Politikai antiszemitizmus és diszkrimináció
BUDAPESTEN, a Kosztolányi Dezső téren, nem messze a buszpályaudvaron egy pavilon található.* A kis építmény arra szolgál, hogy a forgalmas közlekedési csomópont levegőjének szennyezettségét mérésekkel dokumentálja. A falain látható graffitik sokkal inkább a társadalom szociálpszichológiai kondícióiról árulkodnak.
A falfirkákról ugyanis az underground zenekarok népszerűsége mellett a társadalom-lélektani folyamatok bizonyos vonatkozásai is leolvashatók. Az említett épület külsejéről, különösen a bokroktól takart oldaláról is ez mondható el, hiszen nem régen még a fordított, úgynevezett „sátánkeresztek” mellett horogkereszt és „Dögöljön meg minden zsidó!” felirat tudósított a W. Reich által emocionális pestisnek nevezett jelenség huszadik századvégi reinkarnációjáról.
Érdemes felhívni a figyelmet a Holocaust utáni antiszemitizmus némely olyan sajátosságára, melyekre a volt Nyugat-Németországban végzett szociálpszichológiai vizsgálatok világítottak rá. Az antiszemita témák a legtöbb európai országban a II. világháborút követő évtizedekben szinte teljes mértékben kiszorultak a nyilvános diskurzusból. Ennek okai nem pusztán a nácizmus totális vereségében és a politikai tiltásban keresendőek, hanem – a nyugat-európai társadalmak esetében – egy demokratikus politikai szocializációs folyamatról beszélhetünk. (Weil, 1987) Egy az autoriter politikai berendezkedéssel szembeforduló trend mellett, az említett vizsgálatok az antiszemitizmus rejtett továbbélését is kimutatták. Eszerint a nyílt – a közvélemény-kutatás eszközeivel mérhető – zsidóellenes attitűdök mellett a „kommunikációs látenciába” burkolt antiszemitizmus jelenségével is számolni kell. A kérdőíves vizsgálatokban rendre azt találták, hogy az antiszemita nézetek iránt nagyobb fokú affinitást mutató megkérdezettek hajlamosabbak az olyan kijelentések elfogadására, mint például „amit valójában gondolok a zsidókról, azt nem szívesen mondom el bárkinek”, avagy „nem szívesen beszélek a zsidókról, mert az ember könnyen megégetheti az ujját”.
Napjaink antiszemitizmusának, szemben a hidegháború érájával, éppen az az egyik megkülönböztető sajátossága, hogy az említett látencia eltűnőiéiben van. Azt mondhatni, hogy a berlini fal leomlásával az antiszemitizmust övező kommunikációs gátak is leomlottak.
Az említett gátak, kulturális „tabuk” szerepét igen eltérően értékelik a társadalomtudományi vitákban. Egyes nézetek szerint a nyilvánosság az antiszemitizmus politikai-társadalmi kezelhetősége szempontjából lehet nagyon fontos.
Mások a nyílt kibeszélés, a csoportok közötti párbeszéd terapeutikus funkcióját hangsúlyozzák, bizonyos pszichoanalitikus feltételezések alapján. Sokan, akik ellenzik az antiszemita témák beemelését a nyilvánosságba, úgy vélik, hogy az úgynevezett zsidókérdésről folyó nyilvános diskurzus tulajdonképpen az antiszemita nézetek fokozatos legitimációját segítik elő. (vö. Kovács Mónika, 1993). E kérdéskörrel kapcsolatosan véleményünk szerint máig hatóan érvényes Adorno következtetése az antiszemitizmus „pszeudoracionális” tárgyalásáról. „Az antiszemita nézetek ténykérdésekben vitathatóak, avagy el lehet magyarázni az antiszemitizmus sajátságos dinamikáját, de semmiképpen sem szabad belemenni az úgynevezett ’zsidókérdés’ taglalásába. A dolgok jelenlegi állása szerint a ’zsidókérdés’ elismerése az európai genocídium után azt sugallja, még ha csak közvetett módon is, hogy a nácik cselekedetei talán valamiféleképpen mégiscsak igazolhatóak.” (Adorno et al. 1969: 607. o.)
