Olvasóink írják: – Kertész mellett, a lágerben – Egy elfelejtett kérdés
Egy elfelejtett kérdés
Válasz Feldmájer Péter Mazsihisz-alelnök cikkére
A Mazsihisz, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége a rendszerváltás után alakult meg mint a MIOK, a Magyarországi Izraeliták Országos Képviseletének jogutódja. Alapszabálya záró rendelkezésének 100. §-ában található ez a definíció, amelynek a formai elemeken túl hangsúlyos tartalmi jelentése van.
A rendszerváltást követően megalakult szervezet ezzel a paragrafussal átvállalt magára minden olyan funkciót, amelyet korábban a magyarországi zsidóságot képviselő elődszervezetek gyakoroltak. A deficites költségvetés és súlyos pénzügyi adósságok mellett a Mazsihisz vállalta az akkor volt magyarországi zsidó hitélet egészét, a szociális gondoskodás és ellátás kötelezettségét, a vallásoktatás fejlesztésének bonyolult igényét, és egyben az akkori – mind építészetileg, mind a falakon belül zajló események tartalmát illetően – áporodott hangulatú intézményeit. A Mazsihisz nehéz örökséggel indult, s ma zsidó reneszánszról hallani.
Különös ezért, ha az elmúlt 12 évben elért eredményeket olyan ember kritizálja, aki ennek az időszaknak a kétharmadában a szövetség első számú vezetője volt. Különös, hogy a választások után fél évvel átfogó kritikai elemzéssel próbálkozik, miközben ebben az elemzésben kevés szerep jut a valóságnak, ám rengeteg a csúsztatásnak, az igazságtalan sztereotípiáknak. Különös, ha a Mazsihisz alelnöke úgy próbál kívülről kritizálni, hogy közben belül van, és ezt az ellentmondást még az sem oldja fel, hogy történetesen a zsidó közéletben más szervezetet is képvisel.
A szövetség strukturális gondjairól mindenki tud. A Mazsihisz minden épeszű vezetője vallja, hogy a rendszerváltáskor elévülhetetlen érdemekkel megalkotott alapszabály az elmúlt 12 év során megkopott. Mindenki tudja ezt legalább 6 éve, hiszen már Feldmájer Péter vezetése, majd Tordai Péter ciklusa alatt az alapszabály megújítására számos sikertelen kísérlet történt. Ennek a feladatnak a felelős végrehajtására a Mazsihisz létrejötte óta először tétetett ígéret, s a Mazsihisz közgyűlésének tagjai tisztában vannak azzal, hogy ezen ígérettel a megválasztott elnök nem csak erkölcsi felelősséget vállalt magára. Az új alapszabály készül, a vezetőség dolgozik. A Mazsihisz felépítésére, struktúrájának kialakítására alternatív javaslatok kerülnek megfogalmazásra és megvitatásra. Miközben F. P. cikkében a szervezet jelenlegi működésénél a valódi önkéntességet hiányolja, addig a taghitközségek csatlakozásának teljes önkéntessége ellen egyedül ő, azaz F. P. lobbizik – regionális központokba kívánva kényszeríteni a jelenleg autonómiát élvező összes taghitközséget.
Szervezeten belüli véleményformáló csoportok elvi, majd későbbi anyagi megfontolásait kritizálja, nem észrevéve azt, hogy minden jól működő szervezetnek rendelkeznie kell markánsan jelentkező elvi megfontolásokkal.
A Mazsihiszben már többször felmerült a nem hitközségi szervezetek csatlakozásának kérdése. Azt nyílt vitákban a szövetség különböző fórumai többszörösen elvetették. Született javaslat a reformközösség csatlakozására is, a közgyűlés hosszas vitát követően elvi megfontolások alapján leszavazta azt. De a lubavicsi mozgalom csatlakozási kérését sem indoklás nélkül utasította el a Mazsihisz vezetősége, mint állítja F. P., hanem a jelenleg érvényben lévő alapszabály 6. §-a szerint, amely kimondja, hogy a szövetségnek hitközség lehet a tagja, egyesület nem. E három, F. P. által kritizált döntésnél a szövetség demokratikus vitákat követően hozta meg érdemi és felelős határozatát. A demokratikus szavazást követően pedig egy szervezet választott tisztségviselője előtt két út áll: vagy elfogadja a közösségi döntést, vagy nem fogadja el. De ha nem, akkor egyidejűleg lemond választott tisztségéről, közösség által adományozott tisztséget viselni és közben a közösség döntéseit sorozatban megkérdőjelezni – álságos dolog!
