Párbeszéd vagy egy pár beszéd – Beszélgetés Horányi Özsébbel és Majsai Tamással
Párbeszéd vagy egy pár beszéd?
Beszélgetés Horányi Özsébbel, a Pax Romana fórum vezetőjével és Majsai Tamás református lelkésszel a pannonhalmi „Magyar megfontolások a Soáról” konferencia kapcsán
– Mik voltak a konferencia előzményei?
Horányi Özséb: – A Soával kapcsolatos pápai körlevél és az erre érkezett, néha vihart kiváltó reflexiók adták meg a „felütést”. Ez várakozást keltett a magyar közéletben, ami végül ebben a konferenciában öltött testet. Én azt látom, hogy Nyíri Tamás halála óta katolikus oldalról gyakorlatilag megszűnt a zsidó-keresztény párbeszéd. Létezett tehát olyan közeg, amely erre a kezdeményezésre fogadóképes volt.
-
Kik voltak a kezdeményezők?
H.Ö.: – Akadémikus jellegű közegből indult a kezdeményezés: voltak közte felsőoktatási intézmények, mint a bencés kongregáció vagy az országos főrabbi hivatala; és volt két civil szerveződés, a Keresztény-Zsidó Társaság és a Pax Romana fórum, mely utóbbinak én vagyok a vezetője. Utóbbi egyértelműen értelmiségi szervezet, de nekem az előbbi is erősen annak tűnik. Mindenképpen értelmiségi és ezen belül is jelentős mértékben akadémiai szférát érintett tehát a dolog. Az előkészítés során találkoztam az üzleti életben, a bankszakmában dolgozó keresztény ismerőseimmel, akik a terv hallatán felhúzták az orrukat és azt mondták: „Kell ez nekünk?” A kezdeményezésnek tehát voltak valóban korlátai.
-
Megtalálható a keresztény egyházakban az a független és kritikus hajlamú értelmiség, amely a magyar közéletben erősen hallatja a hangját?
H.Ö.: – A katolikus egyház a saját történelme során előállította azt a helyzetet, hogy az egyház lényegében a klérussal azonos. Ezért minden olyan csoport, amely nem klerikus jellegű, marginális helyzetben van. A II. vatikáni zsinat ezen igyekezett változtatni, történt is előrelépés, de még csak a folyamat elején járunk, Magyarországon pedig különösképpen. A kritikus értelmiség marginalitása tehát ebből a helyzetből adódik. Ha a szervezetek oldaláról nézzük, létezik a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége, amely inkább jobboldali orientációjú, és a jobboldali politikai mozgalmakhoz kötődik. A Pax Romana nem kapcsolódik egyik politikai mozgalomhoz sem.
Majsai Tamás: – Az adott ügyet illetően ilyen értelmiséget én nemigen ismerek Hacsak nem néhány, elsősorban egyes kisegyházak égisze alatt felbukkanó értelmiségire gondolok, valamint olyan, az egyházakhoz jobbára tág értelemben kötődő entellektüelre, akik amikor megszólalnak bizonyos értelemben e nagy institúciókat reprezentáló minőségben is adnak hangot véleményüknek. Ők azonban igen kevesen vannak és energiáikat – talán sajnálható módon – inkább más szervezed keretek közt fejtik ki. Jelzésértékűnek látom, hogy a hírhedt Csurka-mizéria idején, 1992 őszén szavukat hallató katolikus Zsinati Kör és a Kálvin János Kör azóta sem fejt ki érdemi aktivitást nyilván nem elsősorban azért, mert nem lenne miről szólniuk A jelenség mélyebb mozgatórugója inkább az, hogy az egyházi közegek mélységesen ásatag struktúráihoz kevés és kis hatékonyságú értékközvetítő reményt lehet csak fűzni. Ezzel együtt is vallom azonban, hogy az intézményes egyházi szerkezetek Magyarországon majd mindig és mindenben ókánaáni álláspontját (az egyéb külső tényezőkön kívül) szinte kizárólag az ilyen dinamikus szerveződések képesek önkorrekcióra bírni. Erre példa a már említett 1992-es történet, amikor például református vonalon néhány ember nyilatkozata állásfoglalásra tudta kényszeríteni az egyházi vezetést és mozgásba tudta hozni az egyházi sajtót, s meg vagyok róla győződve, hogy hasonló eredményt érhettünk volna el például a mostanában zsidózó püspökcsemete parlamenti tirádája esetén is. Magam is hibás vagyok benne, hogy nem fektettem energiát erre. A Holocaust ügye azonban még ezeknél a dolgoknál is nehezebb kérdés. Itt nem kényszerít semmilyen aktualitás, s a hagyományosan működő averziók lényegesen nagyobb természetességgel működhetnek. Tessék megnézni, milyen elképesztő módon sikerült ezt az ügyet a katolikus egyházon belül annak ellenére is elhallgattatni, hogy pápai nyilatkozat, majd most pedig a pannonhalmi főapát adott neki nyomatékot.
