahol három ország kereskedelmi forgalma keresztezi egymást, s ahol export-import egyaránt biztosítja számukra a megélhetést.
*
„Az információk szerint egy kb. nyolcvanfős, izraeli útlevelekkel érkezett “kereskedő-kolónia tartja ellenőrzése alatt a milliárdos forgalmú gócpontot“ – fogalmaz a helyi lapban közölt interjúja bevezetőjében a provokatív hangon kérdező Nagy Miklós, melyet dr. Hajzer László Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei rendőrfőkapitánnyal készített. A rendőrtiszt a város kereskedelmi életének változását elemzi, majd így folytatja: „Magunk is meglepődtünk azon, hogy egy kb. nyolcvanfős, izraeli kereskedőkolónia telepedett meg a városban. Ezek az emberek általában Örményországból vagy Grúziából kivándorolt zsidók, akik izraeli útlevéllel jöttek ide nyíregyházára, és folytatják kereskedelmi tevékenységüket. Tudjuk azt, hogy a piacon egyrészt a pénzváltás területét teljesen az ellenőrzésük alá vonták, másrészt az olcsó, bóvli elektronikai cikkek árusítása is teljesen a kezükben van. Ugyanakkor arról is tudunk, hogy egyre inkább bekapcsolódtak az illegális tevékenységekbe is.”
„Ezt értem, csak azt nem, hogy ezeknek a következménye jó néhány gyilkosság. Gondolom, hogy nem kell nagy jóstehetség ahhoz, ha kijelentem, ebből lesz még néhány nyíregyházán. Ha pedig ez így van, akkor ebből az is következik, hogy nem teljesen legális tevékenységről van szó. Hihetetlenül nagy haszon képződik ott, ezért már lehet gyilkolni. Várható, hogy az izraeli kolónia még nagyobb haszonhoz akar jutni, a következmények beláthatatlanok lehetnek, nem kellene megelőzni?…” – s a kérdés folytatódik: „Vannak-e ’célpontok’: nemzetiség kereskedelmi ág foglalkozás okán, gondolok a pénzváltásra, az olcsó elektronikai cikkekkel foglalkozókra.”
„A rendőrség nem nemzetiségi alapon figyeli az ott folyó eseményeket, hanem a tevékenység alapján figyel.”
Jó, kerüljük el a kellemetlen kicsengést, ami a nemzetiségi alapra vonatkozna. “
Ez az a pont, ahol összegyűröm és a szemétbe dobom a fénymásolt újságcikket, majd mégis kiveszem, hogy később idézni tudjam.
*
„Ne vegye komolyan – mondja Hámoriné Rudolf Irén, a nyíregyházi piaciroda vezetője. – Szenzációhajhász, krakéler riporter az illető. Jó néhányan elzárkózunk már, hogy leüljünk vele beszélgetni. Tény, hogy voltak feszültségek a grúzok között is, de a fejpénzszedés a sajátjaikat sújtotta, s a pénzváltás amolyan piaci betegség. Az a bizonyos lövöldözés pedig két férfi hősködése volt, nem pedig bandaháború. A külföldek, így a grúz zsidó kereskedők jelenléte, az egész KGST-piac – ma is így hívjuk – megosztja a város lakóit, de azt senki nem tagadja, hogy kimozdították nyíregyháza gazdaságát a tespedtségből. Olyan helyeken nyitottak üzleteket – élelmezés és egyéb szolgáltató szférában ahol azelőtt a kutya se akart boltokat üzemeltetni, s másoknak is forgalmat csinálnak. Munkát adtak embereknek, s ha gond volt velük, hát hasznot is hajtottak. A vidéki ember nem a másik vallását nézi, hanem a tisztességét. Hogy hosszú távra rendezkednek-e be? A gyerekeik mellé orosz szakos magyartanárokat fogadnak. Ingatlant eddig nem vásároltak, de egész lakótömböket béreinek, és kolóniában laknak.”
Akárha Babel odesszai történeteit olvasnánk, Benya Krik bandájának legendáriumát. Nyíregyházán az előző polgár- mester életre hivott egy alapítványt, melynek segítségével állandó rendőri védelmet biztosítanak a piac árusainak, így itt semlegesítették a feszültségeket. A külvilág szemében azonban a grúz-zsidók egységesek. „Bár mi tudnánk úgy megszervezni magunkat, mint ezek” – biccent feléjük, a piac utolsó sora irányába egy helybéli kereskedő, de a Tranzit stábjának kamerája láttán elzárkózik a további nyilatkozattól.
