Oz Almog
Oz Almog(kritikai riport)
Oz Almog azt kérdezi, hogy „Hát ő is…??”. A Budapesti Zsidó Múzeumban tavasszal 301 portréfestményét és a hozzájuk tartozó életismertető rövid szövegét állította ki. A Szombat e havi számát az ő képeivel illusztráltuk.
Amit először észrevesz az ember, hogy azonos méretű képek, azonos stílusban, szorosan együtt sorjáznak a falon. „Nagyított útlevélképek” – írja egy cikk. Nem fotórealizmus, hanem összefogott formák világos, élénk színekkel, az egységes sorozat nagy technikai tudást mutat.
Azt mondja magáról Oz Almog, hogy ő többedik generációs izraeli, Oroszországból és Lengyelországból mentek az ősei Palesztinába. Maga Bécsben tanult, és ott is él. Főiskolás korában portrék festésével tartotta el magát. Talán innen jön kitűnő technikája és jól fejlett karakterérzéke. Mesél Bécsről, hogy sötét, esős, az emberek rosszkedvűek, magukba temetkezők, és a fiataloknak nincs gyerekük. Bezzeg Izraelben erős a fény, összejárnak az emberek veszekedni és röhögni, és a fiatal családok tele vannak gyerekkel.
Miért élsz akkor Bécsben? Mondja, hogy van lakása Tel-Avivban is, de ott keveset tartózkodik. Óriási a különbség a két hely között, de ezek az ő személyes helyei. Pontosan így van képei személyeivel is. Az 1300 ember, akiket megfestett „képes tárházában”, a „kulturális megszállottság krónikájában”, azok is sokfélék jellemre, arcra, de őhozzá tartoznak. Mózestől Jézuson át, Maimonidesen keresztül Albert Einsteinig és Marx Károlyig mindenki az élete része. Azt mondja, hogy ő nem bíró és nem történész, mint ahogyan nem időjárási utazó, hanem Oz Almog, egy narodnij hudozsnyik (kifejezés a szocreál korából: népi festő). Nem egy városi garázsban, az autó mellett fest saját magának. Igen, veszik a képeit. Egy asszonynak már 54 portréja van tőle.
Akkor te nem vagy következetes ember. Dehogynem. Egy belső fotóalbumot festek következetesen. Akik eszembe jutnak. Ezek különleges személyek, zsenik, gengszterek, Rákosi, Kun Béla – akik itt Budapesten nem láthatók -, ezek mind erős, jellegzetes figurák voltak. Eszembe jutottak.
Próbálom megérteni, de azt értem, hogy a mi itthoni politikai véleményeink és kulturális szokásaink milyen előítéletesek. Attól, hogy inkább Bécsben él, miért ne lehetne zsidóbb, mintha Izraelben élne? Attól, hogy a zsidó történelem és kultúra figuráiból válogat, a köztudatban élve maradiakat festi. A formarendszere – amit használ – a felsorolás egyetlen hiteles módszerének tűnik.
Azt mondja, hogy a körülmények határozzák meg jelentősen az embereket. Értsd meg, ez hatalmas érv a sematizáló rasszizmussal szemben. Semmi fűnyíró általánosítással nem értek egyet.
Én Oz Almog vagyok, és ezt a kiállítást én csinálom. Azokat festem, akik akármiért nekem érdekesek. Izraelieket, diaszpórában élőket. Nem hencegni akarok, és nem lovon ülő vezérek érdekelnek csak, akiket szeret vagy utál a mai politika. Na akkor néhány mediterrán szín, egy centrális kompozíció. Legtöbben belenéznek a szemembe. Ha nem tetszik, ne nézd, menjél haza.
Aztán próbáld megemészteni, amit láttál. Lehet, hogy néhány hónap múlva hozom a Kóser Nosztra kiállításomat is Magyarországra. Az amerikai zsidó gengszterek portréi szemből és profilból. Akik a nagy olasz maffiákkal szövetségben működtek, és csak sábeszkor nem vállaltak munkát. Szeretném a heavy metál zenekarommal megnyitni a kiállítást. „Majd fogsz te látni meg hallani.”
A decemberben nyílt bécsi gengszterkiállításom sajtótájékoztatóján majdnem összeverekedtem zsidó újságírókkal, akik nem fogadták el, hogy ilyen negatív beállításban mutatom a hébereket. Miért? Buber is tiltakozott a szépre lakkozás ellen, mert fontosnak tartotta – a nagy szellemeken kívül – a XIX. századi városi zsebtolvajbandákat. Tudod, Dickens Twist Olivérjéből Fagin bandáját. Aztán néhány „ultrajobboldalival” támadt konfliktusom, akik a kiállítást a zsidó faj igazi arcának titulálták. Ezeknek meg a katolikus kultúrájú olasz maffiával kellett érvelnem, akik anya- és családszeretetük miatt hamar szövetkeztek a zsidó gengszterekkel.
