Ortodox sokszínűség
Ortodox sokszínűség
Az ortodoxiát két mítosz lengi körül. Az egyik az, hogy az ortodoxok összetartóak, a másik pedig az, hogy a liberális ortodoxia ideje lejárt, sőt halódik, hiszen a haszidok – például a Habad – sokkal többen vannak és sokkal erőszakosabbak. Persze minden ortodox áramlat elismeri a Tóra isteni eredetét és magára nézve kötelezőnek tartja a 613 parancsolat betartását. A liberális ortodoxia Németországban született meg a XIX. században, alapítója Samson Raphael Hirsch rabbi volt. A liberális ortodoxia lényege az, hogy egy művelt zsidó férfinak a Tórán és a Talmudon felül a modern tudományokat is el kell sajátítania. Ezt a tételt a hagyományos ortodoxia tagadta és ma is tagadja.
A mai modern ortodoxia az Egyesült Államokban alakult ki az 50-es években. A mélyen vallásos európai bevándorlók így reagáltak az őket körülvevő, gyorsan fejlődő amerikai társadalom kihívásaira. Szellemi vezetőjük Joseph B. Soloveitchik rabbi volt, aki szoros kapcsolatban állt a Yeshiva Egyetemmel. A neves filozófus előadásaiban nemcsak a Tórát és a Talmudot idézte, hanem a teológia, a matematika és a fizika eredményeire is hivatkozott.
Tehát a két mítosz könnyen cáfolható. A modern és a hagyományos ortodoxia között elég éles a határvonal – elég csak a külsőségekre, például a férfiak és a nők öltözködésére gondolni. Másrészt a modern ortodoxia nem hanyatlik, csak folyamatosan átalakul. A hagyományos és a modern vonulatok között természetesen az öltözködési szokásokon kívül más jelentős különbségek is vannak. Ilyen különbség a nők szerepének felfogása. A bat micvát (ami a bar micva megfelelője a lányoknál) a nem ortodoxok „találták ki” és innen szivárgott át a modern ortodoxiába. A szokást ma már a haredik, azaz a hagyományokhoz hűen öltözködő szigorú ortodoxok sem vetik el.
Az amerikai modern ortodoxia fellegvára a Yeshiva Egyetem. Az egyetem jelszava, a Tora u’Madda, azaz Tóra és Tudomány, magáért beszél. Az egyetemet, ahol vallási tárgyak mellett világiakat is tanítanak, mégpedig igen magas színvonalon, természetesen fiatal hölgyek is látogatják. A mozgalom sikeres, csak egy nagy gond van: a diplomát kapott fiatalok kiáramlanak a világi pályákra, rabbinak vagy zsidó tanítónak azonban nemigen akarnak elszegődni. A jelenség már-már a modern ortodoxia továbbélését veszélyezteti. A másik, kevésbé problematikus terület a külvilág befolyása. A mai amerikai kultúra igen nagy része – egyesek szerint 85 százaléka – a szex és az erőszak körül forog. A modern ortodoxia természetesen nem szigetelheti el magát, de a környezetből beszűrődő káros impulzusokat valamiképpen tompítani kellene…
Egy másik kihívás a jobbratolódás, ami az egész amerikai társadalomban megfigyelhető. A Daat Tora (a Tóra tana, azaz a tóratudósok ítéleteihez és filozófiájához való ragaszkodás) a jobboldalt könnyebben elfogadhatóvá teszi, abszolutista, és ráadásul igen kényelmes is…
Tíz évvel ezelőtt egy modern ortodox férfi általában a következőképpen viselkedett: nem kóser étterembe is eljárt (ahol azonban csak halat volt hajlandó enni), hosszú nadrágot viselt és kijárt a strandra. Mindeközben megtartotta a sabbat parancsolatát és igyekezett a kasrut szabályait is követni. Ma már más a helyzet. Aki a fentiek szerint viselkedik, azt centristának tekintik. A centristák száma azonban rohamosan apad. A zsidók vagy jobbra tolódnak és haredikké válnak, vagy megkérdőjelezik mind a 613 parancsolat betartásának értelmét, és egyre liberálisabbak lesznek. Egyre többen vannak azok, akik úgy vélik: a modern ortodoxia kompromisszumokon alapul, ezért nem őszinte.
A külsőségek követése ugyanakkor egyre gyakoribb. Tíz évvel ezelőtt a legtöbb modern ortodox asszony ugyanúgy öltözött, mint keresztény szomszédja. Ma már azonban az esküvőt követően kendővel köti be a fejét – ezt diktálja a közösségi norma. Egy másik jelentős változás a vallásos oktatásban következett be. A jesiva ma már nem elég. A modern ortodoxia állandó tanulást követel, ugyanúgy, mint például az orvostudomány. Egyre többen járnak felnőtt fejjel is előadásokra.
Csakhogy, amint erre már rámutattunk, hiány van modern ortodox tanárokban és tanítókban. Sok tanító haredi, így nem csoda, ha a gyerekek jobboldali álláspontot foglalnak el, folyton vitákba bonyolódva náluk jóval liberálisabb szüleikkel. Az egyik kiút egy modern ortodox rabbiképző intézet felállítása lett. Az alapító a Hoveve Tora mozgalom, amely nem fogad el tandíjat a diákoktól. Az intézet 2000 őszén nyitja meg kapuit New Yorkban. A rabbiképző alapelve a „tiszteletteljes” együttműködés a többi zsidó mozgalommal, s a nők szerepének kiszélesítése a vallási életben és vezetésben egyaránt.
Sokak számára a modern ortodoxia nem más, mint a nők hagyományos szerepének újraértékelése. A halaha szigorú betartása ezzel a céllal egyáltalán nem összeegyeztethetetlen. A nők – különösen az agunák (a válás nélkül különállóan élő asszonyok) – lehetnek tanítók vagy tanárok, és a zsinagógai életben is a mainál sokkal több szerepet kaphatnak. A modern ortodoxia a cionizmussal is szoros kapcsolatot ápol. Sőt, egy időben ez volt az egyetlen jelentős vallásos ágazat, amely támogatta azt. A modern ortodoxok főleg a vallásos kibucok mozgalmát (kibuc dati) támogatják, továbbá azokat a programokat, amelyek keretében a Tóra tanulmányozását kombinálni lehet a katonai szolgálattal. Izraeli jesivákban hihetetlen számú amerikai fiatal tanul.
Összefoglalásul kijelenthetjük, hogy mind a modern, mind a hagyományos (haredi) ortodoxia nagyon sikeresen reagál a mai élet kihívásaira. Mind a két iskola hisz abban, hogy a zsidók szent feladata a világ állandó javítása (tikun olam) – ami nemcsak élő hagyomány, hanem hitük szerint Isten kifejezett kívánsága is.
Barbara Trainin Blank
Hadassa Magazine,
2000. február 15.
Címkék:2000-10