„Pfúj, Tímár!”
A legfiatalabb közülük 70 éves, ugyanis 1944-ben az 1926-ban és annál korábban születettek vonultak be „közérdekű” munkára. Ez a szolgálat jelenthetett kézi aknaszedést, inaszakadásig végzett trógerolást, a honvédek latrináinak pucolását, alávetettséget életre-halálra a munkásszázadok őrzését végző úgynevezett keret bármelyik, akár analfabéta bakjának. Az embertelen bánásmód, a tudatos gyilkolás a munkaszolgálatosok többségét elpusztította, mégis negyvenezren tömörültek 1945-ben a Munkaszolgálatosok Országos Egyesületébe, hogy őrizzék az egymás közötti bajtársiasságot, segítsék a mindenükből kifosztottakat, felkutassák kínzóikat, meghálálják néhány tucat századparancsnok, tiszthelyettes és sarzsi nélküli kerettag emberségét.
A szervezetet a szocializmusban elsorvasztották, és csak a rendszerváltás kezdetén keltették életre. Jelenlegi tagságából mintegy hetvenen jöttek el az októberi közgyűlésre.
Az elmúlt években az egyesület negatív szerepet játszott a közéletben: szembekerült a többi zsidó szervezettel, elnöke – a legnagyobb zsidó közösségnek deklarálva magukat – a magyarországi zsidóság egyedüli képviselőjének jogát követelte magának, ezzel az előző és a jelenlegi kormánynak lehetőséget adott, hogy halogassa a párizsi békeszerződés előírta jóvátétel folyósítását. Az 1994-es parlamenti választások előtt – az egész ország megrökönyödésére – a Muszoe csatlakozott a szélsőséges jobboldali szervezeteket is összegyűjtő Keresztény Nemzeti Szövetséghez, Schwarcz István Mihály elnök pedig a kisgazdapárt képviselő- jelöltje lett.
Amit a Muszoe igazol és amit vár…
A közgyűlésen megjelentek jól ismerik egymást, tudták azt is, hogy Schwarcz úr hosszú ideje kórházban fekszik, a levezető elnök mégis felkérte az elmúlt időszakról szóló beszámoló megtartására, némi várakozás után dr. Örley Pál emelkedett szólásra.
Beszédében elsőként ama döntés méltánytalanságának megszüntetésével foglalkozott, amely csak a harcoló alakulatokhoz beosztott munkaszolgálatosoknak ítélt kárpótlást. Az előadó felhívta minden érintett figyelmét, hogy a jogosultság megszerzéséhez nem kell a honvédségi irattárakban szolgálatukról papírt szerezni, az igazolás kiadására a Muszoe jogosult!
A felállításra kerülő Magyar Zsidó Örökség Közalapítványtól kérni fogják, hogy a holocaust túlélőinek támogatását szolgáló alap összege ne csökkenjen az idők folyamán az elhalálozások következtében, hanem az eredeti mennyiségű pénzt osszák tovább a még élők között.
A százmillió márkából csak harmincötöt osztottak ki
„Magyarország már nem kommunista állam, miért nem részesülünk még mindig a német jóvátételben?” – tették fel többen a kérdést Kiderült, hogy az elmúlt években ebben az ügyben a Muszoe képviselői többször felkeresték az MSZK budapesti nagykövetét, azonban ismételten azt a választ kapták, hogy jóvátételként Bonn már két évtizede kifizette a magyar kormánnyal kötött megállapodás szerinti 100 millió márkát. Ennek ellenére nem kizárt egy újabb tárgyalás.
A volt munkaszolgálatosok szervezetének információi szerint egyébként még a 100 millió márkának is csak alig több mint a harmadát, 35 milliót osztottak ki a meghurcoltak és az áldozatok leszármazottai között, a többi pénz sorsa ismeretlen.
A beszámolót és a felszólalásokat élénk reagálások kisérték a padsorokból akkor is, amikor az egyesületükben történtekkel foglalkoztak. Az elhangzottak szerint dr. Tímár György (neve említését mindig hangos pfuj! és pfuj, Tímár! kísérte) a Holocaust Áldozatainak Magyarországi Szövetsége akkori elnöke azzal hatott Schwarcz István Mihályra, hogy ha a kisgazdapárt kormányra kerül, nem csupán kárpótlásban, hanem teljes restitúcióban lesz részük. Schwarcz a Muszoe alapszabályát megszegve, az elnökség többségének akarata ellenére csatlakozott a Keresztény Nemzeti Szövetséghez, lépett fel a kormányhivatalokban teljesíthetetlen igénnyel: a fasizmus idején, majd az államosításkor elvett minden ingatlan és ingóság visszakövetelésével.
27 igen – 10 nem
A közgyűlésen utolsó napirendi pontként megválasztották az egyesület új elnökségét. Kilenc jelöltet egyhangúan fogadtak el, de Schwarcz István Mihály is a vezetőség tagja maradt, igaz, a 37 szavazatból tíz nemet mondott rá.
Elnökké dr. Örley Pált, 76 éves nyugdíjas jogtanácsost választották, akit háború alatti meghurcoltatása után az ötvenes évek egyik szociáldemokraták elleni koncepciós perében halálra ítéltek, végül öt és fél év után kiszabadult a börtönből.
Címkék:1996-11