Poszthumusz karrier – Gergely Mariann Kádár Béla monográfiájáról
(Gergely Mariann: Kádár Béla monográfia, Mű-Terem Galéria, Budapest, 2002. Ára 8000 forint, angol változata 10 000 forint.)
Kádár Béla (1877-1956) munkásságáról mindezidáig kevés szakmai kritika jelent meg. Alkotásait a dekorativitás bélyegével ellátva, a festő egész életművét a második vonalba sorolták a művészettörténészek, holott avantgárd munkái máig megbecsült darabjai a korral foglalkozó számos külföldi gyűjteménynek.
Gergely Mariann az eddig „kismesterként” aposztrofált Kádár Béla teljes életpályáját az olvasó- közönség elé tárja. Maga is úgy véli, hogy ezzel „csupán háttér információkkal” járul hozzá a korszak nagyjainak korrektebb elhelyezéséhez, életszerűbb bemutatásához. Kádár a korszak általános festői színvonalán dolgozott nem volt a legsikeresebb, de bemutatásának mindemellett van létjogosultsága. A monográfia objektivitásra törekszik és ehhez végig tartja is magát a szerző, aki a Magyar Nemzeti Galéria festészeti osztályának kutatója. Nem nagyítja fel, de nem is kisebbíti a művész érdemeit. Nem ítélkezik a festő felett sem a családi hagyományok, sem a történelmi események tükrében. Tudományos igényességgel elemzi stílusának pluralitását, bemutatja az alkotót érő kortárs tendenciákat, és azokat a festőket is megemlíti, akiknek munkássága valószínűleg erősen hathatott Kádárra.
Nem riad vissza a tematikai egyenetlenségek megemlítése elől sem. Igyekszik kronológiailag csoportosítani a festő által szinte sosem datált képeket. E feladat megoldása a korábbi katalógusokban rendre elmaradt, illetve csak a nyolcvanas években kezdtek hozzá az életmű feldolgozásához. Gergely Mariann által elvégzett igen alapos és mély feldolgozás Szíj Béla, Rózsa Miklós és Sümegi György művészettörténészek, valamint számos műgyűjtő kutatásaira is támaszkodik. Korábbi cikkek íróival sokszor vitába is száll a megjelent esetlegesen téves adatokról, kizárva például Kádár Béla és Rippl-Rónai József közös szerzőségét egy konkrét művel kapcsolatban. Egy magányos alkotó helykeresésének küzdelmeit mutatja be, akinek munkáit hol baráti elismerés vagy külföldi siker övezte, hol kudarcra és feledésre ítéltetett. A monográfia alapján a festő életét egy humánus értékek iránt fogékony ember egyáltalán nem hivalkodó életútjaként szemlélhetjük. A szerző három nagy egységben dolgozza fel az életművet, szakítva a Bedő Rudolf által korábban ajánlott, majd a későbbi művészettörténeti méltatásokban is tovább élő tagolással. Az Indulás és kibontakozás (1877-1920) című fejezet a hiányosan rendelkezésre álló adatok tényszerű bemutatására épül. A német eredetű zsidó család jellegéről csak feltételezésekkel bír, mindennapjaikat még a festő visszaemlékezéséből sem lehet rekonstruálni. A kétnyelvű közeg bizonyára hatalmas előnyt jelentett a festő későbbi külföldi (a berlini Der Sturm Galériával kapcsolatba hozható) sikereinek eléréséhez. A logikus elrendezésű alfejezetekből kiderül, hogy a kezdeti időszakban, saját művészi hangjának keresése közben, mely hazai és külföldi kortárs művészek hatottak Kádár Bélára, milyen művészi közegben mozgott. A magyarok közül elsősorban Ziffer Sándor, Perlrott Csaba Vilmos, Rippl-Rónai József, a külföldiek közül eleinte Gauguin, Matisse, később az expresszionisták inspirálhatták műveit. A szerző bemutatja a festő első sikereit, köztük a Kohner-díj elnyerését 1910-ben, ami egy évig munkalehetőséget biztosított számára a szolnoki festőtelepen. Mindezek következményeire a későbbiekben is utal a könyv. Visszatekintve a korabeli kritikákra és ismerve a művész teljes életművét, már a korai munkákkal kapcsolatban hangsúlyosan említi a vázlatokban és a képtémákban megjelenő monumentalitást.
