Pető Andrea: Emlékműország
Fehéroroszországból a hazatérők megkönnyebbülten sóhajtanak fel, hogy szerencsésen túléltek egy időutazást. Az időutazás Fehéroroszországgal kapcsolatban azonban nem pontos, hiszen az idő itt sem állt meg, illetve nehéz lenne azokat a pontokat meghatározni, amikor megállt. Bár a fehéroroszországi politikai átmenetről írott első, eddig egyetlen elemző, David Marples azt állítja, hogy ennek az országnak nincs is saját történelme: minden, ami ezen a területen történt, a környező államok hatására alakult úgy, ahogy éppen alakult.
A városok plakátjain és neonreklámjain különböző hatalmas vörös évfordulós számok szerepelnek, melyekről csak a bennfentesek tudják, hogy minek az évfordulóját is jelölik pontosan, de jelzik a fehérorosz igényt arra, hogy saját múlttal lássák el újonnan alakult országukat, tehát elhelyezzék időben és térben.
A főváros 1997-ben ünnepelte alapításának 930. évfordulóját, mint ezt a kint felejtett eső áztatta plakátok jelzik. Fehéroroszország csak vazallus fejedelemségként, vagy a 18. századtól a Lengyelország és Oroszország között felosztott területként létezett. Az I. világháború után a Szovjetunió része, 1991 óta pedig önálló állam. Azóta az Oroszországgal való újraegyesülést támogatók, illetve a független állam előnyeit emlegetők között zajlanak a viták.
A plakátokon sokszor szerepel még a 30-as évforduló is, emlékezve 1969-re, amikor a főváros központjának helyreállítását a szocialista építőiparnak sikerült befejeznie. Volt mit helyreállítani, hiszen a hároméves német megszállás alatt az épületek nyolcvan százalékát szisztematikusan lerombolták. Minszk 1974-ben kapta meg a hős város címet, hiszen jelentős partizán ellenállás volt ezen a területen. A sok évfordulós szám és emlékmű azt bizonyítja, hogy Fehéroroszország lakói még mindig a II. világháború emlékezete kialakításán dolgoznak.
Az emlékművek sokasága miatt a Fehéroroszországba látogatónak az lehet a benyomása, hogy az ország története csak háborúk történetéből áll, amelyből az ország folyamatosan vesztesen és nagy véráldozatokkal került ki. Minden sarkon van egy emlékmű, melyet valamelyik hatalmas szenvedést hozó háború emlékére állítottak fel. A főváros közepén található kis szigeten az afgán háborúban elesettek emlékműve áll, amelyet az elesett katonák édes- anyjai és feleségei nyomására állítottak fel. Ellentétben a volt Szovjetunió más területeivel szemben, ahol az anyák a templomok körül állították ki elesett fiaik képeit, ez a minszki emlékmű meglehetősen civil jellegű: nők gyászolják méltósággal szeretteiket. Az emlékmű alkotói szerint a nők feladata a gyász, a férfiaké a harc és a hősies halál. (Mellesleg éppen az afgán háború szovjet oldalán harcoló és a háborút túlélő női katonák hozták létre a legsikeresebbnek mondható kelet-európai női érdekvédelmi szervezetet.)