A Mazsihisz működési színvonalának emelésére szükség van. Az új alapszabály elfogadását követően a belső szabályozás korszerűsítése nem megkerülhető. A szövetség azonban már jelenlegi működése mellett is bátran vállalhatja a magyarországi zsidóság egészének képviseletét. Nem kell ebben a tekintetben sem álszentnek, sem félénknek, sem kishitűnek lenni, hiszen más érdekvédelmi szervezetek sem tömörítik az összes általuk érintett állampolgárt szervezetükbe. Vegyük példának a Magyar Autóklubot, annak sem minden autós a tagja, mégsem kérdőjelezi meg senki az autóstársadalomban érdekképviseleti jogát, s a szakszervezetek sem tömörítenék minden munkavállalót szervezetükbe, mégis az összes munkavállaló érdekeit védik. Természetesen a Mazsihisz sem tudja tagjai között mind a százezernek mondott zsidót, de már a jelenlegi, esetenként jogos kritikát kiváltó tevékenységével is képes vállalni képviseletüket, érdekvédelmüket. A szövetség nem fél, mert nem kell félnie az újonnan alakuló, független erőforrásokkal rendelkező zsidó szervezetektől, sem a nyilvános vitáktól. A szövetség által képviselt értékrendszer vállalható. A Mazsihisz jelenlegi – nem feltétlenül kívánatos – hegemóniáját pedig nem kizárólag a források feletti rendelkezés, hanem alapvetően a szövetség által gyakorolt funkciók biztosítják. Mindazon funkciók, melyeket a Mazsihisz megalakulásakor egy romokban lévő intézményrendszerrel együtt felvállalt, de érdekes módon akkor senki sem irigyelte ezt tőle. Tévedés – különösen a Mazsihisz alelnökétől – zsidó politikáról és a zsidóság rendelkezésére álló erőforrásokról beszélni a magyarországi zsidóság érdekében kifejtendő hitéleti, oktatási, szociális és egészségügyi feladatok ellátásának megemlítése nélkül.
„Megtehetjük-e, hogy ezen új tényezőkből nem vonjuk le a megfelelő következtetéseket a Mazsihisz szervezetére vonatkozóan?” – kérdezi F. P. A válasz egyértelmű: nem tehetjük meg! De az utóbbi hat évben – s ez részben F. P. elnöksége időszakára esik – sajnos megtettük. Nem foglalkoztunk azzal, hogyan alakuljon a Mazsihisz és a taghitközségek viszonya, nem tettük fel érdemben azt a kérdést, ki a szervezet stratégiájának tényleges irányítója: az adminisztráció, avagy a választott társadalmi testületek. De nem merült fel annak kérdése sem, hogy miért a szövetség alkalmazza a rabbikat, s miért nem a taghitközségek. Csoda, hogy F. P. nem veszi észre a fél éve rendszeresen ülésező alapszabály-előkészítő bizottság munkáját – miközben a bizottságnak F. P. is aktív tagja. E munka során mindezen – a cikkében hiányolt – kérdések már kivétel nélkül felmerültek, ráadásul közülük számosat a szövetség vezetősége meg is válaszolt. Bátorság kellett volna feltenni ezeket a kérdéseket az elmúlt hat évben bármikor, de nem volt elnök, aki ennek levezénylésére vállalkozott volna. Most is elszántság kellett ahhoz, hogy olyan kényesnek mondott kérdések kerüljenek tárgyalásra, amelyeket az elmúlt évtizedben még folyosói suttogásokban sem mertek sokan megfogalmazni. Az elmúlt fél év során megtörtént e mulasztás pótlása, súlyos hiba volt F. P. részéről a cikkben tudatosan hallgatni róla!
Túl sok a tévedés, túl sok a csúsztatás a „Kérdések válasz nélkül” című cikkben ahhoz, hogy a tévedések tendenciózusságához kétség féljen. Pedig a posztválasztási küzdelemnek már elmúlt az ideje, újabb választási kampány indítása pedig még korainak tűnik. A Mazsihisznek jelenleg nem erre, hanem nyugodt és koncepciózus építkezésre van szüksége. A magyarországi zsidóságot az elmúlt hetekben is komoly politikai támadások érték. E nehéz környezetben a Mazsihisz bármely vezetőjének – így F. P. alelnöknek is – csak jól átgondolt, felelős kritikával szabad élnie, s ennek megvannak a demokratikus helyszínei. S ha bárki, aki a közgyűlés által magas tisztségbe juttatva nem képes azonosulni a közösség által képviselt értékekkel és döntésekkel, annak valóban fel kell tennie egy kérdést, amiről sajnos F. P. cikke elfelejtett beszélni. Ezt az elfeledett kérdést azonban F. P.-nek nem mások felé, hanem önmagának kell feltennie. S a választ is önmagának kell megadnia, a szükséges konzekvenciák egyidejű levonása mellett.
Heisler András
Mazsihisz-elnök
Címkék:2003-12