Zsidó Fesztivál és össznépi zsidó találkozóhely
Pécsi Katalin
Miközben ezeket a sorokat írom, arcomon üdvözölt mosoly. Fülemen a fejhallgató, és Yale Strom amerikai klezmer zenész Carpati című CD-jének ritmusára csapkodom a klaviatúrát. Zsidók és romák játszanak rajta, zsidósan-romásan, kelet-európai zenét. Reggelem így egybefolyik a tegnap éjszakával, mert éppen itt hagytuk abba kb. egy órakor: Yale felpattant kávéja mellől a Spinoza Ház falatnyi színpadára, és olyan szív- melengető duót adott a Pannónia Klezmer Band zongoristájával, hogy a váratlan éjjeli koncert fellelkesült közönsége csak azért nem szedte szét a házat, mert a kávéház háziasszonya szépen megkért minket, ne tegyük ezt vele – jobban mondva: hagyjuk már aludni a ház lakóit!
Mindez az örömködés, a hivatalosan meghirdetett programon kívül, spontán alakult ki, miután a Spinozában belehallgattunk a műsoron levő szefárd zenei koncert végébe is. A zsidó programbőség ellenére akkora közönség volt kíváncsi a bársonyosan alt hangú énekesnőre, hogy nehéz lett volna a Spinoza előadótermében akár egy gombostűt is leejteni. Mi, a későn érkezők eredetileg Yale Strom filmjére mentünk az Örökmozgóba. (Eddig bemutatott filmjei az ugyanitt megrendezett zsidó filmfesztiválokon: Az utolsó klezmerzenész és a L’chaim Sztálin elvtárs. Egy harmadik filmje, a Carpati pedig a Duna Televízióban volt látható.)
Az új film, melynek Klezmer a Fish utcában a címe, a Lengyelországban újra kivirágzott zsidó kultúráról szól. A zsidó hagyomány népszerűségéről – zsidók nélkül. Mert ebben a krakkói Hal utcában, a hajdani zsidó negyedben már nem élnek zsidók. A holokauszt-túlélők maradékát, akik még a háború utáni, spontán lakossági pogromokat is szerencsésen túlélték, tudjuk, 1968-ban hivatalosan üldözték el Lengyelországból. A klezmert, meg a hozzá kapcsolódó kultúrjavakat és vendégcsalogató létesítményeket manapság nem zsidók állítják elő, és ők is fogyasztják. Kétélű ez a fejlemény: örülnünk kell egyfelől, hogy népszerűvé vált ez a kultúra, és globalizálódott világunkban az európai-amerikai fiatalok egyformán ropják – láthattuk a Szigeten is – techno-, rock-, balkán lakodalmas, afrikai avagy klezmer muzsikára. Másfelől viszont marad a gyomorszorító érzés, a hiány…
Szépen megcsinált dokumentumfilm: mértéktartásra törekszik, nem akarja mindenáron befolyásolni a nézőt. Fiatalok százai tombolnak klezmer- zenére Krakkó főterén, fénylik a tekintet és az izzadság az arcokon. Kéz a kézhez, váll a vállhoz, kígyóznak és zakatolnak a tömegben a sorok. Közben meg az egy szál zsidó néni, aki egy zenészcsoporttal visszalátogat egykori hazájába, nem talál hajdani ismerősei közül és emlékeiből is szinte senkit és semmit. Jó esetben közömbös idegenekbe ütközik, máskor rosszindulatú arcokba, esetenként leplezetlenül antiszemitákba is. A német turisták, akik a zsidó kultúrát keresik Lengyelországban, egyetlen nap alatt abszolválják Auschwitz megtekintését, a krakkói városnézést, és egy esti klezmer- koncertet. Lelkesen mesélnek egy áljiddis kávéház teraszán üldögélve.