Egy újabb ösztönző díj elnyerésével (a Művészház díjazottja) és a Százados úti műteremlakás elfoglalásával egy időben, a festő falképek tervezésébe kezdett, majd az első világháború éveiben jelentős megbízásokat is kapott. Ebből a szempontból az 1918-as év fordulópontot jelentett az életműben. Gergely Mariann az első szakasz lezárását, mintegy átvezetésként a következő évek sikerei felé, Kassák Lajos és a MA művészgárda rövid bemutatásának szenteli, Kádár Béla további alkotásaihoz az összekötő szálat Herwarth Walden ott megismert könyveiben találja meg.
A monográfia szerzője Az avantgárd vonzásában – Berlin, New York (1920-1928) címmel foglalja össze Kádár Béla nyugat-európai bemutatkozását, személyes kapcsolatát Herwarth Waldennel és csoportos kiállításokon való részvételét a Dér Sturm Galériában, Berlinben, ahova Kassák ajánlására egy bécsi bemutatkozás után jutott el Scheiber Hugóval. Az itteni tárlatokon való részvétel alapozta meg mindkét művész külföldi elismertségét. Ennek ellenére egyikük sem kerülhetett be a honi művészeti életbe. Hazatérve Kádár összegezni igyekszik az őt ért művészeti hatásokat, 1921-22-ben még mindig azt látjuk, hogy saját hangját keresve, művészete a legkülönbözőbb áramlatok felé nyitott marad, festészetének elemeit főleg az expresszionisták és Chagall narratív formavilágából meríti. 1923-ban önálló kiállítása nyílt a berlini Dér Sturm Galériában, ezután kiutazásai rendszeressé váltak. Festészete ebben az időben fordult meghatározó módon a dekorativitás felé és maradt meg az art deco stílusában. 1926-28-ban az ötvenéves művész életében újabb stílusváltás következik be. A jól felépített monográfia világosan értelmezi ennek okait, kiemeli a korábbi külföldi tárlatok eredményének elkönyvelhető amerikai bemutatkozás inspiráló hatását.
A szépség dicsérete (1926-1956) címmel ellátott rész a második világháborút, az azt közvetlenül megelőző és az azt követő időszakot egységben szemléli. Kassák hazatérése és a Mentor könyvesbolt rendszeres programjai, a kiállító avantgárd művészek, a külföldi tapasztalatokat hazahozó kollégák kimozdították Kádárt korábbi műtermi magányából és újabb reményeket ébresztetek benne. Művészetének egy újabb felfelé ívelő szakaszáról olvashatunk. A festő harmincas években készült munkái máig talán a legismertebbek és a legkedveltebbek. Geometrikus, konstruktív formai elemek épülnek munkáiba, észrevehető az amerikai élmények befolyása is. Ez időben az újonnan alakult Képzőművészek Új Társasága (KÚT) és az Új Művészek Egyesülete (UME) is tagjai közé fogadta a mestert. Könnyed, virtuóz képeivel ekkor rendszeresen sikerrel szerepelt mind hazai és mind jelentős külföldi tárlatokon. Gergely Mariann átütő sikerként említi a festő 1934-es Frankel Szalonban megrendezett Anyaság című tárlatát és kiemeli, hogy Kádár a harmincas évek második felétől rendszeres kiállítója volt a Tamás Galériának, egészen ez utóbbi, 1944-ben bekövetkezett kényszerű bezárásáig. Már 1931-ben rendezett bemutatkozása alkalmával is meghatározó sikert könyvelhetett el itt.