A ZSIDÓKRÓL ALKOTOTT SZTEREOTÍPIÁK, az ellenük irányuló, érzelmileg telített negatív attitűdök és az ezeket igazoló értékrendszerek szerkezetileg és kölcsönös összefüggéseikben társadalomtörténetileg meghatározottak. Egy viszonylag elterjedt tipológia az antiszemitizmus háromféle válfaját különbözteti meg: (1.) az etnocentrikus, (2.) a vallási és (3.) a politikai antiszemitizmust. E háromféle típus a társadalmi és történeti fejlődés eltérő szintjeihez rendelhető, ugyanakkor jelen van napjaink antiszemita ideológiájában is. (Csepeli 1990; Weil 1985)
Az etnocentrikus antiszemitizmus az etnikai különbségtudaton alapul és kihangsúlyozza a zsidók idegenszerűségét, másságát. Az etnocentrizmus fogalmát W. G. Sumner, a század elején élt amerikai szociológus használta először a „primitív”, törzsi társadalmakkal kapcsolatosan. Az etnocentrizmus egyfajta szemléleti keret, melynek középpontjában a sajátcsoporthoz való tartozás tudata áll. Ennek következtében a sajátcsoport életformája, értékvilága abszolutizálódik, azaz minden dolgok mértékévé válik. Az idegen csoportok e szemléletben vetélytársakként, ellenségekként jelennek meg. Az ellenségkép növeli a csoport kohézióját, a csoport tagjainak szolidaritását. Az etnocentrikus ideológia a társadalmi integráció megteremtésének „torz”, „zsákutcába” torkolló útja, jelentősége az archaikus társadalmak körén túlmutat. Torz, mert az áhított szolidaritáshoz mesterségesen izzított konfliktusokon keresztül keresi az utat, de ez végső soron a társadalmi integráció széteséséhez vezet el. Különösen éles megvilágításba helyezi ezt az összefüggést a napjainkban zajló délszláv konfliktus, melynek nacionalista ideológiáiban az etnocentrikus világkép elemei is jelen vannak.
A vallási antiszemitizmus gyökerei a keresztény vallás korai időszakáig nyúlnak vissza, hiszen a kereszténységnek a zsidó vallással szemben kellett meghatároznia önmagát. Az antijudaizmus kiteljesedése arra az időszakra tehető, amikor a kereszténység államvallássá vált a Római Birodalomban, jóllehet már a Biblia újszövetségi része is tartalmaz olyan kijelentéseket, melyek történeti kontextusukból kiragadva antijudaista módon értelmezhetőek („És felelvén az egész nép, monda: Az ő vére mi rajtunk és a mi magzatjainkon.” Mt 27, 25) A vallási, teológiai eredetű antiszemitizmus bizonyos érvei a viszonylagosan „szekularizálódott” modernkori társadalmakban is továbbélnek, a hivatalos egyházi dogmák megváltozása ellenére is. E típus leggyakoribb érve a zsidókkal szemben az, hogy Jézus keresztre feszítéséért ők a felelősek. Egy, a későbbiekben ismertetendő magyarországi vizsgálat tanúsága szerint még napjainkban is megfigyelhető, hogy a felnőtt lakosság egyharmada egyetértéssel fogadja a fenti és az ahhoz hasonló kijelentéseket (pl.: „A zsidóság szenvedése Isten büntetése volt”).
AZ ANTISZEMITIZMUS TIPIKUS modernkori formája politikai töltetű. A politikai antiszemitizmus kialakulása mögött a társadalmi modernizáció zavarai, a polgárosodás zökkenői húzódnak meg. A feudális társadalmak felbomlása, átalakulása az egyéni szabadság kiszélesedésével, a tradicionális kötöttségek feloldásával járt együtt. A társadalmi mobilitás esélye soha nem látott mértékben kitágult, legalábbis a megfogalmazott és deklarált politikai elvek szintjén. Ez az egyén öröklött, veleszületett társadalmi státusjellemzőinek (pl. etnikum, rendi hovatartozás) leértékelődését és a megszerezhető, az egyéni teljesítmények által legitimált javak (pl. iskolai végzettség, vagyon) felértékelődését eredményezte. Az egyén megnövekedett szabadsága az egyéni felelősség meghatványozódásával járt együtt. A társadalmi valóság általában – különösen társadalmi-gazdasági krízisszituációkban – nem a deklarált politikai elveknek megfelelően funkcionál. A társadalmi folyamatok által kedvezőtlen helyzetbe sodort csoportok olyan ideológiák felé „menekülnek”, melyek enyhítik az egyéni szabadság felelősségének súlyát (vö. Erich Fromm, 1993). Amikor a menekülés iránya olyan kollektivista, totalitariánus ideológiák felé mutat, melyek a társadalmi megbecsülést az egyén veleszületett státusjegyeiből származtatják, akkor jobboldali autoritarizmusról beszélhetünk.