-
Nem arról van szó. hogy a holocaust témáját az intézményes keresztény hierarchia se kiköpni se lenyelni nem tudja? A formális aktusokat, amelyeket a jelenlegi közegben elvárnak, megteszi, de ezen túl nemigen tud az egésszel mit kezdeni. Mintha valahol középúton járnának a zsidók iránti ellenszenvüket gyakran nyíltan kifejező lengyel főpapok és a holocaustért való felelősségüket markánsan vállaló francia főpapság között.
H.Ö.: – Így is lehet érvelni, de érdemes ennél mélyebbre tekinteni. Beszélgetésünk idején egy hónappal vagyunk a konferencia után. Az elkövetkező egy-két hónapban kellene néhány jó összefoglalónak, feldolgozásnak megjelennie ahhoz, hogy elmondhassuk: katolikus részről a dolgot áttekintették, valahova elkönyvelték – majd akkor tudjuk megállapítani, hogy felfogásunk szerint jó vagy rossz helyre. Releváns kérdésnek tekintem, hogy a magyar katolikus egyház napi gyakorlatában tud-e ezzel a konferenciával, ennek témájával kezdeni valamit. A válaszom az, hogy a tapasztalat igencsak felemás, és akkor óvatosan fogalmaztam. Amikor a kezdeményezés elindult, az is motivált bennünket, hogy ezzel a dologgal végre el kell kezdeni komolyan foglalkozni. És nem magánemberként, ahogy ezt a nemrég elhunyt teológus, Nyíri Tamás csinálta. Azért döntöttünk az akadémikus közeg mellett, mert így volt esélyünk az egészet megszervezni, így volt esélyünk elkerülni a napi politikával való kapcsolatot. Miközben nyilvánvaló, hogy nem az akadémiai szférában van a probléma.
-
Akkor az az alapvető kérdés, hogy az akadémiai értelmiségi szférában felvetett gondolatok mennyire képesek átkerülni az egyház széles értelemben vett információs áramába?
H.Ö.: – Valóban, ez a feladat, s ez még előttünk áll. Mi szervezők úgy véltük helyesnek, hogy legyen a konferencia viszonylag zártkörű. Százegynéhány meghívott vett részt a tanácskozáson. Törekedtünk viszont arra, hogy kezdeményezésünk eljusson a média nyilvánosságába, hogy ezáltal eljusson, „beszivárogjon” a legkülönbözőbb helyekre. És próbáljuk elősegíteni, hogy a konferencián történteket feldolgozzák, hogy legyen majd egy kötet, amit el lehet olvasni (ez rövidesen meg fog jelenni), arról recenziót írni, vitatkozni. Legyen tehát egy második hullám, melynek hátán a konferencia üzenete szétterjed. Ennek része az is, hogy én most itt vagyok.
– De ez a dolog könnyebb része, mert a zsidó nyilvánosság állandóan foglalkozik a holocausttal. Itt nyitott kapukat döngetnek.
