Önkéntelen emlékmű
(Péter László: Szőregi délutánok. Írások Szegedről, Püski Kiadó, 1994. 488 oldal. Ára: 440 Ft)
Akart-e egy 56 után rácsok mögé, majd könyvtárba zárt tudós egyetemi tanár negyven év alatt írt tengernyi cikkéből emlékművet állítani Szeged zsidó lakosainak? Tudatosan aligha. Csak mindegyre teljesebb képet rajzolgatott a ,, szer ette Város” tájairól és embereiről. Megtehette, mert régészettől nyelvtudományig, történelemtől a néprajzig, közgazdaságtól az irodalomtörténetig minden témában otthonos.
Ezért alakulhat ki Péter László csaknem ötszáz lapos kötetéből a sok kis mozaikdarab révén egy bennfoglalt másik kisebb, amely száz évvel később folytatja a nagy hittudósnak és társának a művét is (Löw Immánuel-Kulinyi Ferenc: A szegedi zsidók. 1885)
Szeged főterét a Klauzál tértől elkülönítő tekintélyes épület őrzi Kiss Dávid nevét a nép ajkán. Csöndes, szerény dúsgazdag jótevő. Alapítmányából kétharmad részben keresztény, harmadában zsidó szegények gyermekei részesültek S miért Anna-víz a város ásványvize? Patzauer Dezső leányának a nevét örökíti meg. A máig népszerű Hági (Haggenmacher) étterem nevét és színvonalát több zsidó vendéglátós család óvta.
Péter László bemutatja, mekkora az érdemük a szegedi színháznyitásban-játszásban is az izraelita felekezetűeknek. Föl-fölvillant a könyv egy-egy arcéit, pl. Baráti Józsefét (apja: Brüll Mór). A több téren jeleskedők közt ott az építész és újságíró Sós Aladár. S van, aki csak rejtve hagy nyomot a magyar történelem emlékművein akár mint alkotó, akár mint csupán egy időmértékes verses fölirat szerzője, mint a szőregi csatáén Trencsényi-Waldapfel Imre.
A fenyegető felhők alatt is összekapcsolódik magyar (székely) és zsidó sors. Embernek meseírónak egyaránt nagy Benedek Elekünk felesége a szegedi Fischer Mária. Legendás a házasságuk: az asszony két nappal később férje után hal. Fiuk, Marcell irodalomtudós, maga is ápolja helyi gyökereit. Itt barátkozott össze Lukács Györggyel. E barátságról is beszámol Péter László. Lukács György szintén otthonos volt Szegeden. Ide fűzte jó ideig a Bauer család is.
Bauer Hilda sokáig bizakodó, majd reménytelen szerelmese Lukácsnak. Emlékiratai sokat elárulnak kapcsolatukról. De Hilda másképp is egyszemélyes kulturális központ. Jelentős szereplő Jászi Oszkár, Ignotus, Hatvány Lajos, Szép Ernő és Szomory Dezső életében. A Bauer család kiemelkedő nagyja Balázs Béla. Az ő ifjúkori szerelme is szegedi: Löw Eszter, a tudós és tisztelt főrabbi szépséges lánya. A költőesztéta naplójában is szól róla. Az „Álmodó ifjúság” című regénye is telítődik Szegeddel, no meg környékével: Tápéval. A Tápai- rét szimbólum is írásaiban. Ezen a tájon, vagy erre emlékezve viaskodottBalázs Béla az égető kérdéssel: ki ő zsidóság és magyarság találkozásában.
A kérdést világirodalmi szinten válaszolta meg a Szegeden szintén otthonos Radnóti Miklós. Ő a „Nem tudhatom” magyarságának költője is, de megszólaltatja „Nyolcadik Eclogájá”-ban Náchúm (nála: Náhum) prófétát is, hogy általa hirdethesse kora Ninivéjének pusztulását. Sokat tudhatunk Radnótiról. Péter László nálunk is többet tud. Hogyan kapcsolódott e városban a baloldali népi mozgalomba, hogyan azonosult a tősgyökeres Tápéval – ugyanúgy, mint unokabátyja, a festő Heller Ödön -, s így lett a XX. század Náchúmja mellett az ősszegedi Juhász Gyulának is költői kis- öccse.
Juhász Gyula is összekapcsolta a szerette várost Pesttel, a Nyugattal Ignotus, Osvát, Fenyő Miksa révén. Radnóti-Náchúm is elsiratta Bálint Györgyöt, aki állandóan készült Szegedre, Móra meglátogatására. Ezekről a témákról mind, mind okosat, érdekeset, igazat beszél el nekünk Péter László.
Kötete nemcsak Szeged lokálpatriótáinak csemege. Nekünk, akik nem vágyunk érzelmes filoszemitizmusra, ez a tények emlékműve.
Címkék:1995-01