A filmben finom vágások vezetnek át az asszociációk során, kordában tartva az érzelmeket és a lehetséges interpretációkat, melyek szabadon burjánoznak a nézőtéren: egyeseket annyira feldúlt, amit a vásznon láttak, hogy megharagudtak magára a közvetítőre: a filmre is. Engem leginkább azok a jelenetek nyomasztottak, amelyekben lelkes táncimádók és filoszemiták, egy emigráns lengyel koreográfus vezetésével valami hóraféleséget lejtenek. Szemmel láthatólag tetszik nekik nagyon, de merev és idegen minden mozdulatuk: éppen az a tűz – szilajság és melegség – hiányzik belőle, ami a zsidó zene és tánc lényege. Meg a szomorúság is persze, amely elválaszthatatlan az életörömtől. A lelkem mélyén úgy érzem, mintha valami kulturális hullarablókat figyelnék: hogyan hasznosítják, ami még felhasználható az elpusztított zsidóságból. Hazafelé menet Yale viszont lelkesen meséli, mennyire szereti filmje egyes képeit: a gój táncosok haszidosan magasra tartott karjai például őt a gázkamrákban fuldokló zsidó áldozatokra emlékeztetik. A táncosán lépkedő lábakról pedig a kamera hirtelen vágással az auschwitzi lágert borító üvegtörmelékekre, majd a szemüveg- és cipőhegyekre asszociál.
A filmvetítést a szervezők előre megfontoltan is némi zenéléssel kombinálták: a filmrendező-muzsikus Yale
Strom néhány szám erejéig együtt muzsikált a fiatal klezmercsapattal, a Klezmer R’s-szel. Már spontán alakult viszont a következő este: a Gödörben koncertező Budapester Klezmer Band vezetője és zongoristája. Jávori Fegya egy kis műsor utáni, éjszakai örömzenélésre invitálta a mindenre könnyen kapható Yale-t.
Nemcsak egyes koncertekről nehéz eldöntenem, hogy vajon a nyári Zsidó Fesztivál hivatalos programjába tartoznak, avagy sem. Burjánoznak ugyanis – a közönség szerencséjére! – az események. Az Ulpius-ház kiadó erre a hétre időzítette két új zsidó könyv megjelentetését és sajtóbemutatóját is. A Múlt és Jövő Kiadó pedig író-olvasó találkozót szervezett az írók boltjában.
Mi, az Esztertáska női csoport is erre a hétre tömörítettük első őszi rendezvényünket. A gyönyörűen felújított Központi Szabó Ervin Könyvtár Kisgazdájában rendezhettük meg Silke Helmerdig berlini fotóművésznő Idézetek c. kiállítását. A megnyitón a pezsgőzés és az élő jiddis zene (Rick Zsófi) mellett Bán Zsófia irodalomtörténész érzékeny megnyitó szövegét hallgattuk meg, az önarcképek hatalmáról.
Nem szóltam még a Dohány utcai Zsinagógában megrendezett „nagy koncertekről”. A nyitó koncert, augusztus 30-án este majdnem balul sült el: a szabadtéren helyet foglaló közönség a kezdés pillanatában kapta nyakába a három hónapja hiába várt esőt. A szervezők a helyzet magaslatán álltak, és azonnal beterelték a közönséget a zsinagógába. Frőlich főrabbi kedélyes tréfálkozással és egy-egy pohárka fehérborral tette kellemessé, sőt bensőségessé a várakozás perceit. Dés László és a külföldről hazalátogató Snétberger Ferenc a váratlan körülmények ellenére is nagyszerű formában volt. A zene erre az alkalomra íródott, a programfüzet szerint a gitáros Snétbergert a buchenwaldi táborban tett látogatása ihlette meg. A zene helyenként zsidós-klezmeres, helyenként izraelies – főleg azonban Trió Stendhal-os – a közönség nagy megelégedésére. (Azóta is Dés/ Trió Stendhal CD-it hallgatom a kilencvenes évek elejéről, amikor éppen nem Yale frissen beszerzett művei szólnak.) Közben szükségszerűen lemaradtam Müller Sziámi-Gasner János Seres Rezső-estjéről a Gödörben, minthogy a két izgalmas koncert egy időben volt. (A bőség zavara: soha rosszabbat!) Úgy hallom, az eső ellenére kitartott a közönségük.