M.T.: – Keresztény egyházi részről Magyarországon a Holocaust ügye az én megítélésem szerint alig több kellemetlen politikai-közéleti kötelezőségnél. Az egyházak köré stratégia, a belső reformálás szép eszméje, a kis lépések taktikája nekem mindazonáltal tetszik. Még akkor is, ha eredményességéhez igazában véve semmi reményt nem fűzök, sőt úgy vélem, hogy ami hatékony, az egyedül a struktúrák folyamatos ellenőrzése, kívülről való rákényszerítése – lényegében minden belső szempontot mellőző mérlegelés nélkül – a színből, vagy szívből történő – mondjuk így: eurokonform – önkorlátozásra és stílusváltásra. A lényeg végül is nem az, hogy püspök és teológus uramék mit gondolnak, hanem az, hogy kívülről kiprovokált paradigma- és a frazeológiai váltásuk ne legyen összeférhető a társadalmat fertőző zsidózgatás, és a bioteológikus felhangú szellemi bűvészmutatványok iránti hajlamaikkal.
H.Ö.: – A Pax Romana felfogása szerint a katolikus értelmiség dolga az, hogy ebben a mai sajátos magyarországi helyzetben, a viszonylag alacsony integráltságú társadalom integrálódását különböző módokon segítse. Az egyik ilyen mód a zsidó-keresztény párbeszéd, nyilvánvaló, hogy a hatékonyság azért alacsony, mert nem a kooperáció, hanem az egymásnak feszülő csoportok vetélkedése a jellemző. Innen nézve a dolgot, nem tudom, mit kezdjek a kívülről történő ellenőrzés eszméjével. Számomra a cselekvés csak a közösségen belül lehet értelmes. Ami persze nem jelenti azt, hogy csak a korábban kitaposott utakon lehet járni, akár a zsidó-keresztény párbeszéd, akár a Soáról való közös gondolkozás a téma.
-
Nekem úgy tűnik, a zsidó-keresztény párbeszéd a rendszerváltás után is megmaradt a tíz-húsz évvel ezelőtti állapotban. Egy-két jó szándékú ember kezdeményez csupán, az érintettek ilyenkor eleget tesznek a meghívásnak, de megmaradnak a formális gesztusoknál.
H.Ö.: – Így is lehet erről gondolkodni. Ám ezek a „formális” gesztusok nagyon fontos szimbolikus üzenetet hordoznak. Az viszont kétségtelen, hogy ha a keresztény-zsidó párbeszédet egy társadalom nyilvánosságának legmagasabb szintjén való szimbolikus cselekvésként értjük, akkor elmondhatjuk, hogy a mélyebb struktúrák nincsenek megérintve.
– Én nem mondtam, hogy ezek a gesztusok haszontalanok. Csupán azt, hogy huzamosabb ideje ezen a szinten folynak és ebből nem lépnek tovább. Ha Szécsi József, a Keresztény-Zsidó társaság elnöke nem küldi ki a meghívókat a következő tanácskozásra, akkor nem történt semmi.
M.T.: – Az azért mégiscsak elgondolkoztató, hogy noha ma már élénk kapcsolatokat ápolhatunk a külföldi egyházakkal és a külföldi tudományosság műhelyeivel, amelyek szinte kivétel nélkül kiemelt hangsúlyt helyeznek a Soá keresztény aspektusaira, még csak halvány jele sem látszik annak, hogy teológiai-spirituális szempontból egyaránt fontos eredményeiket különösebben igyekeznének átültetni a hazai gyakorlatba is. Katolikus vonalon végképp nem. Nem döbbenetes, hogy a zsidó-keresztény párbeszéd körébe eső eddig megjelent fontosabb munkák közül (mellesleg mind fordítás) egyik sem egyházi kiadó terméke? Ugyanakkor viszont hemzseg a piac az antiszemita felhangú teológiai írásoktól. Az Új Ember például még a pápai dokumentumot sem volt hajlandó publikálni, a pannonhalmi konferenciát pedig elintézte egy szörnyűséges tudósítással. Részletesen fanyalgott viszont az Edith Stein* szentté avatását nehezményező zsidó megnyilvánulások felett. A dialógus nagyobb dicsőségére először is kioktatta a zsidókat, hogy vallásukat Jézus Krisztus elfogadása teljesíti be, majd pedig a zsidóság nyilatkozataként tüntetve fel az említett reflexiókat, még külön is kifogásolta, hogy a zsidó vallási vezetés (így általában) nem határolta el magát ezektől.