A zsidók „idegenségének” bizonygatása az olyan társadalmakban, ahol a zsidók társadalmi-kulturális asszimilációja igen előrehaladott, alkalmas a totalitariánus ideológiák „paranoid” szükségleteinek kielégítésére. Az ilyen gondolkodás szerint a zsidókkal szemben különlegesen óvatosnak kell lenni, hiszen fizikai megjelenésük, nyelvük stb. nem különbözik annyira a többségtől, hogy az idegenek után kutakodó szem első pillantásra beazonosítsa őket. A kis különbségek sokkal nagyobb kihívást jelentenek az identitásbizonytalanság állapotában lévő és a monolitikus, homogén identitás megvalósítására törekvő csoportok számára. Az antiszemita ideológusok ezért ostorozzák olyan bőszen a többség „idegenfelismerő képességének” romlását. Beszédükből az is kiderül, hogy a zsidók mássága a külsődlegesnek tekintett asszimilációs folyamatot követően „szellemiségükben” ragadható meg. A másság meghatározása ennek révén válik el a tulajdonképpeni etnikai sajátosságoktól és terelődik át a kultúrán keresztül a politika mezejére.
1994 márciusában, a parlamenti választások előestéjén az MTA Pszichológiai Intézete és a Konfliktuskutató Intézet az OTKA és más intézmények támogatásával kérdőíves felmérést végzett a különféle előítéletek és a politikai-ideológiai tagolódás kapcsolatáról. A vizsgálat folyamán azon személyekkel, akik az ország felnőtt népességét reprezentáló 1000 fős mintába kerültek, a kérdezőbiztosok kérdőívet töltettek ki, mely egy hosszabb, a zsidókkal kapcsolatos kérdéssort tartalmazott.
Az antiszemita attitűdök szerveződésében kimutatható volt a fent leírt típusok jelenléte, de egy faktorelemző statisztikai eljárás során azt tapasztaltuk, hogy a három típus mellett a nyíltan diszkriminatív attitűdök is külön típust alkotnak. A következőkben ez utóbbi és a politikai antiszemitizmus némely összefüggésére kísérelünk meg rávilágítani.
A politikai antiszemitizmus tematikailag a zsidók vélt kulturális, politikai és gazdasági befolyása és érdekérvényesítése köré szerveződik. Az alábbi táblázatban a vizsgálatunkban felhasznált ilyen jellegű állításokból közlünk néhányat, mellettük pedig azok elfogadottságának mértékét. Az elfogadottságot egy 4 fokú, ún. „egyetért – nem ért egyet” típusú (Likert) skála segítségével mértük.
A politikai antiszemitizmus skála tételeinek eloszlása
Telje
sen egyet ért* |
Inkább
egyet ért |
Inkább
nem ért egyet |
Egyálta
lán nem ért egyet |
A válaszolók száma | |
A baloldali mozgalmakra a zsidók mindig is döntő befolyást gyakoroltak | 24,6% | 28.1% | 26,7% | 20,6% | 637 |
A zsidók még az üldöztetésükből is előnyöket próbálnak kovácsolni | 19.8% | 25,4% | 27,3% | 27,5% | 852 |
A zsidó származású értelmiségiek befolyásuk alatt tartják a sajtót és a kultúrát | 16,0% | 23,1% | 29,0% | 31,9% | 770 |
Létezik egy titkos zsidó együttműködés, amely meghatározza a politikai és gazdasági folyamatokat | 15,3% | 23,4% | 26,7% | 34,6% | 602 |
A liberális pártok elsősorban zsidó érdekeket képviselnek | 13,3% | 21,1% | 34,2% | 31.4% | 625 |
A rendszerváltással igazából a zsidók jártak jól | 16,5% | 16,4% | 28,5% | 38,6% | 836 |
A mintanagyság összesen: 1000 fő.
