Optimista vízió az újjáéledésről
Előrebocsátom, hogy cikkem nem a Yahalom Zsidó Szabadegyetem kérdéseire kíván választ adni (erre nem is kért fel senki). Szántó T. Gábor Posztmodern zsidóság című írása (Szombat, 1995. november) azonban égetően aktuálissá tette számomra néhány, régóta bennem motoszkáló gondolat megfogalmazását s közzétételét. Teszem ez utóbbit természetesen annak tudatában, hogy nézeteim – a kimondott szó szintjén – itt-ott tabukat feszegetnek és renegátnak számíthatnak, s attól a meggyőződéstől vezettetve, hogy a mai napig élnek tabuk bennünk, sőt a történelmi folyamatoknak a rendszerváltozás által felszínre hozott megközelítési módja új tabukat is teremtett.
Szántó T. Gábor cikke, bár gondosan kerüli a problematikát, felkavarja bennem a zsidó identitástudathoz kapcsolódó kérdéseknek a mai negyvenesek általa is emlegetett rétegében örökösen jelen lévő s még mindig nem megnyugtatóan elrendezett halmazát. A cikk látszólag a „zsidó (vallási) újjáéledés” magyarországi realitását, a vallásgyakorlás lehetséges-kívánatos útjait (ortodoxia, neológia, reformzsidóság) latolgatja, de közben – hiszen erre „biztatja” az eleve vitatható kérdésfeltevésben levő zárójel is – óhatatlanul azt a képzetet kelti, hogy vallási újjáéledés nélkül zsidó újjáéledésről beszélni nem is lehet. Lehet vagy nem lehet – erről viszont csak akkor gondolkodhatunk, ha definiálni tudjuk, milyen egyéb alapja képzelhető el a zsidó létnek. S – hipp-hopp – már benne is vagyunk a „nagy, sötétlő erdőben”, melyben minden lépésünk tabuakna robbanásával fenyeget.
Anélkül, hogy kísérletet tennék e tabuknak az eloszlatására vagy akár a teljes körű számbavételére, megpróbálok a „magam kaptafája” mellett maradni, s onnan nézve magyarázni meg, mi az, ami ellenérzést váltott ki bennem a cikkben, melynek sok megállapításával (például, hogy a magyar zsidóság állapota műtét helyett lassú terápiát igényel) maradéktalanul egyetértek. Mint évek óta a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület vezetésében részt vevő ember, nap mint nap szembekerülök azzal a problémával, mit jelent a zsidó újjáéledés pár excellence nem vallási útja, hiszen az egyesület, igaz, mindenféle kidolgozott koncepció híján, deklaráltan világi jellegű. Mi azon töprengünk, kik azok, akik a szervezett zsidó életnek ezt (persze nem mindig csak ezt) a formáját választják, mit várnak tőlünk, kik a „nem zsidó zsidók”, lehet-e, kell-e s ha igen, hogyan hozzánk vonzani őket? Nekünk nem az a gondunk, mennyire tartja be a kásrutot a vallásos zsidóság számszerűen viszonylag pontosan körülhatárolható köre, hányán járnak rendszeresen zsinagógába, s mindez hogyan befolyásolható; mi felemelt fejű, zsidóságukkal „rendben lévő” emberekké szeretnénk formálni a kisebbrendűségi érzésektől, családi-történelmi neurózisoktól, identitászavaroktól gyötört zsidó-félzsidó-negyedzsidó származású tagjainkat, miközben minden, amit teszünk, potenciális tagjaink szerényen számítva is sok tízezres populációjához szól.
