Öngyilkos lett egy sikkasztással vádolt lengyel hitközségi vezető
Öngyilkos lett egy sikkasztással vádolt lengyel hitközségi vezető
Lengyelországban, 1997-ben fogadták el azt a – részletes regulációkat nem tartalmazó – törvényt, mely a háború előtti zsidó közösségi javak kárpótlására vonatkozik. A törvény szerint a Lengyelországi Zsidó Hitközségek Szövetsége az a szervezet, amely visszaigényelheti a háború előtti zsidó vagyont. Az igények beadási határidejét 2002. május 11-ben szabta meg a törvény, eddig 400 000 dollárnyi ingó és ingatlan vagyont kaptak vissza a hitközségek, illetve zsidó magánszemélyek. A kárpótlási folyamat azonban csalások, és visszaélések miatt lelassulhat.
Feliks Lipman, Katowice város hitközségének elnöke, aki egyben a Lengyelországi Zsidó Hitközségek Szövetsége alelnöki tisztét is betöltötte, ez év októberében agyonlőtte magát.
Lipman – maga is egykori auschwitzi fogoly – tevékenységét már korábban is erős kritika kísérte. A Rzeczpospolita című konzervatív napilap megszellőztette, hogy ingatlanokkal kapcsolatos sikkasztásokban vett részt. Olyan ingatlanokról van szó, melyek a háború előtti a lengyel zsidóság tulajdonát képezték, vagy amelyeket ezek helyett kárpótlásul adott az állam. Lipman – közölte egy magát megnevezni nem akaró varsói hitközségi munkatárs – a zsidó közösségi pénzt saját céljaira használta s azt tervezte, hogy amint „bejön a bolt”, visszafizeti azt a közösségnek. A pénzt azonban elveszítette, így elkezdett kölcsönkéregetni. Hitelezői valószínűleg megfenyegették, hogy nyilvánosságra hozzák ügyleteit, ha nem fizet.
Az ügyben a rendőrség is nyomoz. A fent említett hírforrás kijelentette: „Sem a kollegái, sem a családja nem tudták, mi történik. Centralizáltan, kézi vezérléssel irányította a hitközséget, és (a katowicei hitközség) autonómiája miatt nem tudtunk beavatkozni a folyamatokba. “
Az öngyilkosság megrendítette a lengyel zsidó vezetőket s a lengyel lapok felvetették, hogy részletesen is szabályozni kellene a zsidó kárpótlás során visszaszolgáltatott javak további sorsát. Nemcsak Katowicében történtek furcsaságok: Krakkóban is beszámoltak olyan esetekről, amikor a visszaszolgáltatott épületeket meglehetősen kétes módon – fiktív meghatalmazásokkal és hamisított végrendeletekkel – adták tovább hitközségi emberek. A nyomozók feltételezik, hogy egyes hitközségi emberekkel kapcsolatba került szervezett csalók is foglalkoznak a zsidó vagyon sorsával, így felkérték a varsói Zsidó Történeti Intézetet: segítsenek, hogy a valódi tulajdonosok illetve leszármazottaik – és ne bűnözők – kezébe jussanak a volt ingatlanok.
Címkék:2002-11