H.Ö.: – Pontosan ez a feladat, hogy a párbeszéd itt ne rekedjen meg. Ha ebben a szétbombázott, értékvesztett mai magyar társadalomban, vannak még kultúraközvetítő, értékközvetítő szerepre alkalmas intézmények, akkor az egyházak azok. Az ő kötelességük, hogy bemutassák, mi a helyes minta egy ilyen helyzetben. Például az előítéletesség csökkentése. Hiszen értelmiségi körökben mindannyian tudjuk: lehet úgy is zsidózni, hogy valaki magáról a témáról egy szót sem szól. Különösképpen egy főpásztor ne tegyen ilyet
– Saját felekezetimet, a zsidó hitközséget – úgy látom – teljesen leköti intézményeinek. infrastruktúrájának újjáépítése: a kórházat, a zsinagógát, az iskolát, tehát a legtechnikaibb értelemben vett infrastruktúrát próbálja működőképessé tenni. Ez annyira lefoglalja az erejét, hogy semmiféle energiája nem marad szellemi ingerek kibocsátására. Mennyire jellemzi ez a keresztény egyházakat?
H.Ö.: – Teljesen hasonló dolgokat lehet mondani. De hát miért ne lehetne úgy gondolkozni, hogy egy közösség értelmiségének az a dolga, hogy a következő lépéseket előkészítse?
– Természetesen ez lenne a feladatuk de. a tények szintjén maradva, gépies aktusokon túl nem látom az igényt az elvi morális szintű tevékenységre. Úgy tűnik, teljesen leköti őket az, hogy minél több intézményt visszakapjanak, minél több iskolájuk legyen, oda tanárokat vegyenek föl stb. Mintha az egyházak megrekedtek volna egy 1938-as szellemi állapotban, amit az államszocializmus konzervált.
H.Ö.: – Ha például a dabas-sári iskolaügy sajtóvisszhangját nézzük, ebben valóban egy harmincas évekbeli katolikus egyházkép köszön vissza. Az elmúlt 4050 év valóban konzervált korábbi mentalitásokat. Nem hiszem, hogy az elmúlt tíz év elégséges lehetett volna ennek megváltoztatására. Ehhez roppant hosszú idő szükséges.
M.T.: – Nyilván valóban sok mindent konzervált és akadályozott az elmúlt időszak. De biztos, hogy ha e korszak nem ilyen lett volna, akkor valóban minden másképpen alakult volna a zsidó-keresztény kapcsolatokban? Hiszen az értelmiségnek mégiscsak egy kisebb része van elfoglalva technikai feladatokkal. Nem tudok róla, hogy mióta az építkezések és az egyéb birodalom-visszaszerzési hadműveletek folynak, alábbhagyott volna a lelkigyakorlatok intenzitása, a teológiai könyvek studírozása, stb. Az egyházi szférák intellektuális koordinálói, a teológusok és teológiai tanárok ma is elsősorban könyvtárban ülnek, hallgatókkal foglalkoznak. Márpedig a zsidó-keresztény kapcsolatok kérdése elsődlegesen az egyházi-teológiai mentálhigiéné, a Szentségeshez és az önmagunkhoz való viszony kérdése, amelyeket mindenekelőtt ők hivatottak kondicionálni.
H.Ö.: – Én ezzel maradéktalanul egyetértek. De ennek a problémakörnek több megközelítése van. Nem is érdemes arról beszélni, hogy melyik előbbre való. De egészen másképp jelennek meg ezek egy teológiai diskurzusból nézve, ahol egzisztenciális kérdések merülnek fel, amelyek nem tűrnek tagadást Miközben, ha egy társadalmi vizsgálat szempontjából nézzük a dolgot, akkor lehetnek alternatív álláspontok.
