Ortodox közgyűlés: Nincs megoldás, tehát nincs probléma?
Ortodox közgyűlés
Nincs megoldás, tehát nincs probléma?
Február 23-án, a hagyományok szerint Zájin Ádárkor (Mózes születése és halála emléknapján) tartotta rendes évi közgyűlését a Budapesti Autonóm Orthodox Izraelita Hitközség. Bevezető beszédében (egyéb beszéd nem volt) Fixler Hermann elnök a mintegy negyven főnyi hallgatóság előtt részletesen szólt az eltávozottakról, az ortodoxia kiemelkedő szerepét méltatta az önkényuralom alatt, majd az iskolaügyek, a kasrut-helyzet és a Szeretetotthon után futólag érintve a költség- vetést, imára hívta az egybegyűlteket.
Választás nincs
A közgyűlés legfontosabb napirendi pontja a vezetőség megválasztása, illetve újraválasztása lett volna. A jelenlevők feltétlen bizalmát élvező elnök az alapszabályra hivatkozva egyhangúlag (azaz egy hang nélkül) megszavaztatta a választások elhalasztását két évre. Hasonlóan passzív és érdektelen volt az idei költségvetés és a múlt évi zárszámadás fogadtatása is. A számadatok gyors felsorolását apatikus közönnyel nyugtázó tagok részéről semmilyen hozzászólás, kérdés, de akár észrevétel sem történt a közgyűlés egész ideje alatt.
(„A hitközségi közgyűlés érvényes megtartásához a szavazásra jogosult tagok több mint ötven százalékának megjelenése szükséges” – mondja ki az alapszabály. A budapesti ortodoxiának százhúsz-százharminc aktív tagja van, így legkevesebb hatvan ember kell(ett volna), hogy ülésezhessen a határozatképes közgyűlés – tudjuk meg utóbb kérdésünkre – a szerk.) A hiányzó húsz-huszonöt ember csak lassacskán szállingózik be, amikor már közeleg az ingyenes halvacsora ideje, és az elnöki beszámoló már rég túljutott az unalmas költségvetésen és elszámolásokon. Később, a közgyűlés végén, ugyanezen emberek szavazzák meg a milliókat és mindent, amit csak lehet, bár hogy tisztában vannak-e a megszavazandó kérdésekkel, nem egészen bizonyos.
A költségvetés (400 millió forint) tetemes részét (200 millió forintot) a Kazinczy utcai zsinagóga felújítására szándékoznak fordítani, de ez kevesebb, mint a fele a szükséges pénznek. A világháborúban belövést kapott építmény teljes felújításához 550 millió forint szükségeltetik ugyanis. A teljes felújítást két éven belül, tehát 2001-ig tervezik befejezni, amikor is az épület egykori, háború előtti pompájában ragyoghat majd. A harmincnegyedik éve posztján levő elnök a zsinagóga felújítása okán halasztatta el a választásokat két évvel, hangsúlyozva, hogy a munkálatok gondos befejezése már régóta szívügye.
A zsinagóga-felújítás ügye után tudjuk meg, hogy a Wesselényi utcai iskola komoly összegeket emészt fel, a Chevra Kadisához hasonlóan. A Mazsihisztől 116 milliós támogatást kaptak, de még ez sem fedezi az összes költséget. Magánadományokból 22 millió forint folyt be, ami a kiadásokat tekintve nem jelent nagy könnyebbséget.
„Kasrut nélkül nincs vallásos élet!”
A kóser étkeztetés veszteséges volt, de – mint az elnök mondotta – jó a gazdálkodás. A kenyér, kalács, pálinka, bor és a baromfi eladása mind nyereséges, a veszteséget elsősorban a hús termelte. Közrejátszik ebben az a tény, hogy ma Magyarországon csak egy sajhet (metsző) és egy mesgiach (kósersági felügyelő) van, aki végezheti az állatok kóser vágását, illetve „hivatalos”, tehát ortodox jóváhagyással láthatja el a termékeket. (Ugyanezen sajhet és felügyelő munkaterületébe tartoznak a környező országok is.)
Az elnök ezután méltatta a hitközség dolgozóinak és tagjainak önfeláldozó munkáját, valamint az idősek, betegek látogatását és étkeztetését végzők eredményes tevékenységét. Az Alma utcai Szeretetotthon átalakítását önerőből nem győzte volna a hitközség, a Joint sejtette hozzá a 42 lakót a jobb körülményekhez az Emanuel Alapítvány közreműködésével. A megüresedett elöljárói posztra egyhangúlag dr. Varró Sándort választotta a közgyűlés.
Sípnak, Dobnak egy a hangja…
A Mazsihiszt képviselő dr. Feldmájer Péter elnököt nem érte váratlanul a tény, miszerint a Mazsihisz által az ortodoxiának az állami támogatásból nyújtott 10%-át igencsak keveslik az érintettek. Mivel az önkényuralom alatt a zsidóságot és hagyományait kizárólag az ortodoxia mentette meg, valamint ez szenvedte el a legnagyobb veszteségeket a vészkorszak alatt, mártírjaik nevében szóivá 30%-kal lennének megelégedve – így az ortodox elnök. Feldmájer biztosította a közgyűlést, hogy mindent elkövet majd… A pár mondat erejéig hozzászóló Mazsihisz-elnök a múlt évek legnagyobb fegyvertényeként könyvelte el, hogy a neológ hechser, neológ hússzékek és egyéb boltok mára teljesen megszűntek, és az ortodoxia egyeduralmat élvez ezen a téren. A jelenlegi helyzetben bárki (akár neológ, akár ortodox, akár csak egyszerű „műkedvelő”) aki kóser ételt szeretne fogyasztani, bátran megteheti, ugyanis az összes fellelhető ételért és italért egyazon ortodox mesgiach áll jót.
„Tizenötezer emberért dolgozunk…”
Az anyagi segítségre – mint az elnök hangoztatta – az ortodoxia mind a tizenötezer tagjának igen nagy szüksége van. A tudósító azt hiszi, rosszul hall, hiszen lát és Pesten él. Az elnök úr viszont érvel: statisztikájába belekalkulálja azokat, akik kivándoroltak, de visszajárnak oda, ahol egykor szüleik, nagyszüleik és tanítóik éltek, tanultak, imádkoztak: a Kazinczy utcába és a csöndes imaházba.
Címkék:1999-04