„A piac, a biznesz, a seft az életük – mondja Zóber Jenő, a Nyíregyházi Zsidó Hitközség elnöke. – Nem jönnek ide hozzánk, csak ha valami bajuk van. Az utolsó pillanatban derül ki mindig, ha akarnak valamit. De amikor kérték, csináltunk nekik barmicvet, jiddisolást, ha halottjuk volt, s kérték, lakásra mentünk imádkozni, temetésben közreműködtünk. Mi itt néhány éve beszüntettük a kóser hús árusítását, mert csak ráfizettünk arra a pár kilóra, amit eladtunk. Amikor ezek feltűntek többször felajánlottam, hogy segítünk ebben is, intézkedek, ha kell, de ők Debrecenből hozatják a marhát és a baromfit is, úgyhogy ez se kellett. Ugyanannyian vannak tán többen is, mint mi, maguk intézik az ügyeiket Hiába írtam most jantev előtt is levelet nekik hiába fordíttattam le oroszra, s invitáltam meg valamennyiüket közös ünneplésre, nem is válaszoltak rá. Aztán az utolsó pillanatban kiderült, hozattak maguknak a nagy ünnepekre egy grúz rabbit Izraelből, és végül mégiscsak idejöttek davenolni hozzánk igaz, külön, a kis imaterembe, nem velünk, mert nekik eltérőek a dallamaik az imakönyvük meg a csoda tudja, még mijük. Külön imádkoztak, de erev rasesonekor ötvenheten voltak, s még második este is vagy harmincan.”
*
Szeptember 26-a, délelőtt 11 óra. Alig minjannyi ember a Mártírok terén a nyíregyházi nagy zsinagógában. Az Izraelből itt vendégeskedő rabbival megerősített kile a muszáfot imádkozza. A grúzok sehol. „Itt voltak reggel vagy hatan, aztán mentek a piacra” – legyint Zóber úr.
„Honnan jöttetek ide és miért?” – próbálok szóba elegyedni a koptatott farmerszerelést, böhöm aranyláncot viselő kamasszal a piac hátsó traktusán. „Izraelből, sok lóvét csinálni – feleli fesztelenül és tört magyarsággal, s jellegzetesen dörzsöli össze ujjait – Itt olcsóbb élni”- magyarázza, majd a boltból héber-orosz keveréknyelven kikiabáló apjához kapcsolódva panaszkodni kezd a helypénzre és a parkolási díjra.
A fiú szabre, és a helyi antiszemitizmust firtató kérdésre először igent bólint, majd később a fejét rázza.
„Nyíregyháza jobb, mint Los Angeles” – hajol ki a pult mögül a tulaj, majd csekély hébertudásom utolsó cseppig ürítem. 22 évig élt Izraelben, utána jeridázott. Grúz zsidó ő is, tudom meg rövidesen. „A gyerekeink itt tanulnak, ha lesz pamósze, itt maradunk. Ha van pénz, mindenhol jó élni” – mondja az egyszerű zsidó vagy a homo (post)sovieticus keresetlen tömörségével.
A szomszéd bolt bordó zakós, borostás gazdája, Krasztev Péter riporter orosz kérdései hallatán készségesen vállalja, hogy nyilatkozzék. Nem zavarja a kamera sem. Az újévi jókívánságra felderül az arca, s Minza – ennyit tudunk meg nevéből – beszélni kezd: Korábban Moszkvában élt, testvérei meghaltak az abház háborúban, fiai Izraelben tanulnak, ő jött csak tovább. Grúziából 1972 óta vándorolnak ki zsidók. Az abház háború miatt közülük mára senki nem maradt szülőföldjén. A hatóságok nem bántják itt, antiszemitizmus nincs. „Büszkén vallom, bárhol járok is, hogy zsidó vagyok.” Nem fél a helyi maffiától, mondja, mert ifjúsági bokszbajnok volt. Mosolyog, majd elkomorul: „Csak az Istentől félek” – tekint az égre Ros Hasana második napjának délelőttjén a nyíregyházi KGST-piac orosz során, ahol egymás mellett sorakoznak a műszaki cikkeket forgalmazó boltok. Büféépület áll a sarkon, ez is „a grúzok” érdekeltsége. Sült halak, saláták, sütemények kínálkoznak a pulton. Húsokat nem látni. Talán nem véletlenül, jut eszembe a reklámszlogen.