Minden fehérorosz városban vagy faluban állítottak II. világháborús emlékművet, hiszen az 1941 és 1944 közötti német megszállás alatt minden negyedik fehéroroszt megölték. Igaz, az emlékműfeliratokon mindenki egységesen fehérorosz, és a zsidók mint „békés polgári lakosok” szerepelnek. A hatini monumentális II. világháborús emlékpark, amelyet 1969-ben nyitottak meg, modem szimbolizmusával és a szocialista realista emlékműstílus hiányával lepi meg látogatóját. Az emlékparkban minden lerombolt falut névvel ellátott sírkő jelöl, minden elpusztított falu neve bronzból szerepel a falon. Az emlékparkban a Fehéroroszország területén felállított koncentrációs táborokat is a betonfalba besüllyesztett vasrácsos cellákkal jelölték, de arról, hogy egyes koncentrációs táborokat kizárólag a zsidó lakosság megsemmisítésére hoztak létre, nem emlékezik meg a hivatalos állami emlékpark. Jelenleg az egyik legnagyobb európai megsemmisítő tábor, Mali Trosztenec helyén a 250 000 halott emlékére felállítandó emlékművön vitatkozik az e célból felállított bizottság, amelyben a történészek mellett a zsidó közösség képviselői is helyet kaptak. Az 1942. március 2-i minszki tömeggyilkosság emlékére emelt emlékmű kivétel, hiszen azon jiddisül is utalnak arra az ötezer zsidóra, akiket a főváros közepén található két bombakráterbe egyenként lőttek bele. Az emlékmű felállítását engedélyező városi tisztviselőt annak idején azonnal elbocsátották, mert nem egyeztette az emlékmű feliratát a felettes hatóságokkal, s így az a néhány jiddis sor láthatóvá tette az addig elfelejtésre ítélt tényt, hogy az áldozatok történetesen zsidók voltak. A szovjet időkben az emlékmű meglátogatása lett a zsidó ellenzéki mozgalom fő tevékenysége, és aki itt követ helyezett el, az biztos lehetett abban, hogy fotója már aznap a rendőrségi illetékes íróasztalára kerül. Minszk zsidó lakossága az 1926-os népszámlálás szerint 53 700 volt, azaz a teljes akkori népesség 40,8%-a. Ma a zsinagógában 15-20 öreg vesz részt a szertartáson, míg az erkélyen sok az olyan fiatal, aki már nem tud jiddisül. De ahogy Franklin J. Schwartz, az East European Jewish Heritage Project helyi képviselője elmondta, a harmadik generáció újból közelebb került a valláshoz.
Fehéroroszországban rendezték meg az Open Society Institute Women’s Network Program támogatásával azt a nőtörténeti konferenciát, amely átfogó képet adott a napjainkban folyó kelet-európai nőtörténeti kutatásokról. A konferencia mintegy húsz országból érkezett hatvan résztvevője többek között megismerkedhetett azokkal a kutatási irányokkal és módszertani problémákkal is, amelyek ma meghatározzák a feminista történetírás és a judaisztika problémáktól nem mentes kapcsolatát. (Erről bővebben lásd: Szombat, 1999. március)
A kelet-európai zsidó nők története megírásának egyik fő kérdése a források hiánya, ezért különösen üdvözlendőek azok az előadások, melyek az eddig hozzáférhetetlen levéltári forrásokat mutatják be a reménybeli kutatóknak. Ilja Kurkov előadásában a Fehérorosz Kommunista Párt Központi Levéltárának forrásanyagát ismertette, mely sok forrást tartalmaz főleg azon fehérorosz falvak életéről, ahol a két világháború között zsidók is éltek. A főleg jiddisül íródott kémjelentéseket és feljelentéseket nem elemezték, hiszen ez a levéltár csak mostanság nyílt meg (ha valóban megnyílt) a kutatók előtt.
A konferencián jelen voltak a fehérorosz vagy orosz területről elvándorolt másod- és harmadgenerációs judaisztikai szakemberek, akik Amerikában vagy Angliában élnek. Gene Avrutin a zsidó leányoktatás fejlődését elemezte, amely az oroszországi zsidókról íródó, a michigani egyetemen benyújtandó doktori disszertációjának része. A dolgozat kimutatta, milyen nagy szerepet vállaltak a zsidó közösségek a leányiskolák felállításában és működtetésében. Ugyanakkor az előadást kritika is érte, hiszen a felhasznált statisztikák alapján a zsidó lányoktatás növekedését a fiúoktatáshoz mérte. A feminista szempontú történeti elemzés hívei szerint a nőket kell a történeti vizsgálat középpontjába helyezni, nem kiragadva őket a folyamatokból. Ha azonban eltekintünk a leányoktatásnak a modernizációban betöltött általános szerepétől, akkor az is fontos, milyen hatása volt a hitközség által finanszírozott leányoktatásnak az emancipációra és a hierarchikus érzelmi struktúrák eltűnésére. Ezek azok a kérdések, melyek csak a személyes források (levelezés, naplók) elemzése után válaszolhatók meg.
