Pelle János
A „német szellemiség” kihívása
Személyes felelősség terhel a Hernádi Miklós és Földényi F. László, valamint Márton László között a Szombat hasábjain zajló, rosszízű polémiáért. Hagy kár, hogy a résztvevők kíméletlenül vagdalkoznak, holott szellemi életünk lényeges kérdéseit vetették fel, s a folyóirat fontos küldetést teljesítene, ha az ezekről folyó vitáknak helyt adna.
Távolról sem biztos azonban, hogy erre a tisztázó vitára sor kerülhet, hiszen – ha valaki nem követte volna a fejleményeket, összefoglalom – Hernádi Földényi Egy fénykép Berlinből című könyvéről írt éles hangú cikkére eddig csak két, felháborodott hangú „olvasói levél” érkezett, a szerző és pályatársa tollából. Meglehet, ez utóbbiak más, számukra előnyösebb fórumot keresnek, nem vállalják a vitapartner szerepét egy zsidó lapban. Erre utal, hogy egyikük máris párhuzamba állította a Szombatot a „legzüllöttebb politikai sajtóval”. Úgy gondolhatják, hogy ők más, magasabb szinten helyezkednek el, mint Hernádi Miklós: ezzel magyarázható, hogy ki sem térnek a cikkében felvetett lényegi kifogásokra.
Az „olvasói leveleknek” nem volt más céljuk, mint hogy sértsenek. Élen járt a futólag megemlített Márton László, aki a nála tíz évvel idősebb Hernádit – igaz, klasszikus epigramma formájában – tökfejnek nevezi. Közönséges újságíró nem engedheti meg magának, hogy a kollégáját nyilvánosan idiótának, hülyének, imbecillisnek stb. nevezze. Márton azonban nem firkász, hanem Művész, aki úgy érzi, rá más szabályok vonatkoznak. Akár közönség előtt székelhet is, mint egy Földényi által méltatott osztrák pályatársa, akinek „akciói során nem egy deviáns elmebeteg, hanem a század legnagyobb rajzművésze tolta le a nadrágját”. Vagyis ha átesztétizáljuk, a gorombaság és a tabusértés egészen más színben tűnik fel. Mi azonban ne lépjünk erre az útra, hanem tegyünk ügy, mintha egyenrangú partnerek lennénk, összemérhető érvekkel, úgy, ahogy Magyarországon a reformkor óta a kulturált tollforgatók vitatkoztak.
Most pedig töredelmesen bevallom: Földényi Leni Riefenstahlról szóló esszéjének elolvasása után én nyomtam Hernádi kezébe az Egy fénykép Berlinből című könyvet, e szavak kíséretében: „Nézd meg te is, mert én nem hiszek a szememnek. A szerző tíz éven át a barátom volt, nem olyannak ismertem, aki ilyesmit jelentet meg.” Hernádi elolvasta, dühbe gumit, s megírta az epés cikket. Védelmében azonban le kell szögezni, hogy a szövegen ékelődött. S ha egy szerző intim naplót tesz közzé berlini ösztöndíjas éveiről, ne vegye zokon, hogy míg egyesek remekművet látnak benne, addig mások szenvelgő önreflexiók füzérét és a hollywoodi típusú „társasági nyomulás” dokumentumát, amelyben a posztmodern irónia és könnyedség nyomai sem lelhetők fel.
Hitler és Krisztus
De beszéljünk ennél fontosabb s a Szombat olvasóit jobban érdeklő dolgokról, még annak kockázatát is vállalva, hogy újabb olvasói levelekben azzal vádolnak, hogy idézeteket ragadok ki a könyvből, manipulatív céllal. Térjünk vissza az isteni Leni Riefenstahlhoz, aki 1934-ben elkészítette Az akarat diadala című nevezetes dokumentumfilmjét. Földényi ezt írja a nürnbergi stadionba repülőgépen érkező, a német népnek megváltást ígérő hősről: „Krisztus pedig nem más, mint Hitler – akiről ez esetben próbáljunk meg ne politikai szerepe, hanem érzékisége és szépsége alapján ítélkezni.”