Közösségi vezető (a Mazsike – közösség!), mai negyvenes és „liberális-asszimiláns-intellektuel” vagyok. A cikkíróval együtt engem is „rosszabb pillanataimban nemzethalál-vízió nyomaszt” (engedtessék meg nekem is ennek a valóban pikáns párhuzamokat indukáló kifejezésnek a használata), ám ezek csak a rossz pillanataim. Én ugyanis alapvetően mégsem látom ennyire sötét színekben a jövőt, mivel a „magyar zsidó” létét (nota bene a kötőjelhez való ragaszkodást talán értem, de erőltetettnek érzem) nem kötöm kizárólagossági alapon a vallásgyakorláshoz. „Kulturális identitás”? Ez a meghatározás véleményem szerint eléggé zavaros. A „faji alap” kifejezéstől borsódzik a hátunk, menekülünk tőle, hogy szembenézzünk valóságtartalmával, súlyos tabu, miközben – nézzen csak ki-ki magába – senki sem mentes ettől a megközelítéstől, bár „faj” helyett természetesen fajtára gondol. Ráadásul ez alaposan sikamlós talaj is a sokszoros keveredések következtében. A „nemzethalál-vízió” azonban feltételez egy nemzeti megközelítési módot, s ha – engedjük meg! – a huszadik század végén a vallási kérdésekre már számtalan, akár individuális válasz adható is, egy dolog bizonyos: aki valamilyen mértékben zsidó származásúnak tudja magát, annak a Siratófal előtt állva át kell éreznie: ősei sorsa azoknak a köveknek a sorsához kapcsolódott, ugyanúgy, mint Izrael állam zsidó állampolgáraié. Igaz, nagyon régen, ebből mégis sok minden következik – ez biztos kapocs egy népi közösséghez. Márpedig ennek a közösségnek vallási alapon szerveződő formája – ne történjék így! – akár maroknyira is zsugorodhat, ha a kései leszármazottak számon tartják őseiket (ami viszont nem mond ellent másfajta – magyar, közép-európai – gyökereik egyidejű számon tartásának), Magyarországon sem kell zsidó nemzethalált vizionálni.
Zsidó újjáéledés? Itt és most a többség jó, ha túljutott az ősök azonosításán (igen, jó, mert enélkül – meggyőződésem – ép személyiségről beszélni nem lehet). Innen hosszú az út a rendszeres zsinagógába járásig, ha egyáltalán arra vezet, tekintettel arra, hogy a mai negyvenesek többnyire semmiféle kapcsolatban nem állnak az Örökkévalóval, horribile dictu a soát elszenvedett nagyszülők közül sokan annak idején el is hagyták őseik hitét, a szülők generációja pedig mélyen átitatódott a baloldali, mindenféle vallástól idegenkedő világnézettel. Igen, közülünk nem kevesen karácsonyfát is állítanak, ha erről ma már némi bocsánatkéréssel a hangunkban beszélünk is, vagy inkább mélyen hallgatunk. Nem beismerni?! Elítélni elpusztított elődeinket, sokat szenvedett és küszködött szüleinket szerencsétlen tévedéseikért!? S ha „csak” odáig jutnak el a felemelt fejű utódok, hogy időnként elutaznak Izraelbe a rokonokhoz, barátokhoz, s ott jól érzik magukat – egyébként pedig élnek, mint mindenki más, családtagok, rokonok, barátok, egyesületek, pártok vonzásában, tengernyi információtól és szellemi áramlattól meglegyintve, feladataiktól, kötelezettségeiktől hajszolva? Akkor ők már elvesztek volna a zsidóság számára?
Igen, van zsidó újjáéledés Magyarországon. Igaz, az értelmiség többnyire elkerüli a zsinagógát, de nem azért, mert a vallásgyakorlás körükben nem „comme il faut” – aki nem megy, annak egyszerűen nincs rá igénye. De a vallással nem foglalkozók közül is egyre többen eljutnak a zsidó származás pozitív megéléséhez, ha úgy adódik, nyilvános viseléséhez (szándékosan nem használom a kötelesség ízű vállalás kifejezést). Igen, sokan eljárnak különböző zsidó intézmények (Mazsike, Bálint-ház, iskolák vagy akár a hitközség) rendezvényeire, a bálokra is, s ez nem „epilógus”, hanem egy új korszak nyitánya. Mert sok intézmény és sok rendezvény van, még ha ezek másként strukturálódnak is, mint a „boldog békeidők” (nebich…) zsidó intézményrendszere. A soá és az utána következő évtizedek után ez igenis valami új kezdete. Hogy mié, vallási megújulásé vagy a kettős identitás talaján álló kisebbségi lété, talán mindkettőé, ezt majd utódaink döntik el, szabad választásuk alapján. Az ő útjukat igyekszünk előkészíteni saját magunk – és környezetünk – „gyógyításán”, az antiszemitizmus próbálkozásai elleni folytonos készenléten keresztül is. Az ő pozitív identitástudatukat élesztgetik (nyilván hibázva is) az iskolák, nyári táborok (igen, sok „asszimiláns” elküldi ezekbe a gyermekeit), őket fogak tanítani azok a leendő zsidó pedagógusok, akik sok, éppen hogy nem „csökkent értékű” külföldi segítséggel készülnek pályájukra. (A Pedagógium vagy Szarvas elkerülte volna a cikkíró figyelmét?)
Mert – természetesen – a tradíciók elsajátítása (remélhetőleg: újra magunkévá tétele) is hozzátartozik a zsidó újjáéledéshez, az öngyógyításnak ehhez a „lassú terápiájához”.
Címkék:1996-01