M.T.: – Szeretném felidézni a konferencia végét, Békés Gellért, a neves teológus záró felszólalását, amely a konferencia szégyenfoltjává vált. Békés Gellért, reagálva az egyházat ért kritikákra és mindenekelőtt arra a problémára, hogy van-e oka a katolikus egyháznak bocsánatot kérni a zsidóktól a Holocaustban való egyházi bűnrészességért, végső érvként elmélyült pátosszal idézte fel a zsidók istengyilkosságáról szóló, két évezrede forgalmazott – a II. Vatikáni Zsinaton mellesleg bírált – szörnyűséges teológiai teóriát. Valahogy így: „Szeretném én megkérdezni, hol voltak a zsidók akkor, amikor az Úr Jézust megfeszítették?” Ez a tragikus finálé hátborzongató módon jelezte, mennyire problematikus is ez az ügy. Hozzáteszem, a legnagyobb baj persze nem az, hogy Békés Gellértnek ez az álláspontja (sokaké ez). A fő baj az, hogy a konferencia érzékelhetően megdöbbent szervezői is teljesen elbizonytalanodtak és éppúgy nem tiltakoztak e hang ellen, mint a még szót kapó néhány reagáló, s a „Magyar megfontolások a Soáról” című konferencia bezárulhatott ezzel a rettenetes mondattal.
H.Ö.: – Ilyen jellegű disszonáns hang volt még egy-kettő. Egyébként Békés Gellért az előadásában ezt a szerencsétlen álláspontját még markánsabban fejtette ki, és ott voltak is rá reflexiók. Nem nagyon, de azért lehetett észlelni, hogy ezzel a jelenlévők csak kismértékben elégedettek. Az én értelmezésem erről a történetről az, hogy a konferencia légköre jó volt, mert néhány disszonáns megjegyzéstől nem esett szét az egész. Az ilyen hozzászólások inkább kiszelektálódtak. Békés Gellértről azt kell tudni, hogy életének nagyobb részét Rómában élte le, ahol az egyik pápai intézet professzora volt. Ezért nagy tekintélynek örvend a bencés renden belül is. Tehát az ő megszólalása súlyosabban esett latba, és nem csupán egyike volt a disszonáns hangoknak.
M.T.: – A tragédiát, ismétlem, abban látom, hogy a jelenlévő egyházi emberek nem érezték zsigeri szinten kötelezőnek, hogy tiltakozzanak e hang ellen. Hogy ennek a gondolatnak az elutasítása nálunk nem támaszkodik egy egzisztenciális feltétlenségben fogant teológiai attitűdre. Oka ennek elsősorban az, hogy ebben az országban lényegében reflektálatlan a keresztények körében meglévő antiszemitizmus botránya, s nincs jellegzetes hagyománya és evidenciája egy gyökeresen nem antiszemita ön- és szentírás-értelmezésnek; hogy az antiszemitizmus elutasítása nem ugyanolyan magától értetődő, főként a Soá után, mint a VI. parancsolattal szembeni vétség elítéléséé.
– Amihez tegyük hozzá: ha zsidó részről sem hangzott el kritika Békés Gellért megjegyzésével kapcsolatban, az a formális elemekhez való ragaszkodást bizonyítja. Mennyire volt jellemző a Békés Gellértével ellenkező értelemben vett radikális hang, amely a keresztény egyházak holocaustért viselt felelősségét fogalmazta volna meg?
H.Ö.: – Nem volt jellemző. Volt néhány előadás, amely radikálisabb volt a többinél.
– Egyáltalán: akár radikális, akár visszafogott előadás hangzott el, mindig ugyanaz volt a befejezés: néhány kérdés és udvarias taps?
H.Ö.: – Igen, a dolog felszínén ezek a rítusok hibátlanul működtek.
M.T.: – Tartok tőle, hogy a konferencia rendezősége tudatosan is igyekezett kerülni a konfrontációkat Igaz, ilyen aspirációk nem is igen jelentkeztek. Zsidók és keresztények a hagyományos, jól bejáratott érintkezési technikák szerint próbáltak fogalmazni. A kádárkori ökumenikus békét idézte például az az élményem is, hogy a konferenciát megelőzően keresztény oldalról igyekeztek a párbeszéd-szekció előadói közül távol tartani, ott pedig egy tágabb körökre hivatkozó zsidó képviselő részesített enyhén indignált figyelmeztetésben, felszólítva, hogy tartózkodjam a további hozzászólalásoktól, mert megzavarom azt az ígéretes kapcsolatot, amit zsidó és keresztény fiatalok kezdtek el építgetni az elmúlt időszakban.
– Ez a konferencia a maga roppant formalizált módján igyekezett lehetőséget teremteni arra, hogy keresztények és zsidók a Soá kérdését valamilyen módon képesek legyenek megvitatni. De mi van akkor, ha erről a magas akadémiai szintről alább szállunk? Hogyan tud erről beszélgetni kötetlen formában mondjuk egy rabbi és egy pap illetve lelkész?