Ezt a kijelentést – bármilyen gondosan csiszolt is a mondat, melyben megjelenik – az emberiség következő csoportjai kérhetik ki joggal maguknak: a keresztények és a zsidók, továbbá a férfiak és a nők. Mégse ragadtassuk el magunkat. Az írás Művésze ír ugyanis a Film Művészéről, aki megörökítette – na kit is? – a tömegek lelkének Művészét. Ez utóbbi persze nem más, mint Adolf Hitler. Hogy elfogadtassa ezt a megközelítést, s azt az elementáris hatást, amit a Führer és a nép orgazmushoz hasonló egymásra találása tett rá a még ma is élő s jó egészségnek örvendő filmrendezőnő tolmácsolásában, a szerző arra hivatkozik, hogy 1934-ben, a forgatás idején Hitler még nem hozta meg a zsidótörvényeket. Megemlíti továbbá, hogy még utána is, 1937-ben Párizsban komoly sikert ért el ez a valóban komoly tehetségről árulkodó, az expresszionizmus eszközeit felhasználó filmalkotás.
De el lehet-e tekinteni az 1942-es Hitlertől az 1934-es kedvéért? S vajon a Földényi szerint figyelemre méltó festői tehetséget eláruló osztrák német népvezérré emelkedése s demokratikus választások révén való hatalomra jutása 1933 januárjában nem a német szellem meggyalázása volt-e?
Az előzmények után nem meglepő, hogy Földényi határozott nemmel felel erre a kérdésre. A német szellemiségre hivatkozik, annak esztétikailag magasrendű kegyetlenségére és irracionalitására, melynek a Führer valóban a megtestesítője volt. Holott az említett vonások szervesen összefüggnek a zsidóság művészi ábrázolás terén sajnos annyira elcsépelt kollektív tragédiájával. „A fokozatosan keményedő ügyintézés szerves része volt tehát a német rezsim szellemiségében fokról fokra markánsabb kegyetlenségének” – írja John Lukacs nemrég megjelent könyvében.
Megjegyzendő, hogy Földényi vonzalma a kegyetlenség kultusza iránt nem új keletű, bár hosszú ideig nélkülözte a politikai és történelmi vonatkozásokat. Nem véletlen, hogy 1993 őszén heves vitába bonyolódott a Holmi hasábjain Radnóti Sándorral, aki vitatni merte a bécsi akcionalizmus képzőművészeinek nyilvános székelést, maszturbálást, illetve ad absurdum, önkiherélést produkáló teljesítményeit. Az esztéta vonzalma e művészekhez nem volt véletlen: már akkor is a kegyetlenség, az esztétika és a morál viszonyát igyekezett végiggondolni, s megtalálni azt a szépet, ami „erkölcs nélkül tetszik”. Ha Adorno azt állította, hogy „Auschwitz után nem lehet verset írni”, ő azt kívánja elméletileg bizonyítani, hogy ha az esztétikai szemlélet át tudja alakítani az elavult, „modern” történeti-morális értékelést, idővel akár frivol hangvételű, élvezettel olvasott verset lehet írni a haláltáborokról.
Első lépésként célszerű a mindennapivá lefokozni a zsidóság unalomig emlegetett kollektív tragédiáját, s szembeállítani vele a németek négy és fél milliós emberveszteségét és a megszállás alatt átélt megpróbáltatásaikat. Hogy ez a felfogás valójában a hírhedt „Auschwitzlüge” finomított, esztétikai mezbe bújtatott változata? Ne legyünk olyan finnyásak, attól meg végképp tekintsünk el, ha véletlenül zsidók lennénk.
Hadd szolgáljak még egy idézettel, a berlini napló 1988. december 20-i bejegyzésének egyik részletével. Földényi a televízió visszataszító kíváncsiságáról elmélkedik, mely egy légi szerencsétlenség áldozatainak hozzátartozóit sem kíméli. „Az operatőr és a riporter semmiben sem különbözött azoktól az SS-tisztektől, akik üvegablakok mögül figyelték a kivégzettek haláltusáját – volt, amelyik külön készíttetett magának egy ablakot, törhetetlen üvegből. A tévéből ugyanez az embertelen érdeklődés sugárzott – a szenvedés felkeltette kíváncsiság.”
Ha Hannah Arendt az Eichmann-per kapcsán a „gonosz banalitásáról” írt, itt a „banalizált gonosszal” van dolgunk, még ha csak egy művészi hasonlat erejéig is. Szerzője elítélően szól a gázkamrák működtetőiről (azért ismerjük el: néhányan szépen zenéltek közülük!), csak épp közös nevezőre hozza az összehasonlíthatatlant: a tévé embertelen híréhségét a Hitler által felszabadított démoni erők tombolásával.