*
Csák József őrnagy, a nyíregyházi városi rendőrkapitányság bűnügyi osztályának vezetője szerint nem jellemző az interetnikus bűnözés a külföldi csoportokra „Az illegális pénzváltáson kívül, mely valóban elterjedt a grúz zsidók között, nincs olyan bűncselekménytípus, ami különösen utalna rájuk. Az Izraelből idetelepültek ellen egyáltalán nem indult olyan súlyos ügyben eljárás, mint védelmi pénzek szedése. Zárt közösséget alkotnak, s inkább sajátjaikkal szembeni bűncselekményeik vannak. Kakaskodás szerelemféltésből vagy anyagi jellegű nézeteltérés, egy-egy ilyen ügyünk van, mely erőszakos cselekményhez vezetett. Gondunk főleg az ukránokkal van. Hogy tizenhat izraelinek nem hosszabbították meg az ideiglenes tartózkodási engedélyét, s távozniuk kellett? Maga mondta a számot, én nem ismerem a vonatkozó statisztikát. Tőlük hallotta? Lehetséges. A köznyugalom és a közbiztonság érdekében valóban mód van a kiutasításra, súlyosabb esetben a kitoloncolásra, és ez speciálisan a külföldi állampolgárságú személyeket szankcionálhatja. Nem élhetnek vissza a vendégjoggal. Utóbb nem halasztó hatállyal, már határon túlról jogorvoslatért folyamodhatnak, s fellebbezésükről a független magyar bíróság dönt. Azt mondja, szoronganak a bizonytalanságtól, mert nem ismerik a jogaikat? Erről ők is tehetnek.
A külföldiek jelenléte áldás és átok egyaránt. Valóban lendítettek nyíregyháza gazdasági életén, de némi félelmet és ellenszenvet is keltenek. Valamennyiükről beszélek, nem antiszemitizmusról van szó, a város lakói egyszerűen a nyugalmukat féltik.”
*
Este megélénkül a hitközség kis imaterme. Az itt vendégeskedő lubavicsi rabbi vezetésével fejezi be az újévi szertartást a nyíregyházi gyülekezet Ezúttal Zóber úr közreműködése jóvoltából grúz- és magyar-zsidók közösen imádkozzék a mincha-máárivot.
Meg-megszólalnak közben alig rejtett vagy kézben lóbált mobiltelefonjaik, üzleti tárgyalást bonyolítanak a „grúzok”, a rabbi rosszallóan rájuk mordul, de nem látni szégyen jelét, hozzájuk nyilván nem jutott még el a marokkészülékekkel kapcsolatos viselkedési kódex, játék és önbizalom-erősítő státusszimbólum ez számukra, miként az ötezres kötegek, amiket egymás kezébe számolgatnak, valahol az Ávinu Málkénu és az Álénu között. Feltörekvő, valahol végre megkapaszkodni vágyó vándorok egyelőre, akik gyerekeik mellé magyar nyelvtanárt fogadnak, s legfőbb panaszuk, hogy a hivatalos ügyintézés során a nyelvi akadályok alig leküzdhetők számukra. Volt már ez így vagy másfél-két évszázada? Hogy akkor se került könnyen letelepedési okmány zsidók számára, és ma is gond a tartózkodási engedély? A hivatal hivatal, az idegen meg idegen, s legfeljebb abban reménykedhet, hogy a kölyke már nem lesz idegen – valahol.
*
Hávdolót csinál a rabbi, bekapcsolhat a kamera, asztalhoz ül a grúz-zsidókat reprezentáló társaság. „Szóvivőjük”, Icig Dvir beszél: „Szolgáltam az izraeli hadseregben, tanultam, mindenen keresztülmentem. Mi, zsidók most bejárjuk Európát. Kipróbálunk ezt-azt. Meglátjuk, mivel lehet itt kereskedni, fia nem sikerül, hazautazunk vagy tovább állunk Itt mindenki csak magyarul ért. Ez a legfőbb gondunk. Lakást, üzletet bérelünk, de nem tudjuk mi a jövőnk. Dolgozni jöttünk, de nem tudjuk mit szabad, fia megtennék, hogy lefordítanák a legfontosabb jogszabályokat, melyek ránk vonatkoznak, az nagy könnyebbség lenne. Most itt vagyunk, gyerekeink nagy része Izraelben tanul, de akad, aki Moszkvában taníttatja fiait. Addig maradunk, amíg szükség van a munkánkra és lehetőség a tevékenységünkre, amíg nem bánt minket senki. “ Amikor kikapcsol a kamera, oldódik a hangulat. Zóber úr összedugja a fejét Icig Dvirrel, ritka pillanat ez, a riport erejéig összegyűlt „grúz” társasággal végre mód nyílik egy kis megbeszélésre. Az öreg megragadja az alkalmat, hogy rendszeresebb látogatásra hívja fel őket. A beszélgetés után sem sokkal optimistább, de talán megenyhül kicsit „A templomot magunk újíttattuk fel, de nemrég ők is snóderoltak vagy harmincezer forintot. Kaptunk tőlük faliórákat is. Nem nagy érték, de mégiscsak gesztus. Mit mond? Hogy a fiukból magyar-zsidó lesz? Hogy már tudnak magyarul? Hogy a mi hitközségünk fog majd beolvadni az övékbe? Hát… Azért mégiscsak eljöhetnének néha.”