H.Ö.: – Én tudok olyan alkalmakról, amelyek azt mutatják, hogy ez lehetséges. Pécsen például klerikusaink folyamatosan kapcsolatban vannak, közös akciókat tartanak, különböző témák szerint.
M.T.: – De mondd, különbözik a mai helyzet a Hazafias Népfront idejében celebrált rituáléktól? Én ugyanis, bárhol ütöm föl az egyházi sajtót vagy szakirodalmat, változásnak nyomát sem látom.
H.Ö.: – Pécsen közös liturgiát tartanak. Ezek kifejezetten spirituális alkalmak.
M.T.: – Fájó meggyőződésem, hogy ezek ellenére is, a véleményünk egymásról a mélyben, az egymás iránti alapattitűdök szintjén semmit nem változott. Egy formálisan felvállalt szerepkör persze alakíthatja is az embert. A létező kapcsolatok, bármilyenek is, természetesen jobbak, mint a nem létezők. De hogy ez ígéretes állapot lenne, azt túlzásnak tartom. Még a nyolcvanas évek elején történt. Bosszantott a zsidó-keresztény kapcsolatok kizárólag politikai célokat követő jellege, s arra gondoltam (nyugati mintákat is követve), milyen jó lenne, ha keresztény és zsidó érdeklődők egy kisebb teológiai műhely keretében folytatnának intellektuális, teológiai tevékenységet. Megkerestem egy lelkész barátomat, aki akkoriban aktívan tevékenykedett a zsidó-keresztény párbeszéd területén és előadtam neki gondolatomat, bízva segítségében. Az láttam, hogy fanyalog. Végül ezzel zárkózott el: „Azt, hogy a zsidók feszítették meg az Úr Jézust, mindenki tudja. Akkor meg miről beszéljünk egymással?” Ez a probléma veleje. Mert találkozhatunk egymással, különösen ha kóser pálinka is van, egy-egy hivatalos kutykurutty keretében rövidtávú és maximum néhány napot igénybe vevő akcionarista célokból, a lelkek mélyén ugyanakkor szörnyűséges belső fal meredezik közöttünk, és én semmi jelét nem látom, hogy ez leomlóban lenne. És akkor még nem is beszéltem például a püspökök, lelkészi parlamenti képviselők, keresztény értékekre hivatkozó közéleti emberek, és mindenekelőtt is a tudományt őrző ajkakkal szószékekről beszélő lelkészek szájából elhangzó szörnyűségekről. Nagyon behatároltak azok a lehetőségek, amelyekre a zsidó-keresztény testvériség ápolása érdekében építeni lehet a katolikus vagy éppen a protestáns egyházakon belül.
H.Ö.: – Én ezzel teljesen egyetértek, sőt: lehet, hogy ezek a lehetőségek még szűkebbek, mint ahogy te elmondtad. Számomra viszont úgy merül fel a kérdés, hogy ezek után mi a teendő? Az egyik lehetséges út a fent említett tiltakozó nyilatkozatok kiadása vagy a morgás (ami elmaradt Békés Gellért kevéssé szerencsés megjegyzése nyomán). De vannak más lehetőségek is. Ezek nem ilyen látványosak, de talán építőbb jellegűek. Ha megmaradunk a számonkérésnél és nem kínálunk ötleteket, lehetőségeket a továbblépésre, akkor csak az elkeseredettséget növeljük és a megoldatlan helyzeteket konzerváljuk. Nem hiszem, hogy ha sokat ostorozzuk a magyar katolikus egyház hierarchiáját, attól ez a hierarchia sokat változik. Sokkal inkább az a kérdés, hogy hogyan lehet olyan helyzetet teremteni, amelyben a katolikus egyház, a katolikus hierarchia, vagy annak egy része olyan irányba mozdul el, amely mindannyiunknak jó.
Gadó János
* Zsidó származású karmelita apáca, koncentrációs táborban pusztult el. A katolikus egyház nemrég szentté avatta, ami számos zsidó szervezet tiltakozását váltotta ki.
Címkék:1999-01