ÉRDEMES MEGFIGYELNI az érvényes válaszadók számát is. (Azoknak a megkérdezetteknek a válaszait, akik kitértek az állásfoglalás elől vagy megtagadták a választ, „érvénytelennek” tekintjük.) Arra a kérdésre, amely a politikai antiszemita ideológia paranoid természetét („titkos zsidó összeesküvés”) képviselte, a megkérdezettek közel negyven százaléka „nem tudom”-mal vagy válaszmegtagadással reagált.
Az alábbiakban közöljük a diszkriminatív faktoron magas súllyal szereplő kijelentések összevethető adatait.
A diszkriminatív antiszemitizmus skála tételeinek eloszlása
Telje
sen egyet ért |
Inkább
egyet ért |
Inkább
nem ért egyet |
Egyálta
lán nem ért egyet |
A válaszolók száma | |
Jobb lenne, ha a zsidók a saját államukban, Izraelben élnének | 11,4% | 12,9% | 26,9% | 48,7% | 950 |
A zsidók és nem zsidók közötti házasság egyik félnek sem tesz jót | 8,4% | 11,3% | 23,9% | 56,4% | 857 |
Bizonyos foglalkozási területeken korlátozni kellene a zsidók számát | 8,7% | 9,9% | 22,4% | 59,0% | ,3. |
Látható, hogy magasabb az állásfoglalásra vállalkozók száma, ugyanakkor az egyes kijelentésekre adott válaszok átlagai alacsonyabbak. A diszkriminatív kijelentések tehát nagyobb fokú elutasítást váltottak ki a megkérdezettekből, mint a politikai antiszemitizmus érvrendszere.
Az elmúlt négy esztendő folyamán az antiszemitizmus témája a politikai szubkultúrák szótárában, a politikai közbeszédben központi jelentőségű lett, ami abban nyilvánult meg, hogy az antiszemitizmushoz való viszony az egyik leglényegesebb politikai választóvonallá vált a különféle világképű politikai csoportok között. (Kovács, i. m.) A fenti táblázatokban közölt kijelentésekből egy politikai és egy diszkriminatív antiszemitizmus skálát képeztünk oly módon, hogy minden megkérdezettnél kiszámoltuk az adott típushoz tartozó kijelentések átlagát, hogy ezáltal a vizsgált jelenségek összevethetőek legyenek a megkérdezettek párt- preferenciáival. Az esetszám megőrzésének érdekében a skála pontszámok kiszámításánál az érvénytelen vagy hiányzó válaszokat az adott kijelentések átlagaival helyettesítettük.
A politikai antiszemitizmus skála átlagértékei
A legerősebb politikai antiszemitizmus a MIÉP szavazóbázisában mutatkozott, míg a legalacsonyabb pontszámot a Munkáspárt szavazóinál találjuk. Természetesen az esetszámok mindkét esetben nagyon alacsonyak, ugyanis alig néhány tucatnyian szerepeltek olyanok, akik ezekre a pártokra adták volna voksukat a vizsgálat idején. Ennek ellenére az eltérő pártpreferenciájú csoportok sorrendjét megbízhatónak tartjuk. Fontos hangsúlyozni, hogy a szemléltetett különbségek nem elsősorban a pártokat vagy azok ideológiáját jellemzik, hanem a pártok potenciális szavazó- bázisát. A következő ábra a diszkriminatív antiszemitizmus skála átlagértékeit szemlélteti. Látható, hogy a szélső csoportok helyzete (MIÉP, Munkáspárt) nem változott, míg középen eltolódások mutatkoznak. Az MDF szavazói diszkriminatív attitűdök elutasítása alapján sokkal inkább közelebb állnak az MSZP- és a Fidesz-szavazókhoz, mint a KDNP és FKGP szavazóihoz. A KDNP-szimpatizánsok a diszkriminatív antiszemitizmus tekintetében megelőzték az akkori legnagyobb kormánypárt, az MDF szavazóbázisát.