*
Sábbosz súvó – már újra Pesten, a Hegedűs Gyula utcai zsinagógában. Fél tizenegy lehet, most veszik elő a tórát, s indulnak körbe, lejnoláshoz készülődnek a hívek. Klein Ervin kántor vállán a tóra, mögötte Lőwy Tamás rabbi kíván jó szombatot a híveknek Odaférkőzöm én is a padsor széléhez, utánuk lépek taleszom rojtját hozzáérintem a tekercshez. Ahogy felpillantok, látom, a hátsó sorban hihetetlen kontyba csavart, koromfekete hajú asszony várja, hogy odaérjen a menet. Több gyerek hangoskodik héberül körülötte. A nő szája széle feketével kihúzva, divatjamúlt, világoskék kartonruha feszül termetes idomain bőrkabátja alatt Öntudatos arccal érinti meg a tórát, majd feltűnik még néhány hasonló, égőfekete szemű asszony, s ugyanígy tesznek Egyikük apró gyerekein fekete, sokcipzáras bőrdzseki. Ötéves forma kisfiú szalad a sameszhoz, héberül magyaráz neki, mutogat húgára. Az öreg készségesen nyom kezébe még egy obligát Balaton szeletet, az előbb nyilván elkerülte figyelmét az új jövevény, ezért nem osztott neki csokis nápolyit. Mint idős mentoromtól megtudom, minden szombaton itt feszítenek az asszonyok a gyerekhaddal.
Kifelé ballagunk a templomból. Az ajtó mellett vastagon kifestett, fiatal nő ül, egy babakocsit rázogat. Sír a gyerek, tán azért nem megy beljebb. A takarók között egészen apró csecsemő, nyilván már itt született. „Gut sabesz”, mondom a nőnek „Sabbat salom”, válaszol büszkén, leírhatatlan oroszos akcentussal.
*
Kol Nidrekor körbepásztázom a templomot, kíváncsi vagyok, hányan vannak jelen közülük. Örülnék, ha gyerekek is feltűnnének, játszhatnának lányommal, aki egy ideig kíváncsian figyeli a forgatagot, majd miután magyarázatomra rádöbben, a böjt azt jelenti, hogy ma este nem kínálja meg a samesz Balaton szelettel, kissé érdeklődését veszti. Egy idegen lubavicsert látok jellegzetes szakállal, e helyütt szokatlan kaftánban és kalapban, ahogy az egyik „grúzzal” beszél sietős izgalommal, majd eltűnnek.
Megkezdődik az istentisztelet. Ráhangolódnék az ünnepélyességre, de olykor lázasan kell tudakozódnom, hol tartunk, mert időről időre elveszítem a fonalat. A rabbi drósét mond, ám egyszerre különös morajlásra leszek figyelmes. Talán mert az imént suttogta valaki a közelben, hogy a zsinagógával szemközti, a fradis hátvéd Simon sörözője afféle skinhead- tanya, s előfordult már, hogy randalíroztak a beszívott kopaszok, némi izgalom fog el. Ahogy körülnézek, mások arcán viszont egyértelmű félelmet vélek felfedezni. Nyakak tekerednek, fejek fordulnak a kijárat felé. Másodpercek alatt esélyeket latolgatok, de aztán egyre erősebben hallani a különös zajokat, egyre felismerhetőbbé válnak a ritmikus hangok. A templombejárat mellett kialakított kis imaterem lefüggönyözött üvegajtaján szűrődik át a monoton zörej, elnyomva a rabbi beszédét is. „A grúzok”, súgnak össze többen, és különös, tartózkodással vegyülő elismerés tükröződik halvány mosolyukban. Valamivel később hátrasétálunk – hátha mégis akad gyerektársaság -, s a szépen berendezett bész medres oldalajtaján bepillanthatunk. Hihetetlen látvány és hangulat. Tömve a kis terem taleszba burkolt férfiakkal, ahogy saccolom, legalább hatvanan-hetvenen lehetnek, s olyan hangorkán fogad, amilyet honi imaházban még nem hallottam. Ezek nem smúzolnak, ezek tényleg imádkoznak. Résnyire nyitjuk az ajtót, megmerítkeznék áhítatukban, de láthatóan maguk akarnak lenni, saját úzus szerint folytatni a dolgot. A gyerekek se mozdulnak, a fürkésző pillantások se marasztalnak. Behúzom az ajtót, s oldalt lépve még egy kicsit nézem őket. Ahogy visszamegyünk a, zsinagóga nagytermébe, s a máhzorban lapogatok, hogy behozzam a lemaradást, egyre csak az jár a fejemben, hogyha el is zárkóznak még mostanság, s talán a helybéli zsidók sem rajonganak jelenlétükért, a mi perspektivikus érdekünk lenne, hogy „a grúzok” egyelőre csak jól, majd előbb-utóbb otthon érezzék magukat akár Nyíregyházán, akár Budapesten.
Címkék:1996-01