Próbáld megérteni a kabbala rendszere szerint is, hogy az élet egyensúlyokban működik. Gondolj a zsidó esküvőre, ahol a középen álló vőlegényt a rabbi és a menyasszony hétszer körüljárják. Gondolj Józsuára, aki a zsidókkal Jerikót járta körül hétszer. Meg a gólemépítő rabbira, aki az agyagtestet körbejárva keltette életre. Bizonyos különböző dolgokat össze kell keverni. Egy kultúra pedig ellentétes dolgok halmaza. Most én is körbejárom.
Igen, bohóc vagyok, vagy próféta. Új szempontok merülnek fel, és nekünk művészeknek kell észrevennünk először. Mi vagyunk a kultúra önkontrollja.
A kiállítás megnyitása és a beszélgetésünk óta eltelt néhány hét. Sokat jár az „ügy” az eszemben, ami annak a jele szokott lenni, hogy megérintett a jelenség. A festő személye, a kiállítás-mű programja, a válogatás politikai szisztémája, és persze a képsorozat.
Oz Almog extra kemény figura, telve lágy érzésekkel. Erős testalkat, kopaszra nyírt fej, laza, semmi különös öltözködés. Ha beszél, nagyon megátalkodott és csökönyös, és nagyon megengedő.
Bécsi aktivista stílusban festett és élt. Néhány éve rendőri szem-orr-száj részletekből összerakott személyes ismerős portrékat. Majd a második világháborúban a Vörös Hadsereg tisztjeként harcoló, többnyire eltűnt zsidók portrésorozatát festette meg. Aztán kezdett a „hát ő is??” szériához.
Ezekben a kiállításokban – mert szerintem igazán a kiállítás a mű – én zsidó patriotizmust látok. A magyar kultúrában az utolsó kétszáz évben a lexikonok és felsorolások aktuális politikai szempontok alapján válogatódtak. Mintha mindenkinek identitás- és legitimitásnehézségei lettek volna.
Igazán egyetlen hasonló magyar válogatási rendszert láttam: Somogyi Győző magyar hadvezérek sorozatát a közelmúltban. Lett is botrány, hogy Zrínyi és Bem mellett Horthy és Görgey is szerepelt a sorozatban. A heves diskurzusban már említést sem kapott, hogy Zrínyi és Bem – húr – nem is magyarok voltak, de a magyar érdekekért csatáztak. A jó Bem még magyarul sem tudott.
A Somogyi által adott cím egyértelmű volt, a művész otthon, egy szobányi terepasztalon játszotta le a csatákat. Nem értettük, hogy hadműveletről van szó.
Az „igazolványkép”-ség is nagyon hat rám utólag. Ez erősíti a felsorolás- jelleget. Sorozatfestőnek lenni nehéz, az emberi arcok rángatják a szemet-lelket sötét-világos, lent-fent, szimpatikus-ellenszenves irányba. A „Hát ő is…??” sorozat egyedül a szemembe néz: kedves, nyílt, félrenéz: távolságtartó, rideg effektussal él néha. Tudják, az 1983-as Frey-kísérlet az eredeti, szembenéző Mona Lisával, akit minden néző szeretett, ellentétben a módosított, félretekintő másolattal, akit ridegnek, elutasítónak látott a kontrollcsoport.
Valami közhelyszerű van a portrékban. Örkény írja, hogy a közhelyek használhatatlanok, mert elkopnak. „De ha én szituációba helyezem, abban a pillanatban szikrázik, hat és mond valamit.”
E képsorozatnál a szituáció a patriotizmus, a kulturális megszállottság általános fogalma. Nem csupán a zsidó értelemben előforduló „hazaszeretet”. Milyen romantikus XIX. századi eszme ez. De réges-régen más a történelmi helyzet.
A szocialista politikai művészet után közönség és szakember rögtön irtózni kezdett még a politika gyanújától is. Szex szabad, brutalitás szabad, különben minket csak a művészet nyelve érdekel. Már akadémikus követelménnyé válik kies honunkban a szándék- és tartalomnélküliség. A Külügyminisztérium képeket vásárol a diplomáciai ki-rendeltségeknek. Remek geometrikus-konstruktivista, elvont képek. Ez illik is, mert egy diplomata nem mond semmit, azt is halkan. Egy kiállítás is akkor kapja a legjobb helyet és legtöbb szót, ha belesimul a mi nyugtalan, nyugalom után áhítozó kultúránkba. Én meg azt képzelem, jó az nagyon, ha kicsit felráznak, megmérgesítenek, ha a megszokott rendszeremből kibillentenek, hogy csiszolják az agyamat. Mint Oz Almog.
Thury Levente
Címkék:2004-10