Zsidó vagyok – választásom vagy hagyományom?
Azt, hogy zsidó vagyok, nem olyan régóta tudom. Amerikai utazásomnak köszönhetem ezt a tudásomat is, iowai ösztöndíjamnak, ahol három hónapig közös volt a fürdőszobám és a konyhám egy izraeli íróval, újságíróval, Igal Sarnával. A vele való hosszú beszélgetések ráébresztettek egy, a gondolkodásomban meglévő sajátosságra, valamint egy olyan családi hagyományra, amelynek jelenlevősége eddig nem tudatosult bennem kellőképpen.
Családom nyilvánvalóan kevert, genetikailag igen sokszínű. Egyrészről vannak arisztokrata őseim, mondhatnám azt is, hogy „keresztény-úri” családomban a magyar virtus jelen van évszázadok óta, hogy Mária Teréziától kapott felmenőm nemesi oklevelet 1772-ben, és katonatiszt ükjeim parancsnokoltak az 1848-as szabadságharcban (erről könyv is született, lásd Búzás Viktor A Petőcz-fiúk című alkotását), és mindez igaz is volna.
A sors fintora, hogy most, a XXI. század elején, Unióba-igyekvésünk pillanatában olyan világot élünk, amikor ilyesmivel „büszkélkedni” lehet. Számomra mindez érdektelen.
Engem a zsidó hagyomány érdekel, elsősorban. Annál is inkább, mert nem olyan régóta világos a számomra, hogy ez a hagyomány az én családomban is megtalálható.
Érzékenységem és vonzódásom a zsidó kultúra iránt mindig zavarba ejtően volt jelen életemben. Szüleimtől alapvetően ateista nevelést kaptam, születésemkor nem kereszteltek meg, ezt később vallástalanságukkal, az ötvenes évek vallásellenességével, saját maguk ateista felfogásával magyarázták. Ez a magyarázat nem elégített ki. Ugyanakkor meg kell jegyezzem, hogy anyám felvidéki kisnemesi családból származott, evangélikus nevelést kapott, apámat pedig születésekor katolikusnak keresztelték.
A zsidóság iránti vonzódásom élménye a magam alkati kívülállásának felismerésével kezdődött, kisgyerekkoromban. Az az élmény, hogy valamiért nem tudok elvegyülni. Hogy valamiért mindig és mindenütt a különállásommal vétetem észre magam.
Elmondom első „zsidó-élményem”. Történt, még az óvodában, hogy az udvaron új játék jött divatba. Óvodástársaim a madarak kővel való megdobálásával foglalatoskodtak, és ebben a játékban mindenki nagy-nagy élvezettel vett részt. Én viszont akkoriban azt tanultam, hogy a madarakat kővel dobálni nem becsületes dolog, és ezért szembefordultam óvodástársaimmal. Egyedül voltam akkor, ott, az udvaron, és nem volt könnyű ez a döntés, de megszületett. És akkor ez az egyedüllét jó volt. Jó volt kisebbségben maradni, és nem elvegyülni a többiekkel. És azóta is zavarban vagyok, ha valahol többségi álláspontot képviselek. Mert azt gondolom, hogy képeseknek kell lennünk egyedül maradni. És képeseknek kell lennünk az egyedül maradni akarókat nem korlátozni ebbéli szándékukban. Ne kényszerítsünk soha senkit közös kődobálásra, de még közösségi létre sem, ha nem akar. Ez valahogy akkoriban tudatosult bennem.
Közép-Európában „lezsidózni” a nem-elvegyülőket szokás. A kívülállókat. Az önállóan gondolkodókat. Azokat, akik nem akarnak, mert alkatilag nem tudnak együtt menetelni a többiekkel. A többséggel. Akik nem akarnak vezetni senkit, de a vezetettek közé sem akarnak tartozni, akik mindig kicsit kilógnak a sorból, akik valahogy örökké kívül állnak. Közép-Európában a szabadgondolkodókat szokás „lezsidózni”.
Csakhogy van itt egy komoly bökkenő.
Valahogy – szerencsére – a művelt világban divatossá lett a szabadgondolkodás. Egyre nehezebb nagy egységeket létrehozni, a kis közösségek világában pedig egyre többen lesznek azok, akik valóban kívül állnak, akik kisebbséghez tartozónak hiszik és érzik magukat. Sokakban tudatosulhat az az egyszerű tény, hogy ebben a pillanatban az a zsidó, aki kívül áll. És egy mai európai, sokszorosan és sokféleképpen rétegzett társadalomban bizonyos fokig mindenki kívül áll.
Zsidóságom tehát a kívülállás iránti vonzalmammal kezdődött. Ösztönös vonzódás volt ez, amely hamar együtt járt a zsidó kultúra megismerése iránti vággyal.
Mindehhez társul egy családi élmény. Apám édesanyját Czigler Rózának hívták, Somogy megyében, Tab községben élt, és nagyon korán, apám születése után három évvel halt meg, 1926-ban. Tab községben a Cziglerek süteményeket készítettek, mézeskalácsosok voltak, Somogy megye elismert polgári világához tartoztak. A népes Czigler-család gyerekei – bár megkeresztelték őket – a század elején mind-mind az ottani zsidó gimnáziumba jártak. A „híres” ostyakészítő Zieglerekkel a Cziglerek rokonsága nem bizonyított, de nem is teljesen kizárható, már maga a rokon szakma is összeköti őket.
Apám, nagymamám korai halála miatt, nem elsősorban ebben a környezetben nevelkedett, de kapcsolata a Cziglerekkel soha nem szakadt meg. Gyerekként én is jártam Tabon, a mézeskalács-műhelyben, és nagymamám testvérével, Czigler Laci bácsival kilencvenévesen bekövetkezett haláláig tartottam a kapcsolatot. Volt valami abban a családi miliőben, ami igen komoly vonzást jelentett a számomra.
Czigler Róza másik testvére, Dezső, a húszas években ment ki Amerikába, és ott lett, a mézeskalácsoknak köszönhetően, igen-igen jómódú.
Ma már egyikük sem él.
Ma Laci bácsira, Dezső bácsira visszagondolok, alkatukra, gondolkodásukra, világról vallott felfogásukra, azt kell mondjam, zsidóságuk, identitásuk egyértelmű volt.
De ezekről a kérdésekről családi körben soha nem beszélgettünk.
Ma már úgy látom, hogy családom Czigler-ága hagyományában, kultúrájában egy nemzedékek alatt asszimilálódott zsidó család szemléletét képviseli. Genetikusán a zsidó hagyomány jelent meg az én gondolkodásomban is, és ennek köszönhetően felfogásom egyértelmű: zsidónak érzem és vallom magam.
Persze, lehet-e választani a zsidóságot? És mit is jelent ez a mindennapokban? Egy tisztább értékítéletet mindenképpen.
Címkék:2001-03