Nem szóltam még Igor Ojsztrahról, a Mendelssohn-esten. Jó érzés jelentős művészeket hallani zsúfolásig megtelt zsinagógában. Lehet, hogy egy CD jobban hozná a hifi minőséget, mint a Dohány utcai zsinagóga hátsó-oldalsó ülései, de a hangulat mindenért kárpótolt. Rivka Golani brácsavirtuóz és a Liszt Ferenc Kamarazenekar koncertjén be is bizonyosodott, hogy elöl-középen nem lehet panasz a zsinagóga akusztikájára. A brácsaművésznő játékának dinamizmusával és finomságával is elbűvölte a közönséget. A Liszt Ferenc Kamarazenekar megható gesztussal köszönte meg a tapsot: ráadás helyett Bruck Kol Nidréjét adták elő. Boldog békeidők! – jutott eszembe, elnézve a sok kipás fejet a zsinagógai koncerten. Talán ez az egyetlen folytonosság a magyar zsidók – a polgárság – életében: a klasszikus zenét és hallgatóságát nem kellett újra feltámasztani, mint megannyi más, zsidós foglalatosságot.
Megnéztem még Ország Lili Falak című tárlatát a Budapest Galériában. A Vasilescu Gyűjtemény darabjait láthatjuk, korai munkáitól kezdve a hetvenes évek végéig. Szomorú és egyszerre szívmelengető számomra Ország Lili minden képe: mi más is lehetne egy „megkövült panasz”, egy „titok háza” vagy „írást vissza!”? A labirintus, miként a képek más titkai is, vonzanak vissza: meg fogom nézni még többször is a tárlatot.
Jó volt még bóklászni a könyvvásár bódéi között is – bár én a régi helyet, a Herzl teret bensőségesebbnek érzem. Nem szerettem a bezártság érzését sem az Erzsébet téren. Ha az egész fesztivál hangulatát akarnám tömören összefoglalni, azt mondhatnám: virtuális gettó és permanens kávéház feeling. Számomra az idei fesztivál legvonzóbb vonása az, hogy végre összeért a prolin megrendezett, európai szintű műsor, és a hajdani, Marczibányi téri Zsidó Kultúra napjainak amatőr bája és testmeleg barátságossága. Volt sok jó kultúresemény, meg lehetett találkozni sok baráttal és ismerőssel is. Volt program, amire már hetekkel ezelőtt is csak nehezen sikerült jegyet szerezni; és olyan is, ami szinte magától szerveződött. Volt, ahova műélvezni mentünk, és olyan is, ahová inkább a rég látott osztálytársakkal és hajdani tanítványokkal csevegni. így van ez jól a virtuális zsidó gettóban. (Hogy a nem zsidókat mennyire vonzza ez a fesztivál, fogalmam sincs. Érdekes módon külföldi vendégeink pedig folyton erről érdeklődtek. Mert Hollandiában, Németországban, Angliában: nagyon.)
A vendégek hamis – bár igen kellemes – Budapest-képéről hadd meséljek még valamit. Az Esztertáska öt vendégét is kalauzolgattam. Ők azt látták, hogy minden este koncertre-megnyitóra-kávéházba-filmbemutatóra tódulunk; hogy mindenki ismer mindenkit; ölelgetjük egymást a nagy viszontlátások után, és még az idegenekről is kiderül egy perc után, hogy a barátunk a szomszédunk legjobb barátja… (Ezt az érzést erősítendő, holland újságírónő ismerősöm nyakába egy egész holland nőcsoport zuhant – kiderült, egy jiddis női kórus tagjai. Már nem is csodálkoztam, amikor a Spinoza Ház tulajdonosnőjéről, Sándor Annáról is kiderült, hogy a mi Wanyánk jó barátnője Amszterdamból.) Yale meg persze az egész pesti zsidó, roma, balkáni, ukrán, román stb. zenész és filmes népséggel kebelbarát. Hazafelé a taxiban a 35-40 körüli vezető csendben hallgatta, miről beszélgetünk, majd megkérdezte, a zsidó fesztiválról van-e szó. Merthogy hallott már róla a rádióban, meg szereti is a zenét – ő maga bluest játszik. Mire hazaértünk, eldöntötte: másnap este nem taxizik, inkább ő is jön a Gödörbe.
Címkék:2003-10