Az írott levéltári források mellett a feminista történettudomány fő célkitűzése, hogy az addig nem látható nőket láthatóvá tegye és az ehhez szükséges új forrásokat az oral history segítségével létrehozza. A konferencián két ilyen előadás hangzott el, és mindkettő magán viselte a feminista történetírás másik jellemzőjét: a személyességet. Barbara Epstein régóta kutatja a holocaustot női szempontból. Jelenlegi kutatásában interjúkat készít a litván, lett, fehérorosz gettóban szervezett zsidó ellenállási mozgalom még élő tagjaival, hogy megtudja, milyen tényezők határozták meg döntéseiket: miért és hogyan csatlakoztak az ellenálláshoz. Barbara Epstein, a Santa Cruz-i egyetem professzora előadásában rámutatott arra, hogy Fehéroroszországban sokkal nagyobb arányban mentették és segítették a zsidókat a nem zsidók, mint bármely más volt szovjet területen. Az egyelőre hipotézis szintű magyarázata szerint a fehérorosz lakosság a lengyel, ukrán és orosz gyarmatosító törekvések miatt barátságosan kezelte a zsidó lakosságot. (A lengyel és ukrán nacionalista partizánok szép számmal vettek részt mind a zsidó, mind a fehérorosz lakosság elleni II. világháborús atrocitásokban. Hasonlóan ahhoz, ahogy a fehérorosz függetlenségért küzdőket a náci hadvezetés lengyel és ukrán területeken vetette be.)
Az Epstein által elemzett élettörténetekben sokszor említik a gyerekkori, II. világháború előtti idillt, amikor a zsidó és nem zsidó lányok együtt jártak iskolába, barátok voltak, a háború idején pedig segítették egymást. Epstein, aki a lengyelországi női túlélőkkel és élet- történetükkel már alapos tanulmányban foglalkozott, elmondta, hogy ilyen történetekkel sehol máshol nem találkozott kutatásai során. Ugyanakkor kimutatta, hogy a kommunista és a cionista mozgalomban szerzett szervezési tapasztalat volt az, amely a nőket a zsidó ellenállási mozgalomhoz vezette, és sok esetben túlélésükhöz is hozzájárult. Barbara Einhorn a sussexi egyetemről családja történetét dolgozza fel. A német zsidó kommunista család a nácik elől Londonba menekül, majd a család 1945 után visszatért az NDK-ba, és aktív alakítói lettek a kommunista korszaknak. Az előadás kísérletet tett arra, hogy bemutassa a soá után visszatérő kommunista zsidók viszonyát a vallásossághoz, és megmagyarázza, hogy életük alkonyára miért lettek vallásosak a korábban dogmatikus marxista zsidók.
A konferencia angol-orosz szinkrontolmácsolással zajlott. Ugyanakkor világosan érzékelhető volt a „keleti” és a „nyugati” judaisztikai kutatások kérdésfelvetésének különbsége: az óvatosan leíró-informáló és az elemző, személyes megközelítés ellentéte. Fontos kutatni és beszélni arról, ami sokáig tabutéma volt. A kérdés tehát az, hogy a kelet-európai feminista judaisztikai kutatások a megnyíló levéltárak és a még életben maradt túlélők segítségével megújulnak-e, vagy sem – a minszki konferencia pedig egy apró lépés volt a megújulás irányába.
Címkék:2000-01