Önálló alfejezet foglalkozik az „Entartete Kunst” („Elfajzott művészet”) és Kádár Béla kapcsolatával, a „sturmos” Kádár Béla megjelenésével a rasszista propaganda címlapján. 1937-ben Münchenben Wolfgang Willrich fotómontázsa a magyarok közül Bernáth Aurél, Bortnyik Sándor, Kádár Béla, Moholy-Nagy László, Péri László és Scheiber Hugó alkotásait szerepeltette a német művészetet „beszennyező” expresszionista munkák között. Gergely Mariann megállapítja, hogy ezzel „paradox módon egy aljas gondolkodás negatív szándékú kiemelése – egy adott történelmi pillanatban – Kádár Bélát az avantgárd művészet vezető egyéniségeinek a körébe sorolta.”
1939-44 között az OMIKE „Művészakciójának” keretén belül hat kiállítást szerveztek Budapesten a diszkriminált művészek munkáiból, de más módon is segítették az alkotókat. Kádár Béla is a támogatottak között szerepelt. Régi barátja, Bedő Rudolf is vásárolt tőle képeket, ily módon járulva hozzá a művész megélhetéséhez. 1943-ban az ő gyűjteményéből rendeztek kiállítást Kádár Béla és Bán Edit szobrászművész műveiből a Tamás Galériában. 1945-ben hatalmas törés következett be mind életében, mind munkásságában. A festő mindkét fiát és feleségét is elvesztette. A háború utáni időben könyvillusztrálással foglalkozott. Korábbi hazai és nemzetközi sikerei ellenére, haláláig szegénységben tengődött.
Ha nem figyeltük, hogy az elmúlt időben milyen kiállítást rendeztek az alkotó műveiből, akkor az aktuális tárlatokról a válogatott irodalomjegyzékéből tájékozódhatunk, mint a korábbi mecénások írásairól. Jelen monográfia megjelenése a Mű-Terem Galéria 2002. nyári kiállításához kapcsolódott. 2000-ben és 2001-ben Győrben, a Városi Művészeti Múzeum Képtárában rendeztek tárlatot, amit katalógus elkészítésével is dokumentáltak. Kádár Béla munkái ezen kívül egy rövid bemutatón is szerepeltek a Budapest Kiállítóterem kiállításán 2000-ben, amit a nyári Zsidó Fesztivál keretében rendeztek meg. Ez volt a Fesztivál nékem szülőhazám című kiállítás-sorozatának első megjelenése. Kiemelkedően szép festményeit Scheiber Hugó és Schönberger Armand alkotásaival együtt láthattuk. Kádár Béla az avantgárdtól a kubizmuson keresztül kora minden művészeti irányzatát megismerte és művein keresztül magába fogadta, méltán állíthatják ki ma is Archipenko, Kandinskij, Braque és Picasso társaságában. Míg absztrakt festményei kevéssé ismertek, a festőt ma jobbára art decós formavilágban alkotott, figurális képei alapján ítéljük meg, a fenti tárlatok érdekessége éppen abban mutatkozott, hogy igyekeztek árnyalni a festőről mára kialakult nem túl hízelgő képet.
Jelen monográfia is ebbe a sorba illeszkedik. Az életmű teljes egészén keresztül hűen követi Kádár Béla és két fő támogatójához, Rózsa Miklóshoz, a Művészház vezetőjéhez és Bedő Rudolfhoz fűződő kapcsolatát, akiknek munkássága jelentős mértékben befolyásolta mind a festő egyéni életét, mind megítélését, a szakmai kritikák sorát.
Fontos szerepük volt a kiállítások és a külföldi bemutatkozások megszervezésében és méltatásában is. A kisebb szakmai cikkek mellett 1971-ig csak a korszakot átfogó könyvekben szóltak a festő munkáiról, 1971-ben a Magyar Nemzeti Galériában emlékkiállítást rendeztek műveiből, melynek katalógusát Bedő Rudolf és Szíj Béla szerkesztette. Szíj Béla már ekkor egy alaposabb, komolyabb, monografikus feldolgozást készített elő, de halála miatt ezt a feladatot már nem tudta elvégezni. Ezt az akkor félbe maradt munkát folytatta és fejezte be sikeresen Gergely Mariann. Igen fontos munkát végzett. A Mű-Terem Galéria sorozatindító könyve hiánypótló abból a szempontból, hogy egy eddig kevéssé kutatott, ám a műkereskedelem területén jól ismert mester munkásságát dolgozta fel.
Címkék:2003-02