Portré, szemből – Fenákel Judit új könyve
Fenákel Judit új könyve, A fénykép hátoldala a legutóbbi Könyvhéten jelent meg.
Első pillantásra megtetszett nekem, a borítója miatt: elsárgult-megbarnult régi fotókból rakták össze, és ki ne szeretne turkálni, kutatni a véletlenszerűen előbukkant, régi fényképek között? Fogalmunk sincs, kiket ábrázolhatnak, megpróbáljuk hát elképzelni az egyetlen pillanattá merevedett figurák mögött rejlő történeteket. Még izgalmasabb, ha valaki be is avat, ezt teszi most Fenákel Judit: regényében megelevenedik a borítón látható, régi, megsárgult kép nőalakja, és mozgásba hoz egy lebilincselő, több szálon futó, több generációs történetet.
Nyáron, a tengerparton olvastam ezt a könyvet, és annyira izgatott a szereplők sorsa, hogy egy ültömben olvastam el: még a tenger se tudott kicsalni a nyugágyamból, amíg a történet végére nem értem.
Nagyon régen vártam már igazi, magyar zsidó családregényre, és nagyon régen vártam már zsidó nőkről szóló regényre is. Fenákel Judit új könyve: mindkettő. Szálai olyan zsidó történetekből szövődnek össze, melyben nem a Holocaust a központi téma, hanem azok a hajdan volt persze a Holocaust előtti zsidó értékek, ízek, illatok, amelyek mára már alig maradtak meg a kollektív emlékezetben, ám amelyekről annyira vágyunk.
A könyv másik érdekessége, hogy amíg a legtöbb magyar zsidó elbeszélő a gyerek nézőpontjából próbálja megmutatni mindazt, ami a XX. századi zsidó sorsban felfoghatatlannak és ábrázolhatatlannak látszik, Fenákel Judit más utat választott. A diszkurzivitás, a töredezettség és mozaikosság érzékeltetéséhez a gyermeki látásmód látszik a legalkalmasabbnak, ám a többgenerációs családregény szálait is oly módon lehet szövögetni, hogy a csoportképből egy-egy történet vagy epizód erejéig kiemelkedő figura vázlatosságában is hiteles alaknak látsszon. A három generációs családtörténet olyan elbeszélésformát kívánt meg, amelyben a szerzőnek/elbeszélőnek el kellett távolodnia az elmesélt történetétől, és ő maga még teremtett regényfiguraként sem részese az ábrázolt világnak. A családregény elbeszélője kívülálló, mint a hagyományos nagyregényeké, miközben jól érzékelhető, hogy gyengéd szeretettel, meg persze némi csúfondáros női humorral szemléli alakjait. A nézőpontokat változtatja – hol az egyik, hol meg a másik szereplő szemével látjuk a történetet -, még fiktív naplót is beiktat a narratívába. Innen ered a regény rongyszőnyeg- szerű sokszínűsége: újabb és újabb színes szálak és motívumok kerülnek a textúrába, majd tűnnek el a szőnyeg felszínéről, hogy a hátoldalon bukkanjanak majd ismét elő.
A nyári Zsidó Fesztiválon új könyvéről beszélgettem az írónővel, és igen érdekelt, hogy vajon a saját családja tagjait ábrázolta-e, avagy a képzelete szülte a regény figuráit. Fenákel Judit elmondta, hogy regénytörténete teljesen fikciós világ, nem önéletrajz. De a cakkos szélű fénykép, amely az ötletet adta, valódi. A családi fotót nézegetve, megelevenedtek az alakok és a történetek: most, utólag már alig tudná megmondani, melyek tartoznak a saját családjának a legendáriumába, és melyek azok, amelyeket másoktól hallott, majd beépített a regény fiktív világába. Engem regényéből leginkább a legrégibb históriák, a nagyszülők generációjának a történetei és személyiségei fogtak meg, ezek illatait és hangulatait éreztem olvasás közben a legerősebben, kérdeztem az írónőt, hogy őhozzá melyik nemzedék áll a legközelebb. Mivel maga a „középnemzedékhez” tartozik – kisgyermekként élte meg 1944-et -, az emlékei „sziget-emlékek”, magyarázta. Az emlékezet kimaradáshoz hozzájárult az is, hogy a háború után, mint tudjuk, hosszú évekig nem beszélt senki az emlékeiről, így aztán mindenki távolodni kezdett a saját élményeitől. így alakultak ki az emlék-szigetek, ezek nem is alkotnak összefüggő történetet. „Amikor nemzedéktársaimmal összetalálkozom, egy-egy szigetet körüljárunk, és emlékeink fel-felszakadnak” – mondja az írónő. „Ma ezeket időrendbe kellene szednem, már bajban lennék. Azok állnak tehát a legközelebb hozzám, akik az én kortársaim, vagyis hozzám hasonlóan kisgyerekként élték meg ezt az alapvető élményt: 1944-et. Sok közös van a sorsunkban. Mindenképpen közös: a sok-sok elhallgatás. A háború után sok mindent elhallgattunk – ezekről az okokról is szól ez a regény.”
Mikor és hogyan tört meg végül a hosszú hallgatás? – kérdeztem az írónőtől.
„A háború után, amikor visszajöttünk, az embernek beszélhetnékje volt. Nem akármi történt velünk! Az ember úgy mondta volna…! Egy idő után azt vettük észre, hogy nem veszik ezt jó néven tőlünk… Hogy miért pont a hetvenes években kezdtek erről az írók beszélni? Többek közt nyilván azért, mert az ötvenes évek szorítása akkor szűnt meg. Ami annyira beleszólt a privát életünkbe is, hogy nemcsak a mindennapjainkat, de még a szókincsünket is megszabta… És azt is, hogy mi az, amiről beszélünk és mi az, amiről hallgatunk Nem is volt hasznos ilyesmikről beszélni. Volt miért tartanunk egymástól, még a rokoni kapcsolatokban is.”
Fenákel Judit nevetve árulta el, hogy a számomra legkedvesebb részletek: a század eleji zsidó polgári család életmódja: fogadónapjai, bútorai, ruhái, étkezései, mind-mind a képzelete szülöttei. „Az én családom vidéki kispolgári család volt, ahol ennek az életformának nyoma se volt! De ilyen családról álmodoztam! Az ötvenes években az anyukámtól örökölt ruháimat egy régi, szalontulajdonos varrónő alakította rám. És mindig azzal hitegetett, hogy ‘majd mész te igazi bálba, Juditkám, és varrok én még neked estélyi ruhát!’ Erre nem került sor, az Anyu kartonruháit igazította csak rám, de én álmodoztam erről továbbra is: igazi estélyi ruhában bekerülök majd a nagy társaságba! Ez a mai napig nem történt meg…”
A képzelet a szülötte tehát a nagypolgári „rokonok” életének minden részlete. Amennyiben igen hitelesnek érezhető a regénynek ez a rétege, az ábrázolás jól sikerült – mondja nevetve az írónő.
Sokszínű nőalakjai kapcsán felmerült a kérdés bennem, Fenákel Juditnak vajon mennyire fontos a saját nővolta. Írónak vagy írónőnek tartja-e inkább magát – vetettem fel a kérdést. „ Valaha, a harcos emancipáció korszakában felháborított volna a kérdés, hiszen mindnyájan egyformák – emberek! – vagyunk. De ma már tudom: nem így van. Joggal mondják, hogy nőíró: a mienk egy másik látásmód.”
Pécsi Katalin
Címkék:2003-02