Önállóság és hagyomány
A Newsweek egy néhány héttel ezelőtti összeállításában „Az új évszázad női” címmel interjúkon és felméréseken keresztül tárja fel, hogy a globalizáció és a fejlődő technika világában milyen új működési területeket hoznak létre a professzionális világba lépő, karriert építő nők. Emellett azt is megtudhatjuk, hogyan változtatják – sokszor nagyobb rugalmasságot igényelve – a munkaidő eddig hagyományos kereteit, ugyanakkor milyen nehézségekkel kell még mindig szembenézniük.
Hasonló érdeklődéssel igyekszünk mi is az e havi Esztertáskában, hagyomány és önállóság fogalmainak folyamatos összevetésével, zsidó női életutakból ízelítőt adni. Cikkeinken keresztül megismerkedhetnek a társadalmi változások, a munka és a tanulás révén a hagyomány (sor-) mintáiból kilépő vagy a hagyománnyal mégiscsak harmonizálni tudó, alternatívákat kereső zsidó nők sorsával, kezdeményezéseivel, s itt-ott olyasmire is fényt derítünk, ami a férfiközpontú gondolatkörből vagy történetírásból kimaradt.
Az emancipációs küzdelmek és a modernizációt követő fokozott női munkavállalás hatására megnőtt a nők iskolai végzettsége és szakmai képzettsége, s ez átalakította a családszerkezetet is. Az utóbbi évtizedek feminista történetírása vizsgálta meg, miként jelentek meg a nemi különbségek az olyan, az adott társadalmi, politikai szerveződést legitimáló társadalmi és kulturális szervezeti formákban, mint például az oktatási rendszer. Ebben a kutatásban fontos szerepe van a társadalmi normák, értékek átadásában közreműködő oktatási intézmények, s a velük szemben kialakult ellenállási formák elemzésének. Szintén nagy figyelmet fordítanak a feminista kutatók arra is, miként használják fel egyes társadalmi csoportok a természettől adottnak tekintett egyenlőtlenséget uralmuk fenntartására.
Fejtő Ferenc Magyarság, zsidóság című, magyarul most megjelent művében, nőként csak Lédát, Lesznai Annát és Polányi Cecilt sorolja fel, s említést tesz még a „hebroni pillangókkal” szembeni előítéletekről. Vajmi kevés ez ahhoz képest, hogy a nők számszerűleg a zsidóság több mint felét tették ki, s így a századfordulós zsidó társadalom- és kultúrtörténetből is nagyobb rész illetné meg őket. Igaz, Fejtő megemlít még egy fontos, de eddig nem vizsgált folyamatot is: „Számos keresztény író és művész vett feleségül zsidó nőt, ami fiatal, a kulturális értékekre fogékony, modem és művelt zsidó lányok viszonylag nagyobb számában nyerte magyarázatát.”
De honnan is kerültek elő hirtelen ezek a remek és főleg fiatal zsidó lányok ilyen nagy számban? A nők 1895-ben nyertek Magyarországon először bebocsáttatást az egyetemekre, de Karády Viktor által – és szerinte a korabeli értékrend szerint is – csak a munkaerőpiacon kevésbé értékesnek minősített orvosi és bölcsészettudományi karokra. innen kikerülve a diplomás nők a szolgáltatás, nevelés és gondozás hagyományos férfiuralmi sztereotípiáinak megfelelő állásokban helyezkedhettek el. Légrády Eszter, az első magyar diplomás gyógyszerésznő eszerint társadalmi érdekérvényesítő képessége kudarcaként kellett volna megélje diplomája kézhezvételét, ami valószerűtlen. Inkább érezhette úgy, hogy ez volt az első lépés az önállóságot biztosító sikeres karrier felé vezető úton. Légrády később önálló gyógyszertárat vezetett, és aktív szerepet vállalt a diplomás nők érdekvédelmi szervezetében is.
A századfordulón a népesség egészén belül hiába volt a nők iskoláztatása nagyságrendileg kisebb, a felsőoktatásba a nők nagyobb előzetes tőkével érkeztek (nyelvtudás, sport), és ott végig jobb teljesítményt értek el, mint a férfi hallgatók. A zsidó felekezetre jellemző, hogy nőtagjai jelentős számban voltak jelen az oktatási rendszerben, pl. a budapesti egyetemen a nők egyetemi felvételének első tíz évében a hallgatók 42,2 %-a a zsidó nő és 35 %-a a zsidó férfi. Ugyanez a női számbeli fölény Karády adatai szerint igaz a középfokú oktatásra is, s a jelenséget egyrészt a liberális emancipációval, másrészt a következő demográfiai ténnyel magyarázza: a jómódú, extragenerációs mobilitásra törekvő zsidó családok a századfordulóra jelentősen korlátozták termékenységüket. Ha a megszületendő egy-két gyerekből valamelyik történetesen lánynak sikeredett (ami a hagyományos értékrend szerint kevésbé értékes), akkor a lányt is „fiúként” nevelték.
Az „asszimilációs aranykorszakban” ennek következtében új női személyiségszerkezet és szubjektivitás alakult ki, s ez megkérdőjelezte és átalakította a nemek közti egyenlőtlenséget. Mindezek feltárásában női élettörténetek vizsgálata segíthet. Kérdés, vajon éppen a „fiúnak nevelt lányok” sikerei miatt alakult-e ki a zsidó férfiasság értékválsága, hogy a zsidó férfiak vegyes házasság esetén 40 %-ban társadalmilag lefelé házasodtak, míg ez az arány nők esetében csak 28 % volt.
A „kulturális értékekre fogékony, modern és művelt zsidó lányok” nem feltétlen repestek a házasság piacáért.
Mint „fiúként nevelt lányok”, férfitársaiknál jobb képességekkel, nagyobb elhatározottsággal léphettek a munka és hivatás útjára, hiszen a „fiúként” nevelés során számtalan konfliktus edzette meg őket, volt alkalmuk megérteni a férfiuralom működési mechanizmusait: a kirekesztés, az elfelejtés, a torzítás, a férfiakból az emberiség egészére vonatkoztatott általános érvényű következtetések levonásának technikáit, s így sikeresebben szánhattak szembe azokkal. Ők az önállóságot választották a hagyományos családi szerep helyett vagy mellett. Ezt az új női szubjektivitást családi és vallási hagyományok, valamint az akkor lezajló társadalmi változások együttesen alakították ki.
Pető Andrea
Szerkesztőbizottság: Juhász Borbála, Pécsi Katalin, Pető Andrea, Sándor Mónika, Wirth Judit, Toronyi Zsuzsanna. Rovatszerkesztő: Kuti Andrea
Címkék:2001-03