Adenauer, a bérenc, Brandt, az áruló
Itt érdemes azért néhány szót szólni a posztmodernizmusról is, anélkül, hogy parttalan vitába bonyolódnánk. Legfőbb ismérve nem az, amit állít, hanem az, amit tagad, illetve meghalad. Az elvetett „modern” az az eszmeiség, ami felelőssé tehető a világ nyomorúságáért: a demokrácia és a pluralizmus, a szabad tájékoztatás, az ész erejében való hit, a tömegkultúra, a mindennapi élet örömei, az ábrázoló művészet, illetve az ezzel az igénnyel fellépő esztétika stb. Nem fér hozzá kétség, hogy a posztmodem kritika sok szempontból megalapozott: a „felvilágosítók” – Földényi a könyvében így nevezi a moderneket – sok esetben visszaélnek az információs monopóliumokkal, s üzleti érdekeik érdekében futószalagon készítik a tömegfogyasztásra szánt manipulatív giccseket és hírműsorokat. De milyen alternatívát jelentenek velük szemben a tömegízlést szabotáló, a nagyközönségnek tudatosan hátat fordító posztmodern „kinyilatkoztatók”, akik szintén a múltból s főként az európai kultúrából mentik radikális érveiket? Nietzschét szembe lehet állítani Freuddal, Thomas Mannt Herman Hessével, Leni Riefenstahlt Fritz Langgal, ízlés és alkat dolga, ki mit szeret. Amíg az esztétika a saját körében marad, semmi baj, hiszen egyetlen alkotóban is békésen megfért a „felvilágosító” s a „kinyilatkoztató”. Érvényes ez Földényire is, akinek például a Defoe-ról, a melankóliáról, Caspar David Friedrichről vagy Goyáról írt könyveit – amelyek nem a mindenáron provokálni kívánó művész, hanem egy valóban felkészült irodalom- és művészettörténész munkái – nagyra tartom.
Csak hát, úgy látszik, a politika kísértésének egyre nehezebben állnak ellen a közfigyelemre áhítozó intellektuelek, még akkor is, ha közben fennen hangoztatják iránta érzett megvetésüket.
Földényi könyvét politikai egyoldalúsága miatt már Nagy András is bírálta a Kritika 1995/10-es számában. A kritikus, aki előbb „bukolikusan szépnek” nevezi a szöveget, megemlíti, hogy jellemző motívuma a baloldal „zsigeri” gyűlölete. Ennek jegyében ír Földényi mélységes rokonszenvvel egy Althans nevű neonáciról, természetesen ismét csak egy róla készült dokumentumfilm kapcsán, s bélyegzi meg izzó szavakkal a „baloldal verőlegényeit”. (Akik a mai Németországban amúgy tényleg léteznek, és különböző tüntetések ürügyén randalíroznak.)
Számomra a baloldaliság vagy a jobboldaliság jó ideje tisztesség kérdése, s pártpreferenciákról nem bocsátkozom vitákba. De azért halkan megjegyzem, hogy éppen most, amikor e sorokat írom, gyújtottak fel, valószínűleg neonácik, Lübeckben egy épületet, ahol tíz afrikai vendégmunkás, köztük négy gyermek halt meg. Talán ezért tűnődtem el azon a heves gyűlöleten, amit az általa elképzelt német szellemiséggel azonosuló Földényi, ha egy pillanatra is, de egy néger iránt Berlinben, egy autóbuszon érzett, s amit naplójában is szükségesnek látott megörökíteni.
Az Egy fénykép Berlinből írásait olvasva egyre inkább az volt az érzésem, hogy az azonosulás, a „lelki mimikri” csodákra képes. Bizonyára ez vezette a szerzőt, aki – ismét csak egy film apropóján – leírja, hogy Adenauer, az NSZK kezdeti korszakának legnagyobb államférfija „az amerikai érdekeket képviselte”, azaz bérenc volt. Willy Brandt pedig a pillanatnyi politikai érdek nevében, valójában a németség árulójaként mondott le a sziléziai kelet-porosz területekről, amihez nem lett volna joga.
Nem könnyű az ilyesmit megemészteni. Földényi ugyanis éppen azt a német hagyományt aknázza alá, amelyre az NSZK a létét alapozta, s amelyet, nem csekély erőfeszítés és áldozat révén sikerült elfogadtatnia a világgal, s benne a zsidósággal. Számomra továbbra is Max Weber, Niemöller, Stauffenberg, Adenauer, Brandt és a keleti zsidókat nagylelkűen befogadók képviselik a „német szellemiséget”, mely elválaszthatatlan a demokráciától. És az egyesülés láza sem hozhatja felszínre a régi démonokat, még „esztétikai álcában” sem.
Címkék:1996-03