A diszkriminatív antiszemitizmus skála átlagértékei
VALÓSZÍNŰSÍTHETŐ, hogy az a különbség az antiszemita attitűdök e két típusa között, amely elterjedtségükben mutatkozott, nem annyira a demokratikus értékek belsővé tételéből fakad, hanem sokkal inkább egy olyan politikai szocializáció eredménye, amely a zsidókkal szembeni diszkriminációt tabusította. (Jól megfigyelhető ez az MDF-szavazóknál, ahol még a többi pártnál is nagyobb különbség tapasztalható a politikai és a diszkriminatív antiszemitizmus mértékében.) Sajnos, nem arról van szó, hogy az elmúlt évtizedek politikai szocializációs folyamata során mindenfajta hátrányos megkülönböztetés egyaránt kulturális gátlás alá került volna, hiszen a cigányokkal szembeni diszkriminatív attitűdök sokkal nagyobb mértékben, szabadabban megnyilvánulhatnak, mint a zsidókkal szemben. Például a válaszadók több mint fele (52%) mondta azt, hogy nem szavazna pártjának cigány származású képviselőjelöltjére, míg ez az arány zsidó származású képviselőjelölt esetében „csak” mintegy 20 százalék. Az e kérdésben a cigányokkal szemben diszkriminatívnak mutatkozó válaszadók 38 százaléka a zsidókkal szemben nem alkalmazna hátrányos megkülönböztetést. Ez a különbség rávilágít a diszkriminatív attitűdök gátjául szolgáló kulturális normák képlékeny voltára. Az etnikai tolerancia véleményünk szerint csak a demokratikus értékek belsővé válása révén, belső tabuk kialakulásával egyidejűleg valósulhat meg.
Az olyan hazai társadalomtudományi vizsgálatok célkitűzései, melyek az antiszemitizmus „mértékét”, elterjedtségét kutatják, összehasonlítható adatok híján csak korlátozott mértékben megvalósíthatóak. Nehezen megítélhető ugyanis, hogy egy eddig is jelenlévő, de felszín alatti jelenség nyilvánosságra kerüléséről beszélhetünk-e, vagy annak fokozottabb elterjedéséről. Ezért is lenne szükség olyan magyarországi vizsgálatokra, melyek az antiszemitizmus (és más előítéletek) elterjedtségéről olyan idősoros adatokat, jelzőszámokat szolgáltatnának, melyek nemzetközi összehasonlítást is lehetővé tennének.
Hivatkozások
Adorno, T. W., E. Frenkel-Brunswick, D. J. Levinson és R. N. Sanford. 1969. The Authoritarian Personality. New York: Norton.
Fromm, Erich. 1993. Menekülés a szabadság elől. Budapest: Akadémiai Kiadó.
Csepeli, György. 1990 …és nem is kell hozzá zsidó: Az antiszemitizmus társadalom-lélektana. Budapest: Kozmosz könyvek.
Weil, Frederick D. 1987. ”The VariableEffects of Education on Liberal Attitudes: A Comparative-Historical Analysis of Anti-Semitism Using Public Opinion Survey Data.” American Sociological Review. 50. (August): 458-474.
Kovács Mónika. 1993. „Kategorizációés diszkrimináció: Az antiszemitizmus mint csoportnyelv.” Világosság (5): 52-61.
* Ez a rövid tanulmány a Szombat számára készült. Az esetleges észrevételeket – melyeket szívesen fogadunk – kérjük, hogy Fábián Zoltánnak címezzék: Társadalomkutatási Informatikai Egyesülés (TÁRKI), Budapest 1132 Victor Hugo utca 18-22.; tel.: 149-7531; fax: 129-0470; internet: fabian(a) tarki.hu.
A kutatáshoz anyagi támogatást nyújtott a Budapest Bank „Budapestért” Alapítványa, a Fővárosi Közgyűlés Emberjogi és Kisebbségi Bizottsága, valamint az Open Society Fund. A vizsgálatban Enyedi Zsolt és Fleck Zoltán vettek részt a szerzőkön kívül